prezent

Jak zrobić trafiony prezent, który ucieszy? Poznaj tajemnicę obdarowywania

 
Zastanawiam się, ile razy pomyślałaś, że Twoje dziecko ma za dużo wszystkiego: ubrań, zabawek i szeroko pojętych gratów. Ile z tych wszystkich rzeczy kupiłaś sama przeszukując internet wzdłuż i wszerz, ile czasu spędziłaś na selekcji i ile wydałaś na to wszystko pieniędzy. Pewnie dużo. To normalne i oczywiste, sama tak mam. Dbam o to by wszystko co posiada Ami było przeznaczone dla dzieci, bezpieczne i dobrze wykonane. Zwracam uwagę na wygląd danej rzeczy, bo póki co, to my kształtujemy gusta naszych dzieci, ich poczucie estetyki. Nim zdecyduję się na zakup danej rzeczy zastanawiam się czy nie jest to na przykład zabawka na raz, czy nie jest tandetna. Ami jest teraz na etapie zabawy z rodzicami, a dokładniej mówiąc, często to często rodzice bawią się jej zabawkami a ona się temu przygląda. Wybierając więc zabawki biorę również pod uwagę ten fakt i czy zabawka po prostu nas nie wkurza, nie irytuje.

 
 

prezenty, ach prezenty

Taka szczegółowa selekcja niestety nie dotyczy prezentów, które nasze dzieci otrzymują od innych osób. Bardzo często nie mamy na to żadnego wpływu. Do tego wszystkiego dochodzi powszechna opinia, że nie należy nie przyjąć prezentu lub się z niego nie cieszyć, wybrzydzać. Ale przecież nie wszystko co dostaje moje dziecko jest dla niego bezpieczne lub niesie ze sobą ewidentnie negatywny przekaz, podtekst na który jako rodzice się nie godzimy.

 
 

co zrobić kiedy nie wiesz

Mając już pewne doświadczenie w tej kwestii najlepsze prezenty dla dziecka to te podpytane u rodziców. Rozwiązanie cudo i to dla każdej strony. Obdarowujący często ma kłopot z wyborem prezentu dla dziecka, a nierzadko bywa, że ubrania nie pasują rozmiarem, zabawka niestosowna do wieku/zainteresowań wala się bez sensu pod nogami. Dla rodzica kłopot z takimi prezentami jest oczywisty bo zdarza się, że zabawki się powtarzają, jest ich multum, zagracają dom a często są wkurzające. Ja dodatkowo mam tak, że jak wiem, że prezent był drogi, to szkoda mi, że kasa poszła na coś niefajnego a wiem, że dziecku przydałaby się kurtka na zimę czy cokolwiek innego. Jako rodzice wiemy też, że są zabawki na które dziecko spojrzy tylko w momencie przyjmowania go, gość wyjdzie a nam będzie po prostu szkoda, że coś się marnuje, że ktoś się starał a tu zero odzewu.

Jestem wniebowzięta gdy ktoś bliski pyta mi się co przydałoby się Ami, co jej kupić (a wiem, że ta osoba i tak kupi ze mną czy bez) a sprawa jest jeszcze lepsza gdy słyszę: “chcę przeznaczyć na prezent dla Ami tyle i tyle, doradź mi co chcecie, co będzie najlepsze”. Uwielbiam takie pytania. Jednak zdaję sobie sprawę, że taka sytuacja dotyczy raczej najbliższych, otwartych ku sobie osób. Tak zwanych przeze mnie “życiowych” ludzi.

Im więcej imprez Ami w swoim życiu zalicza, tym bardziej wyklarowują mi się pewne grupki darczyńców. Pierwsza grupa to ci opisani powyżej, chcący zrobić rzetelny, fajny prezent. Niekoniecznie muszą nie wiedzieć co kupić, ale chcą by ich podarunek był poniekąd praktyczny i sprawił autentyczną radość (praktyczny to nie tylko skarpetki czy kubek). Nie każdy przecież musi być z nami na bieżąco. A takie podejście sprawia wrażenie, że darczyńca nie myśli o sobie, chce sprawić komuś przyjemność bezinteresownie, nie sobie.

