zwierzak

Zwierzak w prezencie. Genialny pomysł czy wielka pomyłka?

Od jakiegoś już czasu z każdej strony jesteśmy bombardowani co raz to nowymi pomysłami na prezenty świąteczne. Trzeba przyznać, niektóre propozycje to istna skarbnica.
Poszłam jednak o krok dalej i jak to ja, trochę przekornie…

Zaczęłam zastanawiać się, ilu z Was przyszedł do głowy pomysł, aby pod choinką czekało na dziecko zwierzątko? Hmm…przyznać się? No dobra, podniosę rękę jako pierwsza!
Kilka miesięcy temu straciliśmy naszego wieloletniego przyjaciela o czym pisałam TUTAJ. Nie ukrywam, że i mnie i DżoDżo, przeszło przez myśl, że fajnym pomysłem będzie nowy zwierzak. Do tego święta tuż tuż, no i dla dziecka i całej rodziny nie ma lepszego prezentu. Ale czy na pewno?

Czy na pozór najcudowniejszy, słodki, żywy piesek czy kotek to na pewno dobry pomysł na prezent? A może zupełnie nieświadomie chcemy sprezentować komuś lub sobie, wielką pomyłkę i obowiązek na który nikt nie jest przygotowany? Może to będzie najgorszy prezent z możliwych i już nawet setna para kiczowatych skarpetek wydaje się bezpieczniejszym rozwiązaniem?

Zdaje Ci się, że wpadłeś na genialny pomysł. No nic nie przebije żywego, słodkiego pluszaka. Wszyscy będą zachwyceni. Taki słodziak nie może się nie podobać!
Jeśli jednak Twoje emocje opadną choć odrobinę i zaczniesz myśleć bardziej racjonalnie, zdasz sobie sprawę, że pupil pod choinką to tak naprawdę rewolucja w Twoim domu. Zmieni się wszystko i zmiana ta dotknie wszystkich domowników.

 
zwierzak

 

O czym należy pamiętać przed zakupem zwierzaka?

1. Rozważ czy nie robisz tego jedynie pod naporem próśb dziecka.

2. Zastanów się czy dziecko w ten sposób nie przekazuje nam ukrytej informacji. Chęć posiadania zwierzaka może być wynikiem poczucia osamotnienia przez dziecko.

3. Czy aby nie kierujesz się modą? A może koledzy dziecka też mają fajne pieski?

4. Pamiętaj, że zwierzak zmieni Wasze życie. Pomyśl, że niektóre z pupili żyją kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat!

5. Czy Twoje warunki mieszkaniowe są odpowiednie dla nowego domownika, na przykład metraż?

6. Weź pod uwagę wszelkie wydatki, jakich musisz dokonać, aby pupil był zadbany i zdrowy. Pamiętaj o opiece weterynaryjnej, szczepieniach i nieplanowanych zabiegach. Karma, zabawki, akwarium lub terrarium, legowisko i pewnie kilka innych o których zapomniałam.

7. Czy masz pomysł co zrobić z podopiecznym gdy będziesz chciał wyjechać z rodziną na wakacje?

8. Pamiętaj, że zwierzęta rosną i nie zawsze zachowują tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Czy jesteś na to przygotowany? Nie chcesz być przecież tym, który rok później wymienia owczarka na żółwia…

9. Jak zachorujesz, będziesz zmęczony, skacowany to zabierzesz pupila w mroźny poranek na spacer? Będzie Ci się chciało? Codziennie przez wiele lat?

10. Czy po tygodniu nie zaczniesz wyręczać dziecka w jego obowiązkach względem pupila?

11. Psy szczekają, króliki napieprzają zębami po metalowej klatce, świnka morska kwiczy i piszczy, itd… Brak umiejętności mowy nie jest gwarancją ciszy i spokoju.

12. Czy liczysz się z ewentualnymi szkodami? Dajmy na to pierwsze z brzegu pogryzione pantofle, zasikana drewniana podłoga, przegryzione kable…?

