fbpx
odpieluchowanie

Sprawdzony sposób na odpieluchowanie dziecka bez stresu + propozycje zabaw i poradniki

 
No i w końcu wróciłam do pieluch, choć tylko teoretycznie. Nie bardzo miałam ochotę podejmować ten temat na forum, ale spotkałam się z tyloma pytaniami na temat odpieluchowania dziecka, że napisać raz a porządnie będzie prościej niż odpowiadać i odpisywać kilka razy w tygodniu. No to czytaj mamo, wiem, że to dla Ciebie ważny temat.

Tylko przypominam, nie jestem ekspertem nocnikowym i nie mam żadnej gwarancji, że to co tu wyczytasz pomoże Tobie i Twojemu dziecku. Jednak gdyby wg mnie to było byle co, raczej bym nie pisała. Napiszę Ci jak było u nas, co i jak robiłyśmy a Ty sama zdecyduj czy chcesz zastosować którąś z moich metod. U nas się to sprawdziło, odpieluchowanie poszło gładko więc i Tobie (Wam) tego życzę. Do dzieła!

 
 

odpowiedni czas

Ogólnie rzecz ujmując, nie ma czegoś takiego jak odpowiedni czas. To indywidualna sprawa w każdej rodzinie aczkolwiek są pewne ramy czasowe w których to zadanie jest bardziej naturalne i łatwe do ogarnięcia.

Czasem moment w którym dziecko zaskoczy wyznacza ono samo a czasem to rodzic musi zainicjować pewne sytuacje jeśli mają one zakończyć się sukcesem. Maluch oczywiście zainteresuje się samym nocnikiem ale tym co się z nim robi, już niekoniecznie. Poza tym, każdy ma swoje własne kibelkowe upodobania i przyzwyczajenia – tylko w domu, z książką lub telefonem, tylko przy muzyce. No właśnie. Dziecko ma tak samo – tylko na stojąco.

Pediatra może napomknąć podczas kontroli na przykład dwulatka, że już czas, ktoś może Ci zasugerować, że jak to tak i w ogóle. Olej! Jak Wy nie będziecie zdecydowani i gotowi – niepotrzebnie się namęczycie.

Czasem decyzję o odstawieniu pieluch przyspieszają wymagania w przedszkolu 👉 ZOBACZ TUTAJ o Samodzielności 3-latka w przedszkolu  👈

 
 

przesłanki

Jest kilka znaków, które możesz uznać za swoich sprzymierzeńców w pieluchowej rewolucji. Jakie to przesłanki?

 • zbliża się wiosna/lato
 • dziecko rozumie, że siku i kupa to strawione jedzenie i trzeba się go pozbyć lub rozumie, że to ble i należy wysłać do oczyszczalni do innych sików i kup (to były moje argumenty)
 • dziecko czasem sygnalizuje swoją potrzebę
 • dziecko odchodzi na bok/ szuka ustronnego miejsca
 • masz dość płacenia za pieluchy, kupowania i wyrzucania
 • największy rozmiar pieluszki staje się za mały
 • zbliża się przedszkole
 • odpieluchowanie traktujesz jako wyzwanie/ kolejny krok a nie jak problem, którego rozwiązanie odkładasz w czasie z nerwów i strachu

 
 

najważniejsza sprawa

Jedna jedyna i najważniejsza bez której nie ma sensu zaczynać jakiejkolwiek akcji. Twoje nastawienie, mamo. Jeśli Ty je będziesz miała, nieświadomie przekażesz je dziecku a wtedy będzie albo dobrze albo niekoniecznie. Jak zapewnić sobie nastawienie na sukces?

