książka dla dzieci

#2 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

Dziś zacznę krótkim wstępem, bo chciałabym przybliżyć Wam moją ideę wpisów książkowych. Prócz książek dla dorosłych planuję, by co miesiąc ukazywał się wpis z książkami dla dzieci. Będą to propozycje, które w naszej domowej biblioteczce stały się hitami. Może też zdarzyć się tak, że znajdziesz w moim wpisie pozycje, które nie przypadły mnie lub Ami do gustu.

Nie będzie to częste zjawisko, ale zdecydowałam się na ten krok, ponieważ w opisie danej pozycji być może znajdziesz coś co akurat Ciebie do niej przekona i zachęci. A może wręcz ułatwi Ci wybór innej pozycji. Nie będę nikogo oszukiwać, że wszystko co kupiłam jest strzałem w 10. Część sprawdziła się dopiero długi czas po zakupie, różnie. Rzadko coś przekreślam. Po to tu jestem, żeby uchronić Cię przed nietrafionym zakupem. 4 sprawa, chyba najważniejsza, jest taka, że

 

Książki są ponadczasowym skarbem

 

Nie tylko (ale pewnie przede wszystkim) ze względu na to, co wnoszą. Nie będę wymieniała teraz zalet książek, bo skoro tu trafiłeś i to czytasz, to nie muszę Cię do nich przekonywać. I być może nawet zrozumiesz mojego bzika kiedy zdradzę Ci sekret, że przed zakupem książki najpierw ją wącham. Ale nikomu o tym nie mów…

Druga sprawa jest taka, że przynajmniej na początku, możesz pomyśleć sobie, że zbiór pozycji w danym wpisie jest chaotyczny. I masz absolutną rację. Póki nie zrobię wpisu stricte tematycznego tak właśnie będzie. Mało tego. Te książki nawet mogą być pomieszane pod względem dopasowania do wieku dziecka.

Dlatego, póki co, wrzucam tu wszystko co nas zachwyciło, a co do tej pory zgromadziłam. Śledź więc wpisy książkowe uważnie. I nie martw się, że niektóre ukazały się miesiąc temu, a niektóre 2 lata. One się nie starzeją.

Poza tym, są pozycje, które spodobały się Ami, a które w żaden sposób nie przystają do maluszka. I odwrotnie, książeczki dla najmłodszych, zaciekawiły ją dużo później niż były ku temu przeznaczone. To kolejny dowód na ponadczasowość. Nie wychodzą z mody, nie nudzą się.

 

Książki nie znają wieku.

 

 

Krowa Matylda, seria

Alexander Steffensmeier

Wyd. Media Rodzina

książka dla dzieci

Aktualnie w naszej biblioteczce mamy 3 książki z tej serii: Krowa Matylda nie może zasnąć, Krowa Matylda na czatach oraz Krowa Matylda jest chora. O ile się nie mylę, na dzień dzisiejszy jest w sumie 6 wydanych pozycji i możesz wybierać jeszcze spośród takich tytułów jak: Krowa Matylda szuka skarbu, krowa Matylda na urlopie i Krowa Matylda bawi się w chowanego. Ami uwielbia krowy, często odwiedzamy gospodarstwo osobiście, więc jest to pozycja #1 dla każdego krowiego wielbiciela.

Ilustracje są cudowne, na każdej stronie jakby ukryty i zabawny smaczek dla wprawionego obserwatora. Podobno autor wychował się w gospodarstwie, które prowadzili jego rodzice, taka ciekawostka. To bardzo prawdopodobne bo rysunki, choć dziecięce, to bardzo oddają realia obory i gospodarstwa w ogóle. Znajdziesz tam mnóstwo typowych sprzętów. A sama Krowa Matylda, choć zadziorna i psotna, jest pełna uroku. W każdej książce Matylda przeżywa ciekawe historie a całe gospodarstwo towarzyszy jej w tych perypetiach. Polecana od 3 roku życia ale u nas od 12 miesiąca była już w pełnym użyciu.

Dodatkowo, jeśli klikniecie TUTAJ, traficie na gotowe scenariusze zabawy z wykorzystaniem książek o Krowie Matyldzie. Możecie te materiały wydrukować i po prostu się bawić.

