fbpx
prezent

Trafiony prezent to błahostka, jeśli znasz tę jedną zasadę

Dziś będzie o: trafiony prezent, jak zrobić udany prezent, czego nie robić, jakich prezentów nie dawać

 

Zastanawiam się, ile razy pomyślałyście, że Wasze dzieci mają za dużo wszystkiego: ubrań, zabawek i szeroko pojętych gratów. Ile z tych wszystkich rzeczy kupiłyście same przeszukując internet wzdłuż i wszerz, ile czasu spędziłyście na selekcji i ile wydałyście na to wszystko pieniędzy. Pewnie dużo. To normalne i oczywiste, sama tak mam. Dbam o to by wszystko co posiada Ami było przeznaczone dla dzieci, bezpieczne i dobrze wykonane. Zwracam uwagę na wygląd danej rzeczy, bo póki co, to my kształtujemy gusta naszych dzieci, ich poczucie estetyki. Nim zdecyduję się na zakup danej rzeczy zastanawiam się czy nie jest to na przykład zabawka na raz, czy nie jest tandetna. 

•••

 

prezenty, ach prezenty

Taka szczegółowa selekcja niestety nie dotyczy prezentów, które nasze dzieci otrzymują od innych osób. Bardzo często nie mamy na to żadnego wpływu. Do tego wszystkiego dochodzi powszechna opinia, że nie należy nie przyjąć prezentu lub się z niego nie cieszyć, wybrzydzać. Ale przecież nie wszystko co dostaje moje dziecko jest dla niego bezpieczne lub niesie ze sobą ewidentnie negatywny przekaz, podtekst na który jako rodzice się nie godzimy. Poza tym, z ekologicznego punktu widzenia to spore nadużycie.

 

co zrobić, kiedy nie wiesz co zrobić

Mając już pewne doświadczenie w tej kwestii najlepsze prezenty dla dziecka to te podpytane u rodziców. Rozwiązanie cudo i to dla każdej strony. Obdarowujący często ma kłopot z wyborem prezentu dla dziecka, a nierzadko bywa, że ubrania nie pasują rozmiarem, zabawka niestosowna do wieku/zainteresowań wala się bez sensu pod nogami. Dla rodzica kłopot z takimi prezentami jest oczywisty bo zdarza się, że zabawki się powtarzają, jest ich multum, zagracają dom, a często są wkurzające. 

Jestem wniebowzięta gdy ktoś bliski pyta się, co przydałoby się dzieciom, co jej kupić, a sprawa jest jeszcze lepsza gdy słyszę: “chcę przeznaczyć na prezent dla Ami tyle i tyle, doradź mi co chcecie, co będzie najlepsze”. Uwielbiam takie pytania. Jednak zdaję sobie sprawę, że taka sytuacja dotyczy raczej najbliższych, otwartych ku sobie osób. Tak zwanych przeze mnie “życiowych” ludzi.

Im więcej imprez moje dzieci w swoim życiu zaliczają, tym bardziej wyklarowują mi się pewne grupki darczyńców. Pierwsza grupa to ci opisani powyżej, chcący zrobić rzetelny, fajny prezent. Niekoniecznie muszą nie wiedzieć co kupić, ale chcą by ich podarunek był poniekąd praktyczny i sprawił autentyczną radość (praktyczny to nie tylko skarpetki czy kubek). Nie każdy przecież musi być z nami na bieżąco. A takie podejście sprawia wrażenie, że darczyńca nie myśli o sobie, chce sprawić komuś przyjemność bezinteresownie, nie sobie.

giphy prezent

 

kicz, badziewie i tandeta czyli dziecko utylizator

Druga grupka obdarowujących to czyściciele. Niestety, dbają tylko o porządek we własnych domach i za każdym razem, kiedy natkną się na jakiś grat, od razu w głowie zapala im się lampka a na myśl przychodzi: “hmm, szkoda wyrzucić, może komuś się przyda?” Jak się okazuje, często przyda się… nam.

