fbpx
prezent

Trafiony prezent to błahostka, jeśli znasz tę jedną zasadę

Dziś będzie o: trafiony prezent, jak zrobić udany prezent, czego nie robić, jakich prezentów nie dawać

 

Zastanawiam się, ile razy pomyślałyście, że Wasze dzieci mają za dużo wszystkiego: ubrań, zabawek i szeroko pojętych gratów. Ile z tych wszystkich rzeczy kupiłyście same przeszukując internet wzdłuż i wszerz, ile czasu spędziłyście na selekcji i ile wydałyście na to wszystko pieniędzy. Pewnie dużo. To normalne i oczywiste, sama tak mam. Dbam o to by wszystko co posiada Ami było przeznaczone dla dzieci, bezpieczne i dobrze wykonane. Zwracam uwagę na wygląd danej rzeczy, bo póki co, to my kształtujemy gusta naszych dzieci, ich poczucie estetyki. Nim zdecyduję się na zakup danej rzeczy zastanawiam się czy nie jest to na przykład zabawka na raz, czy nie jest tandetna. 

•••

 

prezenty, ach prezenty

Taka szczegółowa selekcja niestety nie dotyczy prezentów, które nasze dzieci otrzymują od innych osób. Bardzo często nie mamy na to żadnego wpływu. Do tego wszystkiego dochodzi powszechna opinia, że nie należy nie przyjąć prezentu lub się z niego nie cieszyć, wybrzydzać. Ale przecież nie wszystko co dostaje moje dziecko jest dla niego bezpieczne lub niesie ze sobą ewidentnie negatywny przekaz, podtekst na który jako rodzice się nie godzimy. Poza tym, z ekologicznego punktu widzenia to spore nadużycie.

 

co zrobić, kiedy nie wiesz co zrobić

Mając już pewne doświadczenie w tej kwestii najlepsze prezenty dla dziecka to te podpytane u rodziców. Rozwiązanie cudo i to dla każdej strony. Obdarowujący często ma kłopot z wyborem prezentu dla dziecka, a nierzadko bywa, że ubrania nie pasują rozmiarem, zabawka niestosowna do wieku/zainteresowań wala się bez sensu pod nogami. Dla rodzica kłopot z takimi prezentami jest oczywisty bo zdarza się, że zabawki się powtarzają, jest ich multum, zagracają dom, a często są wkurzające. 

Jestem wniebowzięta gdy ktoś bliski pyta się, co przydałoby się dzieciom, co jej kupić, a sprawa jest jeszcze lepsza gdy słyszę: “chcę przeznaczyć na prezent dla Ami tyle i tyle, doradź mi co chcecie, co będzie najlepsze”. Uwielbiam takie pytania. Jednak zdaję sobie sprawę, że taka sytuacja dotyczy raczej najbliższych, otwartych ku sobie osób. Tak zwanych przeze mnie “życiowych” ludzi.

Im więcej imprez moje dzieci w swoim życiu zaliczają, tym bardziej wyklarowują mi się pewne grupki darczyńców. Pierwsza grupa to ci opisani powyżej, chcący zrobić rzetelny, fajny prezent. Niekoniecznie muszą nie wiedzieć co kupić, ale chcą by ich podarunek był poniekąd praktyczny i sprawił autentyczną radość (praktyczny to nie tylko skarpetki czy kubek). Nie każdy przecież musi być z nami na bieżąco. A takie podejście sprawia wrażenie, że darczyńca nie myśli o sobie, chce sprawić komuś przyjemność bezinteresownie, nie sobie.

giphy prezent

 

kicz, badziewie i tandeta czyli dziecko utylizator

Druga grupka obdarowujących to czyściciele. Niestety, dbają tylko o porządek we własnych domach i za każdym razem, kiedy natkną się na jakiś grat, od razu w głowie zapala im się lampka a na myśl przychodzi: “hmm, szkoda wyrzucić, może komuś się przyda?” Jak się okazuje, często przyda się… nam.

