szacunek do starszych

Szacunek do starszych i to, co mi w nim przeszkadza.

 

Szacunek

Szacunek to dla mnie forma uznania względem drugiej osoby, uprzejmość. To chęć liczenia się z czyimś zdaniem, opinią. Nie podporządkowanie się im, ale chęć wysłuchania drugiego człowieka bo z założenia może mieć do powiedzenia coś mądrego, ciekawego. Osobę którą szanujemy może wyróżniać doświadczenie, szczere ciepłe serce, otwarty umysł i sympatia. Ludzka sympatia i wzajemność.

Ale szanować można też ludzi, których zdanie nie ma dla nas większego znaczenia. Po prostu szanujemy fakt, że ktoś jest taki a nie inny i ma swoje zdanie. Bo może. Szacunek, z założenia należy się każdemu. Ale czy na pewno?

 
 

Co dla mnie nie jest szacunkiem?

Szacunek działa tylko w dwie strony, nigdy nie jest jednokierunkowy. Jeśli szanuje/zachowuje się z szacunkiem tylko jedna ze stron, to ja tego szacunkiem nie nazywam. To raczej dziwna zależność, może uzależnienie. Czasem strach, kto wie… To postrzeganie kogoś przez pryzmat jego przymiotów, pozycji. Również wieku.

 
 

Dlaczego nie uczę dziecka szacunku do starszych?

Większość swojego życia oczywiście byłam przekonana, że szacunek należy się z wiekiem. Dziś tak nie uważam. Na szacunek trzeba sobie zapracować a przynajmniej nie zrobić nic, by go stracić. A oczekiwanie szacunku jedynie na podstawie wieku czy pozycji jest podstawowym brakiem szacunku do innych, młodszych, czasem zależnych osób. Tego nie da się nikomu narzucić. A jeśli ktokolwiek wymusza na nas szacunek względem siebie jedynie na podstawie wieku czy doświadczenia zdobytego, siłą rzeczy, to jest to trochę tania zagrywka.

Nie chcę przekreślać niczyjej wiedzy czy doświadczenia. Bo ono jest cenne u każdego i wiele może wnieść do życia towarzyszących nam osób. Ale łatwo to przekreślić.

 

szacunek do starszych

 
 

Uczę Ami, że szacunek należy się każdemu. Bez względu na wiek, wykształcenie, pozycję, relacje. Bez względu na wszystko.
O szacunek nie trzeba nikogo prosić, nie wymusisz niczyjego szacunku. Ktoś szanuje ciebie, bo ty szanujesz. To szczera wzajemność. I tyle.

 
 

Jeśli szacunek należy się ze względu na wiek, to co z dziećmi?

Ileż to razy jako dziecko słyszałaś, że kogoś należy szanować bo jest starszy? A ile razy czułaś, że jedno z drugim ma niewiele wspólnego? Tak szczerze? Czy zawsze czułaś się szanowana jako dziecko? Coś mi się zdaje, że nie.

Nie trafiają do mnie argumenty, że szacunek przysługuje ze względu na liczbę przeżytych lat. Bo co z Ami? Jej, jak i innych dzieci, szanować nie trzeba? Bo tak, bo małe i gówno o życiu wiedzą? No nie. Nie zgadzam się z tym. Człowiek to człowiek. Wartościowy taki, jaki jest.

To tak, jakbym powiedziała do dziecka, że musi mnie szanować bo jestem jej rodzicem. Bo jestem starsza. A to tak nie działa. Dziecko pod pierzynką wielkich słów ukryje strach, może presję. I choć nie zda sobie tego sprawy w dzieciństwie, będzie czuło zgrzyt. O szacunek nie trzeba prosić.
On idzie w parze z niewymuszonym autorytetem, ciepłym sercem i otwartą głową. Z uśmiechem. Z dziecięcą ufnością, której szacunek nie wykorzysta, z beztroską, którą szacunek obroni.

 
 
 
 
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? UDOSTĘPNIJ GO ZNAJOMYM!

Może spodoba ci się

Niegrzeczne dzieci nie istnieją. Dorośli? Owszem…

Jedna jedyna rzecz, która zniszczy każdą najlepszą relację a miłość zamieni w nienawiść

Samodzielność 3-latka w przedszkolu

Oto co Cię czeka, jeśli otworzysz się na dziecko

Jestem mamą. Jestem super.

Tosia papa. Ostatnie chwile z naszym pupilem.

O tym, skąd u dzieci biorą się niechciane zachowania

Od tych tekstów mamo, jeży się włos na głowie.

9 sytuacji, które trzeba przeżyć żeby zrozumieć matkę.

Macierzyństwo zmienia kobietę. To źle?

3 myśli, od których zapala mi się czerwona lampka

Jedna jedyna sytuacja, kiedy Walentynki mają sens.

Bałagan? Jaki bałagan? Królewna idzie napić się kawki.

Macierzyństwo to więzienie.

Macierzyństwo to monotonia, nuda i rutyna? Przekonaj się jak to jest naprawdę!

Najlepsze rady macierzyńskie, jakie kiedykolwiek otrzymałam.

Dzieci-śmieci? Dlaczego kochamy a dajemy to, co najgorsze.

Większość z Was zapomniała o tym wychowując dzieci…

Żłobek i przedszkole – podsumowanie najlepszych wpisów

10 rzeczy, które kochamy w ojcach

Niewygodne fakty, które MUSISZ zaakceptować!

Mamo, ja Ciebie wzywam na dywanik!

A co jeśli mnie się nie spieszy…

Noszone dziecko, szczęśliwa rodzina. O chustach i nosidłach.

Czy istnieje najlepszy czas na dziecko?