I nie dociera jak tłumaczę, że maluchy tego nie potrzebują, że one tylko spojrzały. Dzieci już tak mają, że patrzą, interesują się. Inna sprawa jest taka, że chyba nie muszę Wam tłumaczyć do czego prowadzi dawanie dziecku wszystkiego na co choćby spojrzą…

Na nic zdadzą się argumenty, że to ma małe części, że nie jest bezpieczne. Pomijam, że stare, czasem brudne… Najlepsi są jednak ci, którzy nie ukrywają, że jakiś przedmiot im się nie podoba, nie przydał się albo też go dostali i to od kogoś nielubianego. Świetnie! Będziemy musieli zrobić to samo 😉

P.S. Ja na Komunię dostałam komplet sztućców (bodajże 12 częściowy być powinien), który nie był ani nowy ani kompletny… Dziwna sprawa z tym dawaniem. Czasem ktoś chce “za dobrze”.

 

jak nic nie robiąc zawieść na całej linii

Najgorsi są tacy, którzy maślanymi oczkami obiecują, że przy najbliższej okazji maluch dostanie to i tamto. Obiecują, czarują i nie dotrzymują słowa. Z własnego dzieciństwa pamiętam takie sytuacje. Jeśli ktoś przychodzi do Twojego domu i mówi dziecku, że przyjdzie danego dnia z czymś tam super i się nie zjawia, to wyobraź sobie co czuje i myśli dziecko. Nawet dorosły czułby się zawiedziony. Ja pamiętam do dziś jak pucowałam kozaki, a po nieprzespanej z wrażenia nocy w oczekiwaniu n a Mikołaja okazało się, że nic w nich nie ma. A obiecywacz nie pamiętał kompletnie nic.

 

wredni mściciele

Mściciele wręczają coś dziecku, jednocześnie opowiadając rodzicom, jak bardzo ich własne dziecko wkurzało ich używaniem tej właśnie zabawki. Jaka to ona głośna i teraz to dopiero nie zaznamy spokoju. Nawet nie udaje, że się uśmiecham… Co ma na celu sprawienie takiego prezentu? Dbanie o to by ktoś nie miał lepiej? By się nie wyspał bardziej?

Zauważyłam, że mściciele łączą się w pomniejszą grupkę z tymi co to szkoda im coś wyrzucić albo z niedotrzymującymi słowa i wychodzi taki mix, że głowa boli.

I tu przykład rodzinny: też Komunia i chyba Pegasus – używana konsola, która zepsuła się po 10 minutach grania. Teraz dopiero wyobraźcie sobie rozczarowanie dziecka. Są jednak na tym świecie przypadki, że dziecko byłoby szczęśliwsze bez prezentów.

 

ukryty przekaz

Są i takie prezenty, które w rzeczywistości prezentami nie są. Darowanie takiego czegoś dziecku, bez względu na to, co to jest ma na celu ostentacyjne pokazanie, jak bardzo nie zgadzamy się z pomysłem rodziców na wychowanie. Totalnie polityczna zagrywka. Dziecko w rzeczywistości jest tu na ostatnim miejscu. Czyste wyrachowanie. Darczyńca przez chwilę pozornie jest górą, rodzice upokorzeni, a dziecko rozczarowane i zdezorientowane. To oczywista próba przeforsowania swoich racji w sposób bardzo prymitywny. Wiadomo, że rodzice nie bardzo mają możliwość interwencji, stawia się ich pod ścianą i podważa wszystko co na co dzień mozolnie budują wspólnie dla dobra dziecka. I ktoś się z tym po prostu nie liczy, bo tak. Bo wie lepiej, choć tak naprawdę nie wie. 

I tutaj dla przykładu mogę podać chemiczne, przetworzone słodycze, co do podawania których się nie godziny (pomijam fakt, że refluks u starszej córki nie robi wrażenia). Sens w takim prezencie jest taki, że np. babcie lub ciocie chcą pokazać, że mają coś do powiedzenia, a rodzice mogą się walić. Smutne to i mało świąteczne. 

giphy prezent

 

klucz do sukcesu, czyli prezent trafiony

Zamknijcie oczy i przestańcie myśleć o sobie. Nie robicie prezentu sobie, więc jaki byłby w tym sens? Fakt, istnieją zabawki, które są ponadczasowe i które zawojują na kilka dni (a i to czasem dużo!) świat dziecka. Niemniej jednak, najlepsze prezenty to takie, które podobają się Wam ale wybierając je oczami wyobraźni widzicie uśmiech obdarowywanego, nie swój. Taki, który rozpaliłby Wasze serduszko kiedy byłyście dziećmi. Wyobraźcie to sobie.