13. Niektóre z domowych zwierząt wymagają tresury. Znasz się na tym? Czy wiesz, jak przekazać dziecku w jaki sposób należy się odpowiednio zachowywać by pozytywnie wpłynąć na postawę i zachowanie zwierzęcia?

14. Sprawdź czy na przykład sierść pupila nie uczula żadnego z domowników, a jego obecność wśród dzieci jest dla nich w pełni bezpieczna.

15. Czy uszanujesz zwierzę tak, jak na to zasługuje?

Pytania i rozważania można mnożyć bez końca. Nie oszukujmy się, decyzja o posiadaniu zwierzaka to poważna sprawa.

 

Jakie jeszcze decyzje musimy podjąć by dokonać optymalnego dla nas wyboru?

1. Zwierzak z hodowli czy ze schroniska?

2. Dorosłe zwierzę czy szczeniak, kociak itd.

3. Jaka rasa, charakter, wygląd, wielkość, koszt…

4. Tresować samodzielnie czy oddać pod opiekę profesjonalistom?

 

zwierzak

 

Mity w które wierzysz kupując dziecku zwierzaka:

1. Zwierzak w nagrodę
Przede wszystkim dlatego, że zwierzę nie jest kolejnym plastikowym badziewiem, które kilka dni później można rzucić w kąt i o nim zapomnieć. To przede wszystkim obowiązek. Przyjemność owszem, ale dopiero kiedy zapewnisz zwierzęciu wszystko co jest mu niezbędne do komfortowego zwierzęcego życia.

2. Najlepszy przyjaciel
Nie zastąpi dziecku przyjaciela ani rówieśnika. Zwierzę nie zastąpi również dziecku Ciebie. Oczywiście, są i takie zwierzęta, które się tulą i miziają a o których dziecko po latach opowiada jak o wielkim przyjacielu. Pewnie, że tak! Ale nie zakładaj, że tak właśnie będzie u Was. Nie zakładaj, że pupil wyręczy Cię w wynajdowaniu dziecku nowych to zabaw lub zastąpi Twoją przy nim obecność.

3. Opieka nad pupilem nauczy dziecko odpowiedzialności
Niekoniecznie. Ta kwestia tak naprawdę zależy od rodzica. O tym, by opieka nad pupilem przyniosła taki rezultat decyduje, moim zdaniem, to co możemy zrobić nim jeszcze zafundujemy taki żywy prezent. Ty najlepiej znasz swoje dziecko, sam oceń czy jest systematyczne czy może ma słomiany zapał. A Ty sam? Jaki dasz dziecku przykład?

4. Zwierzę jako kompan malucha
Zwierzęta szybko rosną i zmieniają w dorosłe osobniki. Dużo szybciej niż nasze ludzkie dziecko. Zwierzęta w mgnieniu oka mogą stracić dotychczasowe zainteresowanie zabawą z dzieckiem. Dodatkowo, nie wszystkie zwierzęta to lubią. Poczytaj i dotrzyj do odpowiednich informacji nim wybierzesz zwierzę. One, tak jak ludzie, różnią się temperamentem, zachowaniem. Mają własne sympatie i uciechy.

No ok. Skupmy się może na przyjemniejszych aspektach.

 

Plusy posiadania pupila:

1. Empatia
Dziecko, mam wrażenie, łatwiej uczy się empatii, współodczuwania dzięki swoim podopiecznym niż dzięki relacji rodzic-dziecko. To może być lalka, chory miś ale także właśnie domowy zwierzak, który choć w małym stopniu jest także pod opieką dziecka. Dziecko jest świadkiem lepszego lub gorszego samopoczucia czy zdrowia pupila, czasem się z nim utożsamia. Jako, że zwierzę nie może powiedzieć nam co mu dolega, i my i dziecko staramy się wsłuchać, dotrzeć sercem, uzmysłowić. Staram się wczuć, a stąd już tylko krok do pięknej ale i trudnej ludzkiej umiejętności jaką jest empatia.