Ciemno, ciemniej. Depresja w ciąży

Najbardziej stresujący styl wychowania o jakim słyszałam.

Święty Mikołaj to przeżytek. Nie chcę oszukiwać swojego dziecka.

Tego dziecka nie uczę. O oddawaniu krzywd i zemście.

Dorosłe dziecko. Jak odebrać dzieciństwo dziecku i dojrzałość dorosłemu

20 rzeczy, o których warto pamiętać wybierając żłobek lub przedszkole

W czym Ci dziecko nie pomoże. Macierzyństwo planem naprawczym związku.

Prezenty. Zastanów się, kogo chcesz uszczęśliwić.

Zwierzak w prezencie. Genialny pomysł czy wielka pomyłka?

Mój apel o szacunek dla maluszków.

10 bezwzględnych tekstów matek, których nienawidzą bezdzietne kobiety.

Nie bądź ananas, bądź miły dla nas!

Szczerość. Trudna sztuka nie tylko od święta.

Perfekcyjnie nieperfekcyjni. Czy sami siebie oszukujemy?

Jak na zawsze zniechęcić dziecko do lekarzy.

Nie, nie, nie. Czego nieświadomie uczymy swoje dzieci?

Co zrobić by dziecko przespało przynajmniej 10 godzin. Tajemne triki na spokojny i długi sen.

Mamo, jesteś najlepsza!

Biegnij, to może się przewrócisz!

Dla babci i dziadka. Życzenia-marzenia.

Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu?

Dobry mąż to zła żona

Co zrobić, by zniszczyć dziecku obecne i przyszłe święta?

Moje dziecko lepsze? O tym, że nic nie spadło mi z nieba.

Wyprawka do żłobka i przedszkola + podpisywanie wyprawki

Bez mamy – jak to jest być samotnym ojcem? Wywiad

 • Być może wyda się to niektórym osobom okropne, ale masz naprawdę wiele racji w tym co napisałaś. Ja też już dawno podarowałam sobie szanowanie ludzi tylko z uwagi na wiek. Wiele razy przekonałam się, że wiele więcej kultury, uprzejmości i wrażliwości kryje się czasem w pospolitych „dresach” niż na przykład w starszej Pani w garsonce…
  Przykre to, ale prawdziwe. Nie możemy oceniać innych po pozorach, a żeby być szanowanym, nie można tego szacunku stracić…

  • JoAsia

   Dzięki! Ja kompletnie szacunku do starszych nie wykluczam, ale przestałam nim bezmyślnie szastać. Wołam o szacunek do najmłodszych bo często ci, którzy wymagają go od innych, zapominają, że działa w dwie strony.

  • Dzięki! Ja kompletnie szacunku do starszych nie wykluczam, ale przestałam nim bezmyślnie szastać. Wołam o szacunek do najmłodszych bo często ci, którzy wymagają go od innych, zapominają, że działa w dwie strony.

 • prawda i nieprawda! Ja wychodzę z założenia, że ludzi trzeba szanować, niezależnie czy są starzy, czy młodzi, bogaci czy biedni, wpływowi czy też nie. I tu temat się zamyka. Nie rozkminiam czy ktoś jest starszy czy nie. I też nie rozpatruje tego w kwestii: szanuję tylko tych, którzy odwzajemniają to uczucie! To wiadomo, może się zmienić w trakcie poznania, współpracy etc. Ale KAŻDEMU należy się szacunek. Niezależnie od wieku, poglądów, wyznawanej religii czy koloru skóry. Do KAŻDEGO staram się zwracać się z szacunkiem, bo jak dla mnie, on jest najważniejszą podwaliną dobrych relacji
  pozdrawiam

  • JoAsia

   Dokładnie tak napisałam 🙂

  • Dokładnie to napisałam 😉

 • Masz fację , szacunek drugiemu człowiekowi należy sie bez względu na wiek i powinien być w dwie strony, nie tylko my mamy szanowac starszych, dlaczego oni nie mają sie tym samym odwdzięczyć?

 • Sylwia Antkowicz

  Szacunek nalezy się każdemu – i starszemu i dziecku. A jednocześnie czy można kogoś szanować, gdy ktoś nie szanuje nas? Gdy starsza pani obgaduje mnie w autobusie do drugiej tylko dlatego że np. nie przesunęłam się jej, bo nie miałam miejsca taki był tłok? wychodze z założenia, że to starsze pokolenie wychowuje młodsze, wiec skoro dzisiejsza młodzieć jest wg nich zła to kto tę młodzież wychował?

 • Szacunek należy się każdemu. Nie wiem skąd taki pogląd, że ktoś jest starszy to trzeba go z automatu uwielbiać, bez patrzenia na to co sobą prezentuje i jak podchodzi do innych.

 • ”Na szacunek trzeba sobie zapracować a przynajmniej nie zrobić nic, by go stracić” – święte słowa. Wiek nie czyni prawa do szacunku. Na wszystko trzeba sobie zasłużyć. Niestety wiele starszych osób uważa że to im należy się szacunek choć tak naprawdę są tylko zgorzkniałymi starszymi osobami od których każdy się odwraca.
  Uważam że szacunek należy się każdemu, bez względu na wiek czy płeć.

  • JoAsia

   Dokładnie o to mi chodziło. Dodatkowo też zauważyłam, że wiele osób zapomina o najmłodszych. Może dlatego, że sądzą,że szacunek przysługuje z wiekiem? hmm

  • Dokładnie o to mi chodziło. Dodatkowo też zauważyłam, że wiele osób zapomina o najmłodszych. Może dlatego, że sądzą,że szacunek przysługuje z wiekiem? hmm