fbpx

Czy jest coś, czego dzieci nienawidzą w świętach? Oj, tak!

 

 Dziś będzie o: dzieci i święta, rodzina, jak nie zepsuć świąt dzieciom i jak sprawić by miały wspaniałe wspomnienia. 

 
Święta. Staramy się ze wszystkich sił, gotujemy, pieczemy i sprzątamy. Pod linijkę przycinamy papier, by równo opakować prezenty, które przecież same wybrałyśmy, kupiłyśmy, zarobiłyśmy. Praca nie ma końca, a my jesteśmy zmęczone od samego planowania i rozmyślania, bo i tak nie zdążymy.

Niezależnie jednak od tego co i jak uszykujemy do jedzenia i czy dekoracje na choince będą pasowały do siebie kolorystycznie, jest kilka rzeczy, które jak w banku zmyją czar i urok najbardziej rodzinnych świąt w roku. To co znajdziecie poniżej, święta po prostu niszczy, a dziecko pod hasłem “rodzinne święta” już na zawsze będzie słyszało w głowie stłumione dudnienie, które woła “rodzina to ludzie, przy których czuję się zmuszony do robienia rzeczy na które nie mam ochoty. Rodzina to ludzie, którzy mnie upokarzają, którzy mnie straszą i dla których muszę udawać coś czego nie chcę. Świąteczny czas to nic miłego. Święta są na pokaz”.

Głupio by było, co nie?

 
 

nie dotrzymane słowo

Mimo wyjątkowego czasu, dodatkowych obowiązków, ale i przyjemności, dla dziecka wszystko jest po staremu. Wigilia czy nie, chce się przytulić, pobawić na podłodze, poczytać. Szaleje, odpoczywa i nudzi się tak samo jak każdego innego dnia. Szczególnie, jeśli na co dzień chodzi do szkoły lub przedszkola, wolny od wyjść dzień jest idealnym czasem z rodzicami. Jeśli obiecujemy wspólne chwile, traktujmy tę obietnicę równie poważnie, jak dwanaście potraw na świątecznym stole.

Ważna zasada dotrzymuj danego słowa. Zawsze. W perspektywie czasu zrobisz tym dobrze przede wszystkim sobie.

 
 
 

oczekiwanie wdzięczności

Żaden dobry prezent i w ogóle nic co rodzic może zrobić dla dziecka, nie wymaga wdzięczności. Żaden czyn względem dziecka nie jest szczery i bezinteresowny jeśli oczekujemy wdzięczności. Forma nie jest istotna.

 
 

•••

Jak kochasz, nie oczekujesz nic w zamian. Jak chcesz kogoś uszczęśliwić, to nic nie oczekujesz w zamian.

•••

 
 

całusy na przymus

Do tego punktu mogłabym dopisać naprawdę sporo, bo mam dość ostre i jednoznaczne zdanie w tej kwestii. W każdym razie jest tylko kilka porównywalnych krzywd, jakie można zrobić dziecku zmuszając je do intymności z innymi. Nie oszukujmy się, nawet całus w pliczek jest wyrazem określonych uczuć i zażyłości. Dziecko samo decyduje o tym kogo chce dotknąć i komu pozwolić na dotyk. To jego ciało, jego strefa i jego decyzja. Pomyślcie jedynie, jak czujecie się, kiedy stoi nad Wami ktoś kogo kochacie, a kto wywiera na Was presję, dodatkowo w otoczeniu znanych i często nieznanych osób, wpatrujących się w Was i oczekujących czegoś, czego sobie kompletnie nie życzycie. A do czego prowadzi zmuszanie dziecka do niechcianych całusów? Napiszę po świętach, wierzcie mi , że nic dobrego.

 
 

straszenie Mikołajem

Jakoś tak się składa, że o respekcie przed Mikołajem rodzice przypominają sobie w grudniu, a cały rok temat nie istnieje. Straszymy, grozimy konsekwencjami, poskarżeniem się na dziecko, albo mówieniem, że jest obserwowane. A później co? Jak dziecko nie ma szczęścia to faktycznie może oberwać rózgą, zależnie od ambicji aktora, ale część dzieci w ramach wypełnienia rodzicielskich próśb dostanie prezent. Żadna opcja, jak dla mnie, nie jest zbyt wychowawcza i trzeba wiele wyczucia, by zabieg ten przeprowadzić tak, jak byśmy chcieli i tak, aby po latach dla dziecka było to tylko zabawne wspomnienie świąteczne.

