zwierzak zwierzę prezent święta Boże Narodzenie czy kupować zwierzaka pod choinkę mynio blog

Zwierzak w prezencie. Genialny pomysł czy wielka pomyłka?

 

Od jakiegoś już czasu z każdej strony jesteśmy bombardowani co raz to nowymi pomysłami na prezenty świąteczne. Trzeba przyznać, niektóre propozycje to istna skarbnica.
Poszłam jednak o krok dalej i, jak to ja, trochę przekornie…

Zaczęłam zastanawiać się czy i Tobie przyszedł do głowy pomysł, aby pod choinką czekało na dziecko zwierzątko? Hmm? No dobra, podniosę rękę jako pierwsza!
Dwa lata temu straciliśmy naszego wieloletniego przyjaciela o którym pisałam TUTAJ. Nie ukrywam, zaczęłam rozważać, że fajnym pomysłem będzie nowy zwierzak. Do tego święta tuż tuż…

 
 

ale czy na pewno?

Czy na pozór najcudowniejszy, słodki, żywy piesek czy kotek to na pewno dobry pomysł na prezent? A może zupełnie nieświadomie chcemy sprezentować komuś lub sobie, wielką pomyłkę i obowiązek na który nikt nie jest przygotowany? Może to będzie najgorszy prezent z możliwych i już nawet setna para kiczowatych skarpetek wydaje się bezpieczniejszym rozwiązaniem?
Zdaje się, że to genialny pomysł. No nic nie przebije żywego, słodkiego pluszaka. Wszyscy będą zachwyceni. Taki słodziak nie może się nie podobać!
Jeśli jednak emocje opadną choć odrobinę i przyjdzie myśleć bardziej racjonalnie, okaże się, że pupil pod choinką to tak naprawdę rewolucja domu. Zmieni się wszystko i zmiana ta dotknie wszystkich domowników.

 
zwierzak zwierzę prezent święta Boże Narodzenie czy kupować zwierzaka pod choinkę mynio blog

 
 

o czym należy pamiętać przed zakupem zwierzaka?

1. rozważ czy nie robisz tego jedynie pod naporem próśb dziecka

2. zastanów się czy dziecko w ten sposób nie przekazuje nam ukrytej informacji. Chęć posiadania zwierzaka może być wynikiem poczucia osamotnienia przez dziecko

3. czy aby nie kierujesz się modą? A może koledzy dziecka też mają fajne pieski?

4. pamiętaj, że zwierzak zmieni Wasze życie. Pomyśl, że niektóre z pupili żyją kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat!

5. czy Twoje warunki mieszkaniowe są odpowiednie dla nowego domownika, na przykład metraż?

6. weź pod uwagę wszelkie wydatki, jakich musisz dokonać, aby pupil był zadbany i zdrowy. Pamiętaj o opiece weterynaryjnej, szczepieniach i nieplanowanych zabiegach. Karma, zabawki, akwarium lub terrarium, legowisko i pewnie kilka innych o których zapomniałam

7. czy masz pomysł co zrobić z podopiecznym gdy będziesz chciała wyjechać z rodziną na wakacje?

8. pamiętaj, że zwierzęta rosną i nie zawsze zachowują tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Czy jesteś na to przygotowana? Nie chcesz być przecież tą, która rok później wymienia owczarka na żółwia…

9. jak zachorujesz, będziesz zmęczona, a może nawet skacowana to zabierzesz pupila w mroźny poranek na spacer? Będzie Ci się chciało? Codziennie przez wiele lat?

10. czy po tygodniu nie zaczniesz wyręczać dziecka w jego obowiązkach względem pupila?

11. psy szczekają (oj, wiem), króliki szarpią do upadłego zębami po metalowej klatce (wiem co mówię), świnka morska kwiczy i piszczy (też wiem), itd… Brak umiejętności mowy nie jest gwarancją ciszy i spokoju

12. czy liczysz się z ewentualnymi szkodami? Dajmy na to pierwsze z brzegu pogryzione pantofle, zasikana drewniana podłoga, przegryzione kable…? Nasz owczarek po kąpieli w bagnie wpadł do auta ludzi odwiedzających naszego sąsiada (z beżową materiałową tapicerką!) w Wielkanoc… rozumiesz? 😉

13. niektóre z domowych zwierząt wymagają tresury. Znasz się na tym? Czy wiesz, jak przekazać dziecku w jaki sposób należy się odpowiednio zachowywać by pozytywnie wpłynąć na postawę i zachowanie zwierzęcia?