 

Krowa Matylda nie może zasnąć – Do kupienia TUTAJ

Krowa Matylda na czatach – Do kupienia TUTAJ

Krowa Matylda jest chora – Do kupienia TUTAJ

Krowa Matylda szuka skarbu – Do kupienia TUTAJ

Krowa Matylda na urlopie – Do kupienia TUTAJ

Krowa Matylda bawi się w chowanego – Do kupienia TUTAJ

książka dla dzieci

książka dla dzieci

książka dla dzieci

książka dla dzieci

książka dla dzieci

 

 

Nocnik nad nocnikami

Alona Frankel

Wyd. Nisza

książka dla dzieci

My, z oczywistych względów, mamy wersje z dziewczynką. Bardzo fajna, przystępna. Ami sama sobie opowiada przygody małej Basi na podstawie dość oczywistych, również dla maluszka, obrazków. Podczas czytania pokazuje, że na przykład po siusiu myje się ręce, i co robi się z brudną pieluchą. Obejrzana i przeczytana jakieś tysiąc razy. Bez niepotrzebnej dziecięcej cenzury. Polecam na czas wprowadzania nocnika albo nakładki. Książeczka okrzyknięta światowym bestsellerem dla dzieci 1 – 3.

 

Do kupienia TUTAJ

książka dla dzieci

książka dla dzieci

książka dla dzieci

książka dla dzieci

książka dla dzieci

 

 

Koala nie pozwala!

Rafał Witek

Wyd. Bajka

Książka dla dzieci

Grube i wytrzymałe kartonowe strony z ilustracjami Emilii Dziubak w których jestem zakochana. Są urzekające. Książeczka polecana od 3 roku życia, ale jesteśmy obie nią zachwycone, praktycznie od momentu premiery. Kilka ładnych godzin nad nią wspólnie spędzonych jestem w stanie uzbierać. Nic nie zapowiada by miała wyjść z mody. Plus za humorystyczny tekst, rymowany. Dla wielu, zakończony niemałą ciekawostką. Polecam gorąco.

 

Do kupienia TUTAJ

książka dla dzieci

Książka dla dzieci

Książka dla dzieci

Książka dla dzieci

 

 

Bajka o drzewie

Eliza Piotrowska

Wyd. Biobooks

Książka dla dzieci

Kolejny hit w dzisiejszym zestawieniu. Historia życia drzewa przeplatana porami roku. Treść i ilustracje (tej samej osoby) świetnie tłumaczą procesy zachodzące w przyrodzie (tu na podstawie jednego drzewa). Pogoda jest dla naszego bohatera i jego zwierzęcych towarzyszy nie bez znaczenia. Ciekawie wydana, mądra i pouczająca opowieść. Uwrażliwia i dzieci i dorosłych bo, jak możemy wyczytać w książce, drzewa, tak jak ludzie, mają uczucia. W serii ukazała się również Bajka o Słońcu. Polecam.

 

Do kupienia TUTAJ

Książka dla dzieci

Książka da dzieci

Książka dla dzieci

Książka dla dzieci

Książka dla dzieci

 

 

Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych

Marta Galewska-Kustra

Wyd. Nasza Księgarnia

Książka dla dzieci

Tę pozycję kupiłam dla Ami bez przekonania, jednak jakieś 5 minut po wejściu do domu przekonałam się, w jakim wielkim byłam błędzie. Jedna z najchętniej czytanych, oglądanych, pokazywanych książek w naszym domu. Od początku i od końca, z każdej strony.

Uboga w treść – to wielki plus tej pozycji – wypełniona jest wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi i samogłoskami. Myślę, że zachwyci nawet rocznego maluszka. Ami uzupełniła swój słownik o kilka nowych zwrotów. Dzięki tej książce i fajnym, prostym obrazkom Ami pojęła, że nie wolno sięgać do garnka na kuchence, że jak wazon zrobi bam to już po nim i co najwyżej można posprzątać i wyrzucić. Dowiedziała się co i jak robią nożyczki i że nie wolno tykać muchomorów. I wiele więcej. Polecam najgoręcej! Aha i punkt za kartonowe strony nie do zdarcia.

