fbpx
odpieluchowanie

Sprawdzony sposób na odpieluchowanie dziecka bez stresu + propozycje zabaw i poradniki

 
No i w końcu wróciłam do pieluch, choć tylko teoretycznie. Nie bardzo miałam ochotę podejmować ten temat na forum, ale spotkałam się z tyloma pytaniami na temat odpieluchowania dziecka, że napisać raz a porządnie będzie prościej niż odpowiadać i odpisywać kilka razy w tygodniu. No to czytaj mamo, wiem, że to dla Ciebie ważny temat.

Tylko przypominam, nie jestem ekspertem nocnikowym i nie mam żadnej gwarancji, że to co tu wyczytasz pomoże Tobie i Twojemu dziecku. Jednak gdyby wg mnie to było byle co, raczej bym nie pisała. Napiszę Ci jak było u nas, co i jak robiłyśmy a Ty sama zdecyduj czy chcesz zastosować którąś z moich metod. U nas się to sprawdziło, odpieluchowanie poszło gładko więc i Tobie (Wam) tego życzę. Do dzieła!

 
 

odpowiedni czas

Ogólnie rzecz ujmując, nie ma czegoś takiego jak odpowiedni czas. To indywidualna sprawa w każdej rodzinie aczkolwiek są pewne ramy czasowe w których to zadanie jest bardziej naturalne i łatwe do ogarnięcia.

Czasem moment w którym dziecko zaskoczy wyznacza ono samo a czasem to rodzic musi zainicjować pewne sytuacje jeśli mają one zakończyć się sukcesem. Maluch oczywiście zainteresuje się samym nocnikiem ale tym co się z nim robi, już niekoniecznie. Poza tym, każdy ma swoje własne kibelkowe upodobania i przyzwyczajenia – tylko w domu, z książką lub telefonem, tylko przy muzyce. No właśnie. Dziecko ma tak samo – tylko na stojąco.

Pediatra może napomknąć podczas kontroli na przykład dwulatka, że już czas, ktoś może Ci zasugerować, że jak to tak i w ogóle. Olej! Jak Wy nie będziecie zdecydowani i gotowi – niepotrzebnie się namęczycie.

Czasem decyzję o odstawieniu pieluch przyspieszają wymagania w przedszkolu 👉 ZOBACZ TUTAJ o Samodzielności 3-latka w przedszkolu  👈

 
 

przesłanki

Jest kilka znaków, które możesz uznać za swoich sprzymierzeńców w pieluchowej rewolucji. Jakie to przesłanki?

 • zbliża się wiosna/lato
 • dziecko rozumie, że siku i kupa to strawione jedzenie i trzeba się go pozbyć lub rozumie, że to ble i należy wysłać do oczyszczalni do innych sików i kup (to były moje argumenty)
 • dziecko czasem sygnalizuje swoją potrzebę
 • dziecko odchodzi na bok/ szuka ustronnego miejsca
 • masz dość płacenia za pieluchy, kupowania i wyrzucania
 • największy rozmiar pieluszki staje się za mały
 • zbliża się przedszkole
 • odpieluchowanie traktujesz jako wyzwanie/ kolejny krok a nie jak problem, którego rozwiązanie odkładasz w czasie z nerwów i strachu

 
 

najważniejsza sprawa

Jedna jedyna i najważniejsza bez której nie ma sensu zaczynać jakiejkolwiek akcji. Twoje nastawienie, mamo. Jeśli Ty je będziesz miała, nieświadomie przekażesz je dziecku a wtedy będzie albo dobrze albo niekoniecznie. Jak zapewnić sobie nastawienie na sukces?

