zwierzak zwierzę prezent święta Boże Narodzenie czy kupować zwierzaka pod choinkę mynio blog

Zwierzak w prezencie. Genialny pomysł czy wielka pomyłka?

 

Od jakiegoś już czasu z każdej strony jesteśmy bombardowani co raz to nowymi pomysłami na prezenty świąteczne. Trzeba przyznać, niektóre propozycje to istna skarbnica.
Poszłam jednak o krok dalej i, jak to ja, trochę przekornie…

Zaczęłam zastanawiać się czy i Tobie przyszedł do głowy pomysł, aby pod choinką czekało na dziecko zwierzątko? Hmm? No dobra, podniosę rękę jako pierwsza!
Dwa lata temu straciliśmy naszego wieloletniego przyjaciela o którym pisałam TUTAJ. Nie ukrywam, zaczęłam rozważać, że fajnym pomysłem będzie nowy zwierzak. Do tego święta tuż tuż…

 
 

ale czy na pewno?

Czy na pozór najcudowniejszy, słodki, żywy piesek czy kotek to na pewno dobry pomysł na prezent? A może zupełnie nieświadomie chcemy sprezentować komuś lub sobie, wielką pomyłkę i obowiązek na który nikt nie jest przygotowany? Może to będzie najgorszy prezent z możliwych i już nawet setna para kiczowatych skarpetek wydaje się bezpieczniejszym rozwiązaniem?
Zdaje się, że to genialny pomysł. No nic nie przebije żywego, słodkiego pluszaka. Wszyscy będą zachwyceni. Taki słodziak nie może się nie podobać!
Jeśli jednak emocje opadną choć odrobinę i przyjdzie myśleć bardziej racjonalnie, okaże się, że pupil pod choinką to tak naprawdę rewolucja domu. Zmieni się wszystko i zmiana ta dotknie wszystkich domowników.

 
zwierzak zwierzę prezent święta Boże Narodzenie czy kupować zwierzaka pod choinkę mynio blog

 
 

o czym należy pamiętać przed zakupem zwierzaka?

1. rozważ czy nie robisz tego jedynie pod naporem próśb dziecka

2. zastanów się czy dziecko w ten sposób nie przekazuje nam ukrytej informacji. Chęć posiadania zwierzaka może być wynikiem poczucia osamotnienia przez dziecko

3. czy aby nie kierujesz się modą? A może koledzy dziecka też mają fajne pieski?

4. pamiętaj, że zwierzak zmieni Wasze życie. Pomyśl, że niektóre z pupili żyją kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat!

5. czy Twoje warunki mieszkaniowe są odpowiednie dla nowego domownika, na przykład metraż?

6. weź pod uwagę wszelkie wydatki, jakich musisz dokonać, aby pupil był zadbany i zdrowy. Pamiętaj o opiece weterynaryjnej, szczepieniach i nieplanowanych zabiegach. Karma, zabawki, akwarium lub terrarium, legowisko i pewnie kilka innych o których zapomniałam

7. czy masz pomysł co zrobić z podopiecznym gdy będziesz chciała wyjechać z rodziną na wakacje?

8. pamiętaj, że zwierzęta rosną i nie zawsze zachowują tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Czy jesteś na to przygotowana? Nie chcesz być przecież tą, która rok później wymienia owczarka na żółwia…

9. jak zachorujesz, będziesz zmęczona, a może nawet skacowana to zabierzesz pupila w mroźny poranek na spacer? Będzie Ci się chciało? Codziennie przez wiele lat?

10. czy po tygodniu nie zaczniesz wyręczać dziecka w jego obowiązkach względem pupila?

11. psy szczekają (oj, wiem), króliki szarpią do upadłego zębami po metalowej klatce (wiem co mówię), świnka morska kwiczy i piszczy (też wiem), itd… Brak umiejętności mowy nie jest gwarancją ciszy i spokoju

12. czy liczysz się z ewentualnymi szkodami? Dajmy na to pierwsze z brzegu pogryzione pantofle, zasikana drewniana podłoga, przegryzione kable…? Nasz owczarek po kąpieli w bagnie wpadł do auta ludzi odwiedzających naszego sąsiada (z beżową materiałową tapicerką!) w Wielkanoc… rozumiesz? 😉

13. niektóre z domowych zwierząt wymagają tresury. Znasz się na tym? Czy wiesz, jak przekazać dziecku w jaki sposób należy się odpowiednio zachowywać by pozytywnie wpłynąć na postawę i zachowanie zwierzęcia?

