Mówi się, że dziecko zaczyna pamiętać wydarzenia od około 3 roku życia. Mówi się też, że powodem takiego stanu jest fakt, że właśnie w tym okresie większość dzieci rozpoczyna swoją przygodę z przedszkolem. Przypuszczalnie, właśnie ta ogromna zmiana w życiu dziecka i całej rodziny jest momentem, który na zawsze utkwi w pamięci dziecka.
Świadomie czy nie, pójście do przedszkola tak jak inne ogromnie ważne wyzwania w życiu malucha, wywierają na nim niemałe skutki. To normalne. I to wcale nie musi być złe.
Mocne i intensywne, a także znaczące momenty w naszym życiu, wcale nie muszą wiązać się z traumą, niepohamowanym strachem czy histerią. Wyzwania dla dziecko to, owszem stres i być może niepokój, ale mogą to być uczucia wzywające do gotowości, to nerwowe wyczekiwanie samodzielności i zupełnie naturalna obawa przed nowymi sytuacjami to jest to co wchodzi w skład pozytywnej strony życia.
Jeśli właśnie szykujesz swoje dziecko na wielkie wyzwanie sięgnij do wpisu o książkach, które pomogą twojemu dziecku w oswojeniu się ze żłobkiem i przedszkolem. Ważne jest dobre przygotowanie bo pewność, że wszystko jest gotowe i nie czeka na ostatnią chwilę również pozytywnie wpływa na atmosferę. Koniecznie więc zerknij do wpisu na temat wyprawki przedszkolaka.
A teraz do rzeczy. Spisałam, najważniejsze moim zdaniem, aspekty jakie warto wziąć pod rozwagę szukając odpowiedniego miejsca. A więc
Na co zwrócić uwagę wybierając żłobek lub przedszkole:
1. Jak daleko
Na osiedlu, na drugim końcu miasta a może w zupełnie innej miejscowości? Przy twoim miejscu pracy a może obok domu dziadków? Jak dojedziecie i czym? Ile czasu dziennie spędzicie w podróży i czy codzienne dojeżdżanie nie będzie dla was męczarnią bo na przykład, dziecko źle znosi podróż.
2. Publiczne czy prywatne
Każda z opcji ma wiele plusów i minusów. Warto porządnie się zastanowić bo opłaty nie zawsze są decydującym czynnikiem. Nie każda placówka opiekuńcza ma ten sam statut o czym również trzeba doczytać.
3. Finanse
No właśnie. Czesne w przypadku prywatnej placówki to oczywisty koszt. Ale bywają też te ukryte albo te o których na samym początku się po prostu nie myśli. Jakie są składki na przybory plastyczne jeśli służą ogółowi, albo co w przypadku pościeli. Czy któraś z zakupionych rzeczy na stan placówki (nocniki, pościele, cokolwiek innego) przechodzi na twoją własność.
4. Pokonywanie odległości
Zastanów się czy dacie radę udać się do żłobka czy przedszkola na pieszo lub w wózku. Jeśli to zbyt daleko czy jest komunikacja miejska. A może z twojej okolicy dojeżdża większa grupka dzieci i warto pomyśleć o samodzielnym zorganizowaniu przewozu? Pomyśl o samochodzie, kosztach dodatkowej codziennej eksploatacji i paliwa, opłatach za postoje.
5. Godziny funkcjonowania
Bywają różne ale zakładam, że większość placówek funkcjonuje w podobnych godzinach. Szczególnie w większych miastach i placówkach prywatnych można zaobserwować dostosowanie godzin funkcjonowania przedszkoli do coraz większej liczby rodziców, którzy maja nienormowany lub zmianowy czas pracy. Czasem to też kwestia dogadania już na miejscu bo czasem pół godziny w jedną stronę wyklucza decyzję o danym miejscu bo dojedziesz do pracy za późno, albo minimalna ilość godzin jaką dziecko musi spędzić w placówce jest za krótka. I czy zdążysz odebrać dziecko przed zamknięciem przedszkola? Czy jest ktoś na kogo w razie poślizgu czy jakiegokolwiek nieprzewidzianego zdarzenia możesz liczyć by odebrał dziecko w twoim imieniu.
6. Upoważnij kogoś zaufanego
No właśnie, sytuacje bywają różne. Pomyśl, kto w razie nieprzewidzianej sytuacji, w twoim imieniu mógłby odebrać dziecko z przedszkola. Koniecznie poinformuj o tym personel placówki.
7. Atmosfera
Nie jest ważne jedynie jak traktuje się dzieci. Zwróć uwagę ja ty się czujesz w żłobku czy przedszkolu. Wchodzisz i czujesz się zawstydzona albo wyjątkowo sztywno? Czy zostajesz przywitana uśmiechem i zwykłą ludzką uprzejmością? Jest fajnie? Warto podpytać innych rodziców, którzy z danym miejscem mają już jakieś doświadczenia. Pamiętaj, jeśli dyrekcja placówki źle traktuje innych jej pracowników albo pracownicy między sobą nie okazują sobie szacunku, prawdopodobne jest, że przełoży się to też na dzieci. Nie można dla jednych być niemiłym, obrócić się na pięcie i mydlić oczy komuś innemu. Nie da się tego oderwać i postawić wyraźnej granicy. Dzieci to zauważą.
8. Misja
Czy przedszkole opisuje samo siebie jako tradycyjne a może stawiają na Rodzicielstwo Bliskości. Czy w nazwie widnieje na przykład Montessori albo, że stawiają na języki obce? Czy na pewno wiesz z czym to się wiąże i co stoi za hasłami, które czasem podyktowane są modą a czasem potrzebami rodziców a nie dzieci? Czy zgadzasz się z filozofią danego miejsca? I czy personel ma formalne przygotowanie do niesienia obranej przez placówkę misji?
9. Wyżywienie
Dla mnie to ważna kwestia bo zdaję sobie sprawę, że sposób żywienia wpływa na każdy element naszego życia i zdrowia. Czy placówka oferuje katering, czy mają kuchnię na miejscu i dziecko zabiera własny prowiant. Dodatkowe opłaty za wyżywienie? A może twoje dziecko zmaga się z alergią, nietolerancją lub jakąkolwiek chorobą wykluczającą pewne składniki pokarmowe? Może jest wegetarianinem? Sprawdź czy jest możliwe przestrzeganie okrojonej diety również w czasie pobytu dziecka w przedszkolu. Jakie jest menu i czy nadąża za zmieniającą się wiedzą w dziedzinie żywienia dzieci?
10. Karmienie piersią
To rozterki mam młodszych maluchów, które trzeba posłać do żłobka. Jeśli karmisz piersią i powrót do pracy zawodowej nie jest dla ciebie powodem do zakończenia tego procesu, pomyśl jak to najlepiej zorganizować. Być może personel ci to ułatwi, być może szef ogarnie wyzwanie.
11. Program
Czy dziecko może liczyć na wycieczki, ciekawe zwiedzanie dla maluchów, spacery bez względu na porę roku. Czy na terenie placówki jest plac zabaw. Ile czasu przeznacza się na zabawę i naukę. Zajęcia dodatkowe – kiedy, jakie i czy nie kolidują ze standardowym rozkładem dnia. Czy rozwój dziecka jest wszechstronnie pobudzany przy jednoczesnym zachowaniu stabilnego planu dnia z uwzględnieniem drzemki?
12. Kadra
Jeśli ci na tym zależy zwróć uwagę na wykształcenie, doświadczenie i podejście pracowników do siebie nawzajem i do dzieci. Czy przedszkolanki mają ukończone jakieś dodatkowe kursy które są niezbędne do prowadzenia zajęć pozaprogramowych. Ile dzieci przypada na jedną opiekunkę i co dzieje się w razie zastępstwa – czy jest to osoba znana dzieciom czy nagle wpada ktoś zupełnie z zewnątrz co czasem może uwstecznić proces adaptacji.
13. Adaptacja
Czy placówka ma własny pomysł i program na proces aklimatyzacji dziecka w nowym miejscu albo czy jest ono otwarte na takie sugestie ze strony rodziców. Ok, nie wszystko jest możliwe, ale podejście do procesu adaptacji dzieci jest niezmiernie ważne i na samym początku wiele może nam powiedzieć o podejściu do opieki nad dziećmi.
14. Trudne sytuacje
A o tym pewnie nie pomyślałaś. Co robią przedszkolanki w razie wybuchu histerii u dziecka albo jeśli jedno uderzy drugie. Wyszarpywanie sobie zabawki? Odmowa dziecka na prośbę opiekunki, rzucanie jedzeniem albo niszczenie zabawek? Jaka jest postawa personelu w takich, częstych przecież, ale niemożliwych do przewidzenia sytuacjach? Konsekwencje, kary, a może rozmowa i próba dojrzenia uczuć drzemiących w dziecku? Może w przedszkolu stosowana jest zasada karnego krzesełka z którą absolutnie się nie zgadzasz.
15. Ubezpieczenie
Bywa, że ubezpieczenie dzieci na czas pobytu w placówce jest opłacany z rocznej lub miesięcznej składki. Czasem nie ma w ogóle o tym mowy i wart samemu zastanowić się nad takim rozwiązaniem, które ostatecznie ma za zadanie chronić dziecko w nagłej sytuacji wypadku.
16. Toaleta
Co w razie kryzysowej sytuacji w łazience. Czasem maluch sobie radzi a czasem nie. Czy twoje dziecko może liczyć na pomoc czy odgórnie i bezwzględnie musi radzić sobie samo w korzystaniu z toalety. To wbrew pozorom niezwykle ważny element, chodzi w końcu o podstawy higieny, które rzutować mogą na zdrowie, ale też szerszy aspekt.
17. Choroby
Jakie personel ma podejście do dzieci przeziębionych i chorych. Przymykają oko czy bezwzględnie odsyłają do domu? Wszawica, owsiki – to zdarza się wszędzie ale najważniejsze jest podejście i odpowiedni plan działania. Jaki jest ten plan?
18. Pierwsza pomoc
Czy choć jedna z osób na stałe przebywająca w placówce ma przeszkolenie gwarantujące znajomość technik ratunkowych.
19. Porozumienie z rodzicem
Zapewne chcesz wiedzieć dokładnie co z twoim dzieckiem się dzieje. Chciałabyś na bieżąco znać postępy malucha ale także wszystkie jego trudności i ewentualne problemy. Dopytaj.
20. Grupy równo czy różnowiekowe?
Różne miejsca stosują różne rozwiązania. Nie jest wcale powiedziane, że tylko placówki z małą liczbą uczęszczających dzieci pracują w grupie różnolatków. Takie rozwiązanie jest coraz częściej spotykane bo niesie za sobą wiele społecznych zalet. Jednak praca w grupie w której znajdują się jednocześnie dzieci w wieku od 2,5 roku czasem nawet do 6 roku zycia, nie jest łatwe i wymaga odpowiedniego podejścia i systemu pracy. Jest to trudniejsze do zorganizowania.
Jeśli tylko coś ci przychodzi do głowy albo masz jakieś doświadczenie bo jesteś na podobnym etapie – pisz koniecznie! Jeśli jesteś mamą posyłającą swojego malucha do jakiejś placówki opiekuńczej, podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami. Może razem uda nam się tę listę uzupełnić.
A na koniec…