 
 
giphy prezent
 
 

kicz, badziewie i tandeta czyli dziecko utylizator

Druga grupka obdarowujących to czyściciele. Niestety, dbają tylko o porządek we własnych domach i za każdym razem, kiedy natkną się na jakiś grat, od razu w głowie zapala im się lampka a na myśl przychodzi: “hmm, szkoda wyrzucić, może komuś się przyda?” Jak się okazuje, często przyda się Ami…

I nie dociera jak tłumaczę, że ona tego nie chce, nie potrzebuje, że ona tylko spojrzała. Dzieci już tak mają, że patrzą, interesują się. Inna sprawa jest taka, że chyba nie muszę Wam tłumaczyć do czego prowadzi dawanie dziecku wszystkiego na co choćby spojrzy…

Na nic zdadzą się argumenty, że to ma małe części, że nie jest bezpieczne. Pomijam, że stare, czasem brudne… Najlepsi są jednak ci, którzy nie ukrywają, że jakiś przedmiot im się nie podoba, nie przydał się albo też go dostali i to od kogoś nielubianego. Świetnie! Będziemy musieli zrobić to samo 😉

P.S. Ja na Komunię dostałam komplet sztućców (bodajże 12 częściowy być powinien), który nie był ani nowy ani kompletny…

Ale wśród tych wszystkich gratów wyróżniłam te naprawdę piękne i cenne. To znaczy, że Ami się na pół sekundy czymś zainteresuje i od razu to dostaje. Zawsze się temu dziwię bo, zdarza się, że przedmiot o którym mowa jest u darczyńcy od wielu wielu lat, często to piękny sentymentalny przedmiot, pamiątka. Wiem, że Ami zaraz zapomni, że coś takiego w ogóle istnieje, a dla kogoś to było cenne. Dziwna sprawa z tym dawaniem. Czasem ktoś chce “za dobrze”.

 
 

jak zawieść na całej linii

Najgorsi są tacy, którzy maślanymi oczkami obiecują, że przy najbliższej okazji maluch dostanie to i tamto. Obiecują, czarują i nie dotrzymują słowa. Z własnego dzieciństwa pamiętam takie sytuacje. Jeśli ktoś przychodzi do Twojego domu i mówi dziecku, że przyjdzie danego dnia z czymś tam super i się nie zjawia, to wyobraź sobie co czuje i myśli dziecko. Nawet dorosły czułby się zawiedziony. Ja pamiętam do dziś jak pucowałam kozaki, a po nieprzespanej z wrażenia nocy w oczekiwaniu n a Mikołaja okazało się, że nic w nich nie ma. A obiecywacz nie pamiętał kompletnie nic.

 
 

wredni mściciele

Mściciele wręczają coś dziecku, jednocześnie opowiadając rodzicom, jak bardzo ich własne dziecko wkurzało ich używaniem tej właśnie zabawki. Jaka to ona głośna i teraz to dopiero nie zaznamy spokoju. Nawet nie udaje, że się uśmiecham… Co ma na celu sprawienie takiego prezentu? Dbanie o to by ktoś nie miał lepiej? By się nie wyspał bardziej?

Zauważyłam, że mściciele łączą się w pomniejszą grupkę z tymi co to szkoda im coś wyrzucić albo z niedotrzymującymi słowa i wychodzi taki mix, że głowa boli.

I tu przykład rodzinny: też Komunia i chyba Pegasus – używana konsola, która zepsuła się po 10 minutach grania. Teraz dopiero wyobraź sobie rozczarowanie dziecka. Są jednak na tym świecie przypadki, że dziecko byłoby szczęśliwsze bez prezentów.

 
 

ukryty przekaz

Są i takie prezenty, które w rzeczywistości prezentami nie są. Darowanie takiego czegoś dziecku, bez względu na to, co to jest ma na celu ostentacyjne pokazanie, jak bardzo nie zgadzamy się z pomysłem rodziców na wychowanie. Totalnie polityczna zagrywka. Dziecko w rzeczywistości jest tu na ostatnim miejscu. Czyste wyrachowanie. Darczyńca przez chwilę pozornie jest górą, rodzice upokorzeni, a dziecko rozczarowane i zdezorientowane. To oczywista próba przeforsowania swoich racji w sposób bardzo prymitywny. Wiadomo, że rodzice nie bardzo mają możliwość interwencji, stawia się ich pod ścianą i podważa wszystko co na co dzień mozolnie budują wspólnie dla dobra dziecka. I ktoś się z tym po prostu nie liczy, bo tak. Bo wie lepiej, choć tak naprawdę nie wie.

 
 
giphy prezent
 
 

klucz do sukcesu

Zamknij oczy i przestań myśleć o sobie. Nie robisz prezentu sobie, więc jaki byłby w tym sens? Fakt, istnieją zabawki, które są ponadczasowe i które zawojują na kilka dni (a i to czasem dużo!) świat dziecka. Niemniej jednak, najlepsze prezenty to takie, które podobają się Tobie ale wybierając je oczami wyobraźni widzisz uśmiech obdarowywanego, nie swój. Taki, który rozpaliłby Twoje serduszko kiedy byłaś dzieckiem. Wyobraź to sobie.