14. sprawdź czy na przykład sierść pupila nie uczula żadnego z domowników, a jego obecność wśród dzieci jest dla nich w pełni bezpieczna

15. i czy uszanujesz zwierzę tak, jak na to zasługuje?

Pytania i rozważania można mnożyć bez końca. Nie oszukujmy się, decyzja o posiadaniu zwierzaka to poważna sprawa.

 
 

jakie jeszcze decyzje musimy podjąć by dokonać optymalnego dla nas wyboru?

1. zwierzak z hodowli czy ze schroniska?

2. dorosłe zwierzę czy szczeniak, kociak itd.

3. jaka rasa, charakter, wygląd, wielkość, koszt…

4. tresować samodzielnie czy oddać pod opiekę profesjonalistom?

 

zwierzak zwierzę prezent święta Boże Narodzenie czy kupować zwierzaka pod choinkę mynio blog

 
 

mity w które wierzysz kupując dziecku zwierzaka

1. zwierzak w nagrodę
Przede wszystkim dlatego, że zwierzę nie jest kolejnym plastikowym badziewiem, które kilka dni później można rzucić w kąt i o nim zapomnieć. To przede wszystkim obowiązek. Przyjemność owszem, ale dopiero kiedy zapewnisz zwierzęciu wszystko co jest mu niezbędne do komfortowego zwierzęcego życia.

2. najlepszy przyjaciel
Nie zastąpi dziecku przyjaciela ani rówieśnika. Zwierzę nie zastąpi również dziecku rodzica. Oczywiście, są i takie zwierzęta, które się tulą i miziają, a o których dziecko po latach opowiada jak o wielkim przyjacielu. Pewnie, że tak! Ale nie zakładaj, że tak właśnie będzie u Was. Nie zakładaj, że pupil wyręczy w wynajdowaniu dziecku nowych to zabaw lub zastąpi  obecność opiekuna.

3. opieka nad pupilem nauczy dziecko odpowiedzialności
Niekoniecznie. Ta kwestia tak naprawdę zależy od rodzica. O tym, by opieka nad pupilem przyniosła taki rezultat decyduje, moim zdaniem, to co możemy zrobić nim jeszcze zafundujemy taki żywy prezent. Ty najlepiej znasz swoje dziecko, sama oceń czy jest systematyczne czy może ma słomiany zapał.

4. zwierzę jako kompan malucha
Zwierzęta szybko rosną i zmieniają w dorosłe osobniki. Dużo szybciej niż nasze ludzkie dziecko. Zwierzęta w mgnieniu oka mogą stracić dotychczasowe zainteresowanie zabawą z dzieckiem. Dodatkowo, nie wszystkie zwierzęta to lubią. Poczytaj i dotrzyj do odpowiednich informacji nim wybierzesz zwierzę. One, tak jak ludzie, różnią się temperamentem, zachowaniem. Mają własne sympatie i uciechy.

No ok. Skupmy się może na przyjemniejszych aspektach. Są jakieś? Na szczęście cała masa.

 
 

 może by tak optymistyczniej…

1. empatia
Dziecko, mam wrażenie, łatwiej uczy się empatii, współodczuwania dzięki swoim podopiecznym niż dzięki relacji rodzic-dziecko. To może być lalka, chory miś, ale także właśnie domowy zwierzak, który choć w małym stopniu, jest także pod opieką dziecka. Dziecko jest świadkiem lepszego lub gorszego samopoczucia czy zdrowia pupila, czasem się z nim utożsamia. Jako, że zwierzę nie może powiedzieć nam co mu dolega, i my i dziecko staramy się wsłuchać, dotrzeć sercem, uzmysłowić. Stara się wczuć, a stąd już tylko krok do pięknej, ale i trudnej ludzkiej umiejętności jaką jest empatia.

2. przyjaźń na wiele lat
Jeśli macie to szczęście, Wasz pupil będzie Waszym lub dziecka przyjacielem. Być może pierwszym w życiu, ale na pewno najbardziej oddanym i lojalnym. Z takiej relacji może rozbudzić się wieloletnia przyjaźń i piękne wspomnienia na całe życie.