 • musisz wierzyć, że Ci się uda
 • musisz wierzyć, że uda się Twojemu dziecku
 • nie podchodź do sprawy odpieluchowania jakbyś szykowała się na wojnę. Oczywiście, warto się przygotować o czym piszę niżej, ale traktuj to raczej jako kolejny etap rozwoju dziecka, przygodę a nie problem, sprawę do załatwienia bo trzeba i już
 • nie sugeruj się innymi. Rzecz jasna, fanie podpytać, poczytać, zerknąć jak to robią inni i jak im idzie. Ale. Nigdy nie pozwól wmawiać sobie i dziecku, że to koniec świata, że późno i w ogóle by presja czasu czy otoczenia zamieniła przygodę z nocnikiem w traumę dzieciństwa i macierzyństwa

 
 

wybór nocnika

Cóż, rynek oferuje wiele i za wiele. Ja postawiłam na najzwyklejszy i być może najtańszy model z Ikea. Nocnik nie robi nic, nie gra, nie świeci. Jest plastikowym zbiornikiem na siku i kupę, ot co. Być może gdybym mierzyła się z tematem dłużej posunęłabym się do wydania fortuny na takie cudo ale uznałam, że Ami raczej wystraszy się melodyjki grającej w wymownym momencie niż poczuje się dzięki niej doceniona.

 
 

zabawy i niespodzianki

To moje tajne sposoby na zapewnienie sobie i Ami sukcesu poprzez zabawę, naśladowanie dorosłych i po prostu bezstresowe, płynne przejście na wyższy level dzieciństwa i samodzielności:

 • kibelkowy kącik – zrobiłam coś fajnego. Zaaranżowałam kącik nocnikowy – milutki dywanik, kolorowy papier zawieszony niziutko nad podłogą i kilka ulubionych małych książeczek
 • nowe majtki – własne i piękne, zupełnie jak dorośli. Naśladowanie to jeden z lepszych sposobów
 • książki – są sposobem na wszystko i dla dużych i małych (niżej znajdziesz pełen wykaz książek w temacie kupowym)
 • lalka bobas z buteleczką, zestawem pieluszek i mini nocnikiem – przez zabawę z bobasem świetnie pokażesz dziecku jak to faktycznie wygląda u maluchów (unaocznisz proces trawienia)

 
 

trochę o tym jak było u nas część 1

Ami dostała nocnik kiedy skończyła rok. Stał sobie w kąciku łazienki i kiedy sama zwróciła na niego uwagę opowiadałam czym jest, do czego służy i jak się zdecyduje może go wypróbować. Próbowała, owszem. Zakładała na głowę, wrzucała do niego spinki i robiła wszystko inne niż to co zgodne z przeznaczeniem.

Nadeszło lato kiedy Ami skończyła około 15 miesięcy i pomyślałam, że wakacje to fajny czas. Mniej prania, przebierania, więcej zabawy w ogrodzie. Sama rozumiesz. Usiadła kilka razy, nawet się udało i tyle. Poszłam o krok dalej i zaproponowałam aby zajrzała do pełnego nocnika. Gadałyśmy o jego zawartości, tym skąd się bierze, że to normalne i takie tam. Bez dziecięcych zdrobnień, zawstydzania czy tabu. I co?

I nic. Tak jak się zafascynowała, tak okazała totalny brak zainteresowania nawet kiedy proponowałam i prosiłam. Odpuściłam w momencie kiedy zaczęło być nerwowo.

Wnioski? Uznałam, że to nie jej czas. Że mając 15 miesięcy nie rozumie skąd się to bierze, że załatwianie się to wynik jedzenia i picia. Po prostu czuła potrzebę, i tyle. Cieszyłam się jednak, że dzięki naszym rozmowom i obecności nocnika w łazience w żaden sposób się go nie bała, była oswojona i wiedziała do czego służy. Miałam nadzieje, że to zaowocuje przy kolejnym podejściu.

Lato się skończyło, na mnie spadło mnóstwo obowiązków i temat zszedł na dalszy plan. Czekałam kiedy Ami skończy 2 lata, uspokoi się nam życie pod względem organizacji, wyjazdów itp., po prostu będzie spokojniej. Pediatra na kontroli dwulatka też napomknęła, że można by pomyśleć. No coś takiego. Fajnie, że zwraca uwagę ale właśnie czekałam na maj i musiałam tłumaczyć.

 
 

jak przygotować się technicznie? 

