fbpx
prezent

Trafiony prezent to błahostka, jeśli znasz tę jedną zasadę

Dziś będzie o: trafiony prezent, jak zrobić udany prezent, czego nie robić, jakich prezentów nie dawać

 

Zastanawiam się, ile razy pomyślałyście, że Wasze dzieci mają za dużo wszystkiego: ubrań, zabawek i szeroko pojętych gratów. Ile z tych wszystkich rzeczy kupiłyście same przeszukując internet wzdłuż i wszerz, ile czasu spędziłyście na selekcji i ile wydałyście na to wszystko pieniędzy. Pewnie dużo. To normalne i oczywiste, sama tak mam. Dbam o to by wszystko co posiada Ami było przeznaczone dla dzieci, bezpieczne i dobrze wykonane. Zwracam uwagę na wygląd danej rzeczy, bo póki co, to my kształtujemy gusta naszych dzieci, ich poczucie estetyki. Nim zdecyduję się na zakup danej rzeczy zastanawiam się czy nie jest to na przykład zabawka na raz, czy nie jest tandetna. 

•••

 

prezenty, ach prezenty

Taka szczegółowa selekcja niestety nie dotyczy prezentów, które nasze dzieci otrzymują od innych osób. Bardzo często nie mamy na to żadnego wpływu. Do tego wszystkiego dochodzi powszechna opinia, że nie należy nie przyjąć prezentu lub się z niego nie cieszyć, wybrzydzać. Ale przecież nie wszystko co dostaje moje dziecko jest dla niego bezpieczne lub niesie ze sobą ewidentnie negatywny przekaz, podtekst na który jako rodzice się nie godzimy. Poza tym, z ekologicznego punktu widzenia to spore nadużycie.

 

co zrobić, kiedy nie wiesz co zrobić

Mając już pewne doświadczenie w tej kwestii najlepsze prezenty dla dziecka to te podpytane u rodziców. Rozwiązanie cudo i to dla każdej strony. Obdarowujący często ma kłopot z wyborem prezentu dla dziecka, a nierzadko bywa, że ubrania nie pasują rozmiarem, zabawka niestosowna do wieku/zainteresowań wala się bez sensu pod nogami. Dla rodzica kłopot z takimi prezentami jest oczywisty bo zdarza się, że zabawki się powtarzają, jest ich multum, zagracają dom, a często są wkurzające. 

Jestem wniebowzięta gdy ktoś bliski pyta się, co przydałoby się dzieciom, co jej kupić, a sprawa jest jeszcze lepsza gdy słyszę: “chcę przeznaczyć na prezent dla Ami tyle i tyle, doradź mi co chcecie, co będzie najlepsze”. Uwielbiam takie pytania. Jednak zdaję sobie sprawę, że taka sytuacja dotyczy raczej najbliższych, otwartych ku sobie osób. Tak zwanych przeze mnie “życiowych” ludzi.

Im więcej imprez moje dzieci w swoim życiu zaliczają, tym bardziej wyklarowują mi się pewne grupki darczyńców. Pierwsza grupa to ci opisani powyżej, chcący zrobić rzetelny, fajny prezent. Niekoniecznie muszą nie wiedzieć co kupić, ale chcą by ich podarunek był poniekąd praktyczny i sprawił autentyczną radość (praktyczny to nie tylko skarpetki czy kubek). Nie każdy przecież musi być z nami na bieżąco. A takie podejście sprawia wrażenie, że darczyńca nie myśli o sobie, chce sprawić komuś przyjemność bezinteresownie, nie sobie.

giphy prezent

 

kicz, badziewie i tandeta czyli dziecko utylizator

Druga grupka obdarowujących to czyściciele. Niestety, dbają tylko o porządek we własnych domach i za każdym razem, kiedy natkną się na jakiś grat, od razu w głowie zapala im się lampka a na myśl przychodzi: “hmm, szkoda wyrzucić, może komuś się przyda?” Jak się okazuje, często przyda się… nam.