I nie dociera jak tłumaczę, że maluchy tego nie potrzebują, że one tylko spojrzały. Dzieci już tak mają, że patrzą, interesują się. Inna sprawa jest taka, że chyba nie muszę Wam tłumaczyć do czego prowadzi dawanie dziecku wszystkiego na co choćby spojrzą…

Na nic zdadzą się argumenty, że to ma małe części, że nie jest bezpieczne. Pomijam, że stare, czasem brudne… Najlepsi są jednak ci, którzy nie ukrywają, że jakiś przedmiot im się nie podoba, nie przydał się albo też go dostali i to od kogoś nielubianego. Świetnie! Będziemy musieli zrobić to samo 😉

P.S. Ja na Komunię dostałam komplet sztućców (bodajże 12 częściowy być powinien), który nie był ani nowy ani kompletny… Dziwna sprawa z tym dawaniem. Czasem ktoś chce “za dobrze”.

 

jak nic nie robiąc zawieść na całej linii

Najgorsi są tacy, którzy maślanymi oczkami obiecują, że przy najbliższej okazji maluch dostanie to i tamto. Obiecują, czarują i nie dotrzymują słowa. Z własnego dzieciństwa pamiętam takie sytuacje. Jeśli ktoś przychodzi do Twojego domu i mówi dziecku, że przyjdzie danego dnia z czymś tam super i się nie zjawia, to wyobraź sobie co czuje i myśli dziecko. Nawet dorosły czułby się zawiedziony. Ja pamiętam do dziś jak pucowałam kozaki, a po nieprzespanej z wrażenia nocy w oczekiwaniu n a Mikołaja okazało się, że nic w nich nie ma. A obiecywacz nie pamiętał kompletnie nic.

 

wredni mściciele

Mściciele wręczają coś dziecku, jednocześnie opowiadając rodzicom, jak bardzo ich własne dziecko wkurzało ich używaniem tej właśnie zabawki. Jaka to ona głośna i teraz to dopiero nie zaznamy spokoju. Nawet nie udaje, że się uśmiecham… Co ma na celu sprawienie takiego prezentu? Dbanie o to by ktoś nie miał lepiej? By się nie wyspał bardziej?

Zauważyłam, że mściciele łączą się w pomniejszą grupkę z tymi co to szkoda im coś wyrzucić albo z niedotrzymującymi słowa i wychodzi taki mix, że głowa boli.

I tu przykład rodzinny: też Komunia i chyba Pegasus – używana konsola, która zepsuła się po 10 minutach grania. Teraz dopiero wyobraźcie sobie rozczarowanie dziecka. Są jednak na tym świecie przypadki, że dziecko byłoby szczęśliwsze bez prezentów.

 

ukryty przekaz

Są i takie prezenty, które w rzeczywistości prezentami nie są. Darowanie takiego czegoś dziecku, bez względu na to, co to jest ma na celu ostentacyjne pokazanie, jak bardzo nie zgadzamy się z pomysłem rodziców na wychowanie. Totalnie polityczna zagrywka. Dziecko w rzeczywistości jest tu na ostatnim miejscu. Czyste wyrachowanie. Darczyńca przez chwilę pozornie jest górą, rodzice upokorzeni, a dziecko rozczarowane i zdezorientowane. To oczywista próba przeforsowania swoich racji w sposób bardzo prymitywny. Wiadomo, że rodzice nie bardzo mają możliwość interwencji, stawia się ich pod ścianą i podważa wszystko co na co dzień mozolnie budują wspólnie dla dobra dziecka. I ktoś się z tym po prostu nie liczy, bo tak. Bo wie lepiej, choć tak naprawdę nie wie. 

I tutaj dla przykładu mogę podać chemiczne, przetworzone słodycze, co do podawania których się nie godziny (pomijam fakt, że refluks u starszej córki nie robi wrażenia). Sens w takim prezencie jest taki, że np. babcie lub ciocie chcą pokazać, że mają coś do powiedzenia, a rodzice mogą się walić. Smutne to i mało świąteczne. 

giphy prezent

 

klucz do sukcesu, czyli prezent trafiony

Zamknijcie oczy i przestańcie myśleć o sobie. Nie robicie prezentu sobie, więc jaki byłby w tym sens? Fakt, istnieją zabawki, które są ponadczasowe i które zawojują na kilka dni (a i to czasem dużo!) świat dziecka. Niemniej jednak, najlepsze prezenty to takie, które podobają się Wam ale wybierając je oczami wyobraźni widzicie uśmiech obdarowywanego, nie swój. Taki, który rozpaliłby Wasze serduszko kiedy byłyście dziećmi. Wyobraźcie to sobie.

