prezent

Jak zrobić trafiony prezent, który ucieszy? Poznaj tajemnicę obdarowywania

 
Zastanawiam się, ile razy pomyślałaś, że Twoje dziecko ma za dużo wszystkiego: ubrań, zabawek i szeroko pojętych gratów. Ile z tych wszystkich rzeczy kupiłaś sama przeszukując internet wzdłuż i wszerz, ile czasu spędziłaś na selekcji i ile wydałaś na to wszystko pieniędzy. Pewnie dużo. To normalne i oczywiste, sama tak mam. Dbam o to by wszystko co posiada Ami było przeznaczone dla dzieci, bezpieczne i dobrze wykonane. Zwracam uwagę na wygląd danej rzeczy, bo póki co, to my kształtujemy gusta naszych dzieci, ich poczucie estetyki. Nim zdecyduję się na zakup danej rzeczy zastanawiam się czy nie jest to na przykład zabawka na raz, czy nie jest tandetna. Ami jest teraz na etapie zabawy z rodzicami, a dokładniej mówiąc, często to często rodzice bawią się jej zabawkami a ona się temu przygląda. Wybierając więc zabawki biorę również pod uwagę ten fakt i czy zabawka po prostu nas nie wkurza, nie irytuje.

 
 

prezenty, ach prezenty

Taka szczegółowa selekcja niestety nie dotyczy prezentów, które nasze dzieci otrzymują od innych osób. Bardzo często nie mamy na to żadnego wpływu. Do tego wszystkiego dochodzi powszechna opinia, że nie należy nie przyjąć prezentu lub się z niego nie cieszyć, wybrzydzać. Ale przecież nie wszystko co dostaje moje dziecko jest dla niego bezpieczne lub niesie ze sobą ewidentnie negatywny przekaz, podtekst na który jako rodzice się nie godzimy.

 
 

co zrobić kiedy nie wiesz

Mając już pewne doświadczenie w tej kwestii najlepsze prezenty dla dziecka to te podpytane u rodziców. Rozwiązanie cudo i to dla każdej strony. Obdarowujący często ma kłopot z wyborem prezentu dla dziecka, a nierzadko bywa, że ubrania nie pasują rozmiarem, zabawka niestosowna do wieku/zainteresowań wala się bez sensu pod nogami. Dla rodzica kłopot z takimi prezentami jest oczywisty bo zdarza się, że zabawki się powtarzają, jest ich multum, zagracają dom a często są wkurzające. Ja dodatkowo mam tak, że jak wiem, że prezent był drogi, to szkoda mi, że kasa poszła na coś niefajnego a wiem, że dziecku przydałaby się kurtka na zimę czy cokolwiek innego. Jako rodzice wiemy też, że są zabawki na które dziecko spojrzy tylko w momencie przyjmowania go, gość wyjdzie a nam będzie po prostu szkoda, że coś się marnuje, że ktoś się starał a tu zero odzewu.

Jestem wniebowzięta gdy ktoś bliski pyta mi się co przydałoby się Ami, co jej kupić (a wiem, że ta osoba i tak kupi ze mną czy bez) a sprawa jest jeszcze lepsza gdy słyszę: “chcę przeznaczyć na prezent dla Ami tyle i tyle, doradź mi co chcecie, co będzie najlepsze”. Uwielbiam takie pytania. Jednak zdaję sobie sprawę, że taka sytuacja dotyczy raczej najbliższych, otwartych ku sobie osób. Tak zwanych przeze mnie “życiowych” ludzi.

Im więcej imprez Ami w swoim życiu zalicza, tym bardziej wyklarowują mi się pewne grupki darczyńców. Pierwsza grupa to ci opisani powyżej, chcący zrobić rzetelny, fajny prezent. Niekoniecznie muszą nie wiedzieć co kupić, ale chcą by ich podarunek był poniekąd praktyczny i sprawił autentyczną radość (praktyczny to nie tylko skarpetki czy kubek). Nie każdy przecież musi być z nami na bieżąco. A takie podejście sprawia wrażenie, że darczyńca nie myśli o sobie, chce sprawić komuś przyjemność bezinteresownie, nie sobie.