14. sprawdź czy na przykład sierść pupila nie uczula żadnego z domowników, a jego obecność wśród dzieci jest dla nich w pełni bezpieczna

15. i czy uszanujesz zwierzę tak, jak na to zasługuje?

Pytania i rozważania można mnożyć bez końca. Nie oszukujmy się, decyzja o posiadaniu zwierzaka to poważna sprawa.

 
 

jakie jeszcze decyzje musimy podjąć by dokonać optymalnego dla nas wyboru?

1. zwierzak z hodowli czy ze schroniska?

2. dorosłe zwierzę czy szczeniak, kociak itd.

3. jaka rasa, charakter, wygląd, wielkość, koszt…

4. tresować samodzielnie czy oddać pod opiekę profesjonalistom?

 

zwierzak zwierzę prezent święta Boże Narodzenie czy kupować zwierzaka pod choinkę mynio blog

 
 

mity w które wierzysz kupując dziecku zwierzaka

1. zwierzak w nagrodę
Przede wszystkim dlatego, że zwierzę nie jest kolejnym plastikowym badziewiem, które kilka dni później można rzucić w kąt i o nim zapomnieć. To przede wszystkim obowiązek. Przyjemność owszem, ale dopiero kiedy zapewnisz zwierzęciu wszystko co jest mu niezbędne do komfortowego zwierzęcego życia.

2. najlepszy przyjaciel
Nie zastąpi dziecku przyjaciela ani rówieśnika. Zwierzę nie zastąpi również dziecku rodzica. Oczywiście, są i takie zwierzęta, które się tulą i miziają, a o których dziecko po latach opowiada jak o wielkim przyjacielu. Pewnie, że tak! Ale nie zakładaj, że tak właśnie będzie u Was. Nie zakładaj, że pupil wyręczy w wynajdowaniu dziecku nowych to zabaw lub zastąpi  obecność opiekuna.

3. opieka nad pupilem nauczy dziecko odpowiedzialności
Niekoniecznie. Ta kwestia tak naprawdę zależy od rodzica. O tym, by opieka nad pupilem przyniosła taki rezultat decyduje, moim zdaniem, to co możemy zrobić nim jeszcze zafundujemy taki żywy prezent. Ty najlepiej znasz swoje dziecko, sama oceń czy jest systematyczne czy może ma słomiany zapał.

4. zwierzę jako kompan malucha
Zwierzęta szybko rosną i zmieniają w dorosłe osobniki. Dużo szybciej niż nasze ludzkie dziecko. Zwierzęta w mgnieniu oka mogą stracić dotychczasowe zainteresowanie zabawą z dzieckiem. Dodatkowo, nie wszystkie zwierzęta to lubią. Poczytaj i dotrzyj do odpowiednich informacji nim wybierzesz zwierzę. One, tak jak ludzie, różnią się temperamentem, zachowaniem. Mają własne sympatie i uciechy.

No ok. Skupmy się może na przyjemniejszych aspektach. Są jakieś? Na szczęście cała masa.

 
 

 może by tak optymistyczniej…

1. empatia
Dziecko, mam wrażenie, łatwiej uczy się empatii, współodczuwania dzięki swoim podopiecznym niż dzięki relacji rodzic-dziecko. To może być lalka, chory miś, ale także właśnie domowy zwierzak, który choć w małym stopniu, jest także pod opieką dziecka. Dziecko jest świadkiem lepszego lub gorszego samopoczucia czy zdrowia pupila, czasem się z nim utożsamia. Jako, że zwierzę nie może powiedzieć nam co mu dolega, i my i dziecko staramy się wsłuchać, dotrzeć sercem, uzmysłowić. Stara się wczuć, a stąd już tylko krok do pięknej, ale i trudnej ludzkiej umiejętności jaką jest empatia.