Przecież spotkanie z Mikołajem to wspaniała zabawa, ożywiona bajka a sam Mikołaj to przyjaciel dzieci, bohater spełniający marzenia. Kropka.

 
 

cicho, długo i grzecznie

To nie możliwe. Każdy, kto ma dziecko wie, że to nie możliwe, by dziecko wysiedziało przy stole pięknie ubrane nawet kilka godzin. Kto tego nie wie, pomylił dziecko z lalką. A kto myśli, że dziecko nie jest w stanie wysiedzieć, bo robi mu na złość lub jakkolwiek ma złe intencje, niech sam podaruje sobie rózgę.

 
 

zwracanie uwagi/ośmieszanie i zawstydzanie

Natłok obowiązków, wiele starań i presja dopięcia wszystkiego na ostatni guzik, na szczęście, nie udziela się dzieciom. Jeśli mają na tyle szczęścia będą, bez względu na wiek, aktywnie uczestniczyć w przygotowaniach i zgodnie ze swoimi możliwościami i chęciami zrobią to z wielką przyjemnością. Niemniej jednak, o ile nie wyrzygacie dziecku jak Ci źle i niedobrze, może nawet poczuje magię świąt. Ale teraz nie o tym. Jak wspomniałam wyżej, dziecko samo z siebie nie czuje presji czasu, kasy, wymuszonej perfekcji we wszystkim. Ono jest dzieckiem. Ono jest beztroskie, prawdziwe, jest sobą. Korzysta z czasu z rodziną bliższą lub dalszą na swój własny sposób, cieszy się tym i zajada to, co może i co mu smakuje do woli.

Ale to dla dziecka też czas wielu, być może zbyt wielu, wrażeń, emocji, atrakcji. Dziecko nie myśli by siedzieć prosto, nie pamięta by nie kopać w krzesło i ma w nosie wszelkie konwenanse. Czuje się częścią wszystkiego co dookoła, ale jest jednocześnie sobą i niech tak pozostanie. Ciągłe ustawiane dziecka pod własne wyobrażenia, by nie kłuć w oczy naszych gości, to wysiłek ponad siły nasze i dziecka i zwykle wszystko przybiera odwrotny do oczekiwanego kierunek.

 
 
 

emocje dziecka to fanaberia

Święta mogą być cudownym czasem, ale mogą być też czasem burzliwym, hałaśliwym i mocno nerwowym. Do tego zupełnie nieświadomie dziecko chce się przytulić i wyciszyć w naszych ramionach a ciągle jest spławiane. Słyszy, że nie teraz, jeszcze chwila, jeszcze tylko milion rzeczy. Nie ma naszej uwagi, trudno mu się wyciszyć, czasem nie ma w ogóle takiej możliwości. Mnogość zapachów, hałasów, rozmów, wszystkiego za dużo. Dzieciom trudniej zrozumieć te emocje, czują, że w nich buzuje i rośnie, ale potrzebują nas, by nad tym zapanować albo przeciwnie, by właściwie dać im upust. A często nas po prostu przy nich nie ma, bo ciągle coś mamy do zrobienia. Trzeba spojrzeć łaskawszym okiem na dziecko, wyrozumiale. Nawet prezenty, coś dla nas jedynie pozytywnego, może przerosnąć malucha. Nawet dobrych emocji może być zbyt wiele. Szczęście przytłacza tak samo jak negatywne doznania. Dajmy dziecku możliwość rozładowania tych emocji, zadbajmy by miało możliwość wyciszenia się, wysłuchajmy.

Coś mi mówi, że zdecydowaną większość tego co powyżej, nawet jeśli zdarzy nam się zrobić, to zapewne nieświadomie. Wiem, że wszyscy jesteśmy pochłonięci przygotowaniami, chcemy aby nasze starania miały przełożenie w rzeczywistości, a w oczach naszych gości chcemy wypaść jak najlepiej. Wszystkim nie dogodzimy. Każdy z nas ma pewne wyobrażenie tego szczególnego czasu i warto zadbać, by nasze dzieci wspominały ten czas radośnie i beztrosko.

