fbpx

Wszyscy Święci w plastik owinięci • eko wiązanka i pomysł na znicze

 

I co ja mam Wam na wstępie napisać? Wiecie, że chcę namawiać do ograniczenia, nie tyle używania (o czym niżej), co kupowania nowego plastikowego badziewia. Przed nami święto, którego tradycją już jest szpanowanie wiązankami i zniczami – wszystkie plastikowe i szklano/metalowe, a szpanowanie, bo jakoś się tak utarło, że im więcej na grobie, tym więcej osób pamięta o zmarłym. Niekoniecznie.

Wszystkie jednak cholernie drogie i wbrew zaleceniom producentów, nie jednorazowe. Czyli im więcej, tym lepiej. Pozornie. 

 

 

czy da się zastąpić sztuczne wiązanki?

Się da. I wcale nie muszą to być cięte żywe kwiaty, które po pierwsze są drogie, po drugie wcale to nie do końca takie ekologiczne, po kolejne ładnie wyglądają tylko przez krótką chwilę. 

No więc wcale się nie dziwię wielu osobom, że decydują się na te tradycyjne już rozwiązanie. Choć kwestia ceny jest sporna, bo nasz kraj jest chyba największym producentem wiązanek nagrobnych, stroików i zniczy na świecie, to jednak wytrzymałość takiego stroika do wielu przemawia. 

 

mój pomysł

Jest banalny i prosty do wykonania. Jest też dużo tańszy od standardowych wiązanek nagrobnych. 

Wykorzystałam drewniany talerz (można zastąpić go jakimś naczyniem, które nie przyda nam się w domu – ozdobna misa lub nawet szklana przeźroczysta, a wtedy ziemia i kamyczki będą jej ozdobą. 

Wystarczy trochę ziemi kwiatowej, kilka karłowatych roślinek, sukulentów. Kilka minut pracy, koszt około 20 złotych. A przy odrobinie szczęście pożyje i do następnego święta, jeśli tylko przezimuje w garażu 🙂 

 

 

co z tymi wiązankami, które już mamy?

W większości przypadków naprawdę wystarczy wyjąć poszczególne elementy takiego plastikowego stroika z doniczki czy gąbki florystycznej, umyć w wodzie z mydłem i wysuszyć. Jeśli jesteś w gronie szczęśliwców da się umyć taką wiązankę w całości. Żeby ponownie ułożyć wiązankę (nawet jeśli nie mamy do tego talentu) można posłużyć się wcześniej zrobionym zdjęciem. Nie trzeba dokupować więcej sztuczyzny – w doniczkę można nasypać kamyczki, które dociążą stroik i utrzymają dekoracje na swoim miejscu i powtykać poszczególne kwiaty czy liście. Można też wykorzystać dekoracje ze starej wiązanki przyklejając ją klejem na gorąco do deseczki.

 

znicze? co z nimi?  

Hmm, tutaj natykam się na trudność, bo naprawdę nie wiem czym można zastąpić porządny znicz, aby palił się długo (wieczorne spacery po cmentarzy dają wspaniały efekt) i chronił płomień przed wiatrem, ale też był bezpieczny pod względem pożaru. 

Ale. Najlepszym sposobem jaki przychodzi mi do głowy jest po prostu użycie starego znicza i wykorzystanie go jak lampion z nowym wkładem, który można wykonać samodzielnie – naczynie ceramiczne, wosk pszczeli lub świece sojowe i knot ze sznurka. 

 

 

znicze do ponownego wykorzystania

Ten pomysł bardzo mi się podoba i chciałabym wprowadzić go na cmentarzach, które odwiedzam. Może uda się to w kolejnym roku. 

Idea jest prosta – regał postawiony przy wejściu na cmentarz ze zniczami, które nadają się do ponownego użycia – nie są stłuczone. Wystarczy umyć i można wykorzystać po raz kolejny i tak w kółko, aż do całkowitego zniszczenia. 

Zamiast wyrzucić składujemy je na tym właśnie regale, bierze, kto potrzebuje. Wszystko darmowe, na zasadzie dbania o wspólne dobro. Nie jest to mój pomysł, już od jakiegoś czasu fotki takich regałów krążą po internecie i nie wiem kto był pomysłodawcą, ale bardzo mu za to dziękuję. 

 

a tutaj jedna z moich inspiracji. Brawo! 

Zdjęcie pochodzi ze strony Kościół Ewangelicko-Augsburski w Golasowicach. Niezależnie do jakiego kościoła należymy, a może w ogóle omijamy je szerokim łukiem – troska o środowisko powinna być wspólna. 

 

Obraz może zawierać: na zewnątrz i tekst

 

Więcej inspiracji znajdziesz poniżej:

 

 

 

Mama, socjolog, blogerka. Niepoprawna optymistka.
Cierpliwie łączę obowiązki z pasjami, odkrywam uroki wyzwań ambitnej mamy z prawdziwym i codziennym macierzyństwem. Książkoholiczka kochająca dobre jedzenie i nietolerująca ściemy. Pasjonatka urokliwych miejsc i ładnych rzeczy. Znajdziesz mnie tutaj

Może spodoba ci się

Urocze dekoracje świąteczne z drewnianych patyczków DIY

Recyklingowe zabawki w duchu less waste, które zrobisz sama – 11 propozycji

“Magia sprzątania. Japońska sztuka porządkowania i organizacji” Marie Kondo, Recenzja

Skąd czerpię pomysły na zdrowe lunchboxy do przedszkola i na wycieczki z dziećmi? No pewnie, zgadłaś!

Urocza laurka z prawdziwych bratków dla mamy • DIY

Piłkarzyki – jak zrobić genialną zabawkę ze śmieci w 1,5 godziny? DIY

Jak efektownie ozdobić drewniane sanki? DIY

Magnetyczne rybki z filcu – pomysł na prezent dla dziecka. Meeega DIY

Wyjątkowo kobieca metamorfoza komody IKEA Rast DIY

Karmnik dla ptaków w duchu zero waste, 3 rodzaje

Cudowna kartka laurka pop-up na Dzień Mamy i Babci • DIY

Ekologiczne kalendarze adwentowe w minimalistycznym stylu – 6 wzorów, niesamowite DIY

Jak oszczędzać wodę mając w domu małe dzieci? Da się?

Girlanda urodzinowa – zrób sama dekorację z gotowym szablonem do pobrania • DIY

Śnieżynki płatki śniegu z patyczków – minimalistyczne dekoracje na święta

Efektowne papierowe śnieżynki, gwiazdy z papieru DIY