Makieta gospodarstwa rolnego – jak wykonać krok po kroku piękną dioramę • DIY

 

W tym roku to mój największy projekt diy. Nawet renowacja 30-letniego stolika kawowego trwała zdecydowanie krócej. Maleńkie elementy, masa szczegółów, długie czekanie na efekty i mozolne dłubanie. To projekt zdecydowanie dla pasjonatów rękodzieła, miłośników prac plastycznych i zapaleńców z ponad przeciętnym poziomem cierpliwości. 

 

makieta gospodarstwa rolnego

Taka makieta zdecydowanie wpisuje się w zakres pedagogiki Montessori. To zabawka, projekt do kolekcjonowania. To moje dzieło sztuki. Zebrane z całego domu i ogrodu elementy, figurki zwierząt, w całości stworzyły prezent, jaki otrzyma mój przedszkolak. Ja jestem z siebie dumna i nie da się ukryć, że takie rzeczy to tylko z sercem. Inaczej to droga przez mękę. Dla mnie – cudownie spędzona każda wolna chwila, drzemki bobasa, wieczory i weekendy. Sporo czasu. Relaks i pasja. 

 

główna idea i zamysł

Przede wszystkim mega zabawa i frajda. Do tego zależało mi na tym, aby wykorzystać to, co mam w domu. Starałam się całość wykonać z naturalnych elementów, żeby było możliwie jak najmniej sztucznych i chemicznych części. Wyszło chyba pół na pół – trochę musiałam kupić, a żeby całość była zrobiona dobrze i by makieta służyła jak najdłużej musiałam posłużyć się mocniejszymi klejami tam, gdzie było to konieczne.  Wykorzystałam też to, co było pod ręką lub ciut dalej, w ogrodzie. Ostatecznie jestem mega dumna i zadowolona. Kreatywność wspięła się na wyżyny, a palce dochodzą do siebie po gorącym kleju 🙂

 

jak stworzyłam makietę?

Poniżej znajdziesz około miliona zdjęć przedstawiających makietę na różnych etapach wykonania w całości oraz z podziałem na różne elementy i zagrody. Postaram się dokładnie opisać po kolei wszystkie prace i elementy. Jeśli coś pominęłam z racji sporej ilości – pisz w komentarzu, na pewno odpowiem. 

Na samym końcu wpisu zamieściłam najważniejsze linki, które prowadzą do sklepów z artykułami, których użyłam. 

Podstawą jest deska, którą po prostu znalazłam w domu, jakaś stara półka. Umieściłam ją na kilku nóżkach z drewnianych klocków. 

 

potrzebujesz:

 • deska 
 • drewniane klocki 

 

 

 

 

drzewa i krzewy, ściółka, nawierzchnia

Całą deskę pokryłam uniwersalnym klejem bezpiecznym dla dzieci, nietoksycznym i bezzapachowym. Na klej położyłam bardzo niestarannie jedną warstwę chusteczki higienicznej (czyli rozdzielałam każdy egzemplarz), jedna przy drugiej. Po wyschnięciu pomalowałam według uznania. Zieleń to trawa, zarośla. Kremowy to piach i ziemia uprawna, brąz – droga i kałuża błota dla świń. Dla lepszego i bardziej realistycznego efektu po wyschnięciu farb można ponownie posmarować wybraną powierzchnię klejem i posypać piaskiem lub maleńkimi kamyczkami.

protip 1 klej po wyschnięciu powinien być przeźroczysty

protip 2 malując chusteczki nie należy wracać do pomalowanej już części, nie poprawiać – wilgotne chusteczki bardzo łatwo uszkodzić i efekt będzie kiepski, bo zacznie prześwitywać idealnie gładka powierzchnia. 

Jak wykonać drzewa i co potrzeba do ich stworzenia pokazałam w tym wpisie ‼Żywe i naturalne drzewo z mchu chrobotka‼. Krzewy stworzyłam dokładnie na tej samej zasadzie, ale odpowiednio mniejsze. Dwa krzaczki to mech poduszkowy, jest też kilka krzaków i zarośli zrobionych z różnorodnych szyszek, luźnych kawałków mchu, kory. 

