fbpx
Jak zmniejszyć strach przed porodem

Jak zmniejszyć strach przed porodem? Przygotuj się na najważniejsze wydarzenie w Twoim życiu!

 

 Za kilka godzin, a dokładnie o 01:17 w nocy miną dwa lata, od kiedy Ami jest z nami na świecie. Dwa lata od najdziwniejszego, najbardziej oderwanego od rzeczywistości i jednocześnie najbardziej naturalnego i przyziemnego wydarzenia w naszym życiu. Dwa lata, od kiedy jestem mamą i dwa lata od kiedy DżoDżo jest tatą. Jesteśmy rodzicami! Dwa całe lata od kiedy przywitaliśmy na świecie naszą dziewczynkę. TEN dzień, a raczej TĘ noc wspominamy dobrze, nawet bardzo. Pomijam oczywistą oczywistość jakiej, zarówno kobieta jak i mężczyzna, doświadczają na porodówce. O tym pisać nie będę bo mało wiele wiecie jak to wygląda. Jak nie wiecie to innym razem.
Dziś napiszę Wam, co same dla siebie możecie zrobić w czasie ciąży i jak możecie się przygotować, żeby dobrze wspominać TEN czas. Czas narodzin waszego szczęścia.

 

Jak zmniejszyć strach przed porodem

Całe swoje życie, a już w szczególności czas od momentu wyjścia za mąż, spotykałam się z ogromną chęcią ówczesnych już mam, do wyrażania opinii na temat abstrakcyjnie złych standardów szpitalnych oddziałów położniczych. Jakie są – niby wiemy, choć jest kilka miejsc w Polsce, zarówno prywatnych jak i publicznych, do których nie dotarła znieczulica, powszechny brak środków wszelakich i w ogóle całe zło tego świata. I choć pozornie nie mamy na to wpływu, chcę cię pocieszyć i napiszę tu wszystko co udało mi się zgromadzić w mojej pamięci, a co mnie osobiście pomogło przetrwać pobyt w szpitalu, przetrwać poród i zejść z utartej ścieżki złych porodówkowych wspomnień.

Ja wiedziałam, że nie chcę być tą, która na placu zabaw wykrzykuje innej mamie, żeby ta zawczasu się bała, że to koszmar i w ogóle trauma. Ja tak nie chciałam. I zrobiłam naprawdę wiele, żeby spełnić marzenie świadomego, dobrego porodu, który kończy się cudem życia a nie cudowną traumą.

 

Szkoła rodzenia

To nie tylko nauka o tym jak przewijać i kąpać dziecko. Dobra szkoła rodzenia wskaże ci możliwości wyboru stylu w jakim chcesz wychować dziecko, nauczy pierwszej pomocy, pokaże ciekawe triki. Szkoły rodzenia nie są refundowane i większość z nich, nawet te przyszpitalne, mogą być płatne. Niemniej jednak, polecam. Jeśli dobrze wybierzesz, będziesz bardzo zadowolona – przede wszystkim spokojniejsza. W szkole rodzenia nauczysz się rodzić. Tak, można się tego nauczyć a przynajmniej dokładnie dowiedzieć się jak to wygląda. I przy założeniu, że z medycznego punktu widzenia z mamą i dzidziusiem jest ok, można z tych zajęć wyciągnąć dla siebie naprawdę wiele. Pamiętaj, że straszne jest to, co nieznane. Żadna z nas nie przeskoczy fizyczności i fizjologii porodu, ale wiedza o jego przebiegu (jeśli obędzie się bez komplikacji) sprawi, że poczujesz się pewniej, bo wiesz co cię czeka.

Wysiłek jaki trzeba włożyć w poród naturalny często jest porównywany do przebycia 40 kilometrowego maratonu. Nie bez powodu jednym z ważniejszych aspektów porodu jest więc umiejętność oddychania. A tego właśnie nauczysz się w szkole rodzenia.

 

Jak zmniejszyć strach przed porodem

 

Miejsce porodu

Tu mamy pole do popisu bo, póki co, możesz wybrać dowolny szpital niezależnie od miejsca zamieszkania. A na co zwrócić uwagę? Czy lekarz prowadzący ciążę pracuje w danym szpitalu, jeśli to właśnie on miałby być przy tobie. Sprawdź czy może być przy tobie osoba towarzysząca, zapytaj o możliwe ukryte koszty (niektóre szpitale nadal pobierają opłaty za porody rodzinne i wiele innych pozornie oczywistych rzeczy). Zorientuj się, jaki w danym szpitalu jest sprzęt dla noworodków i czy jego ilość to nie na przykład 1 inkubator na setkę bobasów. Sprawdź warunki na sali porodowej, sali poporodowej. Tu najlepiej posłuchać pacjentek. Największą bazę danych znajdziesz TUTAJ. Wystarczy wpisać województwo i miasto a prosta i przystępna tabelka pokaże ci czy faktycznie dokonałaś dobrego wyboru. Ta baza zawiera również listę prywatnych szpitali położniczych. Jest w czym wybierać.