2. Przyjaźń na wiele lat
Jeśli macie to szczęście, Wasz pupil będzie Waszym lub dziecka przyjacielem. Być może pierwszym w życiu i na pewno najbardziej oddanym i lojalnym. Z takiej relacji może rozbudzić się wieloletnia przyjaźń i piękne wspomnienia na całe życie.

3. Spacery
Chcąc nie chcąc, jesteście skazani na spacery. Nie każde wyjście z psem na siku to wspaniała przygoda na świeżym powietrzu, ale to wielka motywacja do codziennych spacerów wraz z dzieckiem. Często to też jedyny ruch fizyczny jaki wykonujemy w ciągu dnia.

4. Redukcja stresu
Już nawet samo patrzenie i przebywanie w jednym pokoju z pupilem poprawia nasz nastrój. Konsekwencją takiej relacji jest spowolnienie tętna i spadek ciśnienia krwi.

5. Zwiększenie odporności
Dzieci wychowywane w otoczeniu zwierząt rzadziej chorują na alergie i astmę.

6. Poprawa nastroju
Bo jest ktoś z nami, jesteśmy mu potrzebni, bo nas wysłucha, a czasem rozśmieszy.

7. Nauka odpowiedzialności i konsekwencji
Jak dziecko nie da zwierzakowi jeść, ten będzie głodny. Jak nie wyprowadzi, będzie sprzątał jego kupę spod drzwi, a jak nie wymieni trocin królikowi to prześmiergnie cały pokój. Z tą odpowiedzialnością jest jednak trudniejsza sprawa bo, tak jak pisałam wcześniej, wiele zależy od nas samych. Dziecko musi być w pełni świadome i chętne by podjąć się opieki nad pupilem. Musi też być zaznajomione ze wszystkim co tyczy się prawidłowej opieki nad zwierzęciem.

Inaczej, nie możesz niczego od dziecka wymagać. Musi być jasny podział obowiązków pomiędzy domownikami. A to zależy już tylko od rodziców. Nie wymagaj jak nie nauczysz.

8. Pewność siebie
Jako mama doszłam do wniosku, że jestem niesamowicie zajebista skoro utrzymuję bobasa przy życiu. Podobnie z dzieckiem i jego pupilem.

 

zwierzak

 

Jak i wad, zalet też pewnie jeszcze kilka się znajdzie. Przeczytaj uważnie co powyżej, zastanów się na spokojnie. Zwierzak w domu to dopełnienie rodzinnego szczęścia, ciepła i uciechy. Ale trzeba spełnić wiele warunków by było właśnie tak, jak pokazują to w reklamach. Pupil, to prócz szczerej radości, wiele wyrzeczeń, wydatków i trosk.

Nie daj się zwieźć chwili, gorączce świątecznych zakupów. Zbyt wiele zwierzaków nie ma już domu, bo ktoś dał się ponieść złudnym emocjom. Zbyt wielu naszych podopiecznych ląduje na ulicy czy, w najlepszym wypadku, w schronisku z nadzwyczaj błahych powodów. Bo wakacje, bo miejsca jakoś za mało, bo coś tam…

Pamiętaj, w przypadku wielu zwierzaków, kiedy je zostawiasz lub oddajesz, po prostu łamiesz im serce. One naprawdę często tracą sens życia bo tracą Ciebie.

Niech Święta będą dla wszystkich wspaniałe, ciepłe i rodzinne. Swędzi mnie w głowie na myśl, że zwierzaka stawia się, pewnie niespecjalnie, na równi z jakimś plastikowym gadżetem do zabawy. Zwierzęcia nie można sprezentować bo nie jest przedmiotem. To odbiera mu jego godność, a w nas umniejsza względem niego szacunek.

 

Czy podjąłeś już decyzję? Jeśli przeczytałeś uważnie ten tekst i nadal czujesz motyle w brzuchu na myśl o nowym zwierzęcym członku rodziny to jednego możesz być pewien…Twojemu pupilowi będzie u Was zajebiście!

 

Wesołych Świąt!

 

Może spodoba ci się

W czym Ci dziecko nie pomoże. Macierzyństwo planem naprawczym związku.