 
 
giphy prezent
 
 

kicz, badziewie i tandeta czyli dziecko utylizator

Druga grupka obdarowujących to czyściciele. Niestety, dbają tylko o porządek we własnych domach i za każdym razem, kiedy natkną się na jakiś grat, od razu w głowie zapala im się lampka a na myśl przychodzi: “hmm, szkoda wyrzucić, może komuś się przyda?” Jak się okazuje, często przyda się Ami…

I nie dociera jak tłumaczę, że ona tego nie chce, nie potrzebuje, że ona tylko spojrzała. Dzieci już tak mają, że patrzą, interesują się. Inna sprawa jest taka, że chyba nie muszę Wam tłumaczyć do czego prowadzi dawanie dziecku wszystkiego na co choćby spojrzy…

Na nic zdadzą się argumenty, że to ma małe części, że nie jest bezpieczne. Pomijam, że stare, czasem brudne… Najlepsi są jednak ci, którzy nie ukrywają, że jakiś przedmiot im się nie podoba, nie przydał się albo też go dostali i to od kogoś nielubianego. Świetnie! Będziemy musieli zrobić to samo 😉

P.S. Ja na Komunię dostałam komplet sztućców (bodajże 12 częściowy być powinien), który nie był ani nowy ani kompletny…

Ale wśród tych wszystkich gratów wyróżniłam te naprawdę piękne i cenne. To znaczy, że Ami się na pół sekundy czymś zainteresuje i od razu to dostaje. Zawsze się temu dziwię bo, zdarza się, że przedmiot o którym mowa jest u darczyńcy od wielu wielu lat, często to piękny sentymentalny przedmiot, pamiątka. Wiem, że Ami zaraz zapomni, że coś takiego w ogóle istnieje, a dla kogoś to było cenne. Dziwna sprawa z tym dawaniem. Czasem ktoś chce “za dobrze”.

 
 

jak zawieść na całej linii

Najgorsi są tacy, którzy maślanymi oczkami obiecują, że przy najbliższej okazji maluch dostanie to i tamto. Obiecują, czarują i nie dotrzymują słowa. Z własnego dzieciństwa pamiętam takie sytuacje. Jeśli ktoś przychodzi do Twojego domu i mówi dziecku, że przyjdzie danego dnia z czymś tam super i się nie zjawia, to wyobraź sobie co czuje i myśli dziecko. Nawet dorosły czułby się zawiedziony. Ja pamiętam do dziś jak pucowałam kozaki, a po nieprzespanej z wrażenia nocy w oczekiwaniu n a Mikołaja okazało się, że nic w nich nie ma. A obiecywacz nie pamiętał kompletnie nic.

 
 

wredni mściciele

Mściciele wręczają coś dziecku, jednocześnie opowiadając rodzicom, jak bardzo ich własne dziecko wkurzało ich używaniem tej właśnie zabawki. Jaka to ona głośna i teraz to dopiero nie zaznamy spokoju. Nawet nie udaje, że się uśmiecham… Co ma na celu sprawienie takiego prezentu? Dbanie o to by ktoś nie miał lepiej? By się nie wyspał bardziej?

Zauważyłam, że mściciele łączą się w pomniejszą grupkę z tymi co to szkoda im coś wyrzucić albo z niedotrzymującymi słowa i wychodzi taki mix, że głowa boli.

I tu przykład rodzinny: też Komunia i chyba Pegasus – używana konsola, która zepsuła się po 10 minutach grania. Teraz dopiero wyobraź sobie rozczarowanie dziecka. Są jednak na tym świecie przypadki, że dziecko byłoby szczęśliwsze bez prezentów.

 
 

ukryty przekaz

Są i takie prezenty, które w rzeczywistości prezentami nie są. Darowanie takiego czegoś dziecku, bez względu na to, co to jest ma na celu ostentacyjne pokazanie, jak bardzo nie zgadzamy się z pomysłem rodziców na wychowanie. Totalnie polityczna zagrywka. Dziecko w rzeczywistości jest tu na ostatnim miejscu. Czyste wyrachowanie. Darczyńca przez chwilę pozornie jest górą, rodzice upokorzeni, a dziecko rozczarowane i zdezorientowane. To oczywista próba przeforsowania swoich racji w sposób bardzo prymitywny. Wiadomo, że rodzice nie bardzo mają możliwość interwencji, stawia się ich pod ścianą i podważa wszystko co na co dzień mozolnie budują wspólnie dla dobra dziecka. I ktoś się z tym po prostu nie liczy, bo tak. Bo wie lepiej, choć tak naprawdę nie wie.

