fbpx
książki dla dzieci

#3 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

 

Gdzie bywa słoneczko?

Akademia mądrego dziecka, seria

Zbigniew Dmitroca

Wyd. Egmont

 

Tematem przewodnim tej pozycji jest Słońce. Dzięki przyjaznym dla ucha, ale jak się okazuje trochę edukacyjnym i rymowanym wierszykom dowiadujemy się gdzie świeci. Poznajemy krainy, gdzie Słońce bywa rzadziej i te, w których niepodzielnie króluje. Można liznąć trochę obcych kultur. Wielki plusem są wycięcia. W ogóle doszłam do wniosku, że jeśli ktokolwiek chciałby przekonać lub zachęcić dziecko do książek to przede wszystkim wszelkimi wycięciami, okienkami, pop-upami. Tak między nami szykuję dla Was wpis tylko z pop-upowymi książkami dla dzieci, ale zrobię go dopiero jak rozbiję skarbonkę.

Na rynku pojawiła się cała seria książeczek zatytułowana Akademia mądrego dziecka w ramach której ukazało się całe mnóstwo pozycji podzielonych wiekowo. Tutaj wymienię tylko te z wycięciami: Kto tutaj pracuje?, Mamo, chcę jeść!, Kto robi hu-hu?, Zwierzęta i zwierzątka, Jeden, dwa, trzy, Koła i kółka, Kształty i kolory, Świeci gwiazdka, Kto się tu ukrył?, Widzę cię!

Wracając do naszej książeczki, Ami żąda ją przynajmniej raz przed snem. Zresztą, jak pozostałe z dzisiejszej listy. Zawsze musimy negocjować bo nie wystarczyłoby nam czasu. Mały format świetnie sprawdzi się dla małych rączek. Oczywiście plus za sztywne ale elastyczne karty i zaokrąglone rogi.

 

Gdzie bywa słoneczko? – Do kupienia TUTAJ

Kto tutaj pracuje? – Do kupienia TUTAJ

Mamo, chcę jeść! – Do kupienia TUTAJ

Kto robi hu-hu? – Do kupienia TUTAJ

Zwierzęta i zwierzątka – Do kupienia TUTAJ

Jeden, dwa, trzy – Do kupienia TUTAJ

Koła i kółka – Do kupienia TUTAJ

Kształty i kolory – Do kupienia TUTAJ

Widzę cię! – Do kupienia TUTAJ

 

 

 

 

Bajka o słońcu

Eliza Piotrowska

Wyd. Biobooks

 

Tej samej autorki, a w zasadzie z tej samej serii, mamy już Bajkę o drzewie o której pisałam TUTAJ. Obie pozycje świetne, choć ta o słońcu przypadła nam bardziej do gustu. Bardzo ciekawe informacje, które starszaki zrozumieją, więc wiek nie gra roli. Możemy dowiedzieć się  gdzie wschodzi i gdzie zachodzi, jaką funkcję pełni w kosmosie, a jaką w przyrodzie. Ale co bardzo ważne, dowiadujemy się, że Słońce może również szkodzić naszej skórze. Jest trochę zdrowia, ekologii, jest nawet o miłości. Wszystkiego po trochu, ale nic nie jest tu zbędne, nie jest przesadzone. Każdy element jest spójny, miły dla ucha. Bardzo oryginalne ilustracje za które odpowiada autorka tekstów. Zabawnie, ciekawie, a rymy jedynie dodają charakteru. Mały format, twarda oprawa. Nic tylko brać. Polecam!

 

Bajka o słońcu – Do kupienia TUTAJ

 

 

 

 

Jeżobranie

Katarzyna Zych

Wyd. Bajkopis

 

Mały format, zaokrąglone rogi, twarde karty aksamitne w dotyku. Obrazki jakby malowane plakatówkami. A tekst? Najeżony literką ż. Pozycja świetna dla małych niecierpliwców. Niedługa opowieść z bardzo fajnym morałem dla dzieci, które czasem za bardzo chcą być samodzielne.

 

Do kupienia TUTAJ

 

 

 

O chłopcu, który wpadł do książki

Peter Carnavas

Wyd. Adamada

 

Ta książka może nie zainteresować maluszka. Po około miesiącu leżenia wśród innych książek chyba zyskała w oczach Ami i teraz czytamy ją codziennie. Ja do niej wracam kiedy jest mi źle bo bałagan, dziecko chce co innego niż ja, a obiadu nie będzie już trzeci dzień.

To opowieść o chłopcu, który pewnego dnia pojawił się na kartce książki. A tak na prawdę to opowieść o życiu. Piękna historia chłopca, który przemierzał świat poznając jego uroki, robiąc na pozór normalne i znajome każdemu rzeczy. Historia o zadumie nad własnym losem, nad tym, skąd przybyliśmy i dokąd zmierzamy.  A całe piękno tej wzruszającej opowieści tkwi w jej przesłaniu, bo jak by nie było, dobrze czy źle, jakich odpowiedzi byśmy nie szukali  na najważniejsze i najtrudniejsze pytania, to życie nasze, tak jak tego chłopca, sprowadza się do tu i teraz. Że najważniejsze jest to co pozornie najprostsze, najzwyklejsze. Rodzina, dom, miłość. I choć bohater nie uzyskał odpowiedzi na to, skąd przybył, to dowiedział się, że najważniejsze jest to, że ma gdzie wrócić. Ma do kogo wrócić i dlaczego ktoś na niego czeka. Gorąco polecam.