 
Koniecznie zajrzyj do tekstu “Perfekcyjnie nieperfekcyjni. Czyli jak skutecznie oszukiwać siebie”. Tekst świetnie współgra z tym co powyżej i jest jednocześnie małym apelem do Ciebie, Kochana Mamo i do Ciebie, Kobieto i jeszcze do Ciebie, Żono i Partnerko.

Ściskam!
 
 
 

Mama, socjolog, blogerka. Niepoprawna optymistka.
Cierpliwie łączę obowiązki z pasjami, odkrywam uroki wyzwań ambitnej mamy z prawdziwym i codziennym macierzyństwem. Książkoholiczka kochająca dobre jedzenie i nietolerująca ściemy. Pasjonatka urokliwych miejsc i ładnych rzeczy. Znajdziesz mnie tutaj

Może spodoba ci się

Mały Książę i inne dzieła Antoine De Saint-Exupery • cytaty

Tego dziecka nie uczę. O oddawaniu krzywd i zemście.

O tym, skąd u dzieci biorą się niechciane zachowania

Dzieci – śmieci?

Sprawdzone triki, które doceni każdy rodzic w kryzysowej sytuacji

Klucz do szczęścia

20 rzeczy, o których warto pamiętać wybierając żłobek lub przedszkole

13 przykazań rodzica – o tym co najważniejsze i dlaczego cała reszta nadaje się do kosza

Co zrobić żeby dziecko chętnie (i dokładnie) myło zęby? Moje sprawdzone sposoby

Stawianie granic dziecku – czy to w porządku?

Szczerość. Trudna sztuka nie tylko od święta.

Dziś są Twoje urodziny 💚

Co się stało, kiedy zrozumiałam, że jestem mamą?

Najbardziej stresujący styl wychowania o jakim słyszałam.

Chciałabym urodzić dziewczynkę, wolałabym żeby był chłopiec…

Czy istnieje mądra kara?

Najwspanialsze cytaty o dzieciach – Janusz Korczak

Biegnij, to może się przewrócisz!

Kiedy chłopiec pomaluje paznokcie świat wstrzymuje oddech

List od św. Mikołaja, czyli przywracamy magię świąt. Jak to możliwe?

Akuku Mamo! czyli szukam przyjaciółki z sąsiedztwa

Chustowanie, czyli noszenie dziecka w chuście. Nasza wspaniała przygoda

Macierzyństwo z pasją – 3 złote zasady, które gwarantują sukces i szczęście

A co jeśli mnie się nie spieszy…

Nawilżacz powietrza Klarta Humea – warto go mieć? Recenzja

Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu?

4 irytujące zachowania matek, które można logicznie wytłumaczyć. Też tak robisz?

Mówisz i masz, czyli jak nasze słowa kształtują dziecko

Czujesz, że nie możesz dotrzeć do swojego dziecka? Napisz list!

Co zrobić by dziecko przespało przynajmniej 10 godzin. Tajemne triki na spokojny i długi sen.

Bezpłatne zajęcia pozalekcyjne. Gotowy plan niesamowitych zajęć dodatkowych dla dzieci w każdym wieku

Głupi nie wie, że jest głupi

Zakaz krzyku na placu zabaw, czyli mama traci cierpliwość do… mam

Mamo, jesteś najlepsza!

Spray na strachy – moja sztuczka w walce z potworami i dziecięcymi strachami

Święty Mikołaj to przeżytek. Nie chcę oszukiwać swojego dziecka.

8 najbardziej zaskakujących rzeczy w macierzyństwie. Zgadzasz się?

3 myśli, od których zapala mi się czerwona lampka

Dzieci nie są złe i już

Mój apel o szacunek dla maluszków.

9 sytuacji, które trzeba przeżyć żeby zrozumieć matkę.

7 oznak, że dziecko ma za dużo zabawek

Mama ma czas, czyli koniec z zimną kawą + mega darmowy bonus!

Monitor oddechu – dla kogo, po co i czy warto?

Jestem mamą. Jestem super.