Na pytania odnośnie wychowania, mojego podejścia, zawsze mówiłam dość tajemniczo, że patrzeć należy sercem. I tak jest z udanymi prezentami. Trafiony prezent kosztuje nas przede wszystkim czas, chęci i ochotę na uszczęśliwienie kogoś. Nie kosztuje nic jeśli darowanie go nie jest obowiązkiem. Dajesz bo chcesz. Starasz się bo Ci zależy.

Jeśli darujemy komuś coś tylko dlatego, że chcemy się tego pozbyć, darujmy sobie… dosłownie.

•••

A jeśli brak Wam jeszcze inspiracji prezentowych, zobaczcie poniżej: 

 
 
 

Mama, socjolog, blogerka. Niepoprawna optymistka.
Cierpliwie łączę obowiązki z pasjami, odkrywam uroki wyzwań ambitnej mamy z prawdziwym i codziennym macierzyństwem. Książkoholiczka kochająca dobre jedzenie i nietolerująca ściemy. Pasjonatka urokliwych miejsc i ładnych rzeczy. Znajdziesz mnie tutaj

Może spodoba ci się

Myniowa bawialnia poleca #3 najciekawsze drewniane zabawki dla dzieci

Nie, nie, nie. Czego nieświadomie uczymy swoje dzieci?

Problemy ze snem dziecka? Zobacz jakie sposoby na spokojny sen dziecka mają inne mamy

Czy istnieje najlepszy czas na dziecko?

Czy jest coś, czego dzieci nienawidzą w świętach? Oj, tak!

Podróż z dzieckiem – niezawodne gadżety na bezpieczną i wygodną wyprawę

Jestem mamą. Jestem super.

Co się stało, kiedy zrozumiałam, że jestem mamą?

Większość z Was zapomniała o tym wychowując dzieci…

Pomysł na prezent dla dziecka do 50 złotych na Mikołajki

Myniowa bawialnia poleca #1 najciekawsze zabawki dla dzieci

Gry – ponad 100 najlepszych gier dla najmłodszych dzieci i przedszkolaków. Meeega ściąga

Skąd czerpię pomysły na zdrowe lunchboxy do przedszkola i na wycieczki z dziećmi? No pewnie, zgadłaś!

Jak przekazać dziecku to, co najważniejsze, kiedy nie ma nas obok? Niezwykły miś, który zna moc słów

Czy można trenować… myślenie? Łamigłówki i zagadki logiczne dla dzieci

A co jeśli mnie się nie spieszy…

Odkryłam dlaczego jestem złą mamą…

Argumenty rodziców z którymi nigdy się nie zgodzę. A Ty?

Sprawdzone triki, które doceni każdy rodzic w kryzysowej sytuacji

Macierzyństwo z pasją – 3 złote zasady, które gwarantują sukces i szczęście

Żłobek i przedszkole – podsumowanie najlepszych wpisów

Jedna jedyna rzecz, która zniszczy każdą najlepszą relację a miłość zamieni w nienawiść

Najlepsze rady macierzyńskie, jakie kiedykolwiek otrzymałam.

Tego uczę swoje dziecko i obrywam za to po uszach!

Jak ogarnąć nieogarnięte? O zarządzaniu czasem dla kobiet

Co zrobić by dziecko przespało przynajmniej 10 godzin. Tajemne triki na spokojny i długi sen.

Moje hity na pierwsze miesiące z maluszkiem. Sprawdzona wyprawka!

Pomysł na prezent dla pielęgniarki

Poronienie – czego nie mówić kobiecie po stracie, jak pomóc rodzicom

Pozwólmy kobietom nie być matkami

Myniowa bawialnia poleca #2 najciekawsze zabawki dla dzieci

Nawilżacz powietrza Klarta Humea – warto go mieć? Recenzja

Mój apel o szacunek dla maluszków.

