Dawno nie było wpisu z nowościami albo upolowanymi arcydziełami książkowymi dla dzieci. Tak właśnie jest dziś. Zdecydowana większość to wspaniałe nowości dla maluchów i starszaków. Ale jedna z pozycji to arcydzieło. To sztuka. Takie książki kocham najbardziej. Można je czytać, oglądać, podziwiać. Stoją na półce i po prostu jestem z nich dumna. Wracam co jakiś czas i cieszę się, że je mam. Też tak masz? Czy w swoich domowych zbiorach też masz jakąś książkę, która jest arcydziełem wydawniczym albo upolowałaś ją w antykwariacie. Ja mam takich kilka. Dziś o jednej z nich plus najlepsze książkowe nowości z ostatniego czasu. Wrzesień zapowiada się niezwykle ciekawie pod tym względem więc biegnę nadrabiać. Chodź. Samo dobro.
Z muchą świat zwiedzamy i opowiadamy
Marta Galewska-Kustra
Wyd. Nasza Księgarnia
Fefe jest już znana wielu dzieciom za sprawą Z muchą na luzie ćwiczymy buzię. Teraz mała bohaterka ląduje na wakacjach. Nie planowanych ale za to naładowanych przygodami. Książka skłania do ćwiczenia wyobraźni, opowiadania i kreatywnej zabawy. Szczególnie ostatnia rozkładana plansza obrazkowa nadaje się do samodzielnego opowiadania przygód żarłocznej Fefe. Z muchą świat zwiedzamy i opowiadamy jest naładowana ciekawymi przygodami tym bardziej, że mucha ma skłonność do pakowania się w tarapaty. Z humorem i sympatią twoje dziecko chętnie pozna świat z perspektywy natrętnego ale pracowitego, jak się okazje, owada. W książce znajduje się też kilka wspaniałych ciekawostek, które rozbudzają chęć do poznawania nowych miejsc. Również dla miłośników Pucia i jednocześnie wprawnych obserwatorów czeka niezwykła niespodzianka. Duży format, twarda oprawa. Dla dzieci 3+ sprawdzi się idealnie. Z muchą świat zwiedzamy i opowiadamy jest kolejną już pozycją z bestsellerowej serii Uczę się: mówić, wymawiać, opowiadać.
Z muchą świat zwiedzamy i opowiadamy – Do kupienia TUTAJ
Zęby
Gen-ichiro Yagyu
Wyd. Tako
Jedna z sześciu książek z serii Moje ciało. Tym razem przyszła kolej na zęby. Czy mogą stać się przedmiotem zabawy? No jasne! Tym bardziej, że w końcu mamy zdrowy powód do robienia głupich min przed lustrem. Mnóstwo konkretnych i przystępnych informacji, które zdecydowanie zaspokoją ciekawość dziecka. O próchnicy, o tym jakie kto ma zęby, o tym jak je myć. Odkrywa dziecięce tabu. To musi wyjść na zdrowie! Twarda oprawa i oryginalne i oczywiste ilustracje.
Zęby – Do kupienia TUTAJ
Co tak pięknie gra? Poznajemy instrumenty muzyczne
Włodzimierz Izban
Oficyna Wydawnicza Multico
Ta książka to istna kopalnia wiedzy. Dla każdego – małego większego i dorosłego. Założę się, że znajdzie się instrument, którego nawet rodzice do tej pory nie znali a już na pewno nie słyszeli. 4 podstawowe rodziny instrumentów, organy i orkiestry. Baza wiedzy w jednym miejscu – do czytania, oglądania i słuchania. Tak, właśnie – do słuchania. W książce znajduje się 36 kodów za pomocą których w jednej chwili poznacie melodię wykonaną na danym instrumencie. Genialne! Rysunki z odpowiednim opisem wprowadzają dystans i trochę humoru. Na końcu książki zadanie na rozpoznawanie instrumentów. Ta pozycja to wspaniały pomysł na rozbudzenie miłości do muzyki, tym bardziej, że chyba każde dziecko ucieszy się, że może ją posłuchać z telefonu. Twarda oprawa i prawie 100 stron niezwykle ciekawych informacji w bardzo przystępnym formacie.
