fbpx
stawianie granic dziecku mynio blog mama i córka

Stawianie granic dziecku – czy to w porządku?

 
Wcale nie twierdzę, że kiedyś było lepiej. Było inaczej. Ale. Są pewne sytuacje czy dziedziny życia, które obecnie wydają nam się łatwiejsze do ogarnięcia. Macierzyństwo i wychowanie dzieci. Ta dziedzina życia może nie należała kiedyś do łatwiejszych ale role i decyzje związane z wychowaniem, mam wrażenie, były dla wszystkich jasne, oczywiste i przewidywalne.

Styl wychowania był taki jaki panował od pokoleń bo i w jednym domu żyła cała rodzina. Czyli jeden i nie podważalny sposób bo i być może nie było powodu by szukać lepszego, może pomysłu na inną drogę nie było potrzeby wymyślać. Kariera czy dziecko? Też mi dylemat. A może kobieta liczyła, że ojciec dziecka zaangażuje się w wychowanie a babcie i ciotki wyśle do spa? Mało która młoda mama rozważała taką możliwość.

Takich pytań się nie zadawało. Czy to dobrze? Nie wiem. Ale wiem, że zbyt wiele pytań, rozważań i możliwości dla młodej mamy to też wcale nie taka dobra droga. Bo nie ma wzoru w postaci jednej matki i babki, ewentualnie sąsiadki. Jest za to masa ekspertów, pediatrzy i poranna telewizja i… cały świat, który ma coś do powiedzenia w kwestii wychowywania dzieci. Rzecz jasna, najwięcej ci, którzy dzieci nie mają w ogóle.

 
 
stawianie granic dziecku mynio blog mama i córka
 
 

mniej znaczy więcej

I to nie tylko w kwestii ilości zabawek jakie posiada dziecko. Ta zasada tyczy się również zasad, norm, granic i wszelkich wytycznych jakie panują w każdym domu, rodzinie i jakie obowiązują również dzieci. Ja wiem, że chciałabyś dać swojemu dziecku gwiazdkę z nieba, że nie chcesz popełniać błędów wychowawczych własnych rodziców i nie masz ochoty by Twoje dziecko czuło się tak jak Ty kiedy musiałaś trzymać się bezsensownych wówczas wytycznych narzucanych przez dorosłych. Nie ważne, że jako rodzic wiesz dlaczego rodzice coś narzucali a czegoś zabraniali. Chodzi bardziej o to, że boisz się ograniczać dziecko, być może nie potrafisz być stanowcza wobec wielkich błyszczących oczu a może po prostu uznajesz wszechobecny lub i totalny brak zasad.

Niestety, brak zasad to nadmiar możliwości dla dziecka. Możliwości, które wcale nie działają korzystnie bo przecież nie wytyczają drogi po której dziecko bezpiecznie (i beztrosko kroczy) a raczej błądzi po omacku szukając rozwiązania choć nie wie nawet jakimi kryteriami się kierować.

 
 
stawianie granic dziecku mynio blog mama i córka
 
 

granice

Stawianie ich dziecku w umiejętny i świadomy sposób wcale nie spowoduje ograniczenia wolności dziecka, nie podetnie mu skrzydeł ani nie zdławi w zarodku jego kreatywności. Dla mnie wychowanie bez granic, za to z przyzwoleniem na wszystko to 👉 “Najbardziej stresujący styl wychowania o jakim słyszałam”.

Brak granic to brak ram do życia. Dziecko nie wie co może a czego nie, co jest dobre a co złe, co bezpieczne a co nie. Czy w imię wątpliwego szczęścia i złudnej beztroski cały świat dostosuje się do tego wzorca i, kiedy dziecko dorośnie i wyfrunie z domu, porzuci wszelkie panujące w społeczeństwie zasady by nie burzyć tego idyllicznego acz nieprawdziwego obrazu świata który dziecko wyniesie z domu?

Granice kreują świat. Nie chodzi o to by dziecko straszyć ale przygotować. Przygotować na życie, które czasem jest piękne a czasem trudne. Czasem coś idzie po naszej myśli a czasem jest ciągle pod górkę. I tutaj kłania się jeden z ostatnich moich wpisów o tym, że nie wychowujemy dzieci dla siebie, czyli 👉 “O co tak naprawdę chodzi w rodzicielstwie?” Bo ok, na chwilę może i mamy spokój, ale nasz 5-cio minutowy spokój to kropla w morzu całego życia dziecka z innymi ludźmi, którzy wcale nie muszą postrzegać go jako idealne cudowne dziecko, któremu wszystko wolno bo tak.