Miłość do dziecka wyrażona wierszem – 3 wspaniałe propozycje

Refluks u dziecka – dieta i zalecenia w trosce o zdrowie malucha

Planszówka, która wzrusza, wzmacnia relacje i bawi – teraz dla Ciebie zupełnie za darmo!

Klucz do szczęścia

Czujesz, że nie możesz dotrzeć do swojego dziecka? Napisz list!

Przemoc wobec dzieci to nie tylko bicie. Czym krzywdzimy nasze maluchy?

Jak dbać o emocje dziecka, dostrzec je i pielęgnować – przydatne narzędzia

Zwierzak w prezencie. Genialny pomysł czy wielka pomyłka?

Las w słoiku – jak wykonać i pielęgnować by przetrwał lata • DIY

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS) – jak możesz uratować swoje dziecko

Pomysł na najlepszy prezent – Dzień Matki

Klaps to nie bicie? Dziecko nie człowiek?

3 dni wakacji i ręce opadają. Najgorsze podsłyszane teksty kierowane do dzieci

Świece żelowe w szkle – pomysł na bożonarodzeniowy prezent DIY

Jeśli zastanawiasz się, czy robisz TO dobrze, zadaj sobie TO jedno pytanie

Szczerość. Trudna sztuka nie tylko od święta.

100 pomysłów na prezent urodzinowy dla dwulatka

Makieta gospodarstwa rolnego – jak wykonać krok po kroku piękną dioramę • DIY

Wyprawka przyszłej mamy i niemowlaka – nawet byś o tym nie pomyślała, a warto! Pomysł na prezent

Eko prezenty dla fanów życia w stylu less i zero waste

Atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi w Międzyzdrojach. Co zobaczyć, gdzie zjeść?

Self-Reg. Metoda, która zrewolucjonizuje Twoje podejście do “niegrzecznych” dzieci

Ach, te postanowienia… Ze mną Ci się uda!

Prezent na zajączka do 50 złotych 🐇🐇🐇 aż 100 propozycji!

Nie bądź ananas, bądź miły dla nas!

13 przykazań rodzica – o tym co najważniejsze i dlaczego cała reszta nadaje się do kosza

Samodzielność 3-latka w przedszkolu – co przedszkolak umieć powinien

10 bezwzględnych tekstów matek, których nienawidzą bezdzietne kobiety.

13 sekretów, które zdradzę Ci o sobie

Spray na strachy – moja sztuczka w walce z potworami i dziecięcymi strachami

Tego dziecka nie uczę. O oddawaniu krzywd i zemście.

Kreatywne zabawki dla przedszkolaka, które uczą cierpliwości

Bałagan? Jaki bałagan? Królewna idzie napić się kawki.

Pomysły na prezent na Dzień Babci i Dziadka

Jestem człowiekiem, kobietą, matką. Ja wymagam, oczekuję, boję się i narzekam. Bo mogę

Wiersze, rymowanki i życzenia na Dzień Babci i Dziadka – prawie 120 propozycji!

8 najbardziej zaskakujących rzeczy w macierzyństwie. Zgadzasz się?

Bez mamy – jak to jest być samotnym ojcem? Wywiad

Piłkarzyki – jak zrobić genialną zabawkę ze śmieci w 1,5 godziny? DIY

O co tak naprawdę chodzi w rodzicielstwie?

Cudowna kartka laurka pop-up na Dzień Mamy i Babci • DIY

Trampolina ogrodowa – jaką wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie

Trafiony prezent na Roczek, Chrzest i Komunię Świętą

Wyprawka do przedszkola + podpisywanie wyprawki

Akuku Mamo! czyli szukam przyjaciółki z sąsiedztwa

Moje dziecko lepsze? O tym, że nic nie spadło mi z nieba.

Jaki tata, takie dziecko – najlepsze zestawy ubrań dla taty i dziecka

Tosia papa. Ostatnie chwile z naszym pupilem.

Adela ma przyjaciela. Jak jednym kliknięciem załatwić prezenty dla całej rodziny?

Monitor oddechu – dla kogo, po co i czy warto?

Czy istnieje mądra kara?

Przykazania szczęśliwej mamy – musisz je poznać!

