Dziś będzie o: jak oszczędzać wodę, kiedy w domu mamy małe dzieci? Więcej prania, sprzątania i gotowania – czy to oznacza większe zużycie wody? Czy to w ogóle możliwe?
Wiele ostatnio słyszę o tym, że ekologia to tylko moda, że troska o środowisko podyktowana jest chwilowym zachwytem, który przeminie. Faktycznie, coś przeminie. Nasz świat.
I wiecie co? To nie ekologiczny styl życia jest modny, modny był styl oparty na konsumpcji, wszechobecnym jednorazowym plastiku, na myśleniu tylko o tym co tu i teraz. Wreszcie zaczynamy się opamiętywać. Czas z takim podejściem, że to co mamy jest nam dane na zawsze, skończyć. Bo co z tego, że odkładamy pieniądze na studia dla naszych dzieci? Co z tego, że inwestujemy w ich przyszłość, umiejętności językowe, sportowe. No co? Przecież jeśli, jako rodzice, nie zadbamy o naszą planetę, one nie będą miały gdzie żyć. Na cholerę dzieciakom odznaki, języki czy lokata na start – bez czystej wody, świeżego powietrza czy skrawka lasu i tak niewiele będą miały możliwości. I nie łudźmy się, że kolonizacja Marsa weźmie wszystkich nas pod uwagę.
•••
Mam dla Was masę, często banalnych i prostych rozwiązań, dzięki którym zaoszczędzicie wodę – nie tylko w sensie rachunków za jej zużycie, ale realnie przyczynicie się do zadbania o zasoby wody na całym świecie.
ale. Czy mając w domu małe dzieci, można pokusić się w ogóle o rozmyślanie nad oszczędnością?
I tu Was pocieszę – nie zajmuje to dużo czasu (często wręcz usprawnia codzienne funkcjonowanie), kosztuje mniej w ogólnym rozrachunku (również jeśli liczymy czas, nie tylko pieniądze), a posiadanie dzieci nie przeszkadza w tym, by zacząć oszczędzać wodę. Wręcz przeciwnie – nasze dzieci nie mają dbać tylko o siebie czy innych. Musimy nauczyć je również szacunku do zasobów naszej planety – one, tak jak nasze maluchy, zasługują na szacunek i troskę bezwarunkowo.
•••
sprytne sposoby na oszczędzenie wody:
- młodsze dzieci można kąpać w wanienkach lub głębokich brodzikach prysznicowych, nie trzeba tego robić w dużej normalnej wannie
- wspólne kąpiele rodzeństwa lub rodziców z małymi dziećmi
- minutniki pod prysznic, czyli zabawa w mycie na czas
- zabawa w “gdy zęby szoruję, wody nie marnuję” czyli zakręcamy wodę na czas mycia zębów, podobnie jak z mydleniem rąk czy ciała, golenia ( podczas mycia zębów możemy marnować nawet 9 litrów wody na minutę)
- kubeczek do płukania ust – fajna alternatywa, szczególnie dla młodszych dzieci
- wodę po kąpieli dzieci można użyć do spłukiwania toalety, sprzątania domu
- pralka pełna prania – czekamy aż nazbiera się taka ilość prania, aby wypełnić bęben prali
- moczyć brudne naczynia zamiast płukać pod bieżącą wodą
- napełnienie wanny do połowy zamiast do pełna może dać nam nawet 100 litrów wody w zapasie na 1 kąpiel!
- skrócenie prysznica z 10 do 4 minut może dać oszczędność wody rzędu 120 litrów
- jeśli przestaniemy wrzucać do wc śmieci, nie będziemy musieli tego spłukiwać (pety, chusteczki, resztki jedzenia, art. higieniczne)
- nieszczelna spłuczka to strata nawet 50 litrów dziennie – warto pomyśleć o wszystkich przeciekach bo czasem to jedynie kwestia wymiany uszczelki
- nie rozmrażać jedzenia pod bieżącą wodą, a w misce
- woda po myciu owoców i warzyw nadaje się do podlewania ogródka
- nie mycie śmieci przed wyrzuceniem
- wykorzystanie wody po gotowaniu np. makaronu czy warzyw
- obsypanie roślin korą , dzięki czemu częstotliwość ich podlewania się zmniejsza
- zbieranie deszczówki – to dość kosztowana inwestycja, która zwraca się mniej więcej po około 8 latach. Jednak wzrost cen za zużycie wody skraca ten czas. Na początek wystarczy miska pod rynną
- niedopita woda w szklance też nie musi trafiać do zlewu
oszczędzanie wody – profesjonalni pomocnicy
- bateria z ogranicznikiem przepływu wody – leci mniej, a umyć się i tak można
- słuchawka prysznicowa z możliwością regulacji wielkości strumienia wody, słuchawka z reduktorem przepływu
- bateria z termostatem (szybko podgrzewa wodę i nie trzeba jej marnować czekając aż się ociepli)
- naprawa wszelkich przecieków, wymiana uszczelek itp.
- perlator na sitku lub gotowa bateria z perlatorem (napowietrzanie strumienia wody, dzięki czemu wody wypływa mniej choć nawet tego nie zauważamy
- baterie bezdotykowe – takie jak np. w toaletach publicznych
- spłuczka z możliwością zastopowania spłukiwania
- może czas wymienić pralkę na nowszą? – najnowsze modele mają opcję dopasowania ilości wody do wielkości wkładu, obniżają temperaturę prania (ale tutaj warto pomyśleć o zmianie środka piorącego)
- zmywarka – dopasowana do wielkości rodziny potrafi zaoszczędzić czas i spore ilości wody
•••
Miliard ludzi bez wody – takie dane podaje WHO. Do mnie to przemawia choć w żaden sposób nie doświadczyłam braku wody. Czy Wy macie jakieś sposoby na zaoszczędzenie wody? Podzielcie się w komentarzu.
Buziaki!
•••
👉 10 banalnie prostych czynności, które od ręki ochronią środowisko, portfel i czas 👈