Jedna jedyna rzecz, która zniszczy każdą najlepszą relację a miłość zamieni w nienawiść

Nadać imię szczęściu. O największym błędzie jaki popełniłam w ciąży

Trafiony prezent to błahostka, jeśli znasz tę jedną zasadę

Czy zabawki mogą uczyć czegoś złego? Czyli, czym moje dzieci nie będą się nigdy bawić

Wyprawka przyszłej mamy i niemowlaka – nawet byś o tym nie pomyślała, a warto! Pomysł na prezent

Rodzicielstwo zaczyna się od rodziców

Jest sobota a ja jestem w lesie. Nie, nie z pracą. Z rodziną

Miłość do dziecka wyrażona wierszem – 3 wspaniałe propozycje

Przyjęcie w domu dla maluszka – szybko, łatwo i przyjemnie? To możliwe!

Wyprawka dla dziecka – co kompletnie się nam nie przydało

Jedna jedyna sytuacja, kiedy Walentynki mają sens

Macierzyństwo to monotonia, nuda i rutyna? Przekonaj się jak to jest naprawdę!

Moje hity na pierwsze miesiące z maluszkiem. Sprawdzona wyprawka!

Zdziwisz się, jaka muzyka oczaruje Twoje dziecko

Atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi w Międzyzdrojach. Co zobaczyć, gdzie zjeść?

Dziecko i sąsiedzi. Czy to mieszanka wybuchowa?

13 sekretów, które zdradzę Ci o sobie

Argumenty rodziców z którymi nigdy się nie zgodzę. A Ty?

Self-Reg. Metoda, która zrewolucjonizuje Twoje podejście do “niegrzecznych” dzieci

Szpinak robi mniam, czyli jak umilić posiłki i zachęcić do smakowania + jak zabić apetyt?

Baby box czyli wyprawka idealna- jeden gadżet z mnóstwem zastosowań

Najchętniej czytane wpisy na blogu, które pokochałyście w 2018 roku!

Wieczorne rytuały z dzieckiem na szczęśliwe życie

Jestem człowiekiem, kobietą, matką. Ja wymagam, oczekuję, boję się i narzekam. Bo mogę

Przykazania szczęśliwej mamy – musisz je poznać!

Jak zachęcić dziecko do czytania książek? 6 sprawdzonych sposobów

Moje dziecko lepsze? O tym, że nic nie spadło mi z nieba.

Co zrobić żeby 500+ nigdy się nie skończyło

Większość z Was zapomniała o tym wychowując dzieci…

Sposoby na bezpieczne zakupy dla mam, o których mogłyście nie wiedzieć

Ciemno, ciemniej. Dzieci w piekle depresji

Problemy ze snem dziecka? Zobacz jakie sposoby na spokojny sen dziecka mają inne mamy

Macierzyństwo zmienia kobietę. To źle?

Najlepsze rady macierzyńskie, jakie kiedykolwiek otrzymałam.

O co tak naprawdę chodzi w rodzicielstwie?

Gadżety pomocne przy karmieniu piersią + książki

Bałagan? Jaki bałagan? Królewna idzie napić się kawki.

Refluks u dziecka – dieta i zalecenia w trosce o zdrowie malucha

Macierzyństwo to więzienie.

Książki poradniki dla rodziców przyszłych przedszkolaków

Perfekcyjnie nieperfekcyjni. Czyli jak skutecznie oszukiwać siebie

Mamo, ja Ciebie wzywam na dywanik!

Niesamowite fakty i mity na temat noszenia dziecka

Żłobek i przedszkole – podsumowanie najlepszych wpisów

Dla babci i dziadka. Życzenia-marzenia.

Ach, te postanowienia… Ze mną Ci się uda!

Zabobony i przesądy, które pomagają zajść w ciążę

Wiersze, rymowanki i życzenia na Dzień Babci i Dziadka – prawie 120 propozycji!

Czy Twoje dziecko może być… kimś?

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS) – jak możesz uratować swoje dziecko

Czy istnieje najlepszy czas na dziecko?

Dorosłe dziecko. Jak odebrać dzieciństwo dziecku i dojrzałość dorosłemu

Zwierzak w prezencie. Genialny pomysł czy wielka pomyłka?

Tego uczę swoje dziecko i obrywam za to po uszach!