 • musisz wierzyć, że Ci się uda
 • musisz wierzyć, że uda się Twojemu dziecku
 • nie podchodź do sprawy odpieluchowania jakbyś szykowała się na wojnę. Oczywiście, warto się przygotować o czym piszę niżej, ale traktuj to raczej jako kolejny etap rozwoju dziecka, przygodę a nie problem, sprawę do załatwienia bo trzeba i już
 • nie sugeruj się innymi. Rzecz jasna, fanie podpytać, poczytać, zerknąć jak to robią inni i jak im idzie. Ale. Nigdy nie pozwól wmawiać sobie i dziecku, że to koniec świata, że późno i w ogóle by presja czasu czy otoczenia zamieniła przygodę z nocnikiem w traumę dzieciństwa i macierzyństwa

 
 

wybór nocnika

Cóż, rynek oferuje wiele i za wiele. Ja postawiłam na najzwyklejszy i być może najtańszy model z Ikea. Nocnik nie robi nic, nie gra, nie świeci. Jest plastikowym zbiornikiem na siku i kupę, ot co. Być może gdybym mierzyła się z tematem dłużej posunęłabym się do wydania fortuny na takie cudo ale uznałam, że Ami raczej wystraszy się melodyjki grającej w wymownym momencie niż poczuje się dzięki niej doceniona.

 
 

zabawy i niespodzianki

To moje tajne sposoby na zapewnienie sobie i Ami sukcesu poprzez zabawę, naśladowanie dorosłych i po prostu bezstresowe, płynne przejście na wyższy level dzieciństwa i samodzielności:

 • kibelkowy kącik – zrobiłam coś fajnego. Zaaranżowałam kącik nocnikowy – milutki dywanik, kolorowy papier zawieszony niziutko nad podłogą i kilka ulubionych małych książeczek
 • nowe majtki – własne i piękne, zupełnie jak dorośli. Naśladowanie to jeden z lepszych sposobów
 • książki – są sposobem na wszystko i dla dużych i małych (niżej znajdziesz pełen wykaz książek w temacie kupowym)
 • lalka bobas z buteleczką, zestawem pieluszek i mini nocnikiem – przez zabawę z bobasem świetnie pokażesz dziecku jak to faktycznie wygląda u maluchów (unaocznisz proces trawienia)

 
 

trochę o tym jak było u nas część 1

Ami dostała nocnik kiedy skończyła rok. Stał sobie w kąciku łazienki i kiedy sama zwróciła na niego uwagę opowiadałam czym jest, do czego służy i jak się zdecyduje może go wypróbować. Próbowała, owszem. Zakładała na głowę, wrzucała do niego spinki i robiła wszystko inne niż to co zgodne z przeznaczeniem.

Nadeszło lato kiedy Ami skończyła około 15 miesięcy i pomyślałam, że wakacje to fajny czas. Mniej prania, przebierania, więcej zabawy w ogrodzie. Sama rozumiesz. Usiadła kilka razy, nawet się udało i tyle. Poszłam o krok dalej i zaproponowałam aby zajrzała do pełnego nocnika. Gadałyśmy o jego zawartości, tym skąd się bierze, że to normalne i takie tam. Bez dziecięcych zdrobnień, zawstydzania czy tabu. I co?

I nic. Tak jak się zafascynowała, tak okazała totalny brak zainteresowania nawet kiedy proponowałam i prosiłam. Odpuściłam w momencie kiedy zaczęło być nerwowo.

Wnioski? Uznałam, że to nie jej czas. Że mając 15 miesięcy nie rozumie skąd się to bierze, że załatwianie się to wynik jedzenia i picia. Po prostu czuła potrzebę, i tyle. Cieszyłam się jednak, że dzięki naszym rozmowom i obecności nocnika w łazience w żaden sposób się go nie bała, była oswojona i wiedziała do czego służy. Miałam nadzieje, że to zaowocuje przy kolejnym podejściu.

Lato się skończyło, na mnie spadło mnóstwo obowiązków i temat zszedł na dalszy plan. Czekałam kiedy Ami skończy 2 lata, uspokoi się nam życie pod względem organizacji, wyjazdów itp., po prostu będzie spokojniej. Pediatra na kontroli dwulatka też napomknęła, że można by pomyśleć. No coś takiego. Fajnie, że zwraca uwagę ale właśnie czekałam na maj i musiałam tłumaczyć.

 
 

jak przygotować się technicznie? 

