fbpx

Czy jest coś, czego dzieci nienawidzą w świętach? Oj, tak!

 

 Dziś będzie o: dzieci i święta, rodzina, jak nie zepsuć świąt dzieciom i jak sprawić by miały wspaniałe wspomnienia. 

 
Święta. Staramy się ze wszystkich sił, gotujemy, pieczemy i sprzątamy. Pod linijkę przycinamy papier, by równo opakować prezenty, które przecież same wybrałyśmy, kupiłyśmy, zarobiłyśmy. Praca nie ma końca, a my jesteśmy zmęczone od samego planowania i rozmyślania, bo i tak nie zdążymy.

Niezależnie jednak od tego co i jak uszykujemy do jedzenia i czy dekoracje na choince będą pasowały do siebie kolorystycznie, jest kilka rzeczy, które jak w banku zmyją czar i urok najbardziej rodzinnych świąt w roku. To co znajdziecie poniżej, święta po prostu niszczy, a dziecko pod hasłem “rodzinne święta” już na zawsze będzie słyszało w głowie stłumione dudnienie, które woła “rodzina to ludzie, przy których czuję się zmuszony do robienia rzeczy na które nie mam ochoty. Rodzina to ludzie, którzy mnie upokarzają, którzy mnie straszą i dla których muszę udawać coś czego nie chcę. Świąteczny czas to nic miłego. Święta są na pokaz”.

Głupio by było, co nie?

 
 

nie dotrzymane słowo

Mimo wyjątkowego czasu, dodatkowych obowiązków, ale i przyjemności, dla dziecka wszystko jest po staremu. Wigilia czy nie, chce się przytulić, pobawić na podłodze, poczytać. Szaleje, odpoczywa i nudzi się tak samo jak każdego innego dnia. Szczególnie, jeśli na co dzień chodzi do szkoły lub przedszkola, wolny od wyjść dzień jest idealnym czasem z rodzicami. Jeśli obiecujemy wspólne chwile, traktujmy tę obietnicę równie poważnie, jak dwanaście potraw na świątecznym stole.

Ważna zasada dotrzymuj danego słowa. Zawsze. W perspektywie czasu zrobisz tym dobrze przede wszystkim sobie.

 
 
 

oczekiwanie wdzięczności

Żaden dobry prezent i w ogóle nic co rodzic może zrobić dla dziecka, nie wymaga wdzięczności. Żaden czyn względem dziecka nie jest szczery i bezinteresowny jeśli oczekujemy wdzięczności. Forma nie jest istotna.

 
 

•••

Jak kochasz, nie oczekujesz nic w zamian. Jak chcesz kogoś uszczęśliwić, to nic nie oczekujesz w zamian.

•••

 
 

całusy na przymus

Do tego punktu mogłabym dopisać naprawdę sporo, bo mam dość ostre i jednoznaczne zdanie w tej kwestii. W każdym razie jest tylko kilka porównywalnych krzywd, jakie można zrobić dziecku zmuszając je do intymności z innymi. Nie oszukujmy się, nawet całus w pliczek jest wyrazem określonych uczuć i zażyłości. Dziecko samo decyduje o tym kogo chce dotknąć i komu pozwolić na dotyk. To jego ciało, jego strefa i jego decyzja. Pomyślcie jedynie, jak czujecie się, kiedy stoi nad Wami ktoś kogo kochacie, a kto wywiera na Was presję, dodatkowo w otoczeniu znanych i często nieznanych osób, wpatrujących się w Was i oczekujących czegoś, czego sobie kompletnie nie życzycie. A do czego prowadzi zmuszanie dziecka do niechcianych całusów? Napiszę po świętach, wierzcie mi , że nic dobrego.

 
 

straszenie Mikołajem

Jakoś tak się składa, że o respekcie przed Mikołajem rodzice przypominają sobie w grudniu, a cały rok temat nie istnieje. Straszymy, grozimy konsekwencjami, poskarżeniem się na dziecko, albo mówieniem, że jest obserwowane. A później co? Jak dziecko nie ma szczęścia to faktycznie może oberwać rózgą, zależnie od ambicji aktora, ale część dzieci w ramach wypełnienia rodzicielskich próśb dostanie prezent. Żadna opcja, jak dla mnie, nie jest zbyt wychowawcza i trzeba wiele wyczucia, by zabieg ten przeprowadzić tak, jak byśmy chcieli i tak, aby po latach dla dziecka było to tylko zabawne wspomnienie świąteczne.