Granice to bezpieczeństwo. Nie tylko takie fizyczne w sensie, że ogień parzy a przechodzimy tylko na zielonym. Granice to poczucie bezpieczeństwa w sensie emocjonalnym, psychicznym. Bo jako dziecko cieszę się, że mogę robić co chcę ale ostatecznie zaczynam się zastanawiać czy rodzicom faktycznie na mnie zależy skoro nawet nie wchodzą w dyskusję, nie dbają o to co dla mnie rzeczywiście dobre a jedynie co sprawi, że się w pierwszym odruchu dziecięcego egoizmu nie sprzeciwię.

 
 
stawianie granic dziecku mynio blog mama i córka
 
 

przedobrzyć jest łatwo

I to w obie strony. Bo. Wychowujesz dziecko w przekonaniu o jego wartości, prawie do głosu, szacunku i wolności myśli. Spoko. Też staram się tak robić. Ale. Czasem łatwo przegiąć. Przykład? Rodzina przy stole, rozmowy. Nagle dziecko zaczyna coś mówić nie bacząc, że przerywa innemu wypowiedź. A rodzic? Nie zwraca uwagi dziecku by zaczekało, tłumacząc, że nie wypada się przekrzykiwać. Woli, w myśl szacunku do dziecka, zaniechać szacunek do innych osób i ich kosztem nalega by dziecko dokończyło swoją wypowiedź. Skoro jesteśmy równi to traktujmy się równo.

Kolejna sytuacja z życia wzięta: jestem w szpitalu, czekam na kolejkę do punktu pobrań, nic wielkiego. Obok mnie rozgrywa się walka o wyższość zdania, która to toczy się na linii rodzice – lekarz – dziecko. Rodzina przyjechała do szpitala z, na oko, 10-letnim synem. Złamanie otwarte ręki, lekarz zleca prześwietlenie, jakieś dodatkowe badanie, szycie i gips. Nagle dziecko wychodzi z gabinetu drugą ręką trzymając tę chorą, rodzice wybiegają za nim a lekarz, jak i połowa poczekalni, przełykają szok. No spoko, boli go, może się wystraszył, to wcale nie jest najgorsze. Wiesz co jest? Ojciec dziecka wraca po 15 minutach przepraszając lekarza i tłumaczy, że syn nie chce żadnych badań ani zabiegów, nie chce wrócić do szpitala i grozi, że ucieknie. Lekarz rozkłada ręce i dodaje jedynie, że to rodzice odpowiadają za jego zdrowie a teraz już nawet życie. Skoro nie są w stanie podołać… Wnioski? Mam nadzieje, że skoro mnie czytasz to masz choć w połowie takie same jak ja. Bo mnie tak ręce opadają, że aż nie chce mi się pisać.

Granice uspokajają. Jeśli dziecko trapi jakiś kłopot, rozważa ewentualne możliwości to o wiele łatwiej podjąć mu decyzję i zrobić to spokojnie i rzetelnie jeśli wie w jakich ramach może się poruszać. Jeśli dziecko zna dostępne i akceptowane metody na rozwiązanie jakiegoś problemu to po pierwsze ilość możliwości się klaruje i zawęża, po drugie ma niejako gotową listę opcji. Nie każda będzie równie dobra ale lepsza od żadnej lub tej, która byłaby po prostu zła, o czym dziecko wychowywane bez granic po prostu nie wie.

Dziecko jest spokojne bo wie co się za chwilę stanie, na co może liczyć, jakie są możliwości. One nadają jego światu strukturę. Ba! Dziecko wie też, co się stanie kiedy postąpi niezgodnie z normami panującymi w domu lub społeczeństwie. Czyli niejako już przedszkolaki bardziej świadomie podejmują decyzję odnośnie swojego zachowania i znają jego konsekwencje. Dzięki temu nie zawsze dzieci kierują się jedynie własnymi gwałtownymi emocjami, które najczęściej ranią ich samych i osoby w otoczeniu.