Co tak pięknie gra? Poznajemy instrumenty muzyczne – Do kupienia TUTAJ
W poszukiwaniu czerwonego smoka
Frederic Bageres, Maud Lienard
Wyd. Nasza Księgarnia
Bardzo kreatywna książka. Głównym bohaterem jest smok, który postanawia wyjść ze swojej strefy komfortu i udaje się w daleką i fascynującą podróż. A szuka on miłości. Banał? Bynajmniej. Czy uda mu się odnaleźć bratnią duszę? Przekonamy się o tym dopiero kiedy odnajdziemy samego smoka. Przemierzając krainy ukrywa się sprytnie na nasyconych kolorami ilustracjach. Trzeba się nieźle nagłówkować aby odnaleźć go pośród barwnych krajobrazów obu Ameryk, Europy, Azji, Kręgu Polarnego a nawet pośród oceanów i na niebie. Poznajemy charakterystyczne krajobrazy, zwierzęta a nawet kulturę danego zakątka świata. Roi się w niej od szczegółów ale wprawni obserwatorzy z odrobiną poczucia humoru mogą śledzić przygody czerwonego smoka. Ogromniasty format i twarda oprawa to zdecydowanie podłogowa książka.
W poszukiwaniu czerwonego smoka – Do kupienia TUTAJ
Znikające zwierzęta
Isabella Bunnell
Wyd. Dwie Siostry
Jakoś się złożyło, że to zestawienie Myniowej czytelni jest nasycone kolorami. Może to przez wakacje? Kolejna pozycja, która zachwyca barwami i szczegółami to Znikające zwierzęta. Tak, jest o zwierzętach, które znikają. Niesie więc z sobą ważne przesłanie a jednocześnie całą masę ciekawych informacji. Zwierzęta świata są tu podzielone na obszary, które zamieszkują. I tak poznać możemy zagrożone zwierzęta gór, lasów deszczowych, raf koralowych, pustyń, jaskiń, jezior i rzek, przestworzy, sawann, podziemi i oceanów. Niektórych zwierząt jest tak mało, że trudno już je odnaleźć. Ale warto próbować, warto je poznać i wiedzieć. Wiele z nich to niezwykle ciekawe zwierzęta, inne tak mało znane, że ich nazwy poznacie dopiero dzięki tej książce. Każde zwierze wymienione w książce ma tu swoją tabelkę z informacją odnośnie miejsca występowania, aktualnej (przerażająco niskiej!) liczebności, opis gatunku i powód przez który stało się gatunkiem zagrożonym. Twarda oprawa.
Znikające zwierzęta – Do kupienia TUTAJ
Dziwolągi
Cristóbal León, Cristina Sitja Rubio
Wyd. Dwie Siosrty
Tu znowu kolejne podobieństwo do poprzednich tytułów. Ale tym razem nie o ilustracje i ich nasycenie chodzi, a o przekaz. Głęboki, dający do myślenia. A o co chodzi i kim są dziwolągi? Sprawdźcie koniecznie. W książce poznajemy mieszkańców lasu, którzy postanawiają wybrać się na bal. Bawią się świetnie, ale to co zastaną po powrocie do swoich domów będzie dla nich szokiem. Co się stało i jak bohaterowie sobie z tym poradzili? Udało im się? czy zwierzęta są na prawdę straszne i czego mogą chcieć od ludzi? Kolejny duży format i twarda oprawa w tym zestawieniu. Ilustracje natomiast są inne od pozostałych, takie trochę bazgroły, cienie. Mało czytelne dla malucha, ale mimo to uważam, że to świetna książka. Prosta choć z głębokim przekazem. Mało w niej tekstu ale pozostaje wiele myśli. Co możemy zrobić dla natury? Czasem może lepiej nie robić nic.
Dziwolągi – Do kupienia TUTAJ
Bajki na leśnych ścieżkach
Sławomir Pejas
Wyd. Dygresje
Całkiem sporo tekstu, który czyta się wspaniale dzięki rymowankom. Autor przenosi nas do świata zwierzęcych bohaterów, z których każdy pełni w lesie ważną rolę – są tu lekarze, gajowy, muzycy, nawet weselnicy. 6 opowiadań, każde z puentą ukazującą jakąś życiową prawdę. Do rozumienia dla dzieci 6+, do czytania dla każdego. Sympatyczne obrazki, mniejszy format świetnie sprawdzą się na bajkę do poduszki.
Bajki na leśnych ścieżkach – Do kupienia TUTAJ
Puk, puk!
Kaori Takahashi
Wyd. Dwie Siostry
To bardzo wyjątkowa pozycja w dzisiejszym zestawieniu. Przede wszystkim ze względu na jej zadziwiającą konstrukcję. Powiedzieć, że to harmonijka to zdecydowanie za mało, a samo jej rozkładanie może być świetną zabawą. Bohaterką tej książki jest mała dziewczynka, która po powrocie ze szkoły rozpoczyna żmudne poszukiwania zaginionego misia. W tym celu odwiedza kolejno wszystkich sąsiadów wspinając się co raz to wyżej i wyżej. Po drodze dziewczynka poznaje osobliwych mieszkańców budynku i wreszcie dociera na sam jego szczyt. Co z misiem? Czy udało jej się go odnaleźć? Sprawdź, ciekawa zabawa gwarantowana. Minus? Jeśli twoje dziecko zachwyci się tą książeczką jak moja Ami – czeka cię tak żmudne ponowne jej składanie jak poszukiwania misia.