I nie dociera jak tłumaczę, że maluchy tego nie potrzebują, że one tylko spojrzały. Dzieci już tak mają, że patrzą, interesują się. Inna sprawa jest taka, że chyba nie muszę Wam tłumaczyć do czego prowadzi dawanie dziecku wszystkiego na co choćby spojrzą…

Na nic zdadzą się argumenty, że to ma małe części, że nie jest bezpieczne. Pomijam, że stare, czasem brudne… Najlepsi są jednak ci, którzy nie ukrywają, że jakiś przedmiot im się nie podoba, nie przydał się albo też go dostali i to od kogoś nielubianego. Świetnie! Będziemy musieli zrobić to samo 😉

P.S. Ja na Komunię dostałam komplet sztućców (bodajże 12 częściowy być powinien), który nie był ani nowy ani kompletny… Dziwna sprawa z tym dawaniem. Czasem ktoś chce “za dobrze”.

 

jak nic nie robiąc zawieść na całej linii

Najgorsi są tacy, którzy maślanymi oczkami obiecują, że przy najbliższej okazji maluch dostanie to i tamto. Obiecują, czarują i nie dotrzymują słowa. Z własnego dzieciństwa pamiętam takie sytuacje. Jeśli ktoś przychodzi do Twojego domu i mówi dziecku, że przyjdzie danego dnia z czymś tam super i się nie zjawia, to wyobraź sobie co czuje i myśli dziecko. Nawet dorosły czułby się zawiedziony. Ja pamiętam do dziś jak pucowałam kozaki, a po nieprzespanej z wrażenia nocy w oczekiwaniu n a Mikołaja okazało się, że nic w nich nie ma. A obiecywacz nie pamiętał kompletnie nic.

 

wredni mściciele

Mściciele wręczają coś dziecku, jednocześnie opowiadając rodzicom, jak bardzo ich własne dziecko wkurzało ich używaniem tej właśnie zabawki. Jaka to ona głośna i teraz to dopiero nie zaznamy spokoju. Nawet nie udaje, że się uśmiecham… Co ma na celu sprawienie takiego prezentu? Dbanie o to by ktoś nie miał lepiej? By się nie wyspał bardziej?

Zauważyłam, że mściciele łączą się w pomniejszą grupkę z tymi co to szkoda im coś wyrzucić albo z niedotrzymującymi słowa i wychodzi taki mix, że głowa boli.

I tu przykład rodzinny: też Komunia i chyba Pegasus – używana konsola, która zepsuła się po 10 minutach grania. Teraz dopiero wyobraźcie sobie rozczarowanie dziecka. Są jednak na tym świecie przypadki, że dziecko byłoby szczęśliwsze bez prezentów.

 

ukryty przekaz

Są i takie prezenty, które w rzeczywistości prezentami nie są. Darowanie takiego czegoś dziecku, bez względu na to, co to jest ma na celu ostentacyjne pokazanie, jak bardzo nie zgadzamy się z pomysłem rodziców na wychowanie. Totalnie polityczna zagrywka. Dziecko w rzeczywistości jest tu na ostatnim miejscu. Czyste wyrachowanie. Darczyńca przez chwilę pozornie jest górą, rodzice upokorzeni, a dziecko rozczarowane i zdezorientowane. To oczywista próba przeforsowania swoich racji w sposób bardzo prymitywny. Wiadomo, że rodzice nie bardzo mają możliwość interwencji, stawia się ich pod ścianą i podważa wszystko co na co dzień mozolnie budują wspólnie dla dobra dziecka. I ktoś się z tym po prostu nie liczy, bo tak. Bo wie lepiej, choć tak naprawdę nie wie. 

I tutaj dla przykładu mogę podać chemiczne, przetworzone słodycze, co do podawania których się nie godziny (pomijam fakt, że refluks u starszej córki nie robi wrażenia). Sens w takim prezencie jest taki, że np. babcie lub ciocie chcą pokazać, że mają coś do powiedzenia, a rodzice mogą się walić. Smutne to i mało świąteczne. 

giphy prezent

 

klucz do sukcesu, czyli prezent trafiony

Zamknijcie oczy i przestańcie myśleć o sobie. Nie robicie prezentu sobie, więc jaki byłby w tym sens? Fakt, istnieją zabawki, które są ponadczasowe i które zawojują na kilka dni (a i to czasem dużo!) świat dziecka. Niemniej jednak, najlepsze prezenty to takie, które podobają się Wam ale wybierając je oczami wyobraźni widzicie uśmiech obdarowywanego, nie swój. Taki, który rozpaliłby Wasze serduszko kiedy byłyście dziećmi. Wyobraźcie to sobie.