 

Do kupienia TUTAJ

 

 

 

 

Pucio mówi pierwsze słowa. 

Marta Galewska-Kustra

Wyd. Nasza Księgarnia

 

To kontynuacja kultowej już książki Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych o której pisałam TUTAJ. Nie ma dnia bym nie została wręcz zmuszona do jej czytania, oglądania, pokazywania. Tak na oko tylko na tę jedną książkę schodzi nam pół godziny dziennie. Na szczęście jest dobrze zrobiona, trwałe kartonowe strony jeszcze wiele wytrzymają. Idea sprowadza się do przedstawienia codziennych czynności rodziny i opisania ich w możliwe najprostszy sposób. Podstawowe czynności i przedmioty, które większości dzieci są dobrze znane, są wyraźnie pokazane i opisane.

Książka zachęca dziecko do powtarzania, ale to nie koniec tego dobrego. Książka ma również na celu umożliwienie rodzicom wyłapanie pierwszych oznak trudności dziecka w mowie. Oczywiście nie otrzymamy żadnej diagnozy, nie musimy nawet testować naszego dziecko, co raczej zabiłoby całą zabawę, ale autorka sugeruje nam, by zwrócić uwagę na niepokojące nas symptomy i sugeruje w pewnych sytuacjach zaznajomić dziecko z logopedą. Ta książka to jeden z największych hitów Myniowej czytelni.

 

Do kupienia TUTAJ

 

 

 

 

W moim sercu. Księga uczuć

Jo Witek

Wyd. Mamania

 

Urzekające wycięcia w kształcie kolorowych serduszek. O niczym innym nie mogłaby być ta książka. A jakże, o uczuciach! Całe spektrum emocji kryjących się w dziecięcym serduszku przybliża nam mała dziewczynka. Twoje dziecko na pewno utożsami się z jej opowieściami i być może okaże się to pomocne przy nauce wyrażania i opisywania emocji i uczuć. Ważne rzeczy w lekkiej ale nie infantylnej formie. Fajne ilustracje. Cały świat dziecięcych rozterek i uniesień w jednym miejscu.

 

Do kupienia TUTAJ

 

 

 

 

Edzio. Przyjęcie w blasku księżyca. 

Astrid Desbordes, Marc Boutvanat

Wyd. Wytwórnia

 

Poznajemy przygody wiewiórka Edzia a także innych mieszkańców drzewa. I tu, pod pretekstem ciekawej historii zwierzaków, autorzy przemycają trudny temat samotności, niepewności. Wiele dzieci odnajdzie w sobie cząstkę Edzia. Historia rozgrywa się w dziupli drzewa, w mieszkanku Edzia, który na pozór wszystko ma pod kontrolą. W ten sposób zwierzaczek, wydawać by się mogło, maskuje brak towarzyszy, samotność, która bardzo go smuci. Kiedy jeden z sąsiadów, miś, organizuje przyjęcie, wiewiórek choć cierpi i wzdycha, nie odważy się wybrać na przyjęcie. Dopiero za namową sowy, trochę w przebraniu, co dla dorosłych może być świetną metaforą, udaje się na przyjęcie. Oczywiście dobrze się bawi i historia wiewiórka ma szczęśliwe zakończenie. Fajna opowieść z dobrym morałem. O odwadze, byciu sobą lub udawaniu kogoś innego, o samotności i niepewności. Raczej dla starszych dzieci.

 

Do kupienia TUTAJ
 

 

 

 

Moje pierwsze słowa. Słowniczek obrazkowy

Wyd. Olesiejuk

 

Duży format i sztywne kolorowe strony. Słownik obrazkowy naszpikowany informacjami. Najważniejsze a czasem mniej ważne przedmioty i osoby z życia codziennego i otaczającego świata. Cyfry, ciało, rodzina, zwierzęta i wiele wiele innych. Maluch wraca do niej często. Plus za cenę.

 

 

 

 

Jejku – Jejku chce coś zmienić

Magali Le Huche

Wyd. Dwie Siostry

 

Kolejny hicior tego zestawienia. Mały w formie, wielki w przekazie. Wielka zaleta to okienka uwielbiane przez Ami. To następna już dziś pozycja dająca czytelnikowi do myślenia, zmuszająca do zastanowienia się. Nasz bohater Jejku – Jejku wraz z nadejściem wiosny postanawia zmienić coś w swoim życiu. Za namową przyjaciół, namowom którym ulega bez namysłu, rozpoczyna remont swojego domku. Jaki będzie tego efekt? Przekonajcie się sami. Niejednego zaskoczy zakończenie tej bajki a dziecko nie oderwie się od okienek. Na wprawnych obserwatorów czekają humorystyczne smaczki. Polecam. P.S. Ami nie zawsze odróżnia książę od kolorowanki. Bywa.