Bardzo polecam wam odwiedzenie szpitala w którym zamierzacie rodzić jeszcze w ciąży. Warto zajrzeć na salę porodową. Bycie w znanym miejscu sprawi, że będziecie spokojniejsze a to z kolei wpływa na spokojny, czasowy poród.

 

Doula/osoba towarzysząca

Uważam, że najgorsze co rodząca może sobie zrobić to rodzić w towarzystwie nieznanego personelu szpitalnego. Wszelkie fakty wskazują na dobroczynny wpływ osoby towarzyszącej na przebieg porodu i na samopoczucie rodzącej. I nie mam tu na myśli lekarza prowadzącego ciążę, nawet jeśli go znasz. Tak naprawdę są dwie najlepsze opcje. Albo będzie towarzyszył ci ojciec dziecka, przyjaciółka, siostra albo doula. A kim jest doula? To profesjonalna towarzyszka w porodzie. Towarzyszy rodzącej w szpitalu, przez cały czas jest blisko. Doula niesie wsparcie emocjonalne, może zarówno trzymać za rękę jak i wycierać pot z czoła. Doula wspiera również ojca dziecka jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, ale nikt nie wchodzi sobie w drogę. Ciepłe, pewne i spokojne osoby w twoim towarzystwie pomogą ci zmniejszyć strach przed porodem.

Obojętnie kogo wybierzesz do przebycia tej drogi pamiętaj, że osoba ta musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim musisz czuć sympatię do osoby, która będzie ci towarzyszyć podczas porodu. Musisz móc na niej polegać, nie możesz czuć się w jej obecności skrępowana. Będziecie razem w maksymalnie intymnej sytuacji, wyczerpującej zarówno psychicznie jak i fizycznie. Tu nie ma się co szczypać. Przy wyborze takiej osoby bądź szczera z samą sobą. Poza tym, twój towarzysz musi znać mało wiele przebieg porodu, musi umieć trzymać nerwy na wodze i, o czym czasem zapominamy myśląc o własnym strachu, musi sama chcieć być przy nas w tej trudnej sytuacji.

 

Plan porodu

To dokument, który możesz stworzyć sama lub z pomocą położnej lub lekarza prowadzącego ciążę. Zawiera w sobie wszelkie informacje dotyczące przebiegu porodu na wszystkich jego etapach. Prócz formalności co do miejsca, zgody lub jej braku na niektóre zabiegi medyczne, możesz również opisać swoją wizję porodu bardzo szczegółowo. Ja zawarłam w swoim planie porodu dosłownie wszystko. Pozycje jakie biorę pod uwagę, decyzje odnośnie znieczulenia, chęć picia w trakcie porodu. Na spotkaniu z położną zostało mi dokładnie wytłumaczone co z mojego planu jest realne a co w ogóle nie wchodzi w grę. To świetny sposób aby dowiedzieć się czego sama oczekujesz, jak chcesz by to wyglądało i jednocześnie krok po kroku profesjonalista wytłumaczy ci dlaczego musi być inaczej. To niezmiernie ważna wiedza która sprawi, że poczujesz się pewniej nawet, jeśli nie wszystko zostanie zrealizowane zgodnie z twoim wyobrażeniem.

Pamiętaj też, że poród jest sytuacją w której nie da się wszystkiego przewidzieć. Licz się z tym, że nie wszystko pójdzie zgodnie z planem. Jednak warto go mieć. Być może przyjdzie moment, kiedy nie będziesz trzeźwo myśleć. Warto się wtedy odwołać do dokumentu, który stworzyłaś z największą starannością.

 

Jak zmniejszyć strach przed porodem

 

Skontaktuj się z położną

W ramach NFZ, od 21 tygodnia ciąży przysługują ci indywidualne spotkania z położną. Możesz je dostosować do siebie, wystarczy się po prostu porządnie dogadać. Nie jest to obowiązkowe, ja z takich spotkań w czasie ciąży nie korzystałam ale to tylko dlatego, że szkoła rodzenia którą znalazłam dla nas spełniła nasze oczekiwania na 110%. Jednak żeby z takich świadczeń skorzystać, musisz złożyć odpowiednią deklarację. Pomyśl o tym nawet na początku ciąży jeśli jesteś zainteresowana takimi wizytami.