 
 
giphy prezent
 
 

klucz do sukcesu

Zamknij oczy i przestań myśleć o sobie. Nie robisz prezentu sobie, więc jaki byłby w tym sens? Fakt, istnieją zabawki, które są ponadczasowe i które zawojują na kilka dni (a i to czasem dużo!) świat dziecka. Niemniej jednak, najlepsze prezenty to takie, które podobają się Tobie ale wybierając je oczami wyobraźni widzisz uśmiech obdarowywanego, nie swój. Taki, który rozpaliłby Twoje serduszko kiedy byłaś dzieckiem. Wyobraź to sobie.

Na pytania odnośnie wychowania, mojego podejścia, zawsze mówiłam dość tajemniczo, że patrzeć należy sercem. I tak jest z udanymi prezentami. Trafiony prezent kosztuje nas przede wszystkim czas, chęci i ochotę na uszczęśliwienie kogoś. Nie kosztuje nic jeśli darowanie go nie jest obowiązkiem. Dajesz bo chcesz. Starasz się bo Ci zależy.

Jeśli darujesz komuś coś tylko dlatego, że chcesz się tego pozbyć, daruj sobie… dosłownie.

 

A jeśli brak Ci jeszcze inspiracji prezentowych to zobacz poniżej jakie już wcześniej przygotowałam propozycje na udany prezent:
 

 

 

 

Mama, socjolog, blogerka. Niepoprawna optymistka.
Cierpliwie łączę obowiązki z pasjami, odkrywam uroki wyzwań ambitnej mamy z prawdziwym i codziennym macierzyństwem. Książkoholiczka kochająca dobre jedzenie i nietolerująca ściemy. Pasjonatka urokliwych miejsc i ładnych rzeczy. Znajdziesz mnie tutaj

Może spodoba ci się

Książki poradniki dla rodziców przyszłych przedszkolaków

Święty Mikołaj to przeżytek. Nie chcę oszukiwać swojego dziecka.

Kinderkraft Prime, czyli miasto i teren na wyciągnięcie ręki – recenzja wózka 2 w 1

Refluks u dziecka – dieta i zalecenia w trosce o zdrowie malucha

Tablica manipulacyjna dla dziecka – DIY

Pozwólmy kobietom nie być matkami

Jak pozytywnie wspierać rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia (dotyczy również starszych dzieci)

Dorosłe dziecko. Jak odebrać dzieciństwo dziecku i dojrzałość dorosłemu

W macierzyństwie żeby wygrać czasem trzeba odpuścić i przestać walczyć

3 myśli, od których zapala mi się czerwona lampka

Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu?

Niewygodne fakty, które MUSISZ zaakceptować!

Dzieci – śmieci?

Szacunek do starszych i to, co mi w nim przeszkadza.

Mamo, jesteś najlepsza!

Kosmetyki hity, które uwielbiam i polecam #2

Niezwykłe gry planszowe dla miłośników dinozaurów + ROZDANIE

Baby box czyli wyprawka idealna- jeden gadżet z mnóstwem zastosowań

Monitor oddechu – dla kogo, po co i czy warto?

Jestem mamą. Jestem super.

Mój apel o szacunek dla maluszków.

Jak to jest mieć dzieci, czyli różnice w byciu mamą jedynaka i rodzeństwa

Jaki tata, takie dziecko – najlepsze zestawy ubrań dla taty i dziecka

O tym, skąd u dzieci biorą się niechciane zachowania

Memories box – najlepszy prezent dla dziecka z okazji… życia

Czy istnieje najlepszy czas na dziecko?

Co się stało, kiedy zrozumiałam, że jestem mamą?

Moje dziecko lepsze? O tym, że nic nie spadło mi z nieba.

Pomysł na najlepszy prezent – Dzień Matki

Nadać imię szczęściu. O największym błędzie jaki popełniłam w ciąży

100 pomysłów na prezent urodzinowy dla dwulatka

Pomysł na prezent dla pielęgniarki

Wyprawka do przedszkola + podpisywanie wyprawki

Nie bądź ananas, bądź miły dla nas!