Puk, puk! – Do kupienia TUTAJ
Bułka i spółka. Rzecz o zdrowym jedzeniu
Maria Mazur, Aleksandra Ulatowska
Oficyna Wydawnicza Multico
Bardzo obszerna pozycja mająca prawie 120 stron obrazków, ciekawostek i informacji. Jest świetna bo jest o jedzeniu (kto tego nie lubi?). Ale to nie koniec jej zalet. Dzięki niej poznajemy chyba każdy rodzaj jedzenia i picia. Dowiemy się co jest zdrowe a co nie. Poznamy ciekawostki na temat kakao, przypraw i wiele wiele innych. Autorki odpowiadają na pytanie czy płatki śniadaniowe na prawdę są takie zdrowe i co czyha w słodyczach? Poznamy prawidłowe zasady nakrywania stołu oraz kilka fascynujących przepisów, które spodobają się małym kucharzom i smakoszom. Wesoły kucharz Zdrowomir zdradza czytelnikowi swoje sposoby na zdrowe i smaczne produkty a nawet sprytne sztuczki kiedy na przykład nie lubimy ryb. Twarda oprawa. Pozycja dla starszaków.
Bułka i spółka. Rzecz o zdrowym jedzeniu – Do kupienia TUTAJ
Seria Kicia Kocia
Anita Głowińska
Wyd. Media Rodzina
O Kici Koci pisałam już w poprzednich zestawieniach. I coś mi się wydaje, że to nie jest ostatni raz. Ami jest nią zachwycona. Wyraźne duże obrazki, duże litery i niezwykle krótkie, konkretne i proste zdania. Tak na prawdę książeczek z Kicią Kocią mamy kilkanaście ale te dwie są u nas nowością. Czytamy je kilka razy dziennie i zawsze z taką samą pasją. Przygody Kici Koci to też trudności jakie spotykają każdego malucha. Dzięki tym książeczkom możemy pokazać dziecku jak radzić sobie w pewnych sytuacjach, które dla dziecka mogą być trudne i czasem stają się przeszkodą w beztroskiej zabawie. Tym razem To moje! pokazuje, że choć wcale dzielić się nie trzeba, czasem warto to zrobić by dobrze się bawić w gronie przyjaciół. A Kicia kocia na pikniku to czysta frajda na świeżym powietrzu koniecznie do zrealizowania razem z rodzicami. Mały format, cienka książeczka i miękka okładka – w sam raz do małych łapek.
Kicia Kocia. To moje – Do kupienia TUTAJ
Kicia Kocia na pikniku – Do kupienia TUTAJ
Seria Rysuj z Kicią Kocią. Kicia Kocia w mieście
Anita Głowińska
Wyd. Media Rodzina
To kreatywna wersja Kici Koci, skierowana do trochę starszych dzieci, choć i nią Ami jest zachwycona. Kicia Kocia w mieście to nic innego jak wspaniała wycieczka po tętniącym życiem centrum miasta. Nasza bohaterka przechadza się ulicami, jeździ tramwajem, odwiedza muzeum, ratusz a nawet wybiera się na lody. Każda strona opatrona opowiadaniem a także wyjaśnieniem zasad panujących w ruchu ulicznym. Przydatne porady i wskazówki pomogą maluchom zrozumieć specyfikę życia w szybkim i zatłoczonym mieście. Ale to nie wszystko. To też całe mnóstwo rysunków, kolorowanej i prostych zadań do wykonania wraz z Kicią Kocią. W serii Rysuj z Kicią Kocią ukazały się także: Kicia Kocia w lesie i Kicia Kocia w Afryce.
Rysuj z Kicią Kocią. Kicia Kocia w mieście – Do kupienia TUTAJ
Jezioro łabędzie
Charlotte Gastaut
Wyd. Mamania
To jest moja zdobycz. Póki co jestem z Ami kiedy ją ogląda w obawie przed zniszczeniem. Piękne wydanie na motywach baletu Piotra Czajkowskiego to jedynie 3 kolory: biel, złoto i czerń. To samo w sobie wiele mówi o jakości i poziomie tego wydania. Zadziwiająco piękne są tutaj ażurowe ilustracje. Misterne piękno. Banalna a jakże słynna historia miłosna. Mamy tu zakochanego księcia i księżniczkę zamienioną przez czarnoksiężnika w łabędzia? Jak ta historia się zakończy? Czy szczęśliwie?
Jezioro łabędzie – Do kupienia TUTAJ