 • w końcu możesz do końca zużyć wszelkie nieprzemakalne podkłady, których kupiłaś tonę szykując wyprawkę. U nas sprawdziły się nieprzemakalne prześcieradła – kupiłam dwa, każde za koło 20 złotych
 • majtki treningowe – kupiłam jedną parę i dobrze, że tylko jedną bo totalnie się nie sprawdziły. Zapłaciłam jakieś 70 złotych z przesyłką a w ogóle nie spełniły swojej roli. W zasadzie działały tak samo jak kupa w normalnych majtkach tylko może odrobinę mniej mokro. Ale jak mniej mokro to nie znaczy, że nie musiałam prać i sprzątać.
 • podkład nieprzemakalny do fotelika samochodowego
 • komplet zapasowych ubrań na każde wyjście przez pierwszy tydzień
 • gumowe kapcie, które wystarczy opłukać lub takie, które nadają się do wielokrotnego prania. Lub brak kapci bo wierz mi, stają się zbiornikiem na mocz
 • wybierz moment w którym mniej się dzieje w Waszym życiu prywatnym, jest spokojniej i mniej wrażeń
 • kilka rolek ręcznika papierowego na pewno się nie zmarnuje
 • zawsze gotowe kilka kompletów majtek, skarpetek i spodni w pogotowiu

 
 

trochę o tym jak było u nas część 2 

Ami skończyła dokładnie 2 lata i dwa miesiące. Był maj, mniej stresów, wyjazdów i zamieszania. Wybór takiego momentu był dla mnie istotny bo nic ani mnie ani Ami nie rozpraszało, nie frustrowałam się, że spieszę się a tu niespodzianka itp. Porozmawiałyśmy sobie, wytłumaczyłam jej co teraz robimy, że musi zawołać kiedy poczuje potrzebę i pobiegniemy do łazienki. Przez pierwszy dzień Ami faktycznie zgłaszała potrzebę, ale już po. Drugi dzień wołała krótko przed i czasem zdążyłyśmy a czasem nie. Trzeci dzień – bez przykrych niespodzianek. Oczywiście Ami wiedziała, że to nic złego nie zdążyć, zapomnieć się w zabawie. Normalka – uprzedziłam ją że spoko i żaden problem gdyby nie zaalarmowała lub gdybyśmy biegły zbyt wolno. Mimo wszystko – taka była zawsze moja reakcja – pozytywna lub neutralna.

Noc? Nie wyobrażałam sobie jakoś, że w dzień zrezygnujemy z pieluch a na noc będziemy je jeszcze stosować. Wydało mi się to podwójną robotą i jakimś takim mieszaniem w głowie dziecka. Poszłam na żywioł i podjęłam się wyzwania odpieluchowania na raz. I tu przydarzyła się dziwna sprawa. Ami nie korzysta z pieluch od prawie roku, a mokrą pościel w tym czasie miała może 3 razy. Dla mnie to mega pozytywny wynik.

Co jeszcze zaskoczyło mnie pozytywnie? Obawiałam się, że dopiero co oduczyłam Ami picia w nocy a teraz znowu będę musiała wstawać  by prowadzić ją do toalety. Nic takiego! Być może to zasługa mojego i Adama lenistwa ale olaliśmy nocne wstawanie i w sumie wyszło całkiem dobrze.

Osobiście polecam metodę “za jednym zamachem” lub “raz a dobrze”. Czyli i w dzień i w noc i w podróży – bez pieluch. Ostatecznie mogę cały proces od rezygnacji z pieluchy po wołanie i brak niespodzianek zamknąć w jednym tygodniu. Dobry wynik, zważywszy, że wszystko odbyło się w miłej atmosferze.

 
 

na jaki problem natrafiłam?

Zauważyłam, że wiele mam ma dokładnie takie same spostrzeżenia i wiele z nich nie wie jak sobie z tym poradzić. Otóż, o ile dziecko sika na nocnik o tyle za żadne skarby nie chce usiąść by zrobić kupę – woli na stojąco i nie da się przekonać do zmiany nawyków. Lubie myśleć o sobie jako o kreatywnej duszy artystycznej więc i tu nie chciałam stosować konwencjonalnych metod.