 
 

odpuszczanie nie zawsze dobre?

Łatwo odpuścić dla świętego spokoju. I o ile dotyczy to rzeczy błahej lub takiej, która dziecku sprawi radość a rodzicowi w zasadzie jest wszystko jedno to luzik. Warto o luzowaniu pamiętać. Ale. Kwestie zdrowia, bezpieczeństwa, szacunku społecznego i sprawy za które jedynie dorośli muszą z założenia być odpowiedzialni – niech odpowiadają rodzice. Bo jeśli godzę się na coś choć wiem, że tak być nie powinno ale boję się, że dziecko zrobi awanturę – jak dla mnie to oznaka domowego terroru. Słodkiego, małego ale nadal terroru. Boisz się wyłączyć 10 bajkę z rzędu bo maluch zrobi raban albo odmówić dwulatkowi czipsów w sklepie? Mnie włącza się czerwona lampka.

Spotkałam się też ze strachem rodzica, że narzucając dziecku granice straci jego miłość, że dziecko się od niego odwróci. Nie chcę tu się mądrować ale zaczęłam się zastanawiać nad podstawami i filarami tej miłości i relacji. Skoro boję się, że ktoś przestanie mnie kochać bo nie dostanie czekolady zamiast obiadu…

 
 
stawianie granic dziecku mynio blog mama i córka
 
 

dzieci i wymuszanie

Dzieci nie wymuszają przytulenia, noszenia, tulenia, uwagi. One tego potrzebują tak samo jak dorośli. Okazywanie miłości poprzez taką bliskość to jak oddychanie – potrzebne do życia. Nic dziwnego, że skoro tego dziecku brak potrafi drzeć się aby to uzyskać. Chce nas, to wielki komplement. Dają nam o tym znać bo nas potrzebują, nas kochają. Nie da się wymusić miłości.

Dzieci natomiast nauczone, że rodzic niekoniecznie jest stabilny decyzyjnie, mogą szybko nauczyć się, że jak zapłacze to dostanie kolejnego lizaka albo wymusi zabawkę w sklepie kiedy rodzic przelicza czy starczy do pierwszego. To jest wymuszanie. A raczej sprawdzone wykorzystanie znanej już dziecku sytuacji w której naciska odpowiedni guzik a rodzic robi to na czym dziecku zależy. I ja się wcale nie dziwię, że dzieci wykorzystują postawę rodziców dla własnych celów. To całkiem sprytne i logiczne a dzieci po prostu wyciągają wnioski. To od postawy samego rodzica zależy czy dziecku uda się zmusić go do określonego działania.

Nawet jeśli dziecko postępuje niezgodnie z normami i zasadami to ono w ten sposób sprawdza jak działa system, udowadnia nijako przed sobą co się stanie i czy faktycznie to co mówili rodzice. To normalne dla rozwoju dziecka postępowanie. Ale przynajmniej nie błądzi w gąszczu niejasności szukając po omacku kiedy przegnie.

 
 
stawianie granic dziecku mynio blog mama i córka
 
 

domowe filary

W rodzinie, otoczeniu dziecka powinny być wartości i zasady stałe jak na przykład bezgraniczna miłość, zaufanie, warzywa na obiad czy posiłki bez telefonu. I to jest nienaruszalne. Są jednak takie sfery życia, które można negocjować bo nie mają większego znaczenia dla członków rodziny. I tak na przykład możemy podyskutować co będzie na obiad a nie to czy on w ogóle się odbędzie. Dziecko wybiera książki jakie czytamy wspólnie przed snem ale nie porę spania, itp.

To wcale nie jest tak, że rodzic jest władcą a dziecko totalnie się podporządkowuje jeśli w domu panują określone zasady. Przecież jeśli rodzic nie wyznacza granic to dziecko zaczyna dominować i kierować działaniami rodziny. A chodzi o to, że rodzina to współdziałania, każdy jej członek jest równie ważny, istotny dla całej rodziny. dzieci jedynie nie podejmują określonych decyzji, które z oczywistych względów lezą po stronie dorosłych. Nawet Rodzicielstwo Bliskości mówi o pozytywnej dyscyplinie.