 

Do kupienia TUTAJ

 

 

 

 

 

A ja nie chcę być księżniczką

Grzegorz Kasdepke

Wyd. Nasza Księgarnia


 

Pozycja dla starszych dzieci. Przewrotna opowieść o Marysi, która chciała być smokiem. Pozostała nieugięta i nie była księżniczką, nawet pod naporem rodziców i dziadków. Zabawna historia obnaża schematyczne myślenie dorosłych, bagatelizowanie problemów, uczuć i decyzji dziecka. Tylko nie na dywan, nie skalecz się, przecież jesteś śliczna… A co na wygląd zda się dla smoka? Sprawdźcie sami. Humorystyczna opowieść o mądrości i urodzie, o tym co ważniejsze. I o tym, że warto być sobą by być szczęśliwym. Polecam wszystkim rodzicom, którzy tak jak ja, nie chcą narzucać córce różowych, infantylnych stereotypów.

 
Do kupienia TUTAJ

 

 

 

 

 

 

 

 

Mama, socjolog, blogerka. Niepoprawna optymistka.
Cierpliwie łączę obowiązki z pasjami, odkrywam uroki wyzwań ambitnej mamy z prawdziwym i codziennym macierzyństwem. Książkoholiczka kochająca dobre jedzenie i nietolerująca ściemy. Pasjonatka urokliwych miejsc i ładnych rzeczy. Znajdziesz mnie tutaj

Może spodoba ci się

Myniowa czytelnia poleca #24 najlepsze książki dla dzieci

Myniowa czytelnia poleca #21 najlepsze książki dla dzieci

“Magia sprzątania. Japońska sztuka porządkowania i organizacji” Marie Kondo, Recenzja

Najwspanialsze cytaty o dzieciach – Janusz Korczak

Łajka. Kosmiczny pies – książka, która zaciekawi, wzruszy, da do myślenia i nauczy

Myniowa czytelnia poleca #30 najlepsze książki dla dzieci

Self-Reg. Metoda, która zrewolucjonizuje Twoje podejście do “niegrzecznych” dzieci

#12 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

#16 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

“Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce” Marie Kondo, Recenzja

Myniowa czytelnia poleca #25 najlepsze książki dla dzieci

13 genialnych książek dla dzieci. Myniowa czytelnia #31 poleca na prezent

Pucio – niezwykła seria, która wspiera mowę dziecka w czasie zabawy

#11 Książki z okienkami dla dzieci. Nasz największy hit!

#8 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

#7 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

Kubuś Puchatek i 53 niezwykłych ponadczasowych cytatów

Myniowa czytelnia poleca #26 najlepsze książki dla dzieci

Michaił Bułhakow – cytaty, których znowu się nie chce?

#13 Najlepsze książki (nie) tylko dla dziewczynek

Myniowa czytelnia i Kapitan Nauka polecają: Pepe leci samolotem, Pepe jeździ na rowerze

#9 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

#1 Książki z okienkami dla dzieci. Nasz największy hit!

Myniowa czytelnia poleca: Ojcowie i córki. Rozmowy o nieidealnej miłości • recenzja książki

Myniowa czytelnia poleca #23 najlepsze książki dla dzieci

Książki poradniki dla rodziców przyszłych przedszkolaków

Nauka i zabawa – kolekcja Wesoła farma dla dzieci

Miłość do dziecka wyrażona wierszem – 3 wspaniałe propozycje

“Anioły jedzą trzy razy dziennie. 147 dni w psychiatryku” Grażyna Jagielska, Recenzja

#5 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci + KONKURS

#19 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

Najlepsze książki dla dzieci – Myniowa czytelnia poleca #2

Anna Ciarkowska – cytaty z “Chłopcy, których kocham”

Myniowa czytelnia poleca #29 najlepsze książki dla dzieci

#15 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

#17 Myniowa czytelnia poleca “O czym szumią drzewa” + rozdanie na Dzień Dziecka

#14 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci + KONKURS

Myniowa czytelnia poleca #27 najlepsze książki dla dzieci

#4 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

Cytaty z Eric-Emmanuel Schmitt. Kobiety

Jak zachęcić dziecko do czytania książek? 6 sprawdzonych sposobów

#18 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

Myniowa czytelnia poleca #20 – najlepsze książki dla dzieci

#10 Myniowa czytelnia. Książeczki aktywizujące, zadania, zabawy i naklejki

Sprawdzony sposób na odpieluchowanie dziecka bez stresu + propozycje zabaw i poradniki

Myniowa czytelnia i Kapitan Nauka polecają książki: Pepe idzie do…

Myniowa czytelnia poleca #6: najlepsze książki dla przyszłych przedszkolaków

Myniowa czytelnia poleca #22 – książki dla dzieci o rodzeństwie

Myniowa czytelnia poleca #28 najlepsze książki dla dzieci

Zaplanuj szczęście czyli najpiękniejsze plannery na 2018 rok