Na pytania odnośnie wychowania, mojego podejścia, zawsze mówiłam dość tajemniczo, że patrzeć należy sercem. I tak jest z udanymi prezentami. Trafiony prezent kosztuje nas przede wszystkim czas, chęci i ochotę na uszczęśliwienie kogoś. Nie kosztuje nic jeśli darowanie go nie jest obowiązkiem. Dajesz bo chcesz. Starasz się bo Ci zależy.

Jeśli darujemy komuś coś tylko dlatego, że chcemy się tego pozbyć, darujmy sobie… dosłownie.

•••

A jeśli brak Wam jeszcze inspiracji prezentowych, zobaczcie poniżej: 

 
 
 

Mama, socjolog, blogerka. Niepoprawna optymistka.
Cierpliwie łączę obowiązki z pasjami, odkrywam uroki wyzwań ambitnej mamy z prawdziwym i codziennym macierzyństwem. Książkoholiczka kochająca dobre jedzenie i nietolerująca ściemy. Pasjonatka urokliwych miejsc i ładnych rzeczy. Znajdziesz mnie tutaj

Może spodoba ci się

Najbardziej stresujący styl wychowania o jakim słyszałam.

Pucio – niezwykła seria, która wspiera mowę dziecka w czasie zabawy

10 rzeczy, które kochamy w ojcach

Kiedy pojawia się rodzeństwo, dziecku może zawalić się świat – 6 kroków by pomóc starszemu dziecku

Refluks u dziecka – dieta i zalecenia w trosce o zdrowie malucha

Czy istnieje najlepszy czas na dziecko?

Eko prezenty dla fanów życia w stylu less i zero waste

Zabawkowa suszarka na pranie dla dziecka DIY

Prezent na roczek! Ponad 100 pomysłów na prezent z okazji 1 urodzin

Czujesz, że nie możesz dotrzeć do swojego dziecka? Napisz list!

Od tych tekstów mamo, jeży się włos na głowie.

Zdziwisz się, jaka muzyka oczaruje Twoje dziecko

Myniowa bawialnia poleca #1 najciekawsze zabawki dla dzieci

Niewygodne fakty, które MUSISZ zaakceptować!

Prezent na zajączka do 50 złotych 🐇🐇🐇 aż 100 propozycji!

Jaki tata, takie dziecko – najlepsze zestawy ubrań dla taty i dziecka

Bezpłatne zajęcia pozalekcyjne. Gotowy plan niesamowitych zajęć dodatkowych dla dzieci w każdym wieku

Żłobek i przedszkole – podsumowanie najlepszych wpisów

Mówisz i masz, czyli jak nasze słowa kształtują dziecko

Sposoby na bezpieczne zakupy dla mam, o których mogłyście nie wiedzieć

Makieta gospodarstwa rolnego – jak wykonać krok po kroku piękną dioramę • DIY

Nie, nie, nie. Czego nieświadomie uczymy swoje dzieci?

Jak przekazać dziecku to, co najważniejsze, kiedy nie ma nas obok? Niezwykły miś, który zna moc słów

Czy istnieje sposób na spokojne dziecko? Ja już go znam

Szacunek do starszych i to, co mi w nim przeszkadza.

Chustowanie, czyli noszenie dziecka w chuście. Nasza wspaniała przygoda

Czy zabawki mogą uczyć czegoś złego? Czyli, czym moje dzieci nie będą się nigdy bawić

O tym, skąd u dzieci biorą się niechciane zachowania

Gry dla dzieci od Kapitan Nauka – zabawa i nauka w jednym

Gadżety pomocne przy karmieniu piersią + książki

Mama ma czas, czyli koniec z zimną kawą + mega darmowy bonus!