Co zrobiłam? Obiecałam Ami, że jak tylko zrobi kupę do nocnika to tak długo jak na nim wysiedzi tak długo będę śpiewała jej piosenkę. No nieźle ale co dalej? Wyszukałam na YT piosenkę nocnikową i w miejsce “Panie Janie” wstawiłam imię córki. Efekt? Sukces za pierwszym razem.

 

 
 

czego nie robić

Jest kilka rzeczy, które według mnie ewidentnie nie pomagają w akcji odpieluchowania. Co to może być?

 • brak wiary w dziecko, jego umiejętności czy powodzenie sprawy
 • rozmawiać przy dziecku z osobami trzecimi o jego powodzeniach lub ich braku
 • poganiać, naciskać, zmuszać, i wszystko co dalej mogłabym napisać, ale Ty przecież dobrze o tym wiesz
 • wyśmiewanie, porównywanie, zawstydzanie

 
 

książki pomocne przy odpieluchowaniu 

Znalazłam całkiem sporo książeczek w temacie odpieluchowania z czego dwie przeznaczone dla rodziców. Jest czym sobie pomóc. Ami miała książeczkę numer 4 i 7.

odpieluchowanie książki poradniki dla rodziców i dzieci mynio


 

 

 

 

Mama, socjolog, blogerka. Niepoprawna optymistka.
Cierpliwie łączę obowiązki z pasjami, odkrywam uroki wyzwań ambitnej mamy z prawdziwym i codziennym macierzyństwem. Książkoholiczka kochająca dobre jedzenie i nietolerująca ściemy. Pasjonatka urokliwych miejsc i ładnych rzeczy. Znajdziesz mnie tutaj

Może spodoba ci się

Kinderkraft Prime, czyli miasto i teren na wyciągnięcie ręki – recenzja wózka 2 w 1

Co się stało, kiedy zrozumiałam, że jestem mamą?

Mamo, ja Ciebie wzywam na dywanik!

Żłobek i przedszkole – podsumowanie najlepszych wpisów

Czy Twoje dziecko może być… kimś?

Wiersze, rymowanki i życzenia na Dzień Babci i Dziadka – prawie 120 propozycji!

“Anioły jedzą trzy razy dziennie. 147 dni w psychiatryku” Grażyna Jagielska, Recenzja

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS) – jak możesz uratować swoje dziecko

Trafiony prezent to błahostka, jeśli znasz tę jedną zasadę

Dzieci nie są złe i już

10 rzeczy, które kochamy w ojcach

Jak zachęcić dziecko do czytania książek? 6 sprawdzonych sposobów

Ach, te postanowienia… Ze mną Ci się uda!

Myniowa czytelnia poleca #29 najlepsze książki dla dzieci

Czy zabawki mogą uczyć czegoś złego? Czyli, czym moje dzieci nie będą się nigdy bawić

Rodzice! Opamiętajcie się bo nie będziecie mieli kogo ratować!

Książki poradniki dla rodziców przyszłych przedszkolaków

Przesądy i zabobony dla mamy i dziecka – aż strach czytać!

Jak przekazać dziecku to, co najważniejsze, kiedy nie ma nas obok? Niezwykły miś, który zna moc słów

#5 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci + KONKURS

#14 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci + KONKURS

Klaps to nie bicie? Dziecko nie człowiek?

Co zrobić by dziecko przespało przynajmniej 10 godzin. Tajemne triki na spokojny i długi sen.

Sprawdzone triki, które doceni każdy rodzic w kryzysowej sytuacji

Jeśli zastanawiasz się, czy robisz TO dobrze, zadaj sobie TO jedno pytanie

Tosia papa. Ostatnie chwile z naszym pupilem.

Czujesz, że nie możesz dotrzeć do swojego dziecka? Napisz list!

Zwierzak w prezencie. Genialny pomysł czy wielka pomyłka?

Myniowa czytelnia poleca: Ojcowie i córki. Rozmowy o nieidealnej miłości • recenzja książki

Najwspanialsze cytaty o dzieciach – Janusz Korczak

O tym, skąd u dzieci biorą się niechciane zachowania

Skąd czerpię pomysły na zdrowe lunchboxy do przedszkola i na wycieczki z dziećmi? No pewnie, zgadłaś!

