Nie mogłam się doczekać żeby pokazać Ci to zestawienie. Książki są genialne, uwielbiamy je a każda jedna nadaje się na wspaniały prezent, nawet bez okazji. Polecam bardzo.
W #20 zestawieniu Myniowej czytelni znajdziesz takie cuda jak:
- Cudowna wyspa dziadka 👇
- Mój wieloryb 👇
- A królik słuchał 👇
- Coś 👇
- Ważne rzeczy 👇
- Wiewiórki, które nie chciały się dzielić 👇
- Drzewa 👇
- Moja młodsza siostra👇
Cudowna wyspa dziadka
Benji Davies
Wyd. Znak
Książka metafora, podobnie jak kilka hitów tego zestawienia. Oczami dziecka to opowieść o podróży, przygodzie u boku dziadka i pożegnaniu ukochanej osoby, która postanawia zostać na odwiedzonej pięknej wyspie wśród zwierząt i bujnej roślinności. Oczami dorosłych to ostatnie pożegnanie. Otóż Syd odwiedza dom dziadka, który pokazuje mu ukryte na strychu drzwi. Jak się okazuje prowadzą one na pokład statku, którym oboje przemierzają morze i który prowadzi ich na wspaniałą wyspę. Pobyt na niej daje im mnóstwo wspólnej zabawy i szczęścia aż do momentu wzruszającego ale koniecznego pożegnania. Chłopiec samotnie wraca do domu, gdzie czeka na niego niespodzianka od dziadka. Jaka?
I rodzicu – bez obaw. 3 i 4 – latek nie zacznie wypytywać Cię o śmierć, choć dla starszego dziecka ta książka będzie dobrym punktem wyjściowym do rozmów na ten temat. Jest po prostu opowieścią o przygodnie i pożegnaniu, miłości, tęsknocie i samodzielności. Piękna, momentami wzruszająca opowieść, barwnie i bogato ilustrowana. Twarda oprawa, piękne żywe kolory, czytelne większy litery.
Cudowna wyspa dziadka – Do kupienia TUTAJ
Mój wieloryb
Benji Davies
Wyd. Znak
Ten sam autor, więc w zasadzie zachwalać nie muszę. Świetny komplet z “Cudowną wyspą dziadka” bo utrzymana w morskim klimacie, ma nawet ten sam format.
“Mój wieloryb” to opowieść o chłopcu i jego tacie rybaku. Pewnego dnia mały Noi znajduje na plaży małego wieloryba i postanawia zabrać go do domu – opiekuje się nim i karmi. Jednak ojciec decyduje wypuścić go do morza, bo tam wieloryb będzie naprawdę szczęśliwy. Historia ta pokazuje tacie chłopca, że jest on samotny i potrzebuje przyjaciela, dlatego zdecydował się na zatrzymanie wieloryba. Czy tata stanie na wysokości zadania i okaże synkowi więcej troski, ciepła i stanie się jego przyjacielem? Czy spotkają jeszcze kiedyś wieloryba?
Wspaniale ilustrowana, oddaje nadmorskie i rybackie klimaty w pastelowych i przyjemnych kolorach.
Mój wieloryb – Do kupienia TUTAJ
A królik słuchał
Cori Doerrfeld
Wyd. Mamania
Zupełnie szczerze – ta książka oddaje moje postrzeganie macierzyństwa, odzwierciedla mój własny sposób na postrzeganie drugiego człowieka, dziecka, którego uczucia łatwo stłamsić i zastąpić własnymi.
Chłopiec imieniem Taylor postanawia zbudować z klocków coś wyjątkowego po czym misterna budowla burzy się i przewraca. Chłopiec jest zrozpaczony a w odpowiedzi na zaistniałą sytuację, po kolei zaczynają odwiedzać go różne zwierzęta. I choć przybywają w dobrej wierze, to każde z nich proponuje własny sposób na rozwiązanie problemu Taylora i pocieszenie go. Jednak żadnemu zwierzęciu nie udaje się naprawić sytuacji i odchodzą po kolei. Taki impas trwa aż do momentu przyjścia królika, który… jest. Milczy, nie narzuca własnego zdania, słucha, akceptuje. Królik jest przyjacielem – bo trwa niezależnie od sytuacji, cierpliwie akceptuje cały wachlarz uczuć i zachowań chłopca. I taką mamą staram się być – no właśnie być, i mniej mówić, a słuchać. I być.
Twarda oprawa, piękne wydanie. Urocze ilustracje, prosty ale głęboki tekst. Ważny tekst i dla dziecka i dla rodzica. Polecam mocno!
A królik słuchał – Do kupienia TUTAJ
Coś
Astrid Desbordes, Marc Boutavant
Wyd. Wytwórnia
Kolejna w Myniowej czytelni książka z serii “Edzio i przyjaciele”, której nie mogło u nas zabraknąć. Tym razem mniejszy format, zaokrąglone rogi i również twarda okładka. Podobnie z ilustracjami – niezwykle barwne, przedstawiające znanych już bohaterów oprócz jednego – Cosia. Coś to dziwny futrzak, którego Edzio z Jerzym spotykają nad brzegiem rzeki. W przerażeniu uciekają przed dziwnym stworem i zakazują mu wstępu.
