Czy znam dziecko, które nie lubi skakać? Chyba tylko siebie z dawnych lat. Cała reszta dzieci, bez względu na wiek, kocha skakać, fikać i szaleć.
skąd u nas pomysł na trampolinę?
- Mało bezpieczne i irytujące wydaje mi się skakanie w domu na wszystkim co tylko odgina się odrobinę bardziej niż betonowa posadzka.
- Fajny pomysł na spędzenie czasu na świeżym powietrzu.
- Bezpieczne, prawdziwe i nieograniczone szaleństwo.
- Kiedyś gdzieś czytałam, że skakanie dla dzieci to element wspierania rozwoju i prawidłowego funkcjonowania pewnych obszarów w mózgu. Szczegółów nie znam i nie pamiętam, ale wiem, że wtedy mnie to przekonało i obiecałam sobie nie zakazywać nigdy dzieciom skakania.
- Sporo miejsca w ogrodzie do zagospodarowania pod dzieci.
- Frajda dla każdego, zdrowie, ruch bez obciążania stawów i kręgosłupa.
Trampolina ogrodowa to dość spory jednorazowy wydatek. Jednak jeśli postawisz na jakość, będziesz odpowiednio dbać o cały sprzęt i przestrzegać zaleceń producenta – posłuży wiele lat i będzie bezpieczną zabawką.
na co zwrócić uwagę wybierając trampolinę?
- Obciążenie – dopuszczalna maksymalna waga użytkowników/-a – nie szukałam poniżej 150 kg.
- Batut (to mata do skakania) – należy zwrócić uwagę na średnicę trampoliny – średnica maty to średnica powierzchni do skakania. Należy zatem zwrócić uwagę również na średnicę ramy (to rozmiar całej podstawy razem ze sprężynami), gęstość i tworzywo z jakiego została wykonana mata (np: polipropylen 275 g/m2 ), odporność na warunki atmosferyczne (szczególnie wahania temperatur i nasłonecznienie) oraz szybkość wysychania (np. po ulewnym deszczu).
- Wysokość trampoliny – czy podana wysokość dotyczy wysokości samej siatki zabezpieczającej liczonej od podstawy do skakania, czy to wymiar liczony od ziemi/nóg trampoliny. Kolejna ważna wysokość to ta od podłoża do maty – jeśli jest zbyt niska, podczas skoków cięższa osoba mogłaby dotknąć ziemi. Optymalna dla mnie jest tu wysokość 90 cm.
- Sprężyny są w trampolinie kluczowym elementem – łączą matę do skakania ze stelażem i odpowiadają za jakość skoków. Powinny mieć gęste zwoje, powinny być masywne i porządnie zamocowane zarówno do stelaża, jak i do maty – w przeciwnym razie mogą się łatwo odkształcić i odhaczyć podczas używania. Dodatkowym zabezpieczeniem sprężyn jest osłona.
- Stelaż (czyli rama i nogi) – ważna jest ilość nóg, grubość metalowych elementów. Ważny jest też materiał z jakiego jest wykonany – galwanizowana ocynkowana stal dobrze się tutaj sprawdzi. Należy zwrócić uwagę na możliwe ostre zakończenia, zabezpieczenie wszystkich twardych elementów (oprócz nóg) pianką zabezpieczającą przed nabiciem sobie guza. Ramiona (pionowe rury podtrzymujące siatkę) powinny być lekko wygięte do zewnątrz i być poza obszarem skakania, czyli po zewnętrznej stronie siatki zabezpieczającej.
- Siatka musi być mocowana do ramy na wysokości batuty i ciągnąć się aż do końca pionowych ramion. Jej wysokość powinna wynosić około 180 cm. Dla mnie ważne było by zapinała się na dwustronny zamek (można zamknąć dziecko na trampolinie i nie bać się, że nie domknie zamka i wyleci na zewnątrz). Klamry, jako dodatkowe zamknięcie wejścia, okazały się wielkim plusem kiedy zamek się zaciął.
- Wiek dziecka – większość profesjonalnych trampolin jest przeznaczona dla dzieci od 3 lub 5 roku życia.
- Certyfikaty i atesty – trampoliny powinny posiadać certyfikaty potwierdzające spełnienie norm bezpieczeństwa.
- Water proof, uv proof, fire resistant.
- Gwarancja i ewentualny serwis.
dodatki, które mogą ułatwić zabawę, przechowywanie i zwiększyć bezpieczeństwo
- Drabinka – wskazana szczególnie dla dzieci.
- Siatka na buty.
- Pokrowiec na matę w której możemy ją zimować.
- Dodatkowa siatka ochronna – to najdelikatniejszy element, warto więc mieć opcje wymiany/dokupienia.
- Siatka ochronna mocowana pod matą do skakania, czyli pomiędzy batutą a ziemią. Dla mnie to był ważny element bo bałam się, że młodsze dziecko wraczkuje pod trampolinę akurat w momencie, kiedy będzie z niej ktoś korzystał.
- Mocowanie do ziemi – mocniejszy wiatr jest w stanie ponieść trampolinę naprawdę daleko i wyrządzić niesamowite szkody – warto temu zapobiec. Zwykle do uziemienia trampoliny stosuje się wkręcane kotwy.
siatka zewnętrzna czy wewnętrzna?
Ten element był dla mnie kluczowy przy wyborze trampoliny. Siatka zewnętrzna jest mocowana na pionowych ramionach stelaża. Dzięki temu wewnątrz trampoliny jest przestronniej, jednak wielkość miejsca do skakania pozostaje ta sama. Siatka wewnętrzna jest wskazana w przypadku korzystania z trampoliny przez mniejsze dzieci bo wszelkie elementy stelażu (sprężyny i ramiona) zostawia poza obrębem maty do skakania. Zdecydowanie jestem za trampoliną z siatką wewnętrzną.
jakie trampoliny warto wziąć pod uwagę przy wyborze?
2. Jumpi z wzmacnianą siatką 312 cm
3. Neo Sport 374 cm
4. Jumpi 435 cm
5. Hop-Sport 488 cm