Nie, nie, nie. Czego nieświadomie uczymy swoje dzieci?

Podróż z dzieckiem – niezawodne gadżety na bezpieczną i wygodną wyprawę

Rodzice! Opamiętajcie się bo nie będziecie mieli kogo ratować!

Jak dbać o emocje dziecka, dostrzec je i pielęgnować – przydatne narzędzia

Tosia papa. Ostatnie chwile z naszym pupilem.

Pozwólmy kobietom nie być matkami

Nie bądź ananas, bądź miły dla nas!

Jeśli zastanawiasz się, czy robisz TO dobrze, zadaj sobie TO jedno pytanie

Kinderkraft Prime, czyli miasto i teren na wyciągnięcie ręki – recenzja wózka 2 w 1

10 rzeczy, które kochamy w ojcach

Chytrus, złośnica, pulpet i terrorystka – komu zdarza się przezywać dziecko z miłości? Wzruszający list czytelnika

Kiedy pojawia się rodzeństwo, dziecku może zawalić się świat – 6 kroków by pomóc starszemu dziecku

Jak zniechęcić dziecko do lekarzy

Czy istnieje sposób na spokojne dziecko? Ja już go znam

Bez mamy – jak to jest być samotnym ojcem? Wywiad

Czy można przyjaźnić się z dzieckiem? Sposoby na pielęgnowanie więzi

W czym Ci dziecko nie pomoże. Macierzyństwo planem naprawczym związku.

Poronienie – czego nie mówić kobiecie po stracie, jak pomóc rodzicom

Sprawdzony sposób na odpieluchowanie dziecka bez stresu + propozycje zabaw i poradniki

Odkryłam dlaczego jestem złą mamą…

Jak przekazać dziecku to, co najważniejsze, kiedy nie ma nas obok? Niezwykły miś, który zna moc słów

10 bezwzględnych tekstów matek, których nienawidzą bezdzietne kobiety.

Szacunek do starszych i to, co mi w nim przeszkadza.

Od tych tekstów mamo, jeży się włos na głowie.

Recenzja wideo niani Vtech VM5252 – spokojna mama, bezpieczny maluch

Zastanawiałaś się nad tym, co przy dzieciach mówisz… sama do siebie?

Daj jej tę czekoladę, przecież ma mleko, czyli teksty, które warto obrócić w kiepski żart

Jak stworzyć szczęśliwego człowieka?

Niewygodne fakty, które MUSISZ zaakceptować!

Moja tajna broń w walce z rodzicielskimi porażkami + rabat ubraniowy

Najważniejsze zasady bezpiecznej podróży z dzieckiem

Planszówka, która wzrusza, wzmacnia relacje i bawi – teraz dla Ciebie zupełnie za darmo!

Czy brać dziecko na pogrzeb? Jak się zachować, kiedy umiera bliska osoba?

Nie spodziewałabyś się, że możesz dostać to od własnego dziecka

W macierzyństwie żeby wygrać czasem trzeba odpuścić i przestać walczyć

3 dni wakacji i ręce opadają. Najgorsze podsłyszane teksty kierowane do dzieci

Wychować boga, czyli dziecko na rodzinnym piedestale

Zabobony i przesądy w ciąży, czyli rzecz o głaskaniu barana w świetle Księżyca

Przemoc wobec dzieci to nie tylko bicie. Czym krzywdzimy nasze maluchy?

Dobry mąż to zła żona

Skąd czerpię pomysły na zdrowe lunchboxy do przedszkola i na wycieczki z dziećmi? No pewnie, zgadłaś!

Przesądy i zabobony dla mamy i dziecka – aż strach czytać!

Klaps to nie bicie? Dziecko nie człowiek?

Jak ogarnąć nieogarnięte? O zarządzaniu czasem dla kobiet

Wyprawka do przedszkola + podpisywanie wyprawki

Jak pozytywnie wspierać rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia (dotyczy również starszych dzieci)

Jak to jest mieć dzieci, czyli różnice w byciu mamą jedynaka i rodzeństwa

Samodzielność 3-latka w przedszkolu – co przedszkolak umieć powinien

3 sprzęty bez których byłabym fatalną matką!

Esencja bliskości w praktyce czyli rodzaje chust i nosideł