 • w końcu możesz do końca zużyć wszelkie nieprzemakalne podkłady, których kupiłaś tonę szykując wyprawkę. U nas sprawdziły się nieprzemakalne prześcieradła – kupiłam dwa, każde za koło 20 złotych
 • majtki treningowe – kupiłam jedną parę i dobrze, że tylko jedną bo totalnie się nie sprawdziły. Zapłaciłam jakieś 70 złotych z przesyłką a w ogóle nie spełniły swojej roli. W zasadzie działały tak samo jak kupa w normalnych majtkach tylko może odrobinę mniej mokro. Ale jak mniej mokro to nie znaczy, że nie musiałam prać i sprzątać.
 • podkład nieprzemakalny do fotelika samochodowego
 • komplet zapasowych ubrań na każde wyjście przez pierwszy tydzień
 • gumowe kapcie, które wystarczy opłukać lub takie, które nadają się do wielokrotnego prania. Lub brak kapci bo wierz mi, stają się zbiornikiem na mocz
 • wybierz moment w którym mniej się dzieje w Waszym życiu prywatnym, jest spokojniej i mniej wrażeń
 • kilka rolek ręcznika papierowego na pewno się nie zmarnuje
 • zawsze gotowe kilka kompletów majtek, skarpetek i spodni w pogotowiu

 
 

trochę o tym jak było u nas część 2 

Ami skończyła dokładnie 2 lata i dwa miesiące. Był maj, mniej stresów, wyjazdów i zamieszania. Wybór takiego momentu był dla mnie istotny bo nic ani mnie ani Ami nie rozpraszało, nie frustrowałam się, że spieszę się a tu niespodzianka itp. Porozmawiałyśmy sobie, wytłumaczyłam jej co teraz robimy, że musi zawołać kiedy poczuje potrzebę i pobiegniemy do łazienki. Przez pierwszy dzień Ami faktycznie zgłaszała potrzebę, ale już po. Drugi dzień wołała krótko przed i czasem zdążyłyśmy a czasem nie. Trzeci dzień – bez przykrych niespodzianek. Oczywiście Ami wiedziała, że to nic złego nie zdążyć, zapomnieć się w zabawie. Normalka – uprzedziłam ją że spoko i żaden problem gdyby nie zaalarmowała lub gdybyśmy biegły zbyt wolno. Mimo wszystko – taka była zawsze moja reakcja – pozytywna lub neutralna.

Noc? Nie wyobrażałam sobie jakoś, że w dzień zrezygnujemy z pieluch a na noc będziemy je jeszcze stosować. Wydało mi się to podwójną robotą i jakimś takim mieszaniem w głowie dziecka. Poszłam na żywioł i podjęłam się wyzwania odpieluchowania na raz. I tu przydarzyła się dziwna sprawa. Ami nie korzysta z pieluch od prawie roku, a mokrą pościel w tym czasie miała może 3 razy. Dla mnie to mega pozytywny wynik.

Co jeszcze zaskoczyło mnie pozytywnie? Obawiałam się, że dopiero co oduczyłam Ami picia w nocy a teraz znowu będę musiała wstawać  by prowadzić ją do toalety. Nic takiego! Być może to zasługa mojego i Adama lenistwa ale olaliśmy nocne wstawanie i w sumie wyszło całkiem dobrze.

Osobiście polecam metodę “za jednym zamachem” lub “raz a dobrze”. Czyli i w dzień i w noc i w podróży – bez pieluch. Ostatecznie mogę cały proces od rezygnacji z pieluchy po wołanie i brak niespodzianek zamknąć w jednym tygodniu. Dobry wynik, zważywszy, że wszystko odbyło się w miłej atmosferze.

 
 

na jaki problem natrafiłam?

Zauważyłam, że wiele mam ma dokładnie takie same spostrzeżenia i wiele z nich nie wie jak sobie z tym poradzić. Otóż, o ile dziecko sika na nocnik o tyle za żadne skarby nie chce usiąść by zrobić kupę – woli na stojąco i nie da się przekonać do zmiany nawyków. Lubie myśleć o sobie jako o kreatywnej duszy artystycznej więc i tu nie chciałam stosować konwencjonalnych metod.