3. spacery
Chcąc nie chcąc, jesteście skazani na spacery. Nie każde wyjście z psem na siku to wspaniała przygoda na świeżym powietrzu, ale to wielka motywacja do codziennych spacerów wraz z dzieckiem. Często to też jedyny ruch fizyczny jaki wykonujemy w ciągu dnia.

4. redukcja stresu
Już nawet samo patrzenie i przebywanie w jednym pokoju z pupilem poprawia nasz nastrój. Konsekwencją takiej relacji jest spowolnienie tętna i spadek ciśnienia krwi.

5. zwiększenie odporności
Dzieci wychowywane w otoczeniu zwierząt rzadziej chorują na alergie i astmę.

6. poprawa nastroju
Bo jest ktoś z nami, jesteśmy mu potrzebni, bo nas wysłucha, a czasem rozśmieszy.

7. nauka odpowiedzialności i konsekwencji
Jak dziecko nie da zwierzakowi jeść, ten będzie głodny. Jak nie wyprowadzi, będzie sprzątał jego kupę spod drzwi, a jak nie wymieni trocin królikowi to prześmiergnie cały pokój. Z tą odpowiedzialnością jest jednak trudniejsza sprawa bo, tak jak pisałam wcześniej, wiele zależy od nas samych. Dziecko musi być w pełni świadome i chętne by podjąć się opieki nad pupilem. Musi też być zaznajomione ze wszystkim co tyczy się prawidłowej opieki nad zwierzęciem. Inaczej, nie możesz niczego od dziecka wymagać. Musi być jasny podział obowiązków pomiędzy domownikami. A to zależy już tylko od rodziców.

8. pewność siebie
Jako mama doszłam do wniosku, że jestem niesamowicie wspaniała 🙂 skoro utrzymuję bobasa przy życiu. Podobnie z dzieckiem i jego pupilem.

 

Jak i wad, zalet też pewnie jeszcze kilka więcej się znajdzie. Przeczytaj uważnie co powyżej, zastanów się na spokojnie. Zwierzak w domu to dopełnienie rodzinnego szczęścia, ciepła i uciechy. Ale trzeba spełnić wiele warunków by było właśnie tak, jak pokazują to w reklamach. Pupil, to prócz szczerej radości, wiele wyrzeczeń, wydatków i trosk.

Nie daj się zwieźć chwili, gorączce świątecznych zakupów. Zbyt wiele zwierzaków nie ma już domu, bo ktoś dał się ponieść złudnym emocjom. Zbyt wielu naszych podopiecznych ląduje na ulicy czy, w najlepszym wypadku, w schronisku z nadzwyczaj błahych powodów. Bo wakacje, bo miejsca jakoś za mało, bo coś tam…

 
zwierzak zwierzę prezent święta Boże Narodzenie czy kupować zwierzaka pod choinkę mynio blog

 

Pamiętaj! Porzucając zwierzaka łamiesz mu serce. One naprawdę tracą sens życia bo tracą Ciebie.

 

Niech Święta będą dla wszystkich wspaniałe, ciepłe i rodzinne. Swędzi mnie w głowie na myśl, że zwierzaka stawia się, zapewne niespecjalnie, na równi z jakimś plastikowym gadżetem do zabawy. Zwierzęcia nie można sprezentować bo nie jest przedmiotem. To odbiera mu jego godność, a w nas umniejsza względem niego szacunek.

 

Czy podjęłaś już decyzję? Jeśli przeczytałaś uważnie ten tekst i nadal czujesz motyle w brzuchu na myśl o nowym zwierzęcym członku rodziny to jednego możesz być pewna…Twojemu pupilowi będzie u Was cudownie!

 

Wesołych Świąt!


 
A tutaj znajdziesz propozycje wymarzonych prezentów  👉🎁 wow, ale fajne!