 

do zrobienia roślinności na makietę potrzebujesz: 

 • gałązki
 • mech chrobotek
 • klej na gorąco
 • szyszki
 • kora
 • mech chrobotek, poduszkowy
 

budynki

Wszystkie budynki na makiecie (oprócz obory) to tak na prawdę domki dla chomików, które kupiłam w sklepie zoologicznym. Nie byłabym jednak sobą gdybym ich nie urozmaiciła. A więc podwyższyłam domki za pomocą drewnianych szpatułek (takie jak patyczki do lodów ale większe) przyklejonych za pomocą kleju na gorąco. Szpatułki posmarowałam klejem (tym, którego użyłam do klejenia chusteczek) i posypałam maleńkie ozdobne kamyczki. Dachy domków pomalowałam, podobnie jak ramy drzwi i okien.

Obora to prezent, który Ami dostała kilka lat temu. Jest rozkładana więc na makiecie jest odpowiednio sporo miejsca by bawić się nią również po rozłożeniu na dwie części. 

Domki nie są przymocowane do makiety.

 

potrzebujesz:

 • domek
 • drewniane szpatułki
 • klej na gorąco
 • klej uniwersalny
 • kamyki ozdobne 
 • farby

 

 

płoty, brama i ogrodzenia

Wszystkie płoty są wykonane z najróżniejszych patyczków, jakie można znaleźć w sklepie plastycznym lub w domu – po lodach, do szaszłyków, wykałaczki, do odsuwania skórek podczas manicure. Wszystkie patyczki docinałam i w większości pomalowałam, kleiłam klejem na gorąco. Aby przymocować je do podłoża użyłam innych patyczków, które służyły za ramę, szyny. Wszystkie bramy i furtki są ruchome, można je otwierać w dowolną stronę lub przesuwać. Użyłam maleńkich zawiasów, które zamocowałam na klej na gorąco. 

 

potrzebujesz:

 • różnego rodzaju patyczki
 • klej na gorąco lub klej do drewna
 • farby
 • maleńkie zawiasy


 

las i jeziorko

Makietę podzieliłam na dwie nierówne części. Jak widać większa to gospodarstwo. Mniejsza – las z jeziorkiem. Droga do gospodarstwa prowadzi przez las, który zamieszkują zwierzęta – aktualnie to lis, zając (albo królik ale tego nigdy nie będę wiedziała), jelonek, jeż, kaczor i kaczka. 

Drzewa i krzewy wykonałam wg instrukcji powyżej. Grzybki to jakieś stare elementy bukietu. Kora, szyszki – z lasu i ogrodu. 

Jestem z jeziorka mega dumna i podoba mi się bardzo efekt końcowy. Sporo się nad jego wykonaniem nagłowiłam i zaliczyłam kilka bubli, ale ostatecznie wyszło super. 

Jako podstawę jeziorka użyłam talerz drewniany – taką podstawkę, dekorację z drewna, którą można dostać w kwiaciarni, hurtowni florystycznej lub sklepie z artykułami do dekoracji, drewnianymi. Dno tego talerza pomalowałam na szaro-niebiesko. Po wyschnięciu farby posmarowałam klejem i posypałam na mokry klej piasek i maleńkie kamyczki. Kiedy całość wyschła, zalałam talerz klejem wikolowym, który po wyschnięciu tworzy przeźroczystą powierzchnię. 

 

protip 1 Wybrałam klej Lakol L – najlepiej imituje powierzchnię wody, jest dość prosty w użyciu. Nie należy stosować go dużo bo bardzo długo schnie. Nie śmierdzi. Używam go do masy innych prac więc na pewno się nie zmarnuje. 

protip 2 Do zrobienia zarośli (trzcin) w jeziorku użyłam włosia ze starego pędzla – nim klej wysechł obcięte kępki włosia układałam pionowo przy brzegu.