Zakaz krzyku na placu zabaw, czyli mama traci cierpliwość do… mam

Skąd czerpię pomysły na zdrowe lunchboxy do przedszkola i na wycieczki z dziećmi? No pewnie, zgadłaś!

Zwierzak w prezencie. Genialny pomysł czy wielka pomyłka?

Szczerość. Trudna sztuka nie tylko od święta.

100 pomysłów na prezent urodzinowy dla dwulatka

Jest sobota a ja jestem w lesie. Nie, nie z pracą. Z rodziną

100 pomysłów na prezent do 50 złotych na Dzień Dziecka

Klaps to nie bicie? Dziecko nie człowiek?

Kiedy chłopiec pomaluje paznokcie świat wstrzymuje oddech

Myniowa bawialnia poleca #2 najciekawsze zabawki dla dzieci

Tosia papa. Ostatnie chwile z naszym pupilem.

Jaka mama, taka córka – najlepsze zestawy ubrań dla mamy i córki

Zastanawiałaś się nad tym, co przy dzieciach mówisz… sama do siebie?

Nie spodziewałabyś się, że możesz dostać to od własnego dziecka

Samodzielność 3-latka w przedszkolu – co przedszkolak umieć powinien

Wychować boga, czyli dziecko na rodzinnym piedestale

W macierzyństwie żeby wygrać czasem trzeba odpuścić i przestać walczyć

20 rzeczy, o których warto pamiętać wybierając żłobek lub przedszkole

Bałagan? Jaki bałagan? Królewna idzie napić się kawki.

Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu?

Jak ogarnąć nieogarnięte? O zarządzaniu czasem dla kobiet

Mały Książę i inne dzieła Antoine De Saint-Exupery • cytaty

3 dni wakacji i ręce opadają. Najgorsze podsłyszane teksty kierowane do dzieci

Kinderkraft Prime, czyli miasto i teren na wyciągnięcie ręki – recenzja wózka 2 w 1

Daj jej tę czekoladę, przecież ma mleko, czyli teksty, które warto obrócić w kiepski żart

Bez mamy – jak to jest być samotnym ojcem? Wywiad

Trafiony prezent na Roczek, Chrzest i Komunię Świętą

Pomysł na najlepszy prezent – Dzień Ojca

Myniowa bawialnia poleca #3 najciekawsze drewniane zabawki dla dzieci

Jestem mamą. Jestem super.

Wyprawka do przedszkola + podpisywanie wyprawki

13 sekretów, które zdradzę Ci o sobie

Ciemno, ciemniej. Dzieci w piekle depresji

Dzieci nie są złe i już

Czy Twoje dziecko może być… kimś?

Czy można przyjaźnić się z dzieckiem? Sposoby na pielęgnowanie więzi

Wyprawka dla dziecka – co kompletnie się nam nie przydało

Najchętniej czytane wpisy na blogu, które pokochałyście w 2018 roku!

A co jeśli mnie się nie spieszy…

Jak dbać o emocje dziecka, dostrzec je i pielęgnować – przydatne narzędzia

Gry – ponad 100 najlepszych gier dla najmłodszych dzieci i przedszkolaków. Meeega ściąga

Pomysły na prezent na Dzień Babci i Dziadka

Tego dziecka nie uczę. O oddawaniu krzywd i zemście.

Planszówka, która wzrusza, wzmacnia relacje i bawi – teraz dla Ciebie zupełnie za darmo!

Czy brać dziecko na pogrzeb? Jak się zachować, kiedy umiera bliska osoba?

Jedna jedyna sytuacja, kiedy Walentynki mają sens

Szpinak robi mniam, czyli jak umilić posiłki i zachęcić do smakowania + jak zabić apetyt?

3 myśli, od których zapala mi się czerwona lampka

Dziecko i sąsiedzi. Czy to mieszanka wybuchowa?

Co się stało, kiedy zrozumiałam, że jestem mamą?

Problemy ze snem dziecka? Zobacz jakie sposoby na spokojny sen dziecka mają inne mamy

Biegnij, to może się przewrócisz!

Trampolina ogrodowa – jaką wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie

Argumenty rodziców z którymi nigdy się nie zgodzę. A Ty?