 

Do kupienia TUTAJ

Książka dla dzieci

Książka dla dzieci

Książka dla dzieci

Książka dla dzieci

Książka dla dzieci

 

 

Naciśnij mnie

Harve Tullet

Wyd. Babaryba

Książka dla dzieci

Książeczka genialna w maksymalnej ilości zadań przy minimum treści i nieskomplikowanej grafice. W przyjemny i zabawny sposób wymaga od czytelnika aktywności, dmuchania, klaskania, odwracania książki.

Okrzyknięta międzynarodowym hitem. Recenzje do których sama dotarłam były mega pozytywne, chyba nie znalazłam żadnego narzekacza. Ja osobiście mam z tą pozycją mały problem, bo jak do tej pory (a jest z nami już kilka dobrych miesięcy) nie zainteresowała Ami na tyle, by wytrzymać przy niej choćby do połowy.

Bardzo możliwe, że książka musi na Ami chwilkę zaczekać, spróbujemy ponownie do niej podejść za jakiś czas. Dam znać, jak poszło. Tak czy inaczej, zebrała mnóstwo pozytywnych opinii, wielu uszczęśliwiła, więc i ja jej nie przekreślam.

Do kupienia TUTAJ

Książka dla dzieci

Książka dla dzieci

Książka dla dzieci

Książka dla dzieci
 

 

Moja Biblioteczka, seria

Grupa Wydawnicza Foksal

Książka dla dzieci

Jak widzicie na zdjęciu, posiadamy dwa egzemplarze z tej serii: Słowa i słówka oraz Zwierzęta. Jest jeszcze Świat wokół nas i Miasto. W każdym pudełku znajdziecie 6 malutkich książeczek. Są idealne dla małych łapek, mają bardzo grube i twarde strony, rogi zaokrąglone.

Wytrzymały u nas naprawdę wiele gryzienia, rzucania i próby rozdzielania stron na cieńsze. Bez skutku. Świetnie nadają się na prezent nawet dla malucha. A teraz nawet są tasze o około 10 złotych, musicie tylko dobrze poszukać fajnej obniżki.

Książka dla dzieci

Książka dla dzieci

Książka dla dzieci

Słowa i słówka – Do kupienia TUTAJ

Zwierzęta – Do kupienia TUTAJ

Świat wokół nas – Do kupienia TUTAJ

Miasto – Do kupienia TUTAJ

 

 

To , co najbardziej lubię… Rodzina

Trace Moroney

Wyd. Debit

Książka dla dzieci

W serii To, co najbardziej lubię… ukazały się jeszcze: Gdy idę spać, W sobie samym, W przedszkolu, Podczas zabawy, Przyjaciele. Przyjemne dla najmłodszych, delikatne obrazki, takie sympatyczne, dziecinne. Napisana dość prosto, jest świetnym wstępem do rozmów o uczuciach, członkach rodziny a nawet nawiązuje do różnych modeli rodziny.

Fajne, niezobowiązujące nawiązanie. Ciepła, kolorowa książeczka dla dzieci. Minus? Zacięłam się kartką. Plus? Cena.

 

Książka dla dzieci

książka dla dzieci

Książka dla dzieci

Książka dla dzieci

To, co najbardziej lubię… Rodzina – Do kupienia TUTAJ

To, co najbardziej lubię… Gdy idę spać – Do kupienia TUTAJ

To, co najbardziej lubię… W sobie samym – Do kupienia TUTAJ

To, co najbardziej lubię… W przedszkolu – Do kupienia TUTAJ

To, co najbardziej lubię… Podczas zabawy– Do kupienia TUTAJ

To, co najbardziej lubię… Przyjaciele – Do kupienia TUTAJ

 

 

Elementarz dobrych manier

Philippe Jalbert

Grupa Wydawnicza Foksal

Książka dla dzieci

Spory zbiór najważniejszych zasad życia w towarzystwie, w domu i poza nim. Proste zdania, z których każdy jest zilustrowany własnym obrazkiem. Przydaje się by w prosty sposób przemycić najważniejsze dla nas zasady albo by samemu sobie przypomnieć na co warto zwracać uwagę. Może okazać się bardzo pomocna przy egzekwowaniu od dziecka ważnych dla nas zachowa . Okładka bardzo wytrzymała, taka twardo-miękka.