Na pytania odnośnie wychowania, mojego podejścia, zawsze mówiłam dość tajemniczo, że patrzeć należy sercem. I tak jest z udanymi prezentami. Trafiony prezent kosztuje nas przede wszystkim czas, chęci i ochotę na uszczęśliwienie kogoś. Nie kosztuje nic jeśli darowanie go nie jest obowiązkiem. Dajesz bo chcesz. Starasz się bo Ci zależy.

Jeśli darujemy komuś coś tylko dlatego, że chcemy się tego pozbyć, darujmy sobie… dosłownie.

•••

A jeśli brak Wam jeszcze inspiracji prezentowych, zobaczcie poniżej: 

 
 
 

Mama, socjolog, blogerka. Niepoprawna optymistka.
Cierpliwie łączę obowiązki z pasjami, odkrywam uroki wyzwań ambitnej mamy z prawdziwym i codziennym macierzyństwem. Książkoholiczka kochająca dobre jedzenie i nietolerująca ściemy. Pasjonatka urokliwych miejsc i ładnych rzeczy. Znajdziesz mnie tutaj

Może spodoba ci się

Świece żelowe w szkle – pomysł na bożonarodzeniowy prezent DIY

Dzieci – śmieci?

Memories box – najlepszy prezent dla dziecka z okazji… życia

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS) – jak możesz uratować swoje dziecko

Jaka mama, taka córka – najlepsze zestawy ubrań dla mamy i córki

Monitor oddechu – dla kogo, po co i czy warto?

Czy brać dziecko na pogrzeb? Jak się zachować, kiedy umiera bliska osoba?

Moja tajna broń w walce z rodzicielskimi porażkami + rabat ubraniowy

Perfekcyjnie nieperfekcyjni. Czyli jak skutecznie oszukiwać siebie

Klaps to nie bicie? Dziecko nie człowiek?

Prezent na zajączka do 50 złotych 🐇🐇🐇 aż 100 propozycji!

Jest sobota a ja jestem w lesie. Nie, nie z pracą. Z rodziną

Ciemno, ciemniej. Dzieci w piekle depresji

9 sytuacji, które trzeba przeżyć żeby zrozumieć matkę.

Wychować boga, czyli dziecko na rodzinnym piedestale

Urocza laurka z prawdziwych bratków dla mamy • DIY

Self-Reg. Metoda, która zrewolucjonizuje Twoje podejście do “niegrzecznych” dzieci

Od tych tekstów mamo, jeży się włos na głowie.

Rodzice! Opamiętajcie się bo nie będziecie mieli kogo ratować!

Czy można trenować… myślenie? Łamigłówki i zagadki logiczne dla dzieci

Jak zachęcić dziecko do czytania książek? 6 sprawdzonych sposobów

Szczerość. Trudna sztuka nie tylko od święta.

Bez mamy – jak to jest być samotnym ojcem? Wywiad

Sposoby na bezpieczne zakupy dla mam, o których mogłyście nie wiedzieć

Refluks u dziecka – dieta i zalecenia w trosce o zdrowie malucha

Bałagan? Jaki bałagan? Królewna idzie napić się kawki.

Co zrobić by dziecko przespało przynajmniej 10 godzin. Tajemne triki na spokojny i długi sen.

Co zrobić żeby 500+ nigdy się nie skończyło

Gry – ponad 100 najlepszych gier dla najmłodszych dzieci i przedszkolaków. Meeega ściąga

Moje dziecko lepsze? O tym, że nic nie spadło mi z nieba.

Tosia papa. Ostatnie chwile z naszym pupilem.