4 irytujące zachowania matek, które można logicznie wytłumaczyć. Też tak robisz?

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS) – jak możesz uratować swoje dziecko

Najszybszy na świecie prezent dla babci w 4 odsłonach. DIY

Tablica manipulacyjna dla dziecka – DIY

Książki poradniki dla rodziców przyszłych przedszkolaków

9 sytuacji, które trzeba przeżyć żeby zrozumieć matkę.

100 pomysłów na prezent urodzinowy dla trzylatka

Manhattan Toy: zabawki dla niemowląt. Nasze propozycje na Dzień Dziecka + KONKURS!

Kosmetyki hity, które uwielbiam i polecam cz.1

Jaka mama, taka córka – najlepsze zestawy ubrań dla mamy i córki cz. 2

Macierzyństwo to więzienie.

Jak to jest mieć dzieci, czyli różnice w byciu mamą jedynaka i rodzeństwa

Najwspanialsze cytaty o dzieciach – Janusz Korczak

Moje hity na pierwsze miesiące z maluszkiem. Sprawdzona wyprawka!

Rodzice! Opamiętajcie się bo nie będziecie mieli kogo ratować!

Dzieci – śmieci?

13 przykazań rodzica – o tym co najważniejsze i dlaczego cała reszta nadaje się do kosza

8 najbardziej zaskakujących rzeczy w macierzyństwie. Zgadzasz się?

Większość z Was zapomniała o tym wychowując dzieci…

W czym Ci dziecko nie pomoże. Macierzyństwo planem naprawczym związku.

Monitor oddechu – dla kogo, po co i czy warto?

Piłkarzyki – jak zrobić genialną zabawkę ze śmieci w 1,5 godziny? DIY

Pozwólmy kobietom nie być matkami

Nawilżacz powietrza Klarta Humea – warto go mieć? Recenzja

Dobry mąż to zła żona

Pomysł na najlepszy prezent – Dzień Matki

Co zrobić by dziecko przespało przynajmniej 10 godzin. Tajemne triki na spokojny i długi sen.

Klucz do szczęścia

Zabobony i przesądy, które pomagają zajść w ciążę

Sprawdzony sposób na odpieluchowanie dziecka bez stresu + propozycje zabaw i poradniki

List od św. Mikołaja, czyli przywracamy magię świąt. Jak to możliwe?

Spray na strachy – moja sztuczka w walce z potworami i dziecięcymi strachami

Najlepsze rady macierzyńskie, jakie kiedykolwiek otrzymałam.

Dorosłe dziecko. Jak odebrać dzieciństwo dziecku i dojrzałość dorosłemu

Nie bądź ananas, bądź miły dla nas!

Jak zachęcić dziecko do czytania książek? 6 sprawdzonych sposobów

Czy można trenować… myślenie? Łamigłówki i zagadki logiczne dla dzieci

Przemoc wobec dzieci to nie tylko bicie. Czym krzywdzimy nasze maluchy?

Kreatywne zabawki dla przedszkolaka, które uczą cierpliwości

Jeśli zastanawiasz się, czy robisz TO dobrze, zadaj sobie TO jedno pytanie

Najważniejsze zasady bezpiecznej podróży z dzieckiem

Odkryłam dlaczego jestem złą mamą…

Wyprawka przyszłej mamy i niemowlaka – nawet byś o tym nie pomyślała, a warto! Pomysł na prezent

Dziś są Twoje urodziny 💚

Urocze pudełko na skarby dla małej dziewczynki DIY

Wiersze, rymowanki i życzenia na Dzień Babci i Dziadka – prawie 120 propozycji!

Świece żelowe w szkle – pomysł na bożonarodzeniowy prezent DIY

Moje dziecko lepsze? O tym, że nic nie spadło mi z nieba.

Self-Reg. Metoda, która zrewolucjonizuje Twoje podejście do “niegrzecznych” dzieci

Przykazania szczęśliwej mamy – musisz je poznać!

Baby box czyli wyprawka idealna- jeden gadżet z mnóstwem zastosowań

Jak pozytywnie wspierać rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia (dotyczy również starszych dzieci)

Recenzja wideo niani Vtech VM5252 – spokojna mama, bezpieczny maluch

Mój apel o szacunek dla maluszków.