Na pytania odnośnie wychowania, mojego podejścia, zawsze mówiłam dość tajemniczo, że patrzeć należy sercem. I tak jest z udanymi prezentami. Trafiony prezent kosztuje nas przede wszystkim czas, chęci i ochotę na uszczęśliwienie kogoś. Nie kosztuje nic jeśli darowanie go nie jest obowiązkiem. Dajesz bo chcesz. Starasz się bo Ci zależy.

Jeśli darujesz komuś coś tylko dlatego, że chcesz się tego pozbyć, daruj sobie… dosłownie.

 

A jeśli brak Ci jeszcze inspiracji prezentowych to zobacz poniżej jakie już wcześniej przygotowałam propozycje na udany prezent:
 

 

 

 

Mama, socjolog, blogerka. Niepoprawna optymistka.
Cierpliwie łączę obowiązki z pasjami, odkrywam uroki wyzwań ambitnej mamy z prawdziwym i codziennym macierzyństwem. Książkoholiczka kochająca dobre jedzenie i nietolerująca ściemy. Pasjonatka urokliwych miejsc i ładnych rzeczy. Znajdziesz mnie tutaj

Może spodoba ci się

Planszówka, która wzrusza, wzmacnia relacje i bawi – teraz dla Ciebie zupełnie za darmo!

Bezpłatne zajęcia pozalekcyjne. Gotowy plan niesamowitych zajęć dodatkowych dla dzieci w każdym wieku

Mamo, jesteś najlepsza!

Sprawdzony sposób na odpieluchowanie dziecka bez stresu + propozycje zabaw i poradniki

Zabobony i przesądy w ciąży, czyli rzecz o głaskaniu barana w świetle Księżyca

Jak zniechęcić dziecko do lekarzy

Las w słoiku – jak wykonać i pielęgnować by przetrwał lata • DIY

Najchętniej czytane wpisy na blogu, które pokochałyście w 2018 roku!

Jak to jest mieć dzieci, czyli różnice w byciu mamą jedynaka i rodzeństwa

Najważniejsze zasady bezpiecznej podróży z dzieckiem

Self-Reg. Metoda, która zrewolucjonizuje Twoje podejście do “niegrzecznych” dzieci

Akuku Mamo! czyli szukam przyjaciółki z sąsiedztwa

16 najlepszych soundtracków z gier. Posłuchaj!

Tego dziecka nie uczę. O oddawaniu krzywd i zemście.

Jaka mama, taka córka – najlepsze zestawy ubrań dla mamy i córki

Dziecko i sąsiedzi. Czy to mieszanka wybuchowa?

Szacunek do starszych i to, co mi w nim przeszkadza.

Dzieci – śmieci?

Jak pozytywnie wspierać rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia (dotyczy również starszych dzieci)

Kosmetyki hity, które uwielbiam i polecam cz.1

Problemy ze snem dziecka? Zobacz jakie sposoby na spokojny sen dziecka mają inne mamy

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS) – jak możesz uratować swoje dziecko

Cudowna kartka laurka pop-up na Dzień Mamy i Babci • DIY

100 pomysłów na prezent urodzinowy dla dwulatka

Czy istnieje najlepszy czas na dziecko?

Myniowa bawialnia poleca #3 najciekawsze drewniane zabawki dla dzieci

Wyprawka dla dziecka – co kompletnie się nam nie przydało

Miłość do dziecka wyrażona wierszem – 3 wspaniałe propozycje

Macierzyństwo to monotonia, nuda i rutyna? Przekonaj się jak to jest naprawdę!

100 pomysłów na prezent urodzinowy dla trzylatka

3 myśli, od których zapala mi się czerwona lampka

Mamo, ja Ciebie wzywam na dywanik!

Głupi nie wie, że jest głupi

Nie bądź ananas, bądź miły dla nas!

Bałagan? Jaki bałagan? Królewna idzie napić się kawki.

Niezwykłe gry planszowe dla miłośników dinozaurów + ROZDANIE

Pomysł na prezent dla dziecka do 50 złotych na Mikołajki

Mówisz i masz, czyli jak nasze słowa kształtują dziecko

Co zrobić żeby dziecko chętnie (i dokładnie) myło zęby? Moje sprawdzone sposoby

Monitor oddechu – dla kogo, po co i czy warto?

Recenzja wideo niani Vtech VM5252 – spokojna mama, bezpieczny maluch

Jak stworzyć szczęśliwego człowieka?

Choćbyś zrobiła wszystko idealnie, jest coś co zniszczy te święta. Domyślasz się?