Jak pozytywnie wspierać rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia (dotyczy również starszych dzieci)

Mówisz i masz, czyli jak nasze słowa kształtują dziecko

Jak dbać o emocje dziecka, dostrzec je i pielęgnować – przydatne narzędzia

3 myśli, od których zapala mi się czerwona lampka

13 sekretów, które zdradzę Ci o sobie

Recenzja wideo niani Vtech VM5252 – spokojna mama, bezpieczny maluch

Zwierzak w prezencie. Genialny pomysł czy wielka pomyłka?

Szpinak robi mniam, czyli jak umilić posiłki i zachęcić do smakowania + jak zabić apetyt?

Najbardziej stresujący styl wychowania o jakim słyszałam.

Czujesz, że nie możesz dotrzeć do swojego dziecka? Napisz list!

Macierzyństwo to monotonia, nuda i rutyna? Przekonaj się jak to jest naprawdę!

Jeśli zastanawiasz się, czy robisz TO dobrze, zadaj sobie TO jedno pytanie

Makieta gospodarstwa rolnego – jak wykonać krok po kroku piękną dioramę • DIY

Mamo, ja Ciebie wzywam na dywanik!

Czy zabawki mogą uczyć czegoś złego? Czyli, czym moje dzieci nie będą się nigdy bawić

Nie, nie, nie. Czego nieświadomie uczymy swoje dzieci?

Czy istnieje sposób na spokojne dziecko? Ja już go znam

Zabobony i przesądy, które pomagają zajść w ciążę

Pomysł na prezent dla dziecka do 50 złotych na Mikołajki

100 pomysłów na prezent urodzinowy dla dwulatka

Samodzielność 3-latka w przedszkolu – co przedszkolak umieć powinien

Stawianie granic dziecku – czy to w porządku?

Żłobek i przedszkole – podsumowanie najlepszych wpisów

Trampolina ogrodowa – jaką wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie

Nie spodziewałabyś się, że możesz dostać to od własnego dziecka

Chciałabym urodzić dziewczynkę, wolałabym żeby był chłopiec…

Tego uczę swoje dziecko i obrywam za to po uszach!

Najchętniej czytane wpisy na blogu, które pokochałyście w 2018 roku!

Myniowa bawialnia poleca #3 najciekawsze drewniane zabawki dla dzieci

Podróż z dzieckiem – niezawodne gadżety na bezpieczną i wygodną wyprawę

Zdziwisz się, jaka muzyka oczaruje Twoje dziecko

Jak ogarnąć nieogarnięte? O zarządzaniu czasem dla kobiet

O tym, skąd u dzieci biorą się niechciane zachowania

Myniowa bawialnia poleca #1 najciekawsze zabawki dla dzieci

Sprawdzony sposób na odpieluchowanie dziecka bez stresu + propozycje zabaw i poradniki

Dla babci i dziadka. Życzenia-marzenia.

Ach, te postanowienia… Ze mną Ci się uda!

Mama ma czas, czyli koniec z zimną kawą + mega darmowy bonus!

Dzieci nie są złe i już

Nadać imię szczęściu. O największym błędzie jaki popełniłam w ciąży

Odkryłam dlaczego jestem złą mamą…

Pomysł na najlepszy prezent – Dzień Matki

20 rzeczy, o których warto pamiętać wybierając żłobek lub przedszkole

Wiersze, rymowanki i życzenia na Dzień Babci i Dziadka – prawie 120 propozycji!

Daj jej tę czekoladę, przecież ma mleko, czyli teksty, które warto obrócić w kiepski żart

Planszówka, która wzrusza, wzmacnia relacje i bawi – teraz dla Ciebie zupełnie za darmo!

Urocze pudełko na skarby dla małej dziewczynki DIY

8 najbardziej zaskakujących rzeczy w macierzyństwie. Zgadzasz się?

O co tak naprawdę chodzi w rodzicielstwie?

Spray na strachy – moja sztuczka w walce z potworami i dziecięcymi strachami

Rodzicielstwo zaczyna się od rodziców

Zakaz krzyku na placu zabaw, czyli mama traci cierpliwość do… mam

Jaka mama, taka córka – najlepsze zestawy ubrań dla mamy i córki cz. 2

Niewygodne fakty, które MUSISZ zaakceptować!