Przecież spotkanie z Mikołajem to wspaniała zabawa, ożywiona bajka a sam Mikołaj to przyjaciel dzieci, bohater spełniający marzenia. Kropka.

 
 

cicho, długo i grzecznie

To nie możliwe. Każdy, kto ma dziecko wie, że to nie możliwe, by dziecko wysiedziało przy stole pięknie ubrane nawet kilka godzin. Kto tego nie wie, pomylił dziecko z lalką. A kto myśli, że dziecko nie jest w stanie wysiedzieć, bo robi mu na złość lub jakkolwiek ma złe intencje, niech sam podaruje sobie rózgę.

 
 

zwracanie uwagi/ośmieszanie i zawstydzanie

Natłok obowiązków, wiele starań i presja dopięcia wszystkiego na ostatni guzik, na szczęście, nie udziela się dzieciom. Jeśli mają na tyle szczęścia będą, bez względu na wiek, aktywnie uczestniczyć w przygotowaniach i zgodnie ze swoimi możliwościami i chęciami zrobią to z wielką przyjemnością. Niemniej jednak, o ile nie wyrzygacie dziecku jak Ci źle i niedobrze, może nawet poczuje magię świąt. Ale teraz nie o tym. Jak wspomniałam wyżej, dziecko samo z siebie nie czuje presji czasu, kasy, wymuszonej perfekcji we wszystkim. Ono jest dzieckiem. Ono jest beztroskie, prawdziwe, jest sobą. Korzysta z czasu z rodziną bliższą lub dalszą na swój własny sposób, cieszy się tym i zajada to, co może i co mu smakuje do woli.

Ale to dla dziecka też czas wielu, być może zbyt wielu, wrażeń, emocji, atrakcji. Dziecko nie myśli by siedzieć prosto, nie pamięta by nie kopać w krzesło i ma w nosie wszelkie konwenanse. Czuje się częścią wszystkiego co dookoła, ale jest jednocześnie sobą i niech tak pozostanie. Ciągłe ustawiane dziecka pod własne wyobrażenia, by nie kłuć w oczy naszych gości, to wysiłek ponad siły nasze i dziecka i zwykle wszystko przybiera odwrotny do oczekiwanego kierunek.

 
 
 

emocje dziecka to fanaberia

Święta mogą być cudownym czasem, ale mogą być też czasem burzliwym, hałaśliwym i mocno nerwowym. Do tego zupełnie nieświadomie dziecko chce się przytulić i wyciszyć w naszych ramionach a ciągle jest spławiane. Słyszy, że nie teraz, jeszcze chwila, jeszcze tylko milion rzeczy. Nie ma naszej uwagi, trudno mu się wyciszyć, czasem nie ma w ogóle takiej możliwości. Mnogość zapachów, hałasów, rozmów, wszystkiego za dużo. Dzieciom trudniej zrozumieć te emocje, czują, że w nich buzuje i rośnie, ale potrzebują nas, by nad tym zapanować albo przeciwnie, by właściwie dać im upust. A często nas po prostu przy nich nie ma, bo ciągle coś mamy do zrobienia. Trzeba spojrzeć łaskawszym okiem na dziecko, wyrozumiale. Nawet prezenty, coś dla nas jedynie pozytywnego, może przerosnąć malucha. Nawet dobrych emocji może być zbyt wiele. Szczęście przytłacza tak samo jak negatywne doznania. Dajmy dziecku możliwość rozładowania tych emocji, zadbajmy by miało możliwość wyciszenia się, wysłuchajmy.

Coś mi mówi, że zdecydowaną większość tego co powyżej, nawet jeśli zdarzy nam się zrobić, to zapewne nieświadomie. Wiem, że wszyscy jesteśmy pochłonięci przygotowaniami, chcemy aby nasze starania miały przełożenie w rzeczywistości, a w oczach naszych gości chcemy wypaść jak najlepiej. Wszystkim nie dogodzimy. Każdy z nas ma pewne wyobrażenie tego szczególnego czasu i warto zadbać, by nasze dzieci wspominały ten czas radośnie i beztrosko.