 

 

 

Mama, socjolog, blogerka. Niepoprawna optymistka.
Cierpliwie łączę obowiązki z pasjami, odkrywam uroki wyzwań ambitnej mamy z prawdziwym i codziennym macierzyństwem. Książkoholiczka kochająca dobre jedzenie i nietolerująca ściemy. Pasjonatka urokliwych miejsc i ładnych rzeczy. Znajdziesz mnie tutaj

Może spodoba ci się

Pucio – niezwykła seria, która wspiera mowę dziecka w czasie zabawy

Jak zachęcić dziecko do czytania książek? 6 sprawdzonych sposobów

9 sytuacji, które trzeba przeżyć żeby zrozumieć matkę.

Jak to jest mieć dzieci, czyli różnice w byciu mamą jedynaka i rodzeństwa

Czy istnieje sposób na spokojne dziecko? Ja już go znam

100 pomysłów na prezent do 50 złotych na Dzień Dziecka

Czujesz, że nie możesz dotrzeć do swojego dziecka? Napisz list!

Przemoc wobec dzieci to nie tylko bicie. Czym krzywdzimy nasze maluchy?

Chustowanie, czyli noszenie dziecka w chuście. Nasza wspaniała przygoda

Myniowa bawialnia poleca #2 najciekawsze zabawki dla dzieci

Zabawki do piasku, wody i ogrodu. Mega propozycje!

Bezpłatne zajęcia pozalekcyjne. Gotowy plan niesamowitych zajęć dodatkowych dla dzieci w każdym wieku

10 rzeczy, które kochamy w ojcach

Klucz do szczęścia

Co się stało, kiedy zrozumiałam, że jestem mamą?

Urocze pudełko na skarby dla małej dziewczynki DIY

Niewygodne fakty, które MUSISZ zaakceptować!

Jaka mama, taka córka – najlepsze zestawy ubrań dla mamy i córki cz. 2

Co zrobić żeby dziecko chętnie (i dokładnie) myło zęby? Moje sprawdzone sposoby

Mama ma czas, czyli koniec z zimną kawą + mega darmowy bonus!

100 pomysłów na prezent urodzinowy dla dwulatka

Dzieci – śmieci?

Kiedy pojawia się rodzeństwo, dziecku może zawalić się świat – 6 kroków by pomóc starszemu dziecku

Self-Reg. Metoda, która zrewolucjonizuje Twoje podejście do “niegrzecznych” dzieci

Nadać imię szczęściu. O największym błędzie jaki popełniłam w ciąży

Macierzyństwo to więzienie.

Atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi w Międzyzdrojach. Co zobaczyć, gdzie zjeść?

13 sekretów, które zdradzę Ci o sobie

Macierzyństwo z pasją – 3 złote zasady, które gwarantują sukces i szczęście

Szacunek do starszych i to, co mi w nim przeszkadza.

Lisciani: wciągające zabawki stworzone dla przedszkolaków

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS) – jak możesz uratować swoje dziecko

Jaka mama, taka córka – najlepsze zestawy ubrań dla mamy i córki

O co tak naprawdę chodzi w rodzicielstwie?

Najchętniej czytane wpisy na blogu, które pokochałyście w 2018 roku!

Książki poradniki dla rodziców przyszłych przedszkolaków

Najlepsze rady macierzyńskie, jakie kiedykolwiek otrzymałam.

Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu?

7 oznak, że dziecko ma za dużo zabawek

Zabobony i przesądy w ciąży, czyli rzecz o głaskaniu barana w świetle Księżyca

Bez mamy – jak to jest być samotnym ojcem? Wywiad

Wychować boga, czyli dziecko na rodzinnym piedestale

100 pomysłów na prezent urodzinowy dla trzylatka

Od tych tekstów mamo, jeży się włos na głowie.

Sprawdzony sposób na odpieluchowanie dziecka bez stresu + propozycje zabaw i poradniki

Nie, nie, nie. Czego nieświadomie uczymy swoje dzieci?

Prezent na zajączka do 50 złotych 🐇🐇🐇 aż 100 propozycji!

Choćbyś zrobiła wszystko idealnie, jest coś co zniszczy te święta. Domyślasz się?

Pozwólmy kobietom nie być matkami

Przyjęcie w domu dla maluszka – szybko, łatwo i przyjemnie? To możliwe!

Argumenty rodziców z którymi nigdy się nie zgodzę. A Ty?

10 bezwzględnych tekstów matek, których nienawidzą bezdzietne kobiety.

