Dziś będzie o: dokarmianie ptaków zimą, ekologiczny karmnik, karmnik dla ptaków zero waste, jak zrobić karmnik ze śmieci.
Wychowanie przez pomaganie. To niewątpliwie jeden z moich sposobów, moje motto, którymi kieruję się na co dzień. Chcę wychować dzieci na dobrych ludzi, tak po prostu. Tytuły tytułami, które na nic się zdadzą, jeśli człowiek nie będzie kierował się sercem. Taką staram się być mamą, tak z pewnością chcę wychować dzieci.
Zwierzęta, dbanie o nie, dokarmianie i szanowanie to jeden z elementów, który zapewne uczy dziecko pokory, empatii, szczodrości. Jeszcze w wakacje odwiedziliśmy schronisko zostawiając w nim karmę, kołdry i koce dla podopiecznych. W związku z tym, również we własnym ogródku dbamy o ptaki.
Możecie pokusić się o kupno gotowego karmnika z recyklingowych materiałów TUTAJ
jak dokarmiać ptaki aby nie zrobić im krzywdy?
Pierwsze co chce Wam przekazać to podstawowe zasady dokarmiania ptaków.
- wykładamy niewielkie ilości pokarmu, żeby nie zdążył się zepsuć
- jeśli zaczynamy dokarmiać, musimy robić to regularnie
- zaczynamy dokarmiać ptaki wraz z nadejściem mrozów (a najlepiej, kiedy spadnie śnieg). Zbyt wczesne rozpoczęcie dokarmiania może przeszkodzić niektórym ptakom w odlocie
- karmnik lokujemy w miejscu niedostępnym np. dla kotów, choć u nas ostatnio pojawia się nawet lis
- spleśniała karma nadaje się do wyrzucenia, podobnie jak przemoknięta czy pokrywa odchodami ptaków
- nie podajemy obrobionego jedzenia – gotowanego, przyprawionego, z dodatkiem jakiegokolwiek składnika innego niż sam czysty produkt
czym możemy bezpiecznie dokarmiać ptaki?
- kasze
- zboża
- gotowe mieszanki przeznaczone dla ptaków
- suszone owoce, orzechy
- pestki dyni, słonecznika, siemię lniane
- płatki owsiane
suche ziarna to świetna karma, ale wiele ptaków potrzebuje energetycznego posiłku, więc ziarna wymieszane z tłuszczem (zwykle to słonina, ale doszukałam się również informacji o maśle orzechowym czy oleju kokosowym)
•••
karmnik drewniany


Jest już u nas kilka lat, zawieszony w bezpiecznym miejscu. Daszek chroni pokarm przed wywianiem i deszczem. W środku umieściłam wielorazowy talerzyk, który myję przy każdej wymianie karmy – to dużo łatwiejszy sposób niż skrobanie dna karmnika. Jest zrobiony ze stolarskich odpadków.
karmnik ze starego kubka




Miałam 3 – 1 z ułamanym uszkiem, 1 zabarwiony i nie do domycia, a 1 mi się nie podobał i nie używałam go. Stara drewniana łyżka i kilka patyczków. Wewnątrz karma składająca się z wymieszanych ziaren, płatków, suszonych owoców i zalana roztopioną słoniną.
karmnik ze starej formy na babeczki



Formę zalałam karmą (nasiona+słonina) i wetknęłam patyczki aby ptaki łatwo mogły wydziobać pokarm. Można ją zawiesić po uprzednim zrobieniu dziurek lub postawić w niedostępnym dla drapieżników miejscu.
•••
zobacz inne wpisy w duchu zero waste:
Ekologiczne kalendarze adwentowe DIY
zabawki zero waste, które zrobisz sama DIY