Co zrobić żeby 500+ nigdy się nie skończyło

Dobry mąż to zła żona

Macierzyństwo to monotonia, nuda i rutyna? Przekonaj się jak to jest naprawdę!

Jest sobota a ja jestem w lesie. Nie, nie z pracą. Z rodziną

List od św. Mikołaja, czyli przywracamy magię świąt. Jak to możliwe?

Ciemno, ciemniej. Dzieci w piekle depresji

Recenzja wideo niani Vtech VM5252 – spokojna mama, bezpieczny maluch

Daj jej tę czekoladę, przecież ma mleko, czyli teksty, które warto obrócić w kiepski żart

Co zrobić żeby dziecko chętnie (i dokładnie) myło zęby? Moje sprawdzone sposoby

Urocza laurka z prawdziwych bratków dla mamy • DIY

Nie spodziewałabyś się, że możesz dostać to od własnego dziecka

Dziś są Twoje urodziny 💚

Od tych tekstów mamo, jeży się włos na głowie.

Esencja bliskości w praktyce czyli rodzaje chust i nosideł

Jak zachęcić dziecko do czytania książek? 6 sprawdzonych sposobów

Zabawkowa suszarka na pranie dla dziecka DIY

Chciałabym urodzić dziewczynkę, wolałabym żeby był chłopiec…

W macierzyństwie żeby wygrać czasem trzeba odpuścić i przestać walczyć

Dziecko i sąsiedzi. Czy to mieszanka wybuchowa?

Najszybszy na świecie prezent dla babci w 4 odsłonach. DIY

Biegnij, to może się przewrócisz!

Sposoby na bezpieczne zakupy dla mam, o których mogłyście nie wiedzieć

Mówisz i masz, czyli jak nasze słowa kształtują dziecko

Książki poradniki dla rodziców przyszłych przedszkolaków

Czy Twoje dziecko może być… kimś?

Wyprawka dla dziecka – co kompletnie się nam nie przydało

3 sprzęty bez których byłabym fatalną matką!

Manhattan Toy: zabawki dla niemowląt. Nasze propozycje na Dzień Dziecka + KONKURS!

Jak to jest mieć dzieci, czyli różnice w byciu mamą jedynaka i rodzeństwa

Wychować boga, czyli dziecko na rodzinnym piedestale

Przyjęcie w domu dla maluszka – szybko, łatwo i przyjemnie? To możliwe!

Zabawki do piasku, wody i ogrodu. Mega propozycje!

Szacunek do starszych i to, co mi w nim przeszkadza.

Przesądy i zabobony dla mamy i dziecka – aż strach czytać!

Najbardziej stresujący styl wychowania o jakim słyszałam.

20 rzeczy, o których warto pamiętać wybierając żłobek lub przedszkole

Kiedy pojawia się rodzeństwo, dziecku może zawalić się świat – 6 kroków by pomóc starszemu dziecku

Dzieci – śmieci?

Zdziwisz się, jaka muzyka oczaruje Twoje dziecko

Rodzicielstwo zaczyna się od rodziców

Mamo, jesteś najlepsza!

Sprawdzony sposób na odpieluchowanie dziecka bez stresu + propozycje zabaw i poradniki

Czy można przyjaźnić się z dzieckiem? Sposoby na pielęgnowanie więzi

Jak stworzyć szczęśliwego człowieka?

Chytrus, złośnica, pulpet i terrorystka – komu zdarza się przezywać dziecko z miłości? Wzruszający list czytelnika

Czy zabawki mogą uczyć czegoś złego? Czyli, czym moje dzieci nie będą się nigdy bawić

Szpinak robi mniam, czyli jak umilić posiłki i zachęcić do smakowania + jak zabić apetyt?

Urocze pudełko na skarby dla małej dziewczynki DIY

Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu?

Dla babci i dziadka. Życzenia-marzenia.

Perfekcyjnie nieperfekcyjni. Czyli jak skutecznie oszukiwać siebie

9 sytuacji, które trzeba przeżyć żeby zrozumieć matkę.

Mamo, ja Ciebie wzywam na dywanik!