Leśniczówka to domek dla chomików, którego dno zrobiłam z patyczków po lodach i umieściłam na długich patykach. Drabinka to kawałek sznurka i drewniane kołeczki. 

 

do zrobienia jeziorka potrzebujesz:

 • drewniany talerz
 • farby
 • klej uniwersalny
 • piasek i kamyczki
 • klej wikolowy
 • włosie z pędzla
 

do zrobienia leśniczówki potrzebujesz:

 • domek
 • patyczki po lodach
 • sznurek
 • drewniane kołki

 

 

 

pole, ogródek warzywny

I na nie musiało znaleźć się miejsce. Różnego rodzaju maleńkie młode szyszki, pędy i maleńkie kwiatuszki na druciku, które imitują pnące się po płocie róże. Wszystko przyklejone, ułożone w rządkach.

 

 

psia buda

Musiał być owczarek – na cześć naszego psa, którego Ami pamięta, za którym tęskni, a którego z nami już długi czas nie ma. Najwyraźniej w zaświatach nasza Tosia dorobiła się szczeniaka, bo i ten u nas się znalazł. Kosz, miski i kość – kupne. Buda to domek złożony z kilku maleńkich deseczek, które pomalowałam i przyozdobiłam szyldem. 

 

 

zagroda dla owiec

Znajduje się na przeciw ogródka i budy. Kiedyś być może zagoszczą w niej osły lub kozy. Domek wykonany wg instrukcji powyżej, jeden krzak to mech chrobotek, drugi – mech poduszkowy. Skrzynka z jedzeniem kupna.

 

 

kurnik

Furtka kurnika docelowo będzie przesuwać się w szynie. Kurki mają mały kurnik i drabinkę na daszek zrobioną z patyczków po lodach i  jednego pociętego, który pierwotnie miał służyć do manicure. 

 

 

zagroda świń, chlew

Kałuża błota to po prostu dodatkowa chusteczka higieniczna pomalowana na brązowo. Domek, drzewo i krzaki z mchu chrobotka. Poidełka to kartoniki po zapałkach – pomalowane i wypełnione kupnym jedzeniem. Woda to klej wikolowy – ten sam, którego użyłam do leśnego jeziorka. 

 

 

obora

Jak pisałam wyżej obora jest rozkładana więc można się nią bawić na wiele sposobów. W większości elementy jedzenia, do dojenia i utrzymania porządku są kupne. Pojemnik na siano to w rzeczywistości karmniczek dla chomika. Bele siana widoczne na strychu obory są zrobione z kawałków rolki po papierze toaletowym i rafii w naturalnym kolorze, która została z jakiegoś bukietu. 

 

 

inne

Traktor z przyczepką to prezent od babci z Zakopanego – prosty drewniany. Pomalowałam go, a na przyczepę wrzuciłam kilka snopków naturalnego siana, które związałam kawałkiem sznurka. 

Gniazdo bociana to też pomysł babci – kilka posklejanych klejem na gorąco patyczków i rafia. Jak znajdziecie figurkę bociana – proszę o info 🙂

 

 

gdzie można kupić poszczególne materiały i narzędzia?


   

A teraz, mam do Was prośbę. Stworzenie tej makiety zajęło mi mnóstwo czasu, pracy. Opisanie tego i sfotografowanie również. Mam więc nadzieję, że jest wśród nas ktoś kogo zainspiruję, podpowiem, pokażę.

Rozsyłajcie ten wpis do znajomych mam, które lubują się w rękodziele, zwolenniczek metody Montessori. Dajcie mi znać, że Wam się podoba komentarzem. Będzie mi niezmiernie miło! 

 

 

 

Mama, socjolog, blogerka. Niepoprawna optymistka.
Cierpliwie łączę obowiązki z pasjami, odkrywam uroki wyzwań ambitnej mamy z prawdziwym i codziennym macierzyństwem. Książkoholiczka kochająca dobre jedzenie i nietolerująca ściemy. Pasjonatka urokliwych miejsc i ładnych rzeczy. Znajdziesz mnie tutaj

Może spodoba ci się

Pomponowe drzewko, czyli recyklingowa zabawka ucząca kolorów i wspierająca motorykę małą – DIY

Prezent na zajączka do 50 złotych 🐇🐇🐇 aż 100 propozycji!