O pozostałych książkach z serii “Edzio i przyjaciele” przeczytasz tutaj:
Edzio. Przyjęcie w blasku księżyca
Polcia i Helcia. Wielka przygoda
Następnego dnia puchacz Jerzy postanawia udać się nad brzeg rzeki w przebraniu i wtedy doświadcza tego, co sam z przyjaciółmi zafundowali Cosiowi – odrzucenie i samotność. Jedynie Coś nawiązuje z nim kontakt. I tutaj zaczyna dziać się rzecz niezwykła – tabliczka z zakazem wstępu na drugi brzeg zostaje zamieniona na mostek, który łączy oba brzegi rzeki i łączny zwaśnionych bohaterów.
O akceptacji, inności, szansie na poznanie obcego, tolerancji.
Coś – Do kupienia TUTAJ
Pozostałe z serii “Edzio i przyjaciele”:
Ważne rzeczy
Peter Carnavas
Wyd. Adamada
Kolejna w zestawieniu piękna, wzruszająca i głęboka opowieść. Ta pozycja porusza kilka ważnych tematów – samotne macierzyństwo, brak taty, tęsknotę i akceptację czyjejś nieobecności. To również nauka akceptacji uczuć dziecka do rodzica, którego nie ma, które emocje dziecka niekoniecznie muszą uwzględniać uczucia dorosłych i być może ich wzajemną niechęć do siebie.
To również kolejna książka w zestawieniu, której zupełnie niepotrzebnie mogą obawiać się rodzice – uczucia i sytuacje w niej przedstawione są tak ważnym i normalnym elementem naszego (również dziecięcego) życia codziennego, że unikanie ważnych rozmów jedynie nasili strach rodziców przed poruszaniem ich.
“Ważne rzeczy” to opowieść o o Krzysiu i jego mamie, która robiła dosłownie wszystko i to zupełnie sama od momentu, kiedy tata chłopca zniknął z ich życia. Pewnego dnia mama zebrała stare i niepotrzebne rzeczy taty do kartonu i zaniosła do sklepu z używanymi rzeczami. Po jakimś czasie oboje odkrywają, że rzeczy taty w tajemniczy sposób zaczęły wracać na swoje miejsce? Kto je tam podrzuca i skąd się wzięły?
Ważne rzeczy – Do kupienia TUTAJ
Pozostałe z serii:
- O dzieciach które kochają książki – Do kupienia TUTAJ
- Pudełko Hanki – Do kupienia TUTAJ
- Ostatnie drzewo w mieście – Do kupienia TUTAJ
Wiewiórki, które nie chciały się dzielić
Rachel Bright, Jim Field
Wyd. Zielona Sowa
Dzielenie się to jeden z dylematów wychowawczych rodzicielstwa – uczyć dzieci tego, że należy się dzielić czy tego, że wcale nie muszą jeśli coś jest wyłącznie ich własnością i same mogą o tym decydować?
Wiewiórki toczą spór między sobą o ostatnią szyszkę w lesie tuż przed nadejściem zimy. Dwa różne charaktery, dwa odmienne sposoby na życie które prezentuje Cyryl I Błażej świetnie ukazują, że brak współpracy pogarsza sprawę i czasem warto mieć miej niż nic. A czasem współdziałanie, dogadanie się z rywalem i pomoc może dać nam więcej niż byśmy się spodziewali. Coś czego nie da się podzielić a jedynie pomnożyć – przyjaźń i radość.
Twarda oprawa, fajne i niezwykle barwne ilustracje a przede wszystkim rymowany tekst nasycony humorem z morałem, który rozgrzewa serduszka.
Wiewiórki, które nie chciały się dzielić – Do kupienia TUTAJ
Drzewa
Piotr Socha, Wojciech Grajkowski
Wyd. Dwie Siostry
Genialne wydanie pod wieloma względami – podłogowy format, cudowne ilustracje bo choć bajkowe to wiernie oddają wygląd drzew, ich specyfikę. To chyba najlepiej zilustrowane kompendium wiedzy na temat drzew jakie spotkałam wśród książek dla dzieci. Książka zawierza chyba wszystko na temat drzew – rodzaje liści, podróże drzew, endemity, zwierzęta a drzewa, a nawet drzewne stwory. Książka to mnóstwo ciekawostek o drwalach, budowlach, znaczeniu drzew dla człowieka, historii i sztuki. Książka na wiele godzin czytania, oglądania i wspólnego opowiadania.
Piotr Socha jest też autorem innego dzieła, które zrecenzowałam tutaj Pszczoły
Drzewa – Do kupienia TUTAJ
Pozostałe z serii:
- Pszczoły – Do kupienia TUTAJ
Moja młodsza siostra
Astrid Desbordes, Pauline Martin
Wyd. Entliczek
3 już odsłona twórczości genialnej Astrid. Jak zapewne wiesz, czekamy na młodszą siostrzyczkę Ami – to jedna z tych książek, które są u nas obecnie numerem 1. Ale wcale nie musisz być w ciąży by po nią sięgnąć, bo to książka ponadczasowa, o miłości rodzeństwa, o tym że czasem trzeba pobyć samemu by zatęsknić za siostrą, o wyobrażeniach o bobasie, który dopiero przybędzie i o zmianach jakie po jego pojawieniu się na świecie następują. A to wszystko oczami dziecka. Do tego twarda oprawa, urocze, ciepłe i rodzinne ilustracje.
Pozostałe dzieła tej autorki recenzowałam tutaj:
Miłość
Co mi powiedział tata
Moja młodsza siostra – Do kupienia TUTAJ
Pozostałe z serii:
W poszukiwaniu najlepszych książek dla dzieci możesz również zajrzeć tutaj:
- #17 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci
- #18 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci
- #19 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci
- #1 Książki z okienkami dla dzieci. Nasz największy hit!
- #11 Książki z okienkami dla dzieci. Nasz największy hit!