2. przyjaźń na wiele lat
Jeśli macie to szczęście, Wasz pupil będzie Waszym lub dziecka przyjacielem. Być może pierwszym w życiu, ale na pewno najbardziej oddanym i lojalnym. Z takiej relacji może rozbudzić się wieloletnia przyjaźń i piękne wspomnienia na całe życie.

3. spacery
Chcąc nie chcąc, jesteście skazani na spacery. Nie każde wyjście z psem na siku to wspaniała przygoda na świeżym powietrzu, ale to wielka motywacja do codziennych spacerów wraz z dzieckiem. Często to też jedyny ruch fizyczny jaki wykonujemy w ciągu dnia.

4. redukcja stresu
Już nawet samo patrzenie i przebywanie w jednym pokoju z pupilem poprawia nasz nastrój. Konsekwencją takiej relacji jest spowolnienie tętna i spadek ciśnienia krwi.

5. zwiększenie odporności
Dzieci wychowywane w otoczeniu zwierząt rzadziej chorują na alergie i astmę.

6. poprawa nastroju
Bo jest ktoś z nami, jesteśmy mu potrzebni, bo nas wysłucha, a czasem rozśmieszy.

7. nauka odpowiedzialności i konsekwencji
Jak dziecko nie da zwierzakowi jeść, ten będzie głodny. Jak nie wyprowadzi, będzie sprzątał jego kupę spod drzwi, a jak nie wymieni trocin królikowi to prześmiergnie cały pokój. Z tą odpowiedzialnością jest jednak trudniejsza sprawa bo, tak jak pisałam wcześniej, wiele zależy od nas samych. Dziecko musi być w pełni świadome i chętne by podjąć się opieki nad pupilem. Musi też być zaznajomione ze wszystkim co tyczy się prawidłowej opieki nad zwierzęciem. Inaczej, nie możesz niczego od dziecka wymagać. Musi być jasny podział obowiązków pomiędzy domownikami. A to zależy już tylko od rodziców.

8. pewność siebie
Jako mama doszłam do wniosku, że jestem niesamowicie wspaniała 🙂 skoro utrzymuję bobasa przy życiu. Podobnie z dzieckiem i jego pupilem.

 

Jak i wad, zalet też pewnie jeszcze kilka więcej się znajdzie. Przeczytaj uważnie co powyżej, zastanów się na spokojnie. Zwierzak w domu to dopełnienie rodzinnego szczęścia, ciepła i uciechy. Ale trzeba spełnić wiele warunków by było właśnie tak, jak pokazują to w reklamach. Pupil, to prócz szczerej radości, wiele wyrzeczeń, wydatków i trosk.

Nie daj się zwieźć chwili, gorączce świątecznych zakupów. Zbyt wiele zwierzaków nie ma już domu, bo ktoś dał się ponieść złudnym emocjom. Zbyt wielu naszych podopiecznych ląduje na ulicy czy, w najlepszym wypadku, w schronisku z nadzwyczaj błahych powodów. Bo wakacje, bo miejsca jakoś za mało, bo coś tam…

 
zwierzak zwierzę prezent święta Boże Narodzenie czy kupować zwierzaka pod choinkę mynio blog

 

Pamiętaj! Porzucając zwierzaka łamiesz mu serce. One naprawdę tracą sens życia bo tracą Ciebie.

 

Niech Święta będą dla wszystkich wspaniałe, ciepłe i rodzinne. Swędzi mnie w głowie na myśl, że zwierzaka stawia się, zapewne niespecjalnie, na równi z jakimś plastikowym gadżetem do zabawy. Zwierzęcia nie można sprezentować bo nie jest przedmiotem. To odbiera mu jego godność, a w nas umniejsza względem niego szacunek.

 

Czy podjęłaś już decyzję? Jeśli przeczytałaś uważnie ten tekst i nadal czujesz motyle w brzuchu na myśl o nowym zwierzęcym członku rodziny to jednego możesz być pewna…Twojemu pupilowi będzie u Was cudownie!

 

Wesołych Świąt!


 
A tutaj znajdziesz propozycje wymarzonych prezentów  👉🎁 wow, ale fajne!