Co zrobiłam? Obiecałam Ami, że jak tylko zrobi kupę do nocnika to tak długo jak na nim wysiedzi tak długo będę śpiewała jej piosenkę. No nieźle ale co dalej? Wyszukałam na YT piosenkę nocnikową i w miejsce “Panie Janie” wstawiłam imię córki. Efekt? Sukces za pierwszym razem.

 

 
 

czego nie robić

Jest kilka rzeczy, które według mnie ewidentnie nie pomagają w akcji odpieluchowania. Co to może być?

 • brak wiary w dziecko, jego umiejętności czy powodzenie sprawy
 • rozmawiać przy dziecku z osobami trzecimi o jego powodzeniach lub ich braku
 • poganiać, naciskać, zmuszać, i wszystko co dalej mogłabym napisać, ale Ty przecież dobrze o tym wiesz
 • wyśmiewanie, porównywanie, zawstydzanie

 
 

książki pomocne przy odpieluchowaniu 

Znalazłam całkiem sporo książeczek w temacie odpieluchowania z czego dwie przeznaczone dla rodziców. Jest czym sobie pomóc. Ami miała książeczkę numer 4 i 7.

odpieluchowanie książki poradniki dla rodziców i dzieci mynio


 

 

 

 

Mama, socjolog, blogerka. Niepoprawna optymistka.
Cierpliwie łączę obowiązki z pasjami, odkrywam uroki wyzwań ambitnej mamy z prawdziwym i codziennym macierzyństwem. Książkoholiczka kochająca dobre jedzenie i nietolerująca ściemy. Pasjonatka urokliwych miejsc i ładnych rzeczy. Znajdziesz mnie tutaj

Może spodoba ci się

Dzieci nie są złe i już

Szczerość. Trudna sztuka nie tylko od święta.

A co jeśli mnie się nie spieszy…

Czy istnieje mądra kara?

Szpinak robi mniam, czyli jak umilić posiłki i zachęcić do smakowania + jak zabić apetyt?

Kiedy pojawia się rodzeństwo, dziecku może zawalić się świat – 6 kroków by pomóc starszemu dziecku

Zabobony i przesądy, które pomagają zajść w ciążę

Jak przekazać dziecku to, co najważniejsze, kiedy nie ma nas obok? Niezwykły miś, który zna moc słów

Jeśli zastanawiasz się, czy robisz TO dobrze, zadaj sobie TO jedno pytanie

Pozwólmy kobietom nie być matkami

Jak zachęcić dziecko do czytania książek? 6 sprawdzonych sposobów

Książki poradniki dla rodziców przyszłych przedszkolaków

Nie bądź ananas, bądź miły dla nas!

#12 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

Wyprawka dla dziecka – co kompletnie się nam nie przydało

Wychować boga, czyli dziecko na rodzinnym piedestale

Pucio – niezwykła seria, która wspiera mowę dziecka w czasie zabawy

Czy można przyjaźnić się z dzieckiem? Sposoby na pielęgnowanie więzi

Myniowa czytelnia poleca #20 – najlepsze książki dla dzieci

Kubuś Puchatek i 53 niezwykłych ponadczasowych cytatów

Najlepsze rady macierzyńskie, jakie kiedykolwiek otrzymałam.

Myniowa czytelnia poleca #22 – książki dla dzieci o rodzeństwie

W czym Ci dziecko nie pomoże. Macierzyństwo planem naprawczym związku.

Wieczorne rytuały z dzieckiem na szczęśliwe życie

Nawilżacz powietrza Klarta Humea – warto go mieć? Recenzja

Co zrobić żeby dziecko chętnie (i dokładnie) myło zęby? Moje sprawdzone sposoby

Podróż z dzieckiem – niezawodne gadżety na bezpieczną i wygodną wyprawę

Zastanawiałaś się nad tym, co przy dzieciach mówisz… sama do siebie?

8 najbardziej zaskakujących rzeczy w macierzyństwie. Zgadzasz się?

Święty Mikołaj to przeżytek. Nie chcę oszukiwać swojego dziecka.