 

Do kupienia TUTAJ

Książka dla dzieci

Książka dla dzieci

Książka dla dzieci

Książka dla dzieci

Książka dla dzieci

 

 

Kto zjadł biedronkę?

Hector Dexet

Wyd. Mamania

Książka dla dzieci

To jedno z moich ulubionych wydawnictw. Wiele pozycji kupiłam w ciemno, kierując się właśnie tą informacją. I nie myliłam się. Podobnie było z tą. Choć zakoczenie mnie samą odrobinę rozczarowało, to Ami wiele razy powracała i wraca nadal do tej książeczki. Kręcą ją wycięcia. Może to banalne, kupować książkę dla dziur, ale kilka dziur zamienić na kilka godzin zajętego oglądaniem i przekładaniem rąk przez te dziury dziecka… bezcenne.

 

Do kupienia TUTAJ

 Książka dla dzieci

 Książka dla dzieci

Książka dla dzieci

Książka dla dzieci

Książka dla dzieci

 

 

 

 

SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? UDOSTĘPNIJ GO ZNAJOMYM!

Mama, socjolog, blogerka. Niepoprawna optymistka.
Cierpliwie łączę obowiązki z pasjami, odkrywam uroki wyzwań ambitnej mamy z prawdziwym i codziennym macierzyństwem. Książkoholiczka kochająca dobre jedzenie i nietolerująca ściemy. Pasjonatka urokliwych miejsc i ładnych rzeczy.

Może spodoba ci się

#4 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

16 najlepszych soundtracków z gier. Posłuchaj!

“Anioły jedzą trzy razy dziennie. 147 dni w psychiatryku” Grażyna Jagielska, Recenzja

#6 Najlepsze książki dla dzieci rozpoczynających przygodę z przedszkolem

#9 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

#1 Książki z okienkami dla dzieci. Nasz największy hit!

Miłość nie wybiera, pokaż blogera! Share Week 2017

#11 Książki z okienkami dla dzieci. Nasz największy hit!

#12 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

#7 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

#5 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci + KONKURS

#8 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

Najlepsze książki – poradniki dla rodziców przyszłych przedszkolaków

Michaił Bułhakow – cytaty, których znowu się nie chce?

Kubuś Puchatek i 53 niezwykłych ponadczasowych cytatów

Sprawdzony sposób na odpieluchowanie dziecka bez stresu + propozycje zabaw i poradniki

Zaplanuj szczęście czyli najpiękniejsze plannery na 2018 rok

“Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce” Marie Kondo, Recenzja

Janusz Korczak – 77 cytatów. O dzieciach, dla dzieci.

“Magia sprzątania. Japońska sztuka porządkowania i organizacji” Marie Kondo, Recenzja

#3 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

Cytaty z Eric-Emmanuel Schmitt. Kobiety

#10 Myniowa czytelnia. Książeczki aktywizujące, zadania, zabawy i naklejki

Zdziwisz się, jaka muzyka oczaruje Twoje dziecko

  • Ojko S

    Fajny pomysł

  • Te pierwsze nie przemawiają do mnie estetyką, niestety. Natomiast uwielbiamy “Pucia”! Mamy obie części i jesteśmy obie zachwycone – zarówno córa, jak i ja. U nas również jest to jedna z najchętniej czytanych i przeglądanych książeczek w zbiorach Zosi 🙂

    “Naciśnij mnie” wygląda ciekawie, bardzo lubię takie książki. “Kto zjadł biedronkę?” również. Mam kilka książeczek Mamanii i wszystkie nas zachwycają 🙂

  • Pucia zamówiłam z okazji Dnia Dziecka, jestem jej niezmiernie ciekawa! Niektóre proponowane tytuły już u nas są od dawna. Przyjemne zestawienie.

    • Dzięki Puciowi córka powtarza wiele słów i zwrotów. W sumie mogę powiedzieć, że zaczęła łączyć naśladowanie odgłosów w konkretne słowa w dużej mierze dzięki przerabianiu tych pozycji.