 

 

 

Mama, socjolog, blogerka. Niepoprawna optymistka.
Cierpliwie łączę obowiązki z pasjami, odkrywam uroki wyzwań ambitnej mamy z prawdziwym i codziennym macierzyństwem. Książkoholiczka kochająca dobre jedzenie i nietolerująca ściemy. Pasjonatka urokliwych miejsc i ładnych rzeczy. Znajdziesz mnie tutaj

Może spodoba ci się

Poronienie – czego nie mówić kobiecie po stracie, jak pomóc rodzicom

Sprawdzony sposób na odpieluchowanie dziecka bez stresu + propozycje zabaw i poradniki

3 sprzęty bez których byłabym fatalną matką!

Problemy ze snem dziecka? Zobacz jakie sposoby na spokojny sen dziecka mają inne mamy

Tego dziecka nie uczę. O oddawaniu krzywd i zemście.

Jest sobota a ja jestem w lesie. Nie, nie z pracą. Z rodziną

Nadać imię szczęściu. O największym błędzie jaki popełniłam w ciąży

Zabobony i przesądy w ciąży, czyli rzecz o głaskaniu barana w świetle Księżyca

20 rzeczy, o których warto pamiętać wybierając żłobek lub przedszkole

Wyprawka przyszłej mamy i niemowlaka – nawet byś o tym nie pomyślała, a warto! Pomysł na prezent

Mały Książę i inne dzieła Antoine De Saint-Exupery • cytaty

Ciemno, ciemniej. Dzieci w piekle depresji

Niesamowite fakty i mity na temat noszenia dziecka

3 myśli, od których zapala mi się czerwona lampka

Prezent na roczek! Ponad 100 pomysłów na prezent z okazji 1 urodzin

Wyprawka do przedszkola + podpisywanie wyprawki

Monitor oddechu – dla kogo, po co i czy warto?

Piłkarzyki – jak zrobić genialną zabawkę ze śmieci w 1,5 godziny? DIY

Nie bądź ananas, bądź miły dla nas!

100 pomysłów na prezent urodzinowy dla dwulatka

Baby box czyli wyprawka idealna- jeden gadżet z mnóstwem zastosowań

Niewygodne fakty, które MUSISZ zaakceptować!

Urocze pudełko na skarby dla małej dziewczynki DIY

Jak stworzyć szczęśliwego człowieka?

Recenzja wideo niani Vtech VM5252 – spokojna mama, bezpieczny maluch

Czy istnieje sposób na spokojne dziecko? Ja już go znam

Jaki tata, takie dziecko – najlepsze zestawy ubrań dla taty i dziecka

Jaka mama, taka córka – najlepsze zestawy ubrań dla mamy i córki cz. 2

Jak zniechęcić dziecko do lekarzy

O co tak naprawdę chodzi w rodzicielstwie?

Trampolina ogrodowa – jaką wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie

Co zrobić by dziecko przespało przynajmniej 10 godzin. Tajemne triki na spokojny i długi sen.

List od św. Mikołaja, czyli przywracamy magię świąt. Jak to możliwe?

Najlepsze rady macierzyńskie, jakie kiedykolwiek otrzymałam.

100 pomysłów na prezent urodzinowy dla trzylatka

Jak zrobić trafiony prezent, który ucieszy? Poznaj tajemnicę obdarowywania

Daj jej tę czekoladę, przecież ma mleko, czyli teksty, które warto obrócić w kiepski żart

Książki poradniki dla rodziców przyszłych przedszkolaków

Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu?

Gadżety pomocne przy karmieniu piersią + książki

Magnetyczne rybki z filcu – pomysł na prezent dla dziecka. Meeega DIY

Mówisz i masz, czyli jak nasze słowa kształtują dziecko

Tablica manipulacyjna dla dziecka – DIY

Szacunek do starszych i to, co mi w nim przeszkadza.

Rodzice! Opamiętajcie się bo nie będziecie mieli kogo ratować!

Najważniejsze zasady bezpiecznej podróży z dzieckiem

Wyprawka dla dziecka – co kompletnie się nam nie przydało

Pomysł na najlepszy prezent – Dzień Matki

Dla babci i dziadka. Życzenia-marzenia.

Szpinak robi mniam, czyli jak umilić posiłki i zachęcić do smakowania + jak zabić apetyt?

Mamo, jesteś najlepsza!

Kosmetyki hity, które uwielbiam i polecam #2

Planszówka, która wzrusza, wzmacnia relacje i bawi – teraz dla Ciebie zupełnie za darmo!