Baby box czyli wyprawka idealna- jeden gadżet z mnóstwem zastosowań

Refluks u dziecka – dieta i zalecenia w trosce o zdrowie malucha

Sprawdzone triki, które doceni każdy rodzic w kryzysowej sytuacji

Dzieci nie są złe i już

5 pomysłów na prezent dla Babci i Dziadka – odlewy z gipsu DIY

Czy brać dziecko na pogrzeb? Jak się zachować, kiedy umiera bliska osoba?

Macierzyństwo to monotonia, nuda i rutyna? Przekonaj się jak to jest naprawdę!

Jedna jedyna rzecz, która zniszczy każdą najlepszą relację a miłość zamieni w nienawiść

Ach, te postanowienia… Ze mną Ci się uda!

Samodzielność 3-latka w przedszkolu – co przedszkolak umieć powinien

Co zrobić by dziecko przespało przynajmniej 10 godzin. Tajemne triki na spokojny i długi sen.

O tym, skąd u dzieci biorą się niechciane zachowania

Nie bądź ananas, bądź miły dla nas!

Jest sobota a ja jestem w lesie. Nie, nie z pracą. Z rodziną

Jak zrobić trafiony prezent, który ucieszy? Poznaj tajemnicę obdarowywania

Recenzja wideo niani Vtech VM5252 – spokojna mama, bezpieczny maluch

Monitor oddechu – dla kogo, po co i czy warto?

Pomysł na prezent dla dziecka do 50 złotych na Mikołajki

Wiersze, rymowanki i życzenia na Dzień Babci i Dziadka – prawie 120 propozycji!

Mówisz i masz, czyli jak nasze słowa kształtują dziecko

Las w słoiku – jak wykonać i pielęgnować by przetrwał lata • DIY

Dziś są Twoje urodziny 💚

Biegnij, to może się przewrócisz!

Myniowa bawialnia poleca #1 najciekawsze zabawki dla dzieci

Najważniejsze zasady bezpiecznej podróży z dzieckiem

Problemy ze snem dziecka? Zobacz jakie sposoby na spokojny sen dziecka mają inne mamy

Makieta gospodarstwa rolnego – jak wykonać krok po kroku piękną dioramę • DIY

Odkryłam dlaczego jestem złą mamą…

3 dni wakacji i ręce opadają. Najgorsze podsłyszane teksty kierowane do dzieci

Pomysł na najlepszy prezent – Dzień Matki

Perfekcyjnie nieperfekcyjni. Czyli jak skutecznie oszukiwać siebie

W macierzyństwie żeby wygrać czasem trzeba odpuścić i przestać walczyć

Pomysł na prezent dla pielęgniarki

Niesamowite fakty i mity na temat noszenia dziecka

Jak zniechęcić dziecko do lekarzy

Mamo, ja Ciebie wzywam na dywanik!

A co jeśli mnie się nie spieszy…

Przesądy i zabobony dla mamy i dziecka – aż strach czytać!

3 sprzęty bez których byłabym fatalną matką!

Żłobek i przedszkole – podsumowanie najlepszych wpisów

Cudowna kartka laurka pop-up na Dzień Mamy i Babci • DIY

Jedna jedyna sytuacja, kiedy Walentynki mają sens

Najwspanialsze cytaty o dzieciach – Janusz Korczak

Mój apel o szacunek dla maluszków.

Wyprawka do przedszkola + podpisywanie wyprawki

Mamo, jesteś najlepsza!

Moje dziecko lepsze? O tym, że nic nie spadło mi z nieba.

Czy istnieje najlepszy czas na dziecko?

Niezwykłe gry planszowe dla miłośników dinozaurów + ROZDANIE

Głupi nie wie, że jest głupi

Świece żelowe w szkle – pomysł na bożonarodzeniowy prezent DIY

Pomysł na najlepszy prezent – Dzień Ojca

Czy istnieje mądra kara?

Jak ogarnąć nieogarnięte? O zarządzaniu czasem dla kobiet

Wyprawka dla dziecka – co kompletnie się nam nie przydało

Stawianie granic dziecku – czy to w porządku?

Akuku Mamo! czyli szukam przyjaciółki z sąsiedztwa

Jak pozytywnie wspierać rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia (dotyczy również starszych dzieci)

Esencja bliskości w praktyce czyli rodzaje chust i nosideł

Jestem mamą. Jestem super.