 
Koniecznie zajrzyj do tekstu “Perfekcyjnie nieperfekcyjni. Czyli jak skutecznie oszukiwać siebie”. Tekst świetnie współgra z tym co powyżej i jest jednocześnie małym apelem do Ciebie, Kochana Mamo i do Ciebie, Kobieto i jeszcze do Ciebie, Żono i Partnerko.

Ściskam!
 
 
 

Mama, socjolog, blogerka. Niepoprawna optymistka.
Cierpliwie łączę obowiązki z pasjami, odkrywam uroki wyzwań ambitnej mamy z prawdziwym i codziennym macierzyństwem. Książkoholiczka kochająca dobre jedzenie i nietolerująca ściemy. Pasjonatka urokliwych miejsc i ładnych rzeczy. Znajdziesz mnie tutaj

Może spodoba ci się

Zastanawiałaś się nad tym, co przy dzieciach mówisz… sama do siebie?

Żłobek i przedszkole – podsumowanie najlepszych wpisów

Akuku Mamo! czyli szukam przyjaciółki z sąsiedztwa

Klaps to nie bicie? Dziecko nie człowiek?

Macierzyństwo z pasją – 3 złote zasady, które gwarantują sukces i szczęście

Mamo, jesteś najlepsza!

Spray na strachy – moja sztuczka w walce z potworami i dziecięcymi strachami

Mój apel o szacunek dla maluszków.

Poronienie – czego nie mówić kobiecie po stracie, jak pomóc rodzicom

8 najbardziej zaskakujących rzeczy w macierzyństwie. Zgadzasz się?

Problemy ze snem dziecka? Zobacz jakie sposoby na spokojny sen dziecka mają inne mamy

Wyprawka przyszłej mamy i niemowlaka – nawet byś o tym nie pomyślała, a warto! Pomysł na prezent

Co się stało, kiedy zrozumiałam, że jestem mamą?

Niesamowite fakty i mity na temat noszenia dziecka

Skąd czerpię pomysły na zdrowe lunchboxy do przedszkola i na wycieczki z dziećmi? No pewnie, zgadłaś!

Większość z Was zapomniała o tym wychowując dzieci…

Czujesz, że nie możesz dotrzeć do swojego dziecka? Napisz list!

Zabobony i przesądy w ciąży, czyli rzecz o głaskaniu barana w świetle Księżyca

10 bezwzględnych tekstów matek, których nienawidzą bezdzietne kobiety.

Wyprawka do przedszkola + podpisywanie wyprawki

Święty Mikołaj to przeżytek. Nie chcę oszukiwać swojego dziecka.

Miłość do dziecka wyrażona wierszem – 3 wspaniałe propozycje

Najchętniej czytane wpisy na blogu, które pokochałyście w 2018 roku!

Co zrobić by dziecko przespało przynajmniej 10 godzin. Tajemne triki na spokojny i długi sen.

Samodzielność 3-latka w przedszkolu – co przedszkolak umieć powinien

Self-Reg. Metoda, która zrewolucjonizuje Twoje podejście do “niegrzecznych” dzieci

Esencja bliskości w praktyce czyli rodzaje chust i nosideł

3 dni wakacji i ręce opadają. Najgorsze podsłyszane teksty kierowane do dzieci

Bezpłatne zajęcia pozalekcyjne. Gotowy plan niesamowitych zajęć dodatkowych dla dzieci w każdym wieku

Wiersze, rymowanki i życzenia na Dzień Babci i Dziadka – prawie 120 propozycji!

O co tak naprawdę chodzi w rodzicielstwie?

Mamo, ja Ciebie wzywam na dywanik!

Biegnij, to może się przewrócisz!

Zdziwisz się, jaka muzyka oczaruje Twoje dziecko

3 sprzęty bez których byłabym fatalną matką!

9 sytuacji, które trzeba przeżyć żeby zrozumieć matkę.

Zwierzak w prezencie. Genialny pomysł czy wielka pomyłka?

Macierzyństwo to więzienie.

Argumenty rodziców z którymi nigdy się nie zgodzę. A Ty?

