Odkąd Ami skończyła 2 lata zaczęła systematycznie narzekać na ból brzuszka. Systematycznie w jej przypadku oznaczało, że odczuwała ból codziennie, po kilka lub kilkanaście razy. Pierwsza myśl? Co zjadła, ile wypiła? Kupka? Niby w porządku ale poprawy nie widać. Zatem lekarz, badanie i lekarstwa. No dobra.
Lekka poprawa, ale dziecko nadal narzeka a ja totalnie nie wiem w czym rzecz, skąd to się bierze. Nie znam przyczyny i nie potrafię pomóc. Dla każdej mamy to sytuacja niewyobrażalna bo najchętniej przejęłabym każdy ból własnego dziecka. I co? Płaczesz razem z maluchem a każda wizyta u lekarza to kolejny lek.
Co opisuje dziecko? Jakie daje objawy?
Ból brzucha w okolicy żołądka, przepony, występujący nawet 15 minut po posiłku. Suchy kaszel, czasem zaparcia.
Co stwierdza lekarz?
Ślady poparzenia na języku, cofanie treści żołądkowej, kwasu żołądkowego. I podejrzenie refluksu. Przyspieszona perystaltyka przy zwolnionym metabolizmie.
Jesteśmy aktualnie na etapie oczekiwania na ewentualne wykonanie u Ami gastroskopii. Jej wizja może być oddalona jeśli styl życia, którego rygorystycznie przestrzegamy, przyniesie odpowiednie skutki. I faktycznie, widzimy poprawę. Jeśli jednak będzie ona niezadowalająca, będziemy pewni, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy. Reszta to po prostu choroba, z którą trzeba walczyć.
W tabelce poniżej znajdziesz wszystkie zalecenia, których przestrzegamy. Zdecydowanie poprawiają sytuację zdrowotną u Ami choć obawiam się, że nie wystarczająco. Jeśli jednak jesteś w podobnej sytuacji, spróbuj zmienić styl życia Twojego dziecka by zmniejszyć szansę na mało przyjemne badanie i ewentualną hospitalizację.
tak |
nie |
· chude gatunki mięs i wędlin – cielęcina, schab, mięso królika, kurczak, indyk, szynka wieprzowa i drobiowa, polędwica
· chude produkty mleczne – jogurty, kefiry, maślanki z obniżoną zawartością tłuszczu · potrawy gotowane, duszone, pieczone w folii lub gotowane na parze · warzywa, takie jak ziemniaki, kalafior, szpinak, buraki · niektóre zioła i przyprawy, takie jak świeża bazylia, oregano, czosnek, szałwia, koperek, rozmaryn · ciasta drożdżowe lub biszkoptowe · niegazowana woda mineralna · ziołowe herbaty, z wyjątkiem herbaty miętowej · gotowane warzywa, takie jak pietruszka, buraczki, cukinia · świeże warzywa i owoce · nigdy na czczo kwaśne. Lepiej zasadowe lub obojętne · otręby
|
· tłuste gatunki mięs i wędlin – tłusta wieprzowina, mięso gęsi, kaczka, golonka, żeberka, baleron, salami, pasztety, tłuste kiełbasy, salceson
· tłusty nabiał – żółte sery, serki topione, sery pleśniowe i typu fromage · fast-food – hamburgery, hot-dogi, frytki, cheeseburgery · potrawy smażone, w tym smażona cebula, · potrawy z dodatkiem octu – marynowane grzyby, warzywa i owoce, surówki i sałatki z dodatkiem sosu winegret · ostre przyprawy – pieprz, curry, chili, ostra papryka, papryczki pepperoni · wyroby czekoladowe – batony, czekolady, ciasta, torty, cukierki, czekolada, kakao · napoje gazowane · soki: pomarańczowy, cytrynowy, grejpfrutowy, pomidorowy · mocna herbata · herbata miętowa · warzywa wzdymające (groch, fasola, bób, kalafior, kapusta, brukselka, brokuły)
|
Jakie jeszcze zalecenia stosujemy?
- ostatni posiłek najpóźniej 1 godzinę przed spaniem
- materac od pasa w górę uniesiony o przynajmniej 10°
- wypróżnienia – codziennie
- ewentualne leki – z zegarkiem w ręku
- świeże soki – tylko po śniadaniu
- zakaz skakania przez co najmniej 20 minut po jedzeniu
Mamo. Być może jesteś lub byłaś w podobnej sytuacji czego z całego serca Ci nie życzę bo najmniejsze cierpienie dziecka to niewyobrażalne katusze dla rodzica. Wiem to. Jednocześnie, jeśli kiedykolwiek byłaś w kropce kiedy Twoje dziecko boli brzuszek, chciałabym zrobić wszystko byś nie błądziła tak jak my. Jeśli usłyszysz podobną diagnozę – wróć po gotową listę, która według zaleceń gastrologa, jest uniwersalna dla dzieci cierpiących na refluks.
Uwaga!
Pamiętaj też, że nie jestem lekarzem i każdą obawę związaną ze stanem zdrowia dziecka należy skonsultować ze specjalistą. To nie jest porada lekarska ani jakakolwiek inna. Wpis, który czytasz jest opisem naszej indywidualnej sytuacji.
A teraz trzymaj kciuki!