Szydełkowe inspiracje na Boże Narodzenie

Jak na zawsze zniechęcić dziecko do lekarzy.

Zdziwisz się, jaka muzyka oczaruje Twoje dziecko

Najlepsze rady macierzyńskie, jakie kiedykolwiek otrzymałam.

Wyprawka do żłobka i przedszkola + podpisywanie wyprawki

Większość z Was zapomniała o tym wychowując dzieci…

O tym, skąd u dzieci biorą się niechciane zachowania

Moje dziecko lepsze? O tym, że nic nie spadło mi z nieba.

Rodzicielstwo zaczyna się od rodziców

Dla babci i dziadka. Życzenia-marzenia.

Żłobek i przedszkole – podsumowanie najlepszych wpisów

Co zrobić by dziecko przespało przynajmniej 10 godzin. Tajemne triki na spokojny i długi sen.

Od tych tekstów mamo, jeży się włos na głowie.

Biegnij, to może się przewrócisz!

Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu?

10 rzeczy, które kochamy w ojcach

Ciemno, ciemniej. Dzieci w piekle depresji

13 sekretów, które zdradzę Ci o sobie

Bałagan? Jaki bałagan? Królewna idzie napić się kawki.

3 myśli, od których zapala mi się czerwona lampka

Bez mamy – jak to jest być samotnym ojcem? Wywiad

#6 Najlepsze książki dla dzieci rozpoczynających przygodę z przedszkolem

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS) – jak możesz uratować swoje dziecko

Głupi nie wie, że jest głupi

Mamo, jesteś najlepsza!

Szacunek do starszych i to, co mi w nim przeszkadza.

Macierzyństwo zmienia kobietę. To źle?

Macierzyństwo to monotonia, nuda i rutyna? Przekonaj się jak to jest naprawdę!

Wyprawka. Dowiedz się na co zmarnowałam pieniądze.

Tego dziecka nie uczę. O oddawaniu krzywd i zemście.

Czy istnieje sposób na spokojne dziecko? Ja już go znam

20 rzeczy, o których warto pamiętać wybierając żłobek lub przedszkole

Święty Mikołaj to przeżytek. Nie chcę oszukiwać swojego dziecka.

Noszone dziecko, szczęśliwa rodzina. O chustach i nosidłach.

Co się stało, kiedy zrozumiałam, że jestem mamą?

Dorosłe dziecko. Jak odebrać dzieciństwo dziecku i dojrzałość dorosłemu

Jestem mamą. Jestem super.

Macierzyństwo to więzienie.

9 sytuacji, które trzeba przeżyć żeby zrozumieć matkę.

Niegrzeczne dzieci nie istnieją. Dorośli? Owszem…

Perfekcyjnie nieperfekcyjni. Czy sami siebie oszukujemy?

Jedna jedyna rzecz, która zniszczy każdą najlepszą relację a miłość zamieni w nienawiść

Co zrobić, by zniszczyć dziecku obecne i przyszłe święta?

Dzieci – śmieci?

Nie bądź ananas, bądź miły dla nas!

Niewygodne fakty, które MUSISZ zaakceptować!

Prezenty. Zastanów się, kogo chcesz uszczęśliwić.

Monitor oddechu – dla kogo, po co i czy warto?

Jak stworzyć szczęśliwego człowieka?

A co jeśli mnie się nie spieszy…

Samodzielność 3-latka w przedszkolu

Szczerość. Trudna sztuka nie tylko od święta.

Nadać imię szczęściu. O największym błędzie jaki popełniłam w ciąży

Klucz do szczęścia

Tosia papa. Ostatnie chwile z naszym pupilem.

Najbardziej stresujący styl wychowania o jakim słyszałam.

Mamo, ja Ciebie wzywam na dywanik!

Mój apel o szacunek dla maluszków.

10 bezwzględnych tekstów matek, których nienawidzą bezdzietne kobiety.

Najlepsze książki – poradniki dla rodziców przyszłych przedszkolaków

Nie, nie, nie. Czego nieświadomie uczymy swoje dzieci?