Moja tajna broń w walce z rodzicielskimi porażkami + rabat ubraniowy

A co jeśli mnie się nie spieszy…

Co zrobić żeby dziecko chętnie (i dokładnie) myło zęby? Moje sprawdzone sposoby

Jaka mama, taka córka – najlepsze zestawy ubrań dla mamy i córki

Zakaz krzyku na placu zabaw, czyli mama traci cierpliwość do… mam

100 pomysłów na prezent do 50 złotych na Dzień Dziecka

Czy Twoje dziecko może być… kimś?

Najbardziej stresujący styl wychowania o jakim słyszałam.

Argumenty rodziców z którymi nigdy się nie zgodzę. A Ty?

Esencja bliskości w praktyce czyli rodzaje chust i nosideł

Jeśli zastanawiasz się, czy robisz TO dobrze, zadaj sobie TO jedno pytanie

Self-Reg. Metoda, która zrewolucjonizuje Twoje podejście do “niegrzecznych” dzieci

Kreatywne zabawki dla przedszkolaka, które uczą cierpliwości

Las w słoiku – jak wykonać i pielęgnować by przetrwał lata • DIY

Jak pozytywnie wspierać rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia (dotyczy również starszych dzieci)

Tego uczę swoje dziecko i obrywam za to po uszach!

Wychować boga, czyli dziecko na rodzinnym piedestale

Ach, te postanowienia… Ze mną Ci się uda!

Tosia papa. Ostatnie chwile z naszym pupilem.

Chciałabym urodzić dziewczynkę, wolałabym żeby był chłopiec…

Lisciani: wciągające zabawki stworzone dla przedszkolaków

Myniowa bawialnia poleca #1 najciekawsze zabawki dla dzieci

Dzieci – śmieci?

7 oznak, że dziecko ma za dużo zabawek

9 sytuacji, które trzeba przeżyć żeby zrozumieć matkę.

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS) – jak możesz uratować swoje dziecko

Odkryłam dlaczego jestem złą mamą…

Jedna jedyna rzecz, która zniszczy każdą najlepszą relację a miłość zamieni w nienawiść

Dziś są Twoje urodziny 💚

W macierzyństwie żeby wygrać czasem trzeba odpuścić i przestać walczyć

Manhattan Toy: zabawki dla niemowląt. Nasze propozycje na Dzień Dziecka + KONKURS!

13 sekretów, które zdradzę Ci o sobie

Zabawki do piasku, wody i ogrodu. Mega propozycje!

Przesądy i zabobony dla mamy i dziecka – aż strach czytać!

Stawianie granic dziecku – czy to w porządku?

Chustowanie, czyli noszenie dziecka w chuście. Nasza wspaniała przygoda

Przemoc wobec dzieci to nie tylko bicie. Czym krzywdzimy nasze maluchy?

Świece żelowe w szkle – pomysł na bożonarodzeniowy prezent DIY

3 dni wakacji i ręce opadają. Najgorsze podsłyszane teksty kierowane do dzieci

Klucz do szczęścia

Bałagan? Jaki bałagan? Królewna idzie napić się kawki.

Przykazania szczęśliwej mamy – musisz je poznać!

Co się stało, kiedy zrozumiałam, że jestem mamą?

Nie, nie, nie. Czego nieświadomie uczymy swoje dzieci?

Zabawkowa suszarka na pranie dla dziecka DIY

Memories box – najlepszy prezent dla dziecka z okazji… życia

Podróż z dzieckiem – niezawodne gadżety na bezpieczną i wygodną wyprawę

Zdziwisz się, jaka muzyka oczaruje Twoje dziecko

Co zrobić żeby 500+ nigdy się nie skończyło

Akuku Mamo! czyli szukam przyjaciółki z sąsiedztwa

Mama ma czas, czyli koniec z zimną kawą + mega darmowy bonus!

Moje dziecko lepsze? O tym, że nic nie spadło mi z nieba.

5 pomysłów na prezent dla Babci i Dziadka – odlewy z gipsu DIY

Jestem mamą. Jestem super.