Co zrobić żeby dziecko chętnie (i dokładnie) myło zęby? Moje sprawdzone sposoby

Problemy ze snem dziecka? Zobacz jakie sposoby na spokojny sen dziecka mają inne mamy

Wyprawka przyszłej mamy i niemowlaka – nawet byś o tym nie pomyślała, a warto! Pomysł na prezent

Perfekcyjnie nieperfekcyjni. Czyli jak skutecznie oszukiwać siebie

Najbardziej stresujący styl wychowania o jakim słyszałam.

13 sekretów, które zdradzę Ci o sobie

Anna Ciarkowska – cytaty z “Chłopcy, których kocham”

“Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce” Marie Kondo, Recenzja

Przemoc wobec dzieci to nie tylko bicie. Czym krzywdzimy nasze maluchy?

Chustowanie, czyli noszenie dziecka w chuście. Nasza wspaniała przygoda

#17 Myniowa czytelnia poleca “O czym szumią drzewa” + rozdanie na Dzień Dziecka

Dzieci – śmieci?

Szpinak robi mniam, czyli jak umilić posiłki i zachęcić do smakowania + jak zabić apetyt?

Chytrus, złośnica, pulpet i terrorystka – komu zdarza się przezywać dziecko z miłości? Wzruszający list czytelnika

10 bezwzględnych tekstów matek, których nienawidzą bezdzietne kobiety.

#19 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

Myniowa czytelnia poleca #24 najlepsze książki dla dzieci

Zdziwisz się, jaka muzyka oczaruje Twoje dziecko

Dziś są Twoje urodziny 💚

Sposoby na bezpieczne zakupy dla mam, o których mogłyście nie wiedzieć

Niewygodne fakty, które MUSISZ zaakceptować!

Wyprawka dla dziecka – co kompletnie się nam nie przydało

Wychować boga, czyli dziecko na rodzinnym piedestale

Szacunek do starszych i to, co mi w nim przeszkadza.

9 sytuacji, które trzeba przeżyć żeby zrozumieć matkę.

Święty Mikołaj to przeżytek. Nie chcę oszukiwać swojego dziecka.

Nawilżacz powietrza Klarta Humea – warto go mieć? Recenzja

Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu?

Self-Reg. Metoda, która zrewolucjonizuje Twoje podejście do “niegrzecznych” dzieci

Pucio – niezwykła seria, która wspiera mowę dziecka w czasie zabawy

Myniowa czytelnia i Kapitan Nauka polecają: Pepe leci samolotem, Pepe jeździ na rowerze

4 irytujące zachowania matek, które można logicznie wytłumaczyć. Też tak robisz?

List od św. Mikołaja, czyli przywracamy magię świąt. Jak to możliwe?

Dobry mąż to zła żona

Daj jej tę czekoladę, przecież ma mleko, czyli teksty, które warto obrócić w kiepski żart

Moje dziecko lepsze? O tym, że nic nie spadło mi z nieba.

Nie, nie, nie. Czego nieświadomie uczymy swoje dzieci?

Bez mamy – jak to jest być samotnym ojcem? Wywiad

W czym Ci dziecko nie pomoże. Macierzyństwo planem naprawczym związku.

Bałagan? Jaki bałagan? Królewna idzie napić się kawki.

#15 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

#9 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

13 przykazań rodzica – o tym co najważniejsze i dlaczego cała reszta nadaje się do kosza

Myniowa czytelnia poleca #28 najlepsze książki dla dzieci

Jak zniechęcić dziecko do lekarzy

Atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi w Międzyzdrojach. Co zobaczyć, gdzie zjeść?

Poronienie – czego nie mówić kobiecie po stracie, jak pomóc rodzicom

Macierzyństwo zmienia kobietę. To źle?

Refluks u dziecka – dieta i zalecenia w trosce o zdrowie malucha

Nadać imię szczęściu. O największym błędzie jaki popełniłam w ciąży

Dla babci i dziadka. Życzenia-marzenia.