Stawiając dziecku granice uczymy go różnic pomiędzy potrzebami (które rodzic ma obowiązek zaspokoić w pierwszej kolejności) a zachciankami, które albo mogą poczekać albo nie muszą zostać spełnione wcale. Ja wiem, że dla dziecka drobiazg, którego nie dostanie to koniec świata. I ważne by rodzic to rozumiał i empatycznie wytłumaczył dlaczego dziecku odmawia. To najlepszy trening przed dorosłym życiem i radzeniem sobie z frustracjami w przyszłości.

 
 
stawianie granic dziecku mynio blog mama i córka
 
 

A jaka jest najważniejsza zasada stawiania granic dzieciom? By rodzic potrafił dbać o własne granice.

 

 

 

 

Mama, socjolog, blogerka. Niepoprawna optymistka.
Cierpliwie łączę obowiązki z pasjami, odkrywam uroki wyzwań ambitnej mamy z prawdziwym i codziennym macierzyństwem. Książkoholiczka kochająca dobre jedzenie i nietolerująca ściemy. Pasjonatka urokliwych miejsc i ładnych rzeczy. Znajdziesz mnie tutaj

Może spodoba ci się

Tosia papa. Ostatnie chwile z naszym pupilem.

Jedna jedyna rzecz, która zniszczy każdą najlepszą relację a miłość zamieni w nienawiść

Mamo, jesteś najlepsza!

Najwspanialsze cytaty o dzieciach – Janusz Korczak

9 sytuacji, które trzeba przeżyć żeby zrozumieć matkę.

Dzieci nie są złe i już

Monitor oddechu – dla kogo, po co i czy warto?

Dorosłe dziecko. Jak odebrać dzieciństwo dziecku i dojrzałość dorosłemu

Wyprawka przyszłej mamy i niemowlaka – nawet byś o tym nie pomyślała, a warto! Pomysł na prezent

Jedna jedyna sytuacja, kiedy Walentynki mają sens

Sposoby na bezpieczne zakupy dla mam, o których mogłyście nie wiedzieć

8 najbardziej zaskakujących rzeczy w macierzyństwie. Zgadzasz się?

Zakaz krzyku na placu zabaw, czyli mama traci cierpliwość do… mam

Baby box czyli wyprawka idealna- jeden gadżet z mnóstwem zastosowań

Większość z Was zapomniała o tym wychowując dzieci…

W macierzyństwie żeby wygrać czasem trzeba odpuścić i przestać walczyć

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS) – jak możesz uratować swoje dziecko

13 przykazań rodzica – o tym co najważniejsze i dlaczego cała reszta nadaje się do kosza

Wyprawka dla dziecka – co kompletnie się nam nie przydało

Nadać imię szczęściu. O największym błędzie jaki popełniłam w ciąży

Moje hity na pierwsze miesiące z maluszkiem. Sprawdzona wyprawka!

Macierzyństwo to więzienie.

Nie spodziewałabyś się, że możesz dostać to od własnego dziecka

Dobry mąż to zła żona

Co zrobić żeby dziecko chętnie (i dokładnie) myło zęby? Moje sprawdzone sposoby

Szacunek do starszych i to, co mi w nim przeszkadza.

Wychować boga, czyli dziecko na rodzinnym piedestale

Macierzyństwo to monotonia, nuda i rutyna? Przekonaj się jak to jest naprawdę!

3 dni wakacji i ręce opadają. Najgorsze podsłyszane teksty kierowane do dzieci

Czy Twoje dziecko może być… kimś?

Najlepsze rady macierzyńskie, jakie kiedykolwiek otrzymałam.

Biegnij, to może się przewrócisz!

Święty Mikołaj to przeżytek. Nie chcę oszukiwać swojego dziecka.

20 rzeczy, o których warto pamiętać wybierając żłobek lub przedszkole

Co się stało, kiedy zrozumiałam, że jestem mamą?

Macierzyństwo zmienia kobietę. To źle?

Klaps to nie bicie? Dziecko nie człowiek?

Trafiony prezent to błahostka, jeśli znasz tę jedną zasadę

Mówisz i masz, czyli jak nasze słowa kształtują dziecko

Bezpłatne zajęcia pozalekcyjne. Gotowy plan niesamowitych zajęć dodatkowych dla dzieci w każdym wieku

O co tak naprawdę chodzi w rodzicielstwie?