Jestem człowiekiem, kobietą, matką. Ja wymagam, oczekuję, boję się i narzekam. Bo mogę

Czy istnieje mądra kara?

Mały Książę i inne dzieła Antoine De Saint-Exupery • cytaty

4 irytujące zachowania matek, które można logicznie wytłumaczyć. Też tak robisz?

Jedna jedyna rzecz, która zniszczy każdą najlepszą relację a miłość zamieni w nienawiść

Jak stworzyć szczęśliwego człowieka?

Szacunek do starszych i to, co mi w nim przeszkadza.

Tego dziecka nie uczę. O oddawaniu krzywd i zemście.

Moje dziecko lepsze? O tym, że nic nie spadło mi z nieba.

Nie bądź ananas, bądź miły dla nas!

Sprawdzony sposób na odpieluchowanie dziecka bez stresu + propozycje zabaw i poradniki

Dobry mąż to zła żona

Kiedy pojawia się rodzeństwo, dziecku może zawalić się świat – 6 kroków by pomóc starszemu dziecku

Czy istnieje najlepszy czas na dziecko?

Ach, te postanowienia… Ze mną Ci się uda!

Podróż z dzieckiem – niezawodne gadżety na bezpieczną i wygodną wyprawę

Jak pozytywnie wspierać rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia (dotyczy również starszych dzieci)

Kinderkraft Prime, czyli miasto i teren na wyciągnięcie ręki – recenzja wózka 2 w 1

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS) – jak możesz uratować swoje dziecko

Perfekcyjnie nieperfekcyjni. Czyli jak skutecznie oszukiwać siebie

List od św. Mikołaja, czyli przywracamy magię świąt. Jak to możliwe?

Sposoby na bezpieczne zakupy dla mam, o których mogłyście nie wiedzieć

Czy zabawki mogą uczyć czegoś złego? Czyli, czym moje dzieci nie będą się nigdy bawić

3 myśli, od których zapala mi się czerwona lampka

Zabobony i przesądy, które pomagają zajść w ciążę

Dla babci i dziadka. Życzenia-marzenia.

Trafiony prezent to błahostka, jeśli znasz tę jedną zasadę

Klucz do szczęścia

Jak zachęcić dziecko do czytania książek? 6 sprawdzonych sposobów

Jak ogarnąć nieogarnięte? O zarządzaniu czasem dla kobiet

Odkryłam dlaczego jestem złą mamą…

Nie spodziewałabyś się, że możesz dostać to od własnego dziecka

Szpinak robi mniam, czyli jak umilić posiłki i zachęcić do smakowania + jak zabić apetyt?

Przyjęcie w domu dla maluszka – szybko, łatwo i przyjemnie? To możliwe!

Nadać imię szczęściu. O największym błędzie jaki popełniłam w ciąży

Moja tajna broń w walce z rodzicielskimi porażkami + rabat ubraniowy

Mama ma czas, czyli koniec z zimną kawą + mega darmowy bonus!

Dzieci nie są złe i już

Książki poradniki dla rodziców przyszłych przedszkolaków

Chustowanie, czyli noszenie dziecka w chuście. Nasza wspaniała przygoda

Recenzja wideo niani Vtech VM5252 – spokojna mama, bezpieczny maluch

Zakaz krzyku na placu zabaw, czyli mama traci cierpliwość do… mam

10 rzeczy, które kochamy w ojcach

Dziecko i sąsiedzi. Czy to mieszanka wybuchowa?

7 oznak, że dziecko ma za dużo zabawek

Od tych tekstów mamo, jeży się włos na głowie.

Monitor oddechu – dla kogo, po co i czy warto?

Jak dbać o emocje dziecka, dostrzec je i pielęgnować – przydatne narzędzia

Chytrus, złośnica, pulpet i terrorystka – komu zdarza się przezywać dziecko z miłości? Wzruszający list czytelnika

Mówisz i masz, czyli jak nasze słowa kształtują dziecko

Dziś są Twoje urodziny 💚

Wyprawka dla dziecka – co kompletnie się nam nie przydało

Atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi w Międzyzdrojach. Co zobaczyć, gdzie zjeść?