#1 Książki z okienkami dla dzieci. Nasz największy hit!

#10 Myniowa czytelnia. Książeczki aktywizujące, zadania, zabawy i naklejki

Kiedy pojawia się rodzeństwo, dziecku może zawalić się świat – 6 kroków by pomóc starszemu dziecku

Czy istnieje najlepszy czas na dziecko?

Mówisz i masz, czyli jak nasze słowa kształtują dziecko

3 myśli, od których zapala mi się czerwona lampka

Mamo, jesteś najlepsza!

Szczerość. Trudna sztuka nie tylko od święta.

Mój apel o szacunek dla maluszków.

Najlepsze książki dla dzieci – Myniowa czytelnia poleca #2

Jestem człowiekiem, kobietą, matką. Ja wymagam, oczekuję, boję się i narzekam. Bo mogę

#16 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

Jest sobota a ja jestem w lesie. Nie, nie z pracą. Z rodziną

13 genialnych książek dla dzieci. Myniowa czytelnia #31 poleca na prezent

Myniowa czytelnia poleca #23 najlepsze książki dla dzieci

Zastanawiałaś się nad tym, co przy dzieciach mówisz… sama do siebie?

#4 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

Biegnij, to może się przewrócisz!

Tego dziecka nie uczę. O oddawaniu krzywd i zemście.

Jak ogarnąć nieogarnięte? O zarządzaniu czasem dla kobiet

Przykazania szczęśliwej mamy – musisz je poznać!

Podróż z dzieckiem – niezawodne gadżety na bezpieczną i wygodną wyprawę

Mały Książę i inne dzieła Antoine De Saint-Exupery • cytaty

Samodzielność 3-latka w przedszkolu – co przedszkolak umieć powinien

Dziecko i sąsiedzi. Czy to mieszanka wybuchowa?

#11 Książki z okienkami dla dzieci. Nasz największy hit!

Myniowa czytelnia poleca #6: najlepsze książki dla przyszłych przedszkolaków

Czy brać dziecko na pogrzeb? Jak się zachować, kiedy umiera bliska osoba?

Planszówka, która wzrusza, wzmacnia relacje i bawi – teraz dla Ciebie zupełnie za darmo!

Argumenty rodziców z którymi nigdy się nie zgodzę. A Ty?

#7 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

#12 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

Większość z Was zapomniała o tym wychowując dzieci…

Gadżety pomocne przy karmieniu piersią + książki

Najchętniej czytane wpisy na blogu, które pokochałyście w 2018 roku!

Zaplanuj szczęście czyli najpiękniejsze plannery na 2018 rok

Chciałabym urodzić dziewczynkę, wolałabym żeby był chłopiec…

Macierzyństwo to monotonia, nuda i rutyna? Przekonaj się jak to jest naprawdę!

Nie spodziewałabyś się, że możesz dostać to od własnego dziecka

Kiedy chłopiec pomaluje paznokcie świat wstrzymuje oddech

Czy istnieje mądra kara?

Myniowa czytelnia poleca #27 najlepsze książki dla dzieci

Myniowa czytelnia i Kapitan Nauka polecają książki: Pepe idzie do…

Myniowa czytelnia poleca #25 najlepsze książki dla dzieci

Jedna jedyna sytuacja, kiedy Walentynki mają sens

Czy można przyjaźnić się z dzieckiem? Sposoby na pielęgnowanie więzi

Jak dbać o emocje dziecka, dostrzec je i pielęgnować – przydatne narzędzia

Przyjęcie w domu dla maluszka – szybko, łatwo i przyjemnie? To możliwe!

Odkryłam dlaczego jestem złą mamą…

Kubuś Puchatek i 53 niezwykłych ponadczasowych cytatów

Bezpłatne zajęcia pozalekcyjne. Gotowy plan niesamowitych zajęć dodatkowych dla dzieci w każdym wieku

Zabobony i przesądy, które pomagają zajść w ciążę

Głupi nie wie, że jest głupi

Jak stworzyć szczęśliwego człowieka?