Nie bądź ananas, bądź miły dla nas!

Planszówka, która wzrusza, wzmacnia relacje i bawi – teraz dla Ciebie zupełnie za darmo!

Jak dbać o emocje dziecka, dostrzec je i pielęgnować – przydatne narzędzia

Najchętniej czytane wpisy na blogu, które pokochałyście w 2018 roku!

Dla babci i dziadka. Życzenia-marzenia.

Jak to jest mieć dzieci, czyli różnice w byciu mamą jedynaka i rodzeństwa

Najbardziej stresujący styl wychowania o jakim słyszałam.

Czujesz, że nie możesz dotrzeć do swojego dziecka? Napisz list!

Kiedy chłopiec pomaluje paznokcie świat wstrzymuje oddech

Recenzja wideo niani Vtech VM5252 – spokojna mama, bezpieczny maluch

Miłość do dziecka wyrażona wierszem – 3 wspaniałe propozycje

Mały Książę i inne dzieła Antoine De Saint-Exupery • cytaty

Zabobony i przesądy w ciąży, czyli rzecz o głaskaniu barana w świetle Księżyca

Szpinak robi mniam, czyli jak umilić posiłki i zachęcić do smakowania + jak zabić apetyt?

Dzieci – śmieci?

Jestem mamą. Jestem super.

Sprawdzony sposób na odpieluchowanie dziecka bez stresu + propozycje zabaw i poradniki

Ach, te postanowienia… Ze mną Ci się uda!

Gadżety pomocne przy karmieniu piersią + książki

7 oznak, że dziecko ma za dużo zabawek

Esencja bliskości w praktyce czyli rodzaje chust i nosideł

Klucz do szczęścia

Argumenty rodziców z którymi nigdy się nie zgodzę. A Ty?

Niewygodne fakty, które MUSISZ zaakceptować!

Wieczorne rytuały z dzieckiem na szczęśliwe życie

Czy jest coś, czego dzieci nienawidzą w świętach? Oj, tak!

Niesamowite fakty i mity na temat noszenia dziecka

Zwierzak w prezencie. Genialny pomysł czy wielka pomyłka?

Szczerość. Trudna sztuka nie tylko od święta.

Przemoc wobec dzieci to nie tylko bicie. Czym krzywdzimy nasze maluchy?

13 sekretów, które zdradzę Ci o sobie

Żłobek i przedszkole – podsumowanie najlepszych wpisów

Zdziwisz się, jaka muzyka oczaruje Twoje dziecko

Przyjęcie w domu dla maluszka – szybko, łatwo i przyjemnie? To możliwe!

Rodzice! Opamiętajcie się bo nie będziecie mieli kogo ratować!

A co jeśli mnie się nie spieszy…

Jak przekazać dziecku to, co najważniejsze, kiedy nie ma nas obok? Niezwykły miś, który zna moc słów

Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu?

Czy istnieje mądra kara?

Kinderkraft Prime, czyli miasto i teren na wyciągnięcie ręki – recenzja wózka 2 w 1

Kiedy pojawia się rodzeństwo, dziecku może zawalić się świat – 6 kroków by pomóc starszemu dziecku

Atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi w Międzyzdrojach. Co zobaczyć, gdzie zjeść?

Podróż z dzieckiem – niezawodne gadżety na bezpieczną i wygodną wyprawę

Jak stworzyć szczęśliwego człowieka?

Od tych tekstów mamo, jeży się włos na głowie.

Rodzicielstwo zaczyna się od rodziców

Spray na strachy – moja sztuczka w walce z potworami i dziecięcymi strachami

Jeśli zastanawiasz się, czy robisz TO dobrze, zadaj sobie TO jedno pytanie

Jak zachęcić dziecko do czytania książek? 6 sprawdzonych sposobów

Czy istnieje sposób na spokojne dziecko? Ja już go znam

3 sprzęty bez których byłabym fatalną matką!

Perfekcyjnie nieperfekcyjni. Czyli jak skutecznie oszukiwać siebie

10 rzeczy, które kochamy w ojcach

3 myśli, od których zapala mi się czerwona lampka

W czym Ci dziecko nie pomoże. Macierzyństwo planem naprawczym związku.