O co tak naprawdę chodzi w rodzicielstwie?

Przesądy i zabobony dla mamy i dziecka – aż strach czytać!

Co zrobić żeby dziecko chętnie (i dokładnie) myło zęby? Moje sprawdzone sposoby

3 sprzęty bez których byłabym fatalną matką!

Ach, te postanowienia… Ze mną Ci się uda!

Cudowna kartka laurka pop-up na Dzień Mamy i Babci • DIY

Chciałabym urodzić dziewczynkę, wolałabym żeby był chłopiec…

Zabobony i przesądy w ciąży, czyli rzecz o głaskaniu barana w świetle Księżyca

Wieczorne rytuały z dzieckiem na szczęśliwe życie

Jedna jedyna rzecz, która zniszczy każdą najlepszą relację a miłość zamieni w nienawiść

Jestem człowiekiem, kobietą, matką. Ja wymagam, oczekuję, boję się i narzekam. Bo mogę

Akuku Mamo! czyli szukam przyjaciółki z sąsiedztwa

Macierzyństwo zmienia kobietę. To źle?

Święty Mikołaj to przeżytek. Nie chcę oszukiwać swojego dziecka.

Przyjęcie w domu dla maluszka – szybko, łatwo i przyjemnie? To możliwe!

Sprawdzone triki, które doceni każdy rodzic w kryzysowej sytuacji

Magnetyczne rybki z filcu – pomysł na prezent dla dziecka. Meeega DIY

Esencja bliskości w praktyce czyli rodzaje chust i nosideł

Pomysł na prezent dla pielęgniarki

10 bezwzględnych tekstów matek, których nienawidzą bezdzietne kobiety.

Czy jest coś, czego dzieci nienawidzą w świętach? Oj, tak!

Macierzyństwo z pasją – 3 złote zasady, które gwarantują sukces i szczęście

Macierzyństwo to monotonia, nuda i rutyna? Przekonaj się jak to jest naprawdę!

Mamo, jesteś najlepsza!

Podróż z dzieckiem – niezawodne gadżety na bezpieczną i wygodną wyprawę

Poronienie – czego nie mówić kobiecie po stracie, jak pomóc rodzicom

Jak stworzyć szczęśliwego człowieka?

Las w słoiku – jak wykonać i pielęgnować by przetrwał lata • DIY

Miłość do dziecka wyrażona wierszem – 3 wspaniałe propozycje

Niezwykłe gry planszowe dla miłośników dinozaurów + ROZDANIE

Pomysł na prezent dla dziecka do 50 złotych na Mikołajki

Adela ma przyjaciela. Jak jednym kliknięciem załatwić prezenty dla całej rodziny?

Rodzicielstwo zaczyna się od rodziców

Kosmetyki hity, które uwielbiam i polecam #2

Tego uczę swoje dziecko i obrywam za to po uszach!

Urocza laurka z prawdziwych bratków dla mamy • DIY

7 oznak, że dziecko ma za dużo zabawek

Co zrobić żeby 500+ nigdy się nie skończyło

Czy istnieje mądra kara?

Jak zniechęcić dziecko do lekarzy

Memories box – najlepszy prezent dla dziecka z okazji… życia

Dla babci i dziadka. Życzenia-marzenia.

Lisciani: wciągające zabawki stworzone dla przedszkolaków

Nadać imię szczęściu. O największym błędzie jaki popełniłam w ciąży

Mamo, ja Ciebie wzywam na dywanik!

Atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi w Międzyzdrojach. Co zobaczyć, gdzie zjeść?

5 pomysłów na prezent dla Babci i Dziadka – odlewy z gipsu DIY

Stawianie granic dziecku – czy to w porządku?

Moja tajna broń w walce z rodzicielskimi porażkami + rabat ubraniowy

Zabawki do piasku, wody i ogrodu. Mega propozycje!

Niesamowite fakty i mity na temat noszenia dziecka

Perfekcyjnie nieperfekcyjni. Czyli jak skutecznie oszukiwać siebie

Głupi nie wie, że jest głupi