Sprawdzone triki, które doceni każdy rodzic w kryzysowej sytuacji

Dobry mąż to zła żona

Nie spodziewałabyś się, że możesz dostać to od własnego dziecka

Kinderkraft Prime, czyli miasto i teren na wyciągnięcie ręki – recenzja wózka 2 w 1

10 bezwzględnych tekstów matek, których nienawidzą bezdzietne kobiety.

Biegnij, to może się przewrócisz!

Jak ogarnąć nieogarnięte? O zarządzaniu czasem dla kobiet

Wieczorne rytuały z dzieckiem na szczęśliwe życie

Najszybszy na świecie prezent dla babci w 4 odsłonach. DIY

4 irytujące zachowania matek, które można logicznie wytłumaczyć. Też tak robisz?

Kiedy pojawia się rodzeństwo, dziecku może zawalić się świat – 6 kroków by pomóc starszemu dziecku

Macierzyństwo zmienia kobietę. To źle?

Prezent na zajączka do 50 złotych 🐇🐇🐇 aż 100 propozycji!

Myniowa bawialnia poleca #3 najciekawsze drewniane zabawki dla dzieci

Jedna jedyna sytuacja, kiedy Walentynki mają sens

Pomysł na prezent dla pielęgniarki

Bez mamy – jak to jest być samotnym ojcem? Wywiad

Pucio – niezwykła seria, która wspiera mowę dziecka w czasie zabawy

O tym, skąd u dzieci biorą się niechciane zachowania

Większość z Was zapomniała o tym wychowując dzieci…

Samodzielność 3-latka w przedszkolu – co przedszkolak umieć powinien

Kosmetyki hity, które uwielbiam i polecam cz.1

Dzieci nie są złe i już

13 przykazań rodzica – o tym co najważniejsze i dlaczego cała reszta nadaje się do kosza

Kiedy chłopiec pomaluje paznokcie świat wstrzymuje oddech

Bezpłatne zajęcia pozalekcyjne. Gotowy plan niesamowitych zajęć dodatkowych dla dzieci w każdym wieku

Jestem człowiekiem, kobietą, matką. Ja wymagam, oczekuję, boję się i narzekam. Bo mogę

Najwspanialsze cytaty o dzieciach – Janusz Korczak

Święty Mikołaj to przeżytek. Nie chcę oszukiwać swojego dziecka.

Jak to jest mieć dzieci, czyli różnice w byciu mamą jedynaka i rodzeństwa

Skąd czerpię pomysły na zdrowe lunchboxy do przedszkola i na wycieczki z dziećmi? No pewnie, zgadłaś!

Dorosłe dziecko. Jak odebrać dzieciństwo dziecku i dojrzałość dorosłemu

Klaps to nie bicie? Dziecko nie człowiek?

Cudowna kartka laurka pop-up na Dzień Mamy i Babci • DIY

8 najbardziej zaskakujących rzeczy w macierzyństwie. Zgadzasz się?

Macierzyństwo to więzienie.

Atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi w Międzyzdrojach. Co zobaczyć, gdzie zjeść?

Macierzyństwo z pasją – 3 złote zasady, które gwarantują sukces i szczęście

Czy zabawki mogą uczyć czegoś złego? Czyli, czym moje dzieci nie będą się nigdy bawić

Od tych tekstów mamo, jeży się włos na głowie.

Macierzyństwo to monotonia, nuda i rutyna? Przekonaj się jak to jest naprawdę!

Zabobony i przesądy, które pomagają zajść w ciążę

Pozwólmy kobietom nie być matkami

Myniowa bawialnia poleca #2 najciekawsze zabawki dla dzieci

Refluks u dziecka – dieta i zalecenia w trosce o zdrowie malucha

Wiersze, rymowanki i życzenia na Dzień Babci i Dziadka – prawie 120 propozycji!

Jak zachęcić dziecko do czytania książek? 6 sprawdzonych sposobów

Czy brać dziecko na pogrzeb? Jak się zachować, kiedy umiera bliska osoba?

Rodzicielstwo zaczyna się od rodziców

Gry – ponad 100 najlepszych gier dla najmłodszych dzieci i przedszkolaków. Meeega ściąga

Niezwykłe gry planszowe dla miłośników dinozaurów + ROZDANIE

Choćbyś zrobiła wszystko idealnie, jest coