Plan porodu. To rodzaj dokumentu, który kobieta przygotowuje będąc w ciąży i korzysta z niego podczas porodu. Według standardów opieki okołoporodowej najlepiej przygotować go w porozumieniu z położną lub lekarzem prowadzącym – ma to na celu m.in. uświadomienie ciężarnej o możliwościach danej placówki czy aspekcie medycznym dzięki czemu oczekiwania zawarte w planie porodu będą realne do spełnienia.
Plan porodu warto pokazać także osobie towarzyszącej Ci w czasie porodu. Informacje w nim zawarte dostosuj do miejsca porodu, sposobu porodu, Twoich preferencji odnośnie wszelkich zabiegów, szczepień, karmienia piersią itd.
plan porodu zawiera zazwyczaj (w zależności od sytuacji ciężarnej):
- Twoje podstawowe dane
- oczekiwania wobec miejsca/warunków porodu
Tutaj niewiele poradzisz na warunki bytowe danej placówki, ale jeśli zależy Ci na tym aby w tle leciała konkretna muzyka, która działa na Ciebie kojąco – zawrzyj to w planie porodu. Możesz w tym miejscu umieścić takie informacje jak poród we własnym ubraniu, możliwość uwiecznienia porodu i ogólnej atmosfery dzięki której będziesz się czuła bardziej komfortowo.
- informacje dotyczące osoby towarzyszącej
Kto i czy w ogóle ma towarzyszyć Ci w porodzie, czy ta osoba może uczestniczyć w każdym etapie porodu lub we wszystkich zabiegach, czy chcesz by udzielano jej na bieżąco wszystkich informacji na temat Twojego i dziecka stanu, postępów w porodzie. Dodatkowo możesz zawszeć informacje odnośnie obecności studentów medycyny lub położnictwa.
- oczekiwania dotyczące przygotowania do porodu
To informacje dotyczące np. golenia krocza, lewatywy.
- oczekiwania dotyczące porodu
Tutaj zawierasz wszystkie aspekty samego porodu – jak chciałabyś aby on wyglądał. Czy chcesz pić, na co absolutnie nie wyrażasz zgody, w jakiej pozycji chciałabyś rodzić.
- informacje dotyczące sposobów łagodzenia bólu
Czy zależy Ci wyłącznie na niefarmakologicznych metodach łagodzenia bólu czy może jesteś pewna, że skorzystasz z konkretnego leku.
- wywoływanie/stymulacja porodu
Jeśli jest jakaś metoda wywoływania porodu, która absolutnie nie wchodzi w grę – napisz to. Być może uda się uwzględnić tę informację. Możesz też poprosić o możliwość zastosowania naturalnych prób wywołania porodu.
- preferencje dotyczące ochrony krocza
- preferencje dotyczące cesarskiego cięcia
- po porodzie
W tym miejscu zawrzyj informacje dotyczące ewentualnego bankowania krwi, możliwości przecięcia pępowiny przez osobę towarzyszącą, kontaktu skóra do skóry z noworodkiem, czy chcesz aby maluszka ubrano w ubranka szpitalne czy może te, które z sobą przywiozłaś. Dodatkowo w tym miejscu możesz dopisać informację dotyczące karmienia piersią lub innego sposobu karmienia maleństwa.
- postępowanie z noworodkiem
Czy chcesz wykąpać dziecko w szpitalu czy może dopiero po powrocie do domu, czy chcesz być bezwzględnie obecna przy wszystkich zabiegach, ewentualnie aby ojciec dziecka przejął tę czynność, czy są jakieś zabiegi wykonywane rutynowo względem dziecka, których sobie nie życzysz.
- szczepienia
Tutaj zawrzyj informacje dotyczące szczepienia dziecka, sposobu i zastosowania konkretnej szczepionki bo w wielu placówkach istnieje możliwość dopłaty i wykonania szczepienia środkiem, który np. powinnaś przywieźć do szpitala samodzielnie.
ważne!
Pamiętaj, że plan porodu to informacja dla personelu co do Twoich preferencji bo należy założyć, że nie wszystko pójdzie zgodnie z planem i dla ochrony Twojego i maleństwa zdrowia i życia konieczne będą zabiegi ratujące konkretną sytuację a w takich chwilach warto odpuścić i zaufać personelowi.
Plan porodu i informacje w nim zawarte są w znacznej mierze jedynie wskazówkami i taką trochę listą życzeń bo trudno z góry założyć, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, poród nie ma ustalonego scenariusza. Pamiętaj, że aspekty medyczne leżą ostatecznie po stronie personelu.
Zdecydowanie warto przygotować plan porodu – dzięki niemu nie będziesz musiała pamiętać o ważnych dla siebie i dziecka rzeczach na których bardzo Ci zależy a dobre przygotowanie do porodu to również mniej stresu i strachu.
Plan porodu trzymaj razem ze wszystkimi dokumentami, które zabierzesz ze sobą na porodówkę.
Czy rodziłaś z planem porodu? A może dopiero będziesz go przygotowywać? Jest coś szczególnie ważnego co chciałabyś w nim zawrzeć?
te wpisy się przydadzą:
- Czy warto kupić laktator? Na co zwrócić uwagę przy wyborze laktatora?
- Wyprawka dla dziecka – co kompletnie się nam nie przydało
- Ciemno, ciemniej. Depresja w ciąży
- Szkoła rodzenia. Wybierz najlepiej, a wiele zyskasz
- Kalendarz ciąży – który to tydzień, miesiąc, trymestr ciąży?