 

Poznaj standardy opieki okołoporodowej

Dokładnie rzecz ujmując to Rozporządzenie Ministra Zdrowia, w którym zostały opisane wszelkie procedury opieki nad kobietą rodzącą, w połogu oraz opieki nad noworodkiem. Po więcej szczegółowych informacji odsyłam was do źródła:
 
Standard opieki okołoporodowej
 

Zapamiętaj sobie!

Zaplanowałam i zrealizowałam naprawdę wiele z tego, na co miałam wpływ. I nic w całym moim życiu nie dało mi tyle pewności siebie co poród. Ale miał na to wpływ sposób w jaki się do niego przygotowałam. Bo dzięki temu, że byłam świadoma tego co się ze mną i moim dzieckiem dzieje, świadomie i aktywnie mogłam w tym uczestniczyć.

Jak by nie było, ty i tylko ty jesteś najlepszą opcją dla swojego dziecka. Jeśli już masz się zamartwiać (a u mam zmartwienia to dodatkowe komórki krwi), to martw się o to na co masz wpływ. Resztę po prostu olej. I tobie i maleństwu wyjdzie to na dobre.
Jeśli paraliżuje cię strach przed porodem – wykorzystaj to! Niech twój strach zmobilizuje cię do działania. Przygotuj się tak jakbyś planowała wesele albo jakieś inne ważne wydarzenie.

Pamiętaj, że boimy się tego, czego nie znamy. A przecież nikt inny nie zna twojego dziecka lepiej niż ty sama. W końcu mieszka pod twoim sercem.

 

 

 

SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? UDOSTĘPNIJ GO ZNAJOMYM!

Mama, socjolog, blogerka. Niepoprawna optymistka.
Cierpliwie łączę obowiązki z pasjami, odkrywam uroki wyzwań ambitnej mamy z prawdziwym i codziennym macierzyństwem. Książkoholiczka kochająca dobre jedzenie i nietolerująca ściemy. Pasjonatka urokliwych miejsc i ładnych rzeczy. Znajdziesz mnie tutaj

Może spodoba ci się

Czy istnieje najlepszy czas na dziecko?

Czego nie mówić kobiecie w ciąży – moje hity!

Plan porodu – jak go stworzyć i po co?

Kalendarz ciąży – który to tydzień, miesiąc, trymestr ciąży?

Czy warto kupić laktator? Na co zwrócić uwagę przy wyborze laktatora?

10 bezwzględnych tekstów matek, których nienawidzą bezdzietne kobiety.

Poronienie – czego nie mówić kobiecie po stracie, jak pomóc rodzicom

Ciąża to Kosmos! 30 najprawdziwszych prawd o kobiecym uniwersum.

Depresja w ciąży – jak pomóc i co zrobić żeby nie zaszkodzić

Ciało po ciąży. Od Lewandowskiej po Betlejewską

Wyprawka dla dziecka – co kompletnie się nam nie przydało

Zabobony i przesądy, które pomagają zajść w ciążę

Ciąża i poród – podsumowanie najlepszych wpisów

Zabobony i przesądy w ciąży, czyli rzecz o głaskaniu barana w świetle Księżyca

Gadżety pomocne przy karmieniu piersią + książki

Aplikacje pomocne w (nie)planowaniu ciąży na iOS i Android

Moje hity na pierwsze miesiące z maluszkiem. Sprawdzona wyprawka!

Torba do porodu – co spakować? praktyczna checklista do pobrania!

W czym Ci dziecko nie pomoże. Macierzyństwo planem naprawczym związku.

Jesteś w ciąży i czujesz, że Twój facet Cię nie rozumie? Koniecznie mu to pokaż!

Przesądy i zabobony dla mamy i dziecka – aż strach czytać!

Baby box czyli wyprawka idealna- jeden gadżet z mnóstwem zastosowań

Czego ABSOLUTNIE nie możesz jeść w ciąży oraz karmiąc piersią

Szkoła rodzenia. Wybierz najlepiej, a wiele zyskasz.

Chciałabym urodzić dziewczynkę, wolałabym żeby był chłopiec…

Jak to jest mieć dzieci, czyli różnice w byciu mamą jedynaka i rodzeństwa

Wyprawka przyszłej mamy i niemowlaka – nawet byś o tym nie pomyślała, a warto! Pomysł na prezent