10 rzeczy, które kochamy w ojcach

Moja tajna broń w walce z rodzicielskimi porażkami + rabat ubraniowy

Chustowanie, czyli noszenie dziecka w chuście. Nasza wspaniała przygoda

Kosmetyki hity, które uwielbiam i polecam #2

Podróż z dzieckiem – niezawodne gadżety na bezpieczną i wygodną wyprawę

W macierzyństwie żeby wygrać czasem trzeba odpuścić i przestać walczyć

Jak zachęcić dziecko do czytania książek? 6 sprawdzonych sposobów

Perfekcyjnie nieperfekcyjni. Czyli jak skutecznie oszukiwać siebie

Lisciani: wciągające zabawki stworzone dla przedszkolaków

Przesądy i zabobony dla mamy i dziecka – aż strach czytać!

Pomysł na najlepszy prezent – Dzień Ojca

Czy brać dziecko na pogrzeb? Jak się zachować, kiedy umiera bliska osoba?

10 bezwzględnych tekstów matek, których nienawidzą bezdzietne kobiety.

Kiedy chłopiec pomaluje paznokcie świat wstrzymuje oddech

Wychować boga, czyli dziecko na rodzinnym piedestale

Dziś są Twoje urodziny 💚

Refluks u dziecka – dieta i zalecenia w trosce o zdrowie malucha

Chciałabym urodzić dziewczynkę, wolałabym żeby był chłopiec…

Ach, te postanowienia… Ze mną Ci się uda!

Jestem człowiekiem, kobietą, matką. Ja wymagam, oczekuję, boję się i narzekam. Bo mogę

O tym, skąd u dzieci biorą się niechciane zachowania

Wiersze, rymowanki i życzenia na Dzień Babci i Dziadka – prawie 120 propozycji!

Rodzicielstwo zaczyna się od rodziców

Pomysły na prezent na Dzień Babci i Dziadka

Biegnij, to może się przewrócisz!

Najbardziej stresujący styl wychowania o jakim słyszałam.

Zabawkowa suszarka na pranie dla dziecka DIY

13 przykazań rodzica – o tym co najważniejsze i dlaczego cała reszta nadaje się do kosza

Niesamowite fakty i mity na temat noszenia dziecka

Święty Mikołaj to przeżytek. Nie chcę oszukiwać swojego dziecka.

Argumenty rodziców z którymi nigdy się nie zgodzę. A Ty?

Szczerość. Trudna sztuka nie tylko od święta.

Przykazania szczęśliwej mamy – musisz je poznać!

100 pomysłów na prezent do 50 złotych na Dzień Dziecka

Czy Twoje dziecko może być… kimś?

9 sytuacji, które trzeba przeżyć żeby zrozumieć matkę.

Co zrobić żeby 500+ nigdy się nie skończyło

Świece żelowe w szkle – pomysł na bożonarodzeniowy prezent DIY

Wieczorne rytuały z dzieckiem na szczęśliwe życie

Zabawki do piasku, wody i ogrodu. Mega propozycje!

Tablica manipulacyjna dla dziecka – DIY

Jedna jedyna sytuacja, kiedy Walentynki mają sens

Zwierzak w prezencie. Genialny pomysł czy wielka pomyłka?

Jestem mamą. Jestem super.

Memories box – najlepszy prezent dla dziecka z okazji… życia

Jaka mama, taka córka – najlepsze zestawy ubrań dla mamy i córki cz. 2

3 dni wakacji i ręce opadają. Najgorsze podsłyszane teksty kierowane do dzieci

Macierzyństwo zmienia kobietę. To źle?

Czy istnieje sposób na spokojne dziecko? Ja już go znam

Zakaz krzyku na placu zabaw, czyli mama traci cierpliwość do… mam

Co się stało, kiedy zrozumiałam, że jestem mamą?

Czy zabawki mogą uczyć czegoś złego? Czyli, czym moje dzieci nie będą się nigdy bawić

Esencja bliskości w praktyce czyli rodzaje chust i nosideł

Czujesz, że nie możesz dotrzeć do swojego dziecka? Napisz list!

Bez mamy – jak to jest być samotnym ojcem? Wywiad

Nie spodziewałabyś się, że możesz dostać to od własnego dziecka

Tosia papa. Ostatnie chwile z naszym pupilem.

Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu?

Makieta gospodarstwa rolnego – jak wykonać krok po kroku piękną dioramę • DIY

Pucio – niezwykła seria, która wspiera mowę dziecka w czasie zabawy

Urocze pudełko na skarby dla małej dziewczynki DIY

Moje dziecko lepsze? O tym, że nic nie spadło mi z nieba.