Świece żelowe w szkle – pomysł na bożonarodzeniowy prezent DIY

Wiersze, rymowanki i życzenia na Dzień Babci i Dziadka – prawie 120 propozycji!

Samodzielność 3-latka w przedszkolu – co przedszkolak umieć powinien

Tego uczę swoje dziecko i obrywam za to po uszach!

Tego dziecka nie uczę. O oddawaniu krzywd i zemście.

Jest sobota a ja jestem w lesie. Nie, nie z pracą. Z rodziną

Miłość do dziecka wyrażona wierszem – 3 wspaniałe propozycje

Kosmetyki hity, które uwielbiam i polecam cz.1

Jedna jedyna sytuacja, kiedy Walentynki mają sens

Szczerość. Trudna sztuka nie tylko od święta.

Perfekcyjnie nieperfekcyjni. Czyli jak skutecznie oszukiwać siebie

Macierzyństwo to monotonia, nuda i rutyna? Przekonaj się jak to jest naprawdę!

Chciałabym urodzić dziewczynkę, wolałabym żeby był chłopiec…

Esencja bliskości w praktyce czyli rodzaje chust i nosideł

W czym Ci dziecko nie pomoże. Macierzyństwo planem naprawczym związku.

Macierzyństwo z pasją – 3 złote zasady, które gwarantują sukces i szczęście

Jak zniechęcić dziecko do lekarzy

Akuku Mamo! czyli szukam przyjaciółki z sąsiedztwa

Najważniejsze zasady bezpiecznej podróży z dzieckiem

Jak stworzyć szczęśliwego człowieka?

Jaka mama, taka córka – najlepsze zestawy ubrań dla mamy i córki

Głupi nie wie, że jest głupi

Planszówka, która wzrusza, wzmacnia relacje i bawi – teraz dla Ciebie zupełnie za darmo!

Najbardziej stresujący styl wychowania o jakim słyszałam.

10 bezwzględnych tekstów matek, których nienawidzą bezdzietne kobiety.

Przyjęcie w domu dla maluszka – szybko, łatwo i przyjemnie? To możliwe!

Od tych tekstów mamo, jeży się włos na głowie.

Zakaz krzyku na placu zabaw, czyli mama traci cierpliwość do… mam

100 pomysłów na prezent urodzinowy dla trzylatka

Tosia papa. Ostatnie chwile z naszym pupilem.

Zabobony i przesądy, które pomagają zajść w ciążę

Dla babci i dziadka. Życzenia-marzenia.

Jedna jedyna rzecz, która zniszczy każdą najlepszą relację a miłość zamieni w nienawiść

Wychować boga, czyli dziecko na rodzinnym piedestale

Przemoc wobec dzieci to nie tylko bicie. Czym krzywdzimy nasze maluchy?

Wieczorne rytuały z dzieckiem na szczęśliwe życie

Żłobek i przedszkole – podsumowanie najlepszych wpisów

Głaskanie barana, gapienie się w Księżyc i siedzenie tyłem czyli przesądy i zabobony w ciąży

Jak zachęcić dziecko do czytania książek? 6 sprawdzonych sposobów

Sprawdzone triki, które doceni każdy rodzic w kryzysowej sytuacji

Najwspanialsze cytaty o dzieciach – Janusz Korczak

Zabawki do piasku, wody i ogrodu. Mega propozycje!

Prezent na zajączka do 50 złotych 🐇🐇🐇 aż 100 propozycji!

Myniowa bawialnia poleca #1 najciekawsze zabawki dla dzieci

Co zrobić żeby dziecko chętnie (i dokładnie) myło zęby? Moje sprawdzone sposoby

Jak ogarnąć nieogarnięte? O zarządzaniu czasem dla kobiet

Wyprawka dla dziecka – co kompletnie się nam nie przydało

Bałagan? Jaki bałagan? Królewna idzie napić się kawki.

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS) – jak możesz uratować swoje dziecko

3 sprzęty bez których byłabym fatalną matką!

Mamo, ja Ciebie wzywam na dywanik!

Pomysły na prezent na Dzień Babci i Dziadka

Biegnij, to może się przewrócisz!

Nie spodziewałabyś się, że możesz dostać to od własnego dziecka

Macierzyństwo zmienia kobietę. To źle?