Jedna jedyna rzecz, która zniszczy każdą najlepszą relację a miłość zamieni w nienawiść

Macierzyństwo z pasją – 3 złote zasady, które gwarantują sukces i szczęście

Moja tajna broń w walce z rodzicielskimi porażkami + rabat ubraniowy

Jak pozytywnie wspierać rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia (dotyczy również starszych dzieci)

Myniowa czytelnia poleca #22 – książki dla dzieci o rodzeństwie

Spray na strachy – moja sztuczka w walce z potworami i dziecięcymi strachami

Recenzja wideo niani Vtech VM5252 – spokojna mama, bezpieczny maluch

Najważniejsze zasady bezpiecznej podróży z dzieckiem

Miłość do dziecka wyrażona wierszem – 3 wspaniałe propozycje

Nie bądź ananas, bądź miły dla nas!

Łajka. Kosmiczny pies – książka, która zaciekawi, wzruszy, da do myślenia i nauczy

Nauka i zabawa – kolekcja Wesoła farma dla dzieci

#13 Najlepsze książki (nie) tylko dla dziewczynek

W macierzyństwie żeby wygrać czasem trzeba odpuścić i przestać walczyć

Cytaty z Eric-Emmanuel Schmitt. Kobiety

#3 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

Niesamowite fakty i mity na temat noszenia dziecka

Ciemno, ciemniej. Dzieci w piekle depresji

#18 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

Co zrobić żeby 500+ nigdy się nie skończyło

Rodzicielstwo zaczyna się od rodziców

#8 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

Wyprawka do przedszkola + podpisywanie wyprawki

Moje hity na pierwsze miesiące z maluszkiem. Sprawdzona wyprawka!

Zabobony i przesądy w ciąży, czyli rzecz o głaskaniu barana w świetle Księżyca

Najlepsze rady macierzyńskie, jakie kiedykolwiek otrzymałam.

Czy jest coś, czego dzieci nienawidzą w świętach? Oj, tak!

Pozwólmy kobietom nie być matkami

Wieczorne rytuały z dzieckiem na szczęśliwe życie

Jestem mamą. Jestem super.

Myniowa czytelnia poleca #21 najlepsze książki dla dzieci

O co tak naprawdę chodzi w rodzicielstwie?

Od tych tekstów mamo, jeży się włos na głowie.

Zakaz krzyku na placu zabaw, czyli mama traci cierpliwość do… mam

Dorosłe dziecko. Jak odebrać dzieciństwo dziecku i dojrzałość dorosłemu

“Magia sprzątania. Japońska sztuka porządkowania i organizacji” Marie Kondo, Recenzja

Macierzyństwo to więzienie.

3 sprzęty bez których byłabym fatalną matką!

Myniowa czytelnia poleca #20 – najlepsze książki dla dzieci

Myniowa czytelnia poleca #26 najlepsze książki dla dzieci

Stawianie granic dziecku – czy to w porządku?

A co jeśli mnie się nie spieszy…

Czy istnieje sposób na spokojne dziecko? Ja już go znam

Esencja bliskości w praktyce czyli rodzaje chust i nosideł

7 oznak, że dziecko ma za dużo zabawek

Mama ma czas, czyli koniec z zimną kawą + mega darmowy bonus!

Akuku Mamo! czyli szukam przyjaciółki z sąsiedztwa

3 dni wakacji i ręce opadają. Najgorsze podsłyszane teksty kierowane do dzieci

Baby box czyli wyprawka idealna- jeden gadżet z mnóstwem zastosowań

Myniowa czytelnia poleca #30 najlepsze książki dla dzieci

Tego uczę swoje dziecko i obrywam za to po uszach!

Klucz do szczęścia

Jak to jest mieć dzieci, czyli różnice w byciu mamą jedynaka i rodzeństwa

20 rzeczy, o których warto pamiętać wybierając żłobek lub przedszkole

8 najbardziej zaskakujących rzeczy w macierzyństwie. Zgadzasz się?

Michaił Bułhakow – cytaty, których znowu się nie chce?

Monitor oddechu – dla kogo, po co i czy warto?