Dobry mąż to zła żona

Trampolina ogrodowa – jaką wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie

7 oznak, że dziecko ma za dużo zabawek

Książki poradniki dla rodziców przyszłych przedszkolaków

Sprawdzone triki, które doceni każdy rodzic w kryzysowej sytuacji

Gadżety pomocne przy karmieniu piersią + książki

Niewygodne fakty, które MUSISZ zaakceptować!

Najwspanialsze cytaty o dzieciach – Janusz Korczak

Kinderkraft Prime, czyli miasto i teren na wyciągnięcie ręki – recenzja wózka 2 w 1

Najlepsze rady macierzyńskie, jakie kiedykolwiek otrzymałam.

Tego uczę swoje dziecko i obrywam za to po uszach!

Rodzice! Opamiętajcie się bo nie będziecie mieli kogo ratować!

Manhattan Toy: zabawki dla niemowląt. Nasze propozycje na Dzień Dziecka + KONKURS!

8 najbardziej zaskakujących rzeczy w macierzyństwie. Zgadzasz się?

Macierzyństwo to więzienie.

4 irytujące zachowania matek, które można logicznie wytłumaczyć. Też tak robisz?

Przyjęcie w domu dla maluszka – szybko, łatwo i przyjemnie? To możliwe!

Kiedy pojawia się rodzeństwo, dziecku może zawalić się świat – 6 kroków by pomóc starszemu dziecku

Stawianie granic dziecku – czy to w porządku?

Pozwólmy kobietom nie być matkami

Prezent na zajączka do 50 złotych 🐇🐇🐇 aż 100 propozycji!

Najszybszy na świecie prezent dla babci w 4 odsłonach. DIY

Nadać imię szczęściu. O największym błędzie jaki popełniłam w ciąży

Myniowa bawialnia poleca #1 najciekawsze zabawki dla dzieci

20 rzeczy, o których warto pamiętać wybierając żłobek lub przedszkole

Trafiony prezent na Roczek, Chrzest i Komunię Świętą

Atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi w Międzyzdrojach. Co zobaczyć, gdzie zjeść?

Co zrobić by dziecko przespało przynajmniej 10 godzin. Tajemne triki na spokojny i długi sen.

Samodzielność 3-latka w przedszkolu – co przedszkolak umieć powinien

3 sprzęty bez których byłabym fatalną matką!

Dzieci nie są złe i już

W czym Ci dziecko nie pomoże. Macierzyństwo planem naprawczym związku.

Czy istnieje mądra kara?

O co tak naprawdę chodzi w rodzicielstwie?

Ciemno, ciemniej. Dzieci w piekle depresji

13 sekretów, które zdradzę Ci o sobie

Dla babci i dziadka. Życzenia-marzenia.

Mój apel o szacunek dla maluszków.

Od tych tekstów mamo, jeży się włos na głowie.

5 pomysłów na prezent dla Babci i Dziadka – odlewy z gipsu DIY

Jak ogarnąć nieogarnięte? O zarządzaniu czasem dla kobiet

Większość z Was zapomniała o tym wychowując dzieci…

Wyprawka do przedszkola + podpisywanie wyprawki

A co jeśli mnie się nie spieszy…

Dorosłe dziecko. Jak odebrać dzieciństwo dziecku i dojrzałość dorosłemu

Klucz do szczęścia

Pomysł na najlepszy prezent – Dzień Matki

Jedna jedyna rzecz, która zniszczy każdą najlepszą relację a miłość zamieni w nienawiść

Odkryłam dlaczego jestem złą mamą…

Żłobek i przedszkole – podsumowanie najlepszych wpisów

Jaki tata, takie dziecko – najlepsze zestawy ubrań dla taty i dziecka

Zabobony i przesądy, które pomagają zajść w ciążę

Mama ma czas, czyli koniec z zimną kawą + mega darmowy bonus!

Kreatywne zabawki dla przedszkolaka, które uczą cierpliwości

Baby box czyli wyprawka idealna- jeden gadżet z mnóstwem zastosowań

Przemoc wobec dzieci to nie tylko bicie. Czym krzywdzimy nasze maluchy?

Nie, nie, nie. Czego nieświadomie uczymy swoje dzieci?

Myniowa bawialnia poleca #2 najciekawsze zabawki dla dzieci

Jest sobota a ja jestem w lesie. Nie, nie z pracą. Z rodziną

Macierzyństwo z pasją – 3 złote zasady, które gwarantują sukces i szczęście

Klaps to nie bicie? Dziecko nie człowiek?

Pomysł na prezent dla pielęgniarki