Najlepsze rady macierzyńskie, jakie kiedykolwiek otrzymałam.

Moja tajna broń w walce z rodzicielskimi porażkami + rabat ubraniowy

7 oznak, że dziecko ma za dużo zabawek

Pomysł na najlepszy prezent – Dzień Ojca

Bez mamy – jak to jest być samotnym ojcem? Wywiad

Czy istnieje sposób na spokojne dziecko? Ja już go znam

Sprawdzony sposób na odpieluchowanie dziecka bez stresu + propozycje zabaw i poradniki

Najchętniej czytane wpisy na blogu, które pokochałyście w 2018 roku!

Nie, nie, nie. Czego nieświadomie uczymy swoje dzieci?

Dzieci nie są złe i już

Większość z Was zapomniała o tym wychowując dzieci…

Urocze pudełko na skarby dla małej dziewczynki DIY

Myniowa bawialnia poleca #2 najciekawsze zabawki dla dzieci

5 pomysłów na prezent dla Babci i Dziadka – odlewy z gipsu DIY

Trafiony prezent na Roczek, Chrzest i Komunię Świętą

Kartka laurka pop-up na Dzień Babci. DIY

13 przykazań rodzica – o tym co najważniejsze i dlaczego cała reszta nadaje się do kosza

Pomysł na prezent dla dziecka do 50 złotych na Mikołajki

Podróż z dzieckiem – niezawodne gadżety na bezpieczną i wygodną wyprawę

Recenzja wideo niani Vtech VM5252 – spokojna mama, bezpieczny maluch

A co jeśli mnie się nie spieszy…

Problemy ze snem dziecka? Zobacz jakie sposoby na spokojny sen dziecka mają inne mamy

Jestem człowiekiem, kobietą, matką. Ja wymagam, oczekuję, boję się i narzekam. Bo mogę

Kiedy pojawia się rodzeństwo, dziecku może zawalić się świat – 6 kroków by pomóc starszemu dziecku

Choćbyś zrobiła wszystko idealnie, jest coś co zniszczy te święta. Domyślasz się?

20 rzeczy, o których warto pamiętać wybierając żłobek lub przedszkole

Co zrobić żeby 500+ nigdy się nie skończyło

Dziś są Twoje urodziny 💚

9 sytuacji, które trzeba przeżyć żeby zrozumieć matkę.

Niesamowite fakty i mity na temat noszenia dziecka

Co zrobić by dziecko przespało przynajmniej 10 godzin. Tajemne triki na spokojny i długi sen.

Mama ma czas, czyli koniec z zimną kawą + mega darmowy bonus!

Kiedy chłopiec pomaluje paznokcie świat wstrzymuje oddech

Dziecko i sąsiedzi. Czy to mieszanka wybuchowa?

Klucz do szczęścia

Myniowa bawialnia poleca #3 najciekawsze drewniane zabawki dla dzieci

Dobry mąż to zła żona

Mówisz i masz, czyli jak nasze słowa kształtują dziecko

10 rzeczy, które kochamy w ojcach

Czy istnieje mądra kara?

Stawianie granic dziecku – czy to w porządku?

Zwierzak w prezencie. Genialny pomysł czy wielka pomyłka?

Zabawkowa suszarka na pranie dla dziecka DIY

100 pomysłów na prezent do 50 złotych na Dzień Dziecka

Odkryłam dlaczego jestem złą mamą…

3 dni wakacji i ręce opadają. Najgorsze podsłyszane teksty kierowane do dzieci

Jaka mama, taka córka – najlepsze zestawy ubrań dla mamy i córki cz. 2

Macierzyństwo to więzienie.

Przykazania szczęśliwej mamy – musisz je poznać!

Rodzicielstwo zaczyna się od rodziców

Ach, te postanowienia… Ze mną Ci się uda!

Chustowanie, czyli noszenie dziecka w chuście. Nasza wspaniała przygoda

O co tak naprawdę chodzi w rodzicielstwie?

Czy Twoje dziecko może być… kimś?

Gadżety pomocne przy karmieniu piersią + książki

Najszybszy na świecie prezent dla babci w 4 odsłonach. DIY

16 najlepszych soundtracków z gier. Posłuchaj!

13 sekretów, które zdradzę Ci o sobie

Ciemno, ciemniej. Dzieci w piekle depresji