20 rzeczy, o których warto pamiętać wybierając żłobek lub przedszkole

#7 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

Mówisz i masz, czyli jak nasze słowa kształtują dziecko

Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu?

Co zrobić żeby 500+ nigdy się nie skończyło

Myniowa czytelnia poleca #24 najlepsze książki dla dzieci

Od tych tekstów mamo, jeży się włos na głowie.

Przemoc wobec dzieci to nie tylko bicie. Czym krzywdzimy nasze maluchy?

Self-Reg. Metoda, która zrewolucjonizuje Twoje podejście do “niegrzecznych” dzieci

Bałagan? Jaki bałagan? Królewna idzie napić się kawki.

Czy istnieje sposób na spokojne dziecko? Ja już go znam

13 sekretów, które zdradzę Ci o sobie

Planszówka, która wzrusza, wzmacnia relacje i bawi – teraz dla Ciebie zupełnie za darmo!

“Anioły jedzą trzy razy dziennie. 147 dni w psychiatryku” Grażyna Jagielska, Recenzja

Ach, te postanowienia… Ze mną Ci się uda!

Myniowa czytelnia poleca: Ojcowie i córki. Rozmowy o nieidealnej miłości • recenzja książki

10 rzeczy, które kochamy w ojcach

Myniowa czytelnia poleca #21 najlepsze książki dla dzieci

Macierzyństwo to monotonia, nuda i rutyna? Przekonaj się jak to jest naprawdę!

Recenzja wideo niani Vtech VM5252 – spokojna mama, bezpieczny maluch

Głupi nie wie, że jest głupi

Chytrus, złośnica, pulpet i terrorystka – komu zdarza się przezywać dziecko z miłości? Wzruszający list czytelnika

Trafiony prezent to błahostka, jeśli znasz tę jedną zasadę

Perfekcyjnie nieperfekcyjni. Czyli jak skutecznie oszukiwać siebie

Michaił Bułhakow – cytaty, których znowu się nie chce?

Daj jej tę czekoladę, przecież ma mleko, czyli teksty, które warto obrócić w kiepski żart

Rodzicielstwo zaczyna się od rodziców

Samodzielność 3-latka w przedszkolu – co przedszkolak umieć powinien

Bez mamy – jak to jest być samotnym ojcem? Wywiad

Tego dziecka nie uczę. O oddawaniu krzywd i zemście.

Najchętniej czytane wpisy na blogu, które pokochałyście w 2018 roku!

#17 Myniowa czytelnia poleca “O czym szumią drzewa” + rozdanie na Dzień Dziecka

Najwspanialsze cytaty o dzieciach – Janusz Korczak

Moje hity na pierwsze miesiące z maluszkiem. Sprawdzona wyprawka!

Przykazania szczęśliwej mamy – musisz je poznać!

Skąd czerpię pomysły na zdrowe lunchboxy do przedszkola i na wycieczki z dziećmi? No pewnie, zgadłaś!

3 myśli, od których zapala mi się czerwona lampka

Chustowanie, czyli noszenie dziecka w chuście. Nasza wspaniała przygoda

Mój apel o szacunek dla maluszków.

#9 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

Wiersze, rymowanki i życzenia na Dzień Babci i Dziadka – prawie 120 propozycji!

Klucz do szczęścia

Stawianie granic dziecku – czy to w porządku?

Macierzyństwo z pasją – 3 złote zasady, które gwarantują sukces i szczęście

Argumenty rodziców z którymi nigdy się nie zgodzę. A Ty?

Czy brać dziecko na pogrzeb? Jak się zachować, kiedy umiera bliska osoba?

Myniowa czytelnia poleca #26 najlepsze książki dla dzieci

Zdziwisz się, jaka muzyka oczaruje Twoje dziecko

13 genialnych książek dla dzieci. Myniowa czytelnia #31 poleca na prezent

#4 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

Jak ogarnąć nieogarnięte? O zarządzaniu czasem dla kobiet

Ciemno, ciemniej. Dzieci w piekle depresji

Czujesz, że nie możesz dotrzeć do swojego dziecka? Napisz list!

Atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi w Międzyzdrojach. Co zobaczyć, gdzie zjeść?