Ozdobny organizer kubeczek dla dziecka lub mamy

Żywy obraz, czyli rośliny sukulenty w ramie • DIY

Wieszak dla dziecka na ubrania w stylu skandynawskim DIY

Zabawkowa suszarka na pranie dla dziecka DIY

Piłkarzyki – jak zrobić genialną zabawkę ze śmieci w 1,5 godziny? DIY

100 pomysłów na prezent urodzinowy dla dwulatka

Dekoracje na Halloween, które zrobicie razem z dzieckiem! DIY

Gry dla dzieci od Kapitan Nauka – zabawa i nauka w jednym

Recyklingowe zabawki w duchu less waste, które zrobisz sama – 11 propozycji

Pomysły na prezent na Dzień Babci i Dziadka

W czym przechowywać zabawki? Ciekawe rozwiązania do pokoju dziecka

Świece żelowe w szkle – pomysł na bożonarodzeniowy prezent DIY

Kreatywne zabawki dla przedszkolaka, które uczą cierpliwości

Memories box – najlepszy prezent dla dziecka z okazji… życia

Butelki sensoryczne – jak zrobić zabawkę, która hipnotyzuje? diy + protip

Drewniany stojak edukacyjny gimnastyczny dla niemowlaka DIY+ zawieszki

Gigantyczne bańki mydlane do zrobienia w domu + narzędzia do puszczania baniek DIY

Dynia na 6 sposobów, czyli pomysły na prace plastyczne dla dzieci

Eko prezenty dla fanów życia w stylu less i zero waste

Planszówka, która wzrusza, wzmacnia relacje i bawi – teraz dla Ciebie zupełnie za darmo!

Piniata Elsa, dekoracja urodzinowa dla fanów Krainy Lodu • DIY

100 pomysłów na prezent urodzinowy dla trzylatka

Pomysł na najlepszy prezent – Dzień Ojca

Gry – ponad 100 najlepszych gier dla najmłodszych dzieci i przedszkolaków. Meeega ściąga

Śnieżynki płatki śniegu z patyczków – minimalistyczne dekoracje na święta

Manhattan Toy: zabawki dla niemowląt. Nasze propozycje na Dzień Dziecka + KONKURS!

Urocze dekoracje świąteczne z drewnianych patyczków DIY

Myniowa bawialnia poleca #3 najciekawsze drewniane zabawki dla dzieci

Urocze pudełko na skarby dla małej dziewczynki DIY

Jak samodzielnie wykonać drzewa i staw – makieta Montessori DIY

Pomysły na kalendarz adwentowy z zadaniami – aż 101 propozycji!

Cudowna kartka laurka pop-up na Dzień Mamy i Babci • DIY

Geoplan – kreatywna i edukacyjna zabawka za niecałe 2 złote DIY

Kosmetyki hity, które uwielbiam i polecam #2

Zimowe prace plastyczne i czarne kartki, pomysły dla dzieci DIY

Karmnik dla ptaków w duchu zero waste, 3 rodzaje

Pucio – niezwykła seria, która wspiera mowę dziecka w czasie zabawy

Jaka mama, taka córka – najlepsze zestawy ubrań dla mamy i córki

Pomysł na prezent dla pielęgniarki

Niezwykłe gry planszowe dla miłośników dinozaurów + ROZDANIE

Wiersze, rymowanki i życzenia na Dzień Babci i Dziadka – prawie 120 propozycji!

Mobilny kącik plastyczny małego artysty – pomysł na aranżację DIY

Myniowa bawialnia poleca #2 najciekawsze zabawki dla dzieci

7 oznak, że dziecko ma za dużo zabawek

Zabawa we fryzjera i czesanie włosów – lalka DIY

Ekologiczne kalendarze adwentowe w minimalistycznym stylu – 6 wzorów, niesamowite DIY

3 gry dla całej rodziny, która uwielbia wspólnie spędzać czas i… koty

Edukacyjne bajki dla dzieci – najlepsze propozycje dla małych widzów

Zabawki do piasku, wody i ogrodu. Mega propozycje!