7 oznak, że dziecko ma za dużo zabawek

13 przykazań rodzica – o tym co najważniejsze i dlaczego cała reszta nadaje się do kosza

Dorosłe dziecko. Jak odebrać dzieciństwo dziecku i dojrzałość dorosłemu

Chytrus, złośnica, pulpet i terrorystka – komu zdarza się przezywać dziecko z miłości? Wzruszający list czytelnika

Argumenty rodziców z którymi nigdy się nie zgodzę. A Ty?

Najwspanialsze cytaty o dzieciach – Janusz Korczak

Gadżety pomocne przy karmieniu piersią + książki

Pucio – niezwykła seria, która wspiera mowę dziecka w czasie zabawy

Czy istnieje najlepszy czas na dziecko?

Problemy ze snem dziecka? Zobacz jakie sposoby na spokojny sen dziecka mają inne mamy

Baby box czyli wyprawka idealna- jeden gadżet z mnóstwem zastosowań

Najlepsze rady macierzyńskie, jakie kiedykolwiek otrzymałam.

Kreatywne zabawki dla przedszkolaka, które uczą cierpliwości

Zabawki do piasku, wody i ogrodu. Mega propozycje!

Przesądy i zabobony dla mamy i dziecka – aż strach czytać!

Jak stworzyć szczęśliwego człowieka?

Czy można przyjaźnić się z dzieckiem? Sposoby na pielęgnowanie więzi

Manhattan Toy: zabawki dla niemowląt. Nasze propozycje na Dzień Dziecka + KONKURS!

100 pomysłów na prezent urodzinowy dla trzylatka

Tablica manipulacyjna dla dziecka – DIY

Biegnij, to może się przewrócisz!

Macierzyństwo z pasją – 3 złote zasady, które gwarantują sukces i szczęście

Magnetyczne rybki z filcu – pomysł na prezent dla dziecka. Meeega DIY

Jaki tata, takie dziecko – najlepsze zestawy ubrań dla taty i dziecka

Wyprawka do przedszkola + podpisywanie wyprawki

List od św. Mikołaja, czyli przywracamy magię świąt. Jak to możliwe?

W macierzyństwie żeby wygrać czasem trzeba odpuścić i przestać walczyć

Mały Książę i inne dzieła Antoine De Saint-Exupery • cytaty

Jak przekazać dziecku to, co najważniejsze, kiedy nie ma nas obok? Niezwykły miś, który zna moc słów

Przemoc wobec dzieci to nie tylko bicie. Czym krzywdzimy nasze maluchy?

Zabawkowa suszarka na pranie dla dziecka DIY

Przykazania szczęśliwej mamy – musisz je poznać!

Kiedy chłopiec pomaluje paznokcie świat wstrzymuje oddech

3 sprzęty bez których byłabym fatalną matką!

Tego dziecka nie uczę. O oddawaniu krzywd i zemście.

Co się stało, kiedy zrozumiałam, że jestem mamą?

A co jeśli mnie się nie spieszy…

Nie bądź ananas, bądź miły dla nas!

Dziś są Twoje urodziny 💚

Jak to jest mieć dzieci, czyli różnice w byciu mamą jedynaka i rodzeństwa

Głupi nie wie, że jest głupi

Przyjęcie w domu dla maluszka – szybko, łatwo i przyjemnie? To możliwe!

Zabobony i przesądy w ciąży, czyli rzecz o głaskaniu barana w świetle Księżyca

Najszybszy na świecie prezent dla babci w 4 odsłonach. DIY

Poronienie – czego nie mówić kobiecie po stracie, jak pomóc rodzicom

Dziecko i sąsiedzi. Czy to mieszanka wybuchowa?

Święty Mikołaj to przeżytek. Nie chcę oszukiwać swojego dziecka.

Myniowa bawialnia poleca #2 najciekawsze zabawki dla dzieci

Chustowanie, czyli noszenie dziecka w chuście. Nasza wspaniała przygoda

Wieczorne rytuały z dzieckiem na szczęśliwe życie

Klucz do szczęścia

Las w słoiku – jak wykonać i pielęgnować by przetrwał lata • DIY

Jedna jedyna sytuacja, kiedy Walentynki mają sens

Pomysły na prezent na Dzień Babci i Dziadka

Trafiony prezent na Roczek, Chrzest i Komunię Świętą

Czy Twoje dziecko może być… kimś?