Tego uczę swoje dziecko i obrywam za to po uszach!

Zaplanuj szczęście czyli najpiękniejsze plannery na 2018 rok

Wyprawka do przedszkola + podpisywanie wyprawki

Bezpłatne zajęcia pozalekcyjne. Gotowy plan niesamowitych zajęć dodatkowych dla dzieci w każdym wieku

Zwierzak w prezencie. Genialny pomysł czy wielka pomyłka?

Myniowa czytelnia i Kapitan Nauka polecają: Pepe leci samolotem, Pepe jeździ na rowerze

#1 Książki z okienkami dla dzieci. Nasz największy hit!

Dziecko i sąsiedzi. Czy to mieszanka wybuchowa?

Moja tajna broń w walce z rodzicielskimi porażkami + rabat ubraniowy

Jak to jest mieć dzieci, czyli różnice w byciu mamą jedynaka i rodzeństwa

Myniowa czytelnia poleca #23 najlepsze książki dla dzieci

Wyprawka przyszłej mamy i niemowlaka – nawet byś o tym nie pomyślała, a warto! Pomysł na prezent

#5 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci + KONKURS

3 dni wakacji i ręce opadają. Najgorsze podsłyszane teksty kierowane do dzieci

#16 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS) – jak możesz uratować swoje dziecko

Czy jest coś, czego dzieci nienawidzą w świętach? Oj, tak!

Poronienie – czego nie mówić kobiecie po stracie, jak pomóc rodzicom

7 oznak, że dziecko ma za dużo zabawek

Mamo, ja Ciebie wzywam na dywanik!

Jak stworzyć szczęśliwego człowieka?

Problemy ze snem dziecka? Zobacz jakie sposoby na spokojny sen dziecka mają inne mamy

Dla babci i dziadka. Życzenia-marzenia.

Niesamowite fakty i mity na temat noszenia dziecka

Niewygodne fakty, które MUSISZ zaakceptować!

Monitor oddechu – dla kogo, po co i czy warto?

Tosia papa. Ostatnie chwile z naszym pupilem.

Co się stało, kiedy zrozumiałam, że jestem mamą?

Macierzyństwo to więzienie.

Jestem mamą. Jestem super.

Dobry mąż to zła żona

Dorosłe dziecko. Jak odebrać dzieciństwo dziecku i dojrzałość dorosłemu

Odkryłam dlaczego jestem złą mamą…

Nie spodziewałabyś się, że możesz dostać to od własnego dziecka

10 bezwzględnych tekstów matek, których nienawidzą bezdzietne kobiety.

Mama ma czas, czyli koniec z zimną kawą + mega darmowy bonus!

Akuku Mamo! czyli szukam przyjaciółki z sąsiedztwa

Czy Twoje dziecko może być… kimś?

9 sytuacji, które trzeba przeżyć żeby zrozumieć matkę.

Jak dbać o emocje dziecka, dostrzec je i pielęgnować – przydatne narzędzia

Jest sobota a ja jestem w lesie. Nie, nie z pracą. Z rodziną

3 sprzęty bez których byłabym fatalną matką!

Myniowa czytelnia poleca #25 najlepsze książki dla dzieci

Myniowa czytelnia poleca #29 najlepsze książki dla dzieci

Zakaz krzyku na placu zabaw, czyli mama traci cierpliwość do… mam

Większość z Was zapomniała o tym wychowując dzieci…

Jak zniechęcić dziecko do lekarzy

Jedna jedyna rzecz, która zniszczy każdą najlepszą relację a miłość zamieni w nienawiść

Dziś są Twoje urodziny 💚

Najlepsze książki dla dzieci – Myniowa czytelnia poleca #2

#14 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci + KONKURS

#10 Myniowa czytelnia. Książeczki aktywizujące, zadania, zabawy i naklejki

Co zrobić by dziecko przespało przynajmniej 10 godzin. Tajemne triki na spokojny i długi sen.

#11 Książki z okienkami dla dzieci. Nasz największy hit!

#15 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

Esencja bliskości w praktyce czyli rodzaje chust i nosideł

Przesądy i zabobony dla mamy i dziecka – aż strach czytać!