Chciałabym urodzić dziewczynkę, wolałabym żeby był chłopiec…

Daj jej tę czekoladę, przecież ma mleko, czyli teksty, które warto obrócić w kiepski żart

Co zrobić by dziecko przespało przynajmniej 10 godzin. Tajemne triki na spokojny i długi sen.

Mój apel o szacunek dla maluszków.

Przykazania szczęśliwej mamy – musisz je poznać!

Bałagan? Jaki bałagan? Królewna idzie napić się kawki.

Jak zniechęcić dziecko do lekarzy

Wiersze, rymowanki i życzenia na Dzień Babci i Dziadka – prawie 120 propozycji!

Akuku Mamo! czyli szukam przyjaciółki z sąsiedztwa

Moje dziecko lepsze? O tym, że nic nie spadło mi z nieba.

Problemy ze snem dziecka? Zobacz jakie sposoby na spokojny sen dziecka mają inne mamy

Macierzyństwo z pasją – 3 złote zasady, które gwarantują sukces i szczęście

10 bezwzględnych tekstów matek, których nienawidzą bezdzietne kobiety.

Tego dziecka nie uczę. O oddawaniu krzywd i zemście.

Poronienie – czego nie mówić kobiecie po stracie, jak pomóc rodzicom

List od św. Mikołaja, czyli przywracamy magię świąt. Jak to możliwe?

Samodzielność 3-latka w przedszkolu – co przedszkolak umieć powinien

Zastanawiałaś się nad tym, co przy dzieciach mówisz… sama do siebie?

Pozwólmy kobietom nie być matkami

Bez mamy – jak to jest być samotnym ojcem? Wywiad

Chytrus, złośnica, pulpet i terrorystka – komu zdarza się przezywać dziecko z miłości? Wzruszający list czytelnika

Czy zabawki mogą uczyć czegoś złego? Czyli, czym moje dzieci nie będą się nigdy bawić

Głupi nie wie, że jest głupi

Skąd czerpię pomysły na zdrowe lunchboxy do przedszkola i na wycieczki z dziećmi? No pewnie, zgadłaś!

Dziś są Twoje urodziny 💚

Jestem człowiekiem, kobietą, matką. Ja wymagam, oczekuję, boję się i narzekam. Bo mogę

Dziecko i sąsiedzi. Czy to mieszanka wybuchowa?

Nie, nie, nie. Czego nieświadomie uczymy swoje dzieci?

Jak pozytywnie wspierać rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia (dotyczy również starszych dzieci)

Książki poradniki dla rodziców przyszłych przedszkolaków

Wyprawka do przedszkola + podpisywanie wyprawki

Czy istnieje najlepszy czas na dziecko?

Co zrobić żeby 500+ nigdy się nie skończyło

Sprawdzone triki, które doceni każdy rodzic w kryzysowej sytuacji

Tego uczę swoje dziecko i obrywam za to po uszach!

Jest sobota a ja jestem w lesie. Nie, nie z pracą. Z rodziną

4 irytujące zachowania matek, które można logicznie wytłumaczyć. Też tak robisz?

Czy brać dziecko na pogrzeb? Jak się zachować, kiedy umiera bliska osoba?

Self-Reg. Metoda, która zrewolucjonizuje Twoje podejście do “niegrzecznych” dzieci

Refluks u dziecka – dieta i zalecenia w trosce o zdrowie malucha

Mama ma czas, czyli koniec z zimną kawą + mega darmowy bonus!

Mamo, ja Ciebie wzywam na dywanik!

O tym, skąd u dzieci biorą się niechciane zachowania

Chustowanie, czyli noszenie dziecka w chuście. Nasza wspaniała przygoda

Odkryłam dlaczego jestem złą mamą…

Jak ogarnąć nieogarnięte? O zarządzaniu czasem dla kobiet

Ciemno, ciemniej. Dzieci w piekle depresji

Najważniejsze zasady bezpiecznej podróży z dzieckiem

Zabobony i przesądy, które pomagają zajść w ciążę

Nawilżacz powietrza Klarta Humea – warto go mieć? Recenzja

Czy można przyjaźnić się z dzieckiem? Sposoby na pielęgnowanie więzi

Moja tajna broń w walce z rodzicielskimi porażkami + rabat ubraniowy

Przesądy i zabobony dla mamy i dziecka – aż strach czytać!