Wakacje to czas intensywnych wycieczek i podróży. My w zasadzie jeździmy cały rok (najczęściej w wersji mama+dziecko), ale lato to okres wzmożonego ruchu drogowego do miejsc stricte turystycznych, remontów dróg i zmian organizacji w ruchu, które mogą pokrzyżować wakacyjne plany.
Mam dla Ciebie kilka wskazówek, które sama stosuję w trakcie podróży z dzieckiem i kilka gadżetów, które są nieodłącznym elementem wygodnej i bezpiecznej jazdy z maluchem. Zaczynamy!
1. dokumenty
Podróżując z dzieckiem należy wyposażyć je w dowód osobisty lub paszport (konieczny w przypadku podróży do krajów spoza strefy Schengen) – w szczególności gdy chodzi o zagraniczną podróż. Książeczka zdrowia i ubezpieczenie to kolejne ważne dokumenty, które zawsze należy mieć pod ręką. Przed wyjazdem należy sprawdzić czy w danym kraju obowiązuje wymóg co do konkretnego dokumentu oraz mieć je zawsze przy sobie by w razie kontroli lub nagłego zdarzenia zawsze móc potwierdzić własną i dziecka tożsamość.
2. identyfikator malucha
Plaża, zatłoczony deptak, dworzec pełen turystów. To jedna z najgorszych obaw rodziców, ale całkiem realna – zagubienie dziecka. Opaska jaką zakładam Ami jest idealnym rozwiązaniem – z jednej strony podoba się jej jako biżuteria, z drugiej zawiera wewnątrz wszelkie niezbędne informacje na temat tożsamości dziecka oraz numery telefonów do rodziców. Tutaj podejrzyj jak wygląda opaska ID .
Najnowszym gadżetem bez którego nie wyobrażam sobie wyjazdów jest bransoletka Bluon. To technologicznie dopieszczona opaska dla dziecka, dzięki której w czasie rzeczywistym możemy dowiedzieć się, gdzie podziała się nasza pociecha. Opaska ma wiele więcej zastosowań, o których warto poczytać.
3. fotelik to nie wszystko
Kiedy wybierasz się w podróż autem, dobry fotelik (nieuszkodzony, posiadający odpowiednie atesty) to dopiero połowa sukcesu bo mam nadzieję, że nie ma wśród nas rodziców przewożących malucha bez fotelika. Należy zadbać o jego prawidłowe zamontowanie i kilka innych detali.
Najczęstsze błędy popełniane przez rodziców przewożących dziecko autem to:
- wybór nieodpowiedniego miejsca na zamontowanie fotelika w aucie
- niewyłączenie poduszek powietrznych w przypadku przewożenia dzieci na przednim siedzeniu
- nieodpowiedni rozmiar fotelika do wielkości dziecka
- przewożenie dziecka przodem do kierunku jazdy wcześniej niż jest to dozwolone
- niezapinanie pasów bezpieczeństwa, zbyt luźne ich zapięcie lub zsuwanie ich z ramion dziecka
- wyjmowanie dziecka z fotelika w czasie jazdy
- wożenie dziecka w zbyt grubym ubraniu
- rodzice nie zapinają pasów – chcąc szybko coś podać maluchowi często zapominają o zapięciu własnych pasów, a w razie wypadku ich bezwładne ciało może wyrządzić dziecku krzywdę
- dziecko samo w aucie – chyba nie muszę tłumaczyć czym to może się skończyć szczególnie w upalne dni. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że starsze dzieci same w aucie i np. pozostawiona zapalniczka to też spore ryzyko
4. siedzisko samochodowe
Są sytuacje kiedy jesteśmy pozbawieni możliwości przewożenia dziecka w standardowym foteliku. A jeśli chodzi o bezpieczeństwo lepiej mieć pod ręką takie cudo, szczególnie jeśli planujemy wakacje spędzone na korzystaniu z transportu niewyposażonego w fotelik np. taksówki lub auto dziadków. Obecnie na rynku można już znaleźć siedziska przeznaczone dla dzieci powyżej 4 roku życia (15 kg). Zabiera niewiele miejsca bo zmieści się nawet w damskiej torebce, a zwiększa bezpieczeństwo kiedy nie możemy skorzystać ze standardowego fotelika. Takie siedzisko blokuje pas bezpieczeństwa na biodrach dziecka jednocześnie trzymając je z dala od szyi. Tutaj podejrzyj jak wygląda takie siedzisko samochodowe. Trzeba pamiętać, że takie siedzisko nie zastępuje fotelika i można z niego korzystać jedynie w wyjątkowych, kryzysowych sytuacjach. W przeciwieństwie do “poddupników” z marketu został zaprojektowany zgodnie ze światowymi regulacjami dotyczącymi fotelików samochodowych, a zwłaszcza: ECE R44/04 w Unii Europejskiej, FMVSS 213 w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz certyfikat RSSR w Kanadzie.
Strona domowa
5. apteczka dobrze wyposażona
Wiadomo, że nie będziesz wozić z sobą wszystkich leków jakie trzymasz w domu. Warto jednak zadbać o to co znajduje się w samochodowej apteczce, by w razie potrzeby mieć wszystko pod ręką. Zobacz jak wygląda dedykowana małym pasażerom apteczka samochodowa.
6. KID – Karta informacyjna Dziecka
KID to mała naklejka, którą przyklejasz na ochraniaczach pasów w foteliku lub na boku zagłówka. Informuje ona służby ratunkowe, że na foteliku znajduje się wypełniona właściwa Karta Informacyjna Dziecka. Zawiera ona takie informacje jak imię i nazwisko dziecka, data urodzenia, grupę krwi, istotne informacje medyczne (zażywane przez dziecko leki, ewentualne uczulenia itp.) oraz informację dotyczącą osób do kontaktu. Ta karta została stworzona we współpracy z ratownikami medycznymi, a ma na celu dostarczenie im właśnie najważniejszych informacji na temat małego pasażera w sytuacji wypadku samochodowego, kiedy to rodzice nie są w stanie takich informacji udzielić. Ten drobiazg pomoże ratownikowi nawiązać z dzieckiem kontakt, poznać jego ewentualne choroby i uspokoić, kiedy kierowca straci przytomność.

Niebawem bezpłatne naklejki będą dostępne dla wszystkich rodziców dbających o bezpieczeństwo swoich dzieci w Sklepach Partnerskich RECARO.
Znajdź Sklep Partnerki Recaro.
Może Cię również zainteresować:
- Gigantyczne bańki mydlane do zrobienia w domu + narzędzia do puszczania baniek DIY
- Zabawki do wody, piasku i ogrodu
A Ty jakie masz sposoby na bezpieczną podróż z dzieckiem? Podziel się swoim patentem w komentarzu 🙂