Kinderkraft Prime, czyli miasto i teren na wyciągnięcie ręki – recenzja wózka 2 w 1

Szacunek do starszych i to, co mi w nim przeszkadza.

Myniowa czytelnia i Kapitan Nauka polecają książki: Pepe idzie do…

Czy istnieje najlepszy czas na dziecko?

Jestem człowiekiem, kobietą, matką. Ja wymagam, oczekuję, boję się i narzekam. Bo mogę

Biegnij, to może się przewrócisz!

O co tak naprawdę chodzi w rodzicielstwie?

#19 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

Czy zabawki mogą uczyć czegoś złego? Czyli, czym moje dzieci nie będą się nigdy bawić

Łajka. Kosmiczny pies – książka, która zaciekawi, wzruszy, da do myślenia i nauczy

Nie, nie, nie. Czego nieświadomie uczymy swoje dzieci?

Najbardziej stresujący styl wychowania o jakim słyszałam.

Refluks u dziecka – dieta i zalecenia w trosce o zdrowie malucha

Myniowa czytelnia poleca #27 najlepsze książki dla dzieci

Dzieci – śmieci?

O tym, skąd u dzieci biorą się niechciane zachowania

Spray na strachy – moja sztuczka w walce z potworami i dziecięcymi strachami

List od św. Mikołaja, czyli przywracamy magię świąt. Jak to możliwe?

Chciałabym urodzić dziewczynkę, wolałabym żeby był chłopiec…

Kiedy chłopiec pomaluje paznokcie świat wstrzymuje oddech

Cytaty z Eric-Emmanuel Schmitt. Kobiety

Żłobek i przedszkole – podsumowanie najlepszych wpisów

Myniowa czytelnia poleca #28 najlepsze książki dla dzieci

Moje dziecko lepsze? O tym, że nic nie spadło mi z nieba.

Myniowa czytelnia poleca #30 najlepsze książki dla dzieci

Anna Ciarkowska – cytaty z “Chłopcy, których kocham”

Nauka i zabawa – kolekcja Wesoła farma dla dzieci

Najważniejsze zasady bezpiecznej podróży z dzieckiem

“Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce” Marie Kondo, Recenzja

Zabobony i przesądy w ciąży, czyli rzecz o głaskaniu barana w świetle Księżyca

#3 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

Sprawdzone triki, które doceni każdy rodzic w kryzysowej sytuacji

Sposoby na bezpieczne zakupy dla mam, o których mogłyście nie wiedzieć

Mamo, jesteś najlepsza!

Macierzyństwo zmienia kobietę. To źle?

Baby box czyli wyprawka idealna- jeden gadżet z mnóstwem zastosowań

Miłość do dziecka wyrażona wierszem – 3 wspaniałe propozycje

#18 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

Klaps to nie bicie? Dziecko nie człowiek?

Jak pozytywnie wspierać rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia (dotyczy również starszych dzieci)

Przyjęcie w domu dla maluszka – szybko, łatwo i przyjemnie? To możliwe!

W macierzyństwie żeby wygrać czasem trzeba odpuścić i przestać walczyć

#8 Myniowa czytelnia. Najlepsze książki dla dzieci

Rodzice! Opamiętajcie się bo nie będziecie mieli kogo ratować!

Mały Książę i inne dzieła Antoine De Saint-Exupery • cytaty

Jedna jedyna sytuacja, kiedy Walentynki mają sens

“Magia sprzątania. Japońska sztuka porządkowania i organizacji” Marie Kondo, Recenzja

4 irytujące zachowania matek, które można logicznie wytłumaczyć. Też tak robisz?

#13 Najlepsze książki (nie) tylko dla dziewczynek

13 przykazań rodzica – o tym co najważniejsze i dlaczego cała reszta nadaje się do kosza

Myniowa czytelnia poleca #6: najlepsze książki dla przyszłych przedszkolaków

Gadżety pomocne przy karmieniu piersią + książki

Nadać imię szczęściu. O największym błędzie jaki popełniłam w ciąży