Kinderkraft Prime, czyli miasto i teren na wyciągnięcie ręki – recenzja wózka 2 w 1

Macierzyństwo to więzienie.

Pomysł na najlepszy prezent – Dzień Ojca

Cudowna kartka laurka pop-up na Dzień Mamy i Babci • DIY

Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu?

100 pomysłów na prezent do 50 złotych na Dzień Dziecka

Pomysł na prezent dla pielęgniarki

Adela ma przyjaciela. Jak jednym kliknięciem załatwić prezenty dla całej rodziny?

Najważniejsze zasady bezpiecznej podróży z dzieckiem

Moje hity na pierwsze miesiące z maluszkiem. Sprawdzona wyprawka!

Co zrobić żeby dziecko chętnie (i dokładnie) myło zęby? Moje sprawdzone sposoby

Bezpłatne zajęcia pozalekcyjne. Gotowy plan niesamowitych zajęć dodatkowych dla dzieci w każdym wieku

Kosmetyki hity, które uwielbiam i polecam cz.1

Pozwólmy kobietom nie być matkami

Jedna jedyna rzecz, która zniszczy każdą najlepszą relację a miłość zamieni w nienawiść

Prezent na roczek! Ponad 100 pomysłów na prezent z okazji 1 urodzin

Jak zniechęcić dziecko do lekarzy

Niesamowite fakty i mity na temat noszenia dziecka

Większość z Was zapomniała o tym wychowując dzieci…

Dobry mąż to zła żona

Mój apel o szacunek dla maluszków.

Kosmetyki hity, które uwielbiam i polecam #2

5 pomysłów na prezent dla Babci i Dziadka – odlewy z gipsu DIY

4 irytujące zachowania matek, które można logicznie wytłumaczyć. Też tak robisz?

Zastanawiałaś się nad tym, co przy dzieciach mówisz… sama do siebie?

Wyprawka dla dziecka – co kompletnie się nam nie przydało

Wyprawka przyszłej mamy i niemowlaka – nawet byś o tym nie pomyślała, a warto! Pomysł na prezent

Jestem człowiekiem, kobietą, matką. Ja wymagam, oczekuję, boję się i narzekam. Bo mogę

Szacunek do starszych i to, co mi w nim przeszkadza.

Lisciani: wciągające zabawki stworzone dla przedszkolaków

Kiedy pojawia się rodzeństwo, dziecku może zawalić się świat – 6 kroków by pomóc starszemu dziecku

Skąd czerpię pomysły na zdrowe lunchboxy do przedszkola i na wycieczki z dziećmi? No pewnie, zgadłaś!

Niezwykłe gry planszowe dla miłośników dinozaurów + ROZDANIE

Esencja bliskości w praktyce czyli rodzaje chust i nosideł

3 dni wakacji i ręce opadają. Najgorsze podsłyszane teksty kierowane do dzieci

Gry dla dzieci od Kapitan Nauka – zabawa i nauka w jednym

Akuku Mamo! czyli szukam przyjaciółki z sąsiedztwa

10 bezwzględnych tekstów matek, których nienawidzą bezdzietne kobiety.

10 rzeczy, które kochamy w ojcach

Jestem mamą. Jestem super.

Czy jest coś, czego dzieci nienawidzą w świętach? Oj, tak!

Mamo, jesteś najlepsza!

Nawilżacz powietrza Klarta Humea – warto go mieć? Recenzja

Piłkarzyki – jak zrobić genialną zabawkę ze śmieci w 1,5 godziny? DIY

Macierzyństwo zmienia kobietę. To źle?

Czy istnieje mądra kara?

Eko prezenty dla fanów życia w stylu less i zero waste

Sprawdzone triki, które doceni każdy rodzic w kryzysowej sytuacji

Książki poradniki dla rodziców przyszłych przedszkolaków

Miłość do dziecka wyrażona wierszem – 3 wspaniałe propozycje

Atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi w Międzyzdrojach. Co zobaczyć, gdzie zjeść?

W czym Ci dziecko nie pomoże. Macierzyństwo planem naprawczym związku.