100 pomysłów na prezent do 50 złotych na Dzień Dziecka

Bezpłatne zajęcia pozalekcyjne. Gotowy plan niesamowitych zajęć dodatkowych dla dzieci w każdym wieku

Niesamowite fakty i mity na temat noszenia dziecka

Kinderkraft Prime, czyli miasto i teren na wyciągnięcie ręki – recenzja wózka 2 w 1

5 pomysłów na prezent dla Babci i Dziadka – odlewy z gipsu DIY

Kosmetyki hity, które uwielbiam i polecam #2

Dorosłe dziecko. Jak odebrać dzieciństwo dziecku i dojrzałość dorosłemu

Głupi nie wie, że jest głupi

O tym, skąd u dzieci biorą się niechciane zachowania

Baby box czyli wyprawka idealna- jeden gadżet z mnóstwem zastosowań

Niewygodne fakty, które MUSISZ zaakceptować!

Gry dla dzieci od Kapitan Nauka – zabawa i nauka w jednym

Najwspanialsze cytaty o dzieciach – Janusz Korczak

Gadżety pomocne przy karmieniu piersią + książki

Zakaz krzyku na placu zabaw, czyli mama traci cierpliwość do… mam

Memories box – najlepszy prezent dla dziecka z okazji… życia

Jaka mama, taka córka – najlepsze zestawy ubrań dla mamy i córki

Pucio – niezwykła seria, która wspiera mowę dziecka w czasie zabawy

Rodzice! Opamiętajcie się bo nie będziecie mieli kogo ratować!

100 pomysłów na prezent urodzinowy dla trzylatka

Jak pozytywnie wspierać rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia (dotyczy również starszych dzieci)

Święty Mikołaj to przeżytek. Nie chcę oszukiwać swojego dziecka.

Jedna jedyna sytuacja, kiedy Walentynki mają sens

Zabobony i przesądy w ciąży, czyli rzecz o głaskaniu barana w świetle Księżyca

Mały Książę i inne dzieła Antoine De Saint-Exupery • cytaty

4 irytujące zachowania matek, które można logicznie wytłumaczyć. Też tak robisz?

Stawianie granic dziecku – czy to w porządku?

Czy brać dziecko na pogrzeb? Jak się zachować, kiedy umiera bliska osoba?

Jak zniechęcić dziecko do lekarzy

Najważniejsze zasady bezpiecznej podróży z dzieckiem

Tablica manipulacyjna dla dziecka – DIY

Wieczorne rytuały z dzieckiem na szczęśliwe życie

Mama ma czas, czyli koniec z zimną kawą + mega darmowy bonus!

W czym Ci dziecko nie pomoże. Macierzyństwo planem naprawczym związku.

7 oznak, że dziecko ma za dużo zabawek

Nadać imię szczęściu. O największym błędzie jaki popełniłam w ciąży

Macierzyństwo to więzienie.

3 myśli, od których zapala mi się czerwona lampka

Magnetyczne rybki z filcu – pomysł na prezent dla dziecka. Meeega DIY

10 rzeczy, które kochamy w ojcach

Zastanawiałaś się nad tym, co przy dzieciach mówisz… sama do siebie?

Najchętniej czytane wpisy na blogu, które pokochałyście w 2018 roku!

Kiedy chłopiec pomaluje paznokcie świat wstrzymuje oddech

Macierzyństwo zmienia kobietę. To źle?

Pomysł na najlepszy prezent – Dzień Ojca

Prezent na roczek! Ponad 100 pomysłów na prezent z okazji 1 urodzin

Zabobony i przesądy, które pomagają zajść w ciążę

Jaka mama, taka córka – najlepsze zestawy ubrań dla mamy i córki cz. 2

Kosmetyki hity, które uwielbiam i polecam cz.1

Moja tajna broń w walce z rodzicielskimi porażkami + rabat ubraniowy

Niezwykłe gry planszowe dla miłośników dinozaurów + ROZDANIE

Lisciani: wciągające zabawki stworzone dla przedszkolaków

Chustowanie, czyli noszenie dziecka w chuście. Nasza wspaniała przygoda

Dzieci nie są złe i już

Czy istnieje sposób na spokojne dziecko? Ja już go znam