Przykazania szczęśliwej mamy – musisz je poznać!

Ciemno, ciemniej. Dzieci w piekle depresji

Zabobony i przesądy, które pomagają zajść w ciążę

13 przykazań rodzica – o tym co najważniejsze i dlaczego cała reszta nadaje się do kosza

Bałagan? Jaki bałagan? Królewna idzie napić się kawki.

16 najlepszych soundtracków z gier. Posłuchaj!

Trafiony prezent na Roczek, Chrzest i Komunię Świętą

20 rzeczy, o których warto pamiętać wybierając żłobek lub przedszkole

Miłość do dziecka wyrażona wierszem – 3 wspaniałe propozycje

Święty Mikołaj to przeżytek. Nie chcę oszukiwać swojego dziecka.

Trampolina ogrodowa – jaką wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie

Manhattan Toy: zabawki dla niemowląt. Nasze propozycje na Dzień Dziecka + KONKURS!

Dobry mąż to zła żona

Rodzicielstwo zaczyna się od rodziców

Tego dziecka nie uczę. O oddawaniu krzywd i zemście.

Szczerość. Trudna sztuka nie tylko od święta.

W czym Ci dziecko nie pomoże. Macierzyństwo planem naprawczym związku.

Moja tajna broń w walce z rodzicielskimi porażkami + rabat ubraniowy

Czy zabawki mogą uczyć czegoś złego? Czyli, czym moje dzieci nie będą się nigdy bawić

8 najbardziej zaskakujących rzeczy w macierzyństwie. Zgadzasz się?

Zabawkowa suszarka na pranie dla dziecka DIY

Gadżety pomocne przy karmieniu piersią + książki

Jak stworzyć szczęśliwego człowieka?

Większość z Was zapomniała o tym wychowując dzieci…

Kiedy chłopiec pomaluje paznokcie świat wstrzymuje oddech

Myniowa bawialnia poleca #3 najciekawsze drewniane zabawki dla dzieci

Najbardziej stresujący styl wychowania o jakim słyszałam.

Kosmetyki hity, które uwielbiam i polecam cz.1

Memories box – najlepszy prezent dla dziecka z okazji… życia

Dziecko i sąsiedzi. Czy to mieszanka wybuchowa?

Co zrobić żeby 500+ nigdy się nie skończyło

Tosia papa. Ostatnie chwile z naszym pupilem.

3 myśli, od których zapala mi się czerwona lampka

Jaki tata, takie dziecko – najlepsze zestawy ubrań dla taty i dziecka

Tego uczę swoje dziecko i obrywam za to po uszach!

Jestem człowiekiem, kobietą, matką. Ja wymagam, oczekuję, boję się i narzekam. Bo mogę

Zakaz krzyku na placu zabaw, czyli mama traci cierpliwość do… mam

Dorosłe dziecko. Jak odebrać dzieciństwo dziecku i dojrzałość dorosłemu

Czy Twoje dziecko może być… kimś?

Tablica manipulacyjna dla dziecka – DIY

Rodzice! Opamiętajcie się bo nie będziecie mieli kogo ratować!

Klaps to nie bicie? Dziecko nie człowiek?

Podróż z dzieckiem – niezawodne gadżety na bezpieczną i wygodną wyprawę

Kosmetyki hity, które uwielbiam i polecam #2

Wieczorne rytuały z dzieckiem na szczęśliwe życie

Kinderkraft Prime, czyli miasto i teren na wyciągnięcie ręki – recenzja wózka 2 w 1

Najszybszy na świecie prezent dla babci w 4 odsłonach. DIY

Chciałabym urodzić dziewczynkę, wolałabym żeby był chłopiec…

Pomysły na prezent na Dzień Babci i Dziadka

4 irytujące zachowania matek, które można logicznie wytłumaczyć. Też tak robisz?

Kreatywne zabawki dla przedszkolaka, które uczą cierpliwości

Dla babci i dziadka. Życzenia-marzenia.

Nie spodziewałabyś się, że możesz dostać to od własnego dziecka

Macierzyństwo zmienia kobietę. To źle?

Planszówka, która wzrusza, wzmacnia relacje i bawi – teraz dla Ciebie zupełnie za darmo!