Wyprawka przyszłej mamy i niemowlaka – nawet byś o tym nie pomyślała, a warto! Pomysł na prezent

Czy zabawki mogą uczyć czegoś złego? Czyli, czym moje dzieci nie będą się nigdy bawić

Co zrobić by dziecko chciało się czesać? Organizer na spinki i akcesoria do włosów DIY

Trampolina ogrodowa – jaką wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie

Żywy obraz mech chrobotek w ramie • proste DIY

Masa porcelanowa – przepiękne dekoracje świąteczne DIY

Las w słoiku – jak wykonać i pielęgnować by przetrwał lata • DIY

Trafiony prezent na Roczek, Chrzest i Komunię Świętą

Kitchen helper – jak zrobić bezpieczny i estetyczny podest dla malucha DIY

Pomysł na prezent dla dziecka do 50 złotych na Mikołajki

Szydełkowe inspiracje na Boże Narodzenie

Jak zrobić piękny domek dla lalek z komody IKEA Rast. DIY w 5 krokach.

Jak efektownie ozdobić drewniane sanki? DIY

Jak zorganizować szafę małego dziecka by ubierało się samodzielnie? DIY

Girlanda urodzinowa – zrób sama dekorację z gotowym szablonem do pobrania • DIY

Jaka mama, taka córka – najlepsze zestawy ubrań dla mamy i córki cz. 2

Magnetyczne rybki z filcu – pomysł na prezent dla dziecka. Meeega DIY

Książeczki sensoryczne dla młodszych dzieci od Kapitan Nauka + komplet książek dla Ciebie

Przyjęcie w domu dla maluszka – szybko, łatwo i przyjemnie? To możliwe!

Trafiony prezent to błahostka, jeśli znasz tę jedną zasadę

Lisciani: wciągające zabawki stworzone dla przedszkolaków

Dinovember czyli odczarowujemy listopad

Karuzelka mobil z pomponami dla niemowlaka DIY

Przyjęcie urodzinowe dla dziecka. Sprawdź o czym warto pamiętać by było spełnieniem marzeń.

Prezent na roczek! Ponad 100 pomysłów na prezent z okazji 1 urodzin

Najszybszy na świecie prezent dla babci w 4 odsłonach. DIY

Jaki tata, takie dziecko – najlepsze zestawy ubrań dla taty i dziecka

Kosmetyki hity, które uwielbiam i polecam cz.1

Zwierzak w prezencie. Genialny pomysł czy wielka pomyłka?

Pomysł na najlepszy prezent – Dzień Matki

5 pomysłów na prezent dla Babci i Dziadka – odlewy z gipsu DIY

100 pomysłów na prezent do 50 złotych na Dzień Dziecka

Nauka i zabawa – kolekcja Wesoła farma dla dzieci

List od św. Mikołaja, czyli przywracamy magię świąt. Jak to możliwe?

16 najlepszych soundtracków z gier. Posłuchaj!

Jak wykonać żywe i naturalne drzewo na makietę z mchu chrobotka – łatwe DIY

Jesienne drzewo – 13 kreatywnych pomysłów na prace plastyczne dla dzieci DIY

Zdziwisz się, jaka muzyka oczaruje Twoje dziecko

Dekoracje na Boże Narodzenie, czyli choinki i bałwany do zrobienia z dzieckiem DIY

Baby box czyli wyprawka idealna- jeden gadżet z mnóstwem zastosowań

Myniowa bawialnia poleca #1 najciekawsze zabawki dla dzieci

Kalendarz adwentowy 3 wzory DIY

Przyjęcie urodzinowe z motywem Świnki Peppy. Inspiracje.

Tablica manipulacyjna dla dziecka – DIY