Zaczęłam się zastanawiać ostatnio, czy można myśleć… źle? Albo chociaż mało optymalnie. Niby myślenie samo w sobie jest pożądane, ale czy można robić to lepiej? Czy można usprawnić sposób w jaki myślimy? Z pewnością! Uznałam, że to trening jak każdy inny i zaczęłam szukać.
I tak odkryłam, że istnieje myślenie abstrakcyjne, lateralne, dywergencyjne (to jest mega ciekawe i fajne szczególnie u dzieciaczków), a nawet myślenie logiczne.
trening czyni mistrza
To ostatnie, myślenie logiczne, jakoś szczególnie zalatuje nudą. Zupełnie nie rozumiem dlaczego! Pójdę nawet o krok dalej – umiejętne myślenie zdecydowanie ułatwia życie. Sprawne posługiwanie się pewnymi schematami myślowymi pomaga sprytnie radzić sobie z różnymi trudnościami i zadaniami, jakie napotykamy w życiu. Dzieci przecież równie często stoją przed takimi wyzwaniami. A! Myślenie logiczne nie zabija wyobraźni, bez obaw. Nie bez powodów testy na inteligencję opierają się w dużej mierze na ciągach logicznych, odnajdywaniu schematów i powtarzalności działań. Gdzie szukać materiałów dla dzieci, które poruszają te zagadnienia?
nauka przez zabawę i zabawa przez naukę
Dzieciaki są żądne wiedzy, one ją chłoną wszystkimi zmysłami! Kochają też swobodną zabawę, a w szczególności beztroskie bazgrolenie. I tak znalazłam zestaw idealny – masa zabawy, łamigłówki i zagadki oraz zadania. Co więcej, żadnej presji – jak się nie uda, można zmazać i… zacząć od nowa. Czy to nie jest świetne rozwiązanie podczas nauki pisania? Jak najbardziej!















Kapitan Nauka zadbał o ekologię?
A jak! I to właśnie coś dla mnie, bo na co dzień staram się po prostu o tym pamiętać. Zabawki “nie na raz” są zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku niż takie, które po jednym użyciu wyrzucamy. Tak jest przecież z blokami rysunkowymi czy zeszytami. A co, jeśli dziecko uczy się pisać albo uwielbia rysować? Zestawy od Kapitana Nauki wykorzystują karty z łamigłówkami i zagadkami po których można pisać ścieralnym flamastrem.
To świetny sposób żeby jedna zabawka cieszyła przez kilka lat (zadania mają różny stopień trudności), ale również nada się ona dla kolejnego dziecka. W razie potrzeby wystarczy po prostu dokupić sam flamaster w sklepie papierniczym.


seria “Rysuję i zgaduję” od Kapitana Nauki
W serii mamy 3 różne zestawy dla dzieci w wieku 4-6 lat. Jednak zadania są bardzo zróżnicowane nie tylko pod względem trudności, ale też zainteresowań dziecka – na moje oko mogą wciągnąć 7, może nawet 8 latka. Każdy zestaw to świetna zabawa z wybranym bohaterem. 100 zadań w formie książeczki i kart z flamastrem oraz przydatne wskazówki dla rodziców.
I tak, mamy tu wstęp do nauki pisania i czytania, liczenie do 10, zadania wspierające umiejętności matematyczne, językowe i myślenie logiczne. I wiele innych – przekonajcie się same.









w serii “Rysuję i zgaduję z…” znajdziecie:
-
robotem Eliotem – do kupienia TUTAJ
-
koparką Barbarką – do kupienia TUTAJ
-
królikiem Kazikiem – do kupienia TUTAJ
•••
partnerem wpisu jest Kapitan Nauka