13 przykazań rodzica – o tym co najważniejsze i dlaczego cała reszta nadaje się do kosza

Przesądy i zabobony dla mamy i dziecka – aż strach czytać!

Przykazania szczęśliwej mamy – musisz je poznać!

Rodzicielstwo zaczyna się od rodziców

Dzieci – śmieci?

Najważniejsze zasady bezpiecznej podróży z dzieckiem

Jestem mamą. Jestem super.

Jak to jest mieć dzieci, czyli różnice w byciu mamą jedynaka i rodzeństwa

Co zrobić żeby dziecko chętnie (i dokładnie) myło zęby? Moje sprawdzone sposoby

Macierzyństwo zmienia kobietę. To źle?

Kiedy chłopiec pomaluje paznokcie świat wstrzymuje oddech

Sprawdzone triki, które doceni każdy rodzic w kryzysowej sytuacji

Dorosłe dziecko. Jak odebrać dzieciństwo dziecku i dojrzałość dorosłemu

Co zrobić żeby 500+ nigdy się nie skończyło

Stawianie granic dziecku – czy to w porządku?

Najlepsze rady macierzyńskie, jakie kiedykolwiek otrzymałam.

Tosia papa. Ostatnie chwile z naszym pupilem.

Ciemno, ciemniej. Dzieci w piekle depresji

Bez mamy – jak to jest być samotnym ojcem? Wywiad

20 rzeczy, o których warto pamiętać wybierając żłobek lub przedszkole

Planszówka, która wzrusza, wzmacnia relacje i bawi – teraz dla Ciebie zupełnie za darmo!

Najwspanialsze cytaty o dzieciach – Janusz Korczak

W czym Ci dziecko nie pomoże. Macierzyństwo planem naprawczym związku.

Daj jej tę czekoladę, przecież ma mleko, czyli teksty, które warto obrócić w kiepski żart

13 sekretów, które zdradzę Ci o sobie

Najbardziej stresujący styl wychowania o jakim słyszałam.

Jak zniechęcić dziecko do lekarzy

Gadżety pomocne przy karmieniu piersią + książki

Wychować boga, czyli dziecko na rodzinnym piedestale

Bałagan? Jaki bałagan? Królewna idzie napić się kawki.

Refluks u dziecka – dieta i zalecenia w trosce o zdrowie malucha

Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu?

A co jeśli mnie się nie spieszy…

W macierzyństwie żeby wygrać czasem trzeba odpuścić i przestać walczyć

Nawilżacz powietrza Klarta Humea – warto go mieć? Recenzja

Macierzyństwo to monotonia, nuda i rutyna? Przekonaj się jak to jest naprawdę!

Baby box czyli wyprawka idealna- jeden gadżet z mnóstwem zastosowań

Nie, nie, nie. Czego nieświadomie uczymy swoje dzieci?

Jedna jedyna sytuacja, kiedy Walentynki mają sens

Jeśli zastanawiasz się, czy robisz TO dobrze, zadaj sobie TO jedno pytanie

Głupi nie wie, że jest głupi

Pozwólmy kobietom nie być matkami

Moje hity na pierwsze miesiące z maluszkiem. Sprawdzona wyprawka!

Rodzice! Opamiętajcie się bo nie będziecie mieli kogo ratować!

Chciałabym urodzić dziewczynkę, wolałabym żeby był chłopiec…

Jest sobota a ja jestem w lesie. Nie, nie z pracą. Z rodziną

Szczerość. Trudna sztuka nie tylko od święta.

Niewygodne fakty, które MUSISZ zaakceptować!

O tym, skąd u dzieci biorą się niechciane zachowania

Czy Twoje dziecko może być… kimś?

Czy można przyjaźnić się z dzieckiem? Sposoby na pielęgnowanie więzi

Tego uczę swoje dziecko i obrywam za to po uszach!

Jak przekazać dziecku to, co najważniejsze, kiedy nie ma nas obok? Niezwykły miś, który zna moc słów

Wieczorne rytuały z dzieckiem na szczęśliwe życie

Przemoc wobec dzieci to nie tylko bicie. Czym krzywdzimy nasze maluchy?

Czy istnieje sposób na spokojne dziecko? Ja już go znam

Czy brać dziecko na pogrzeb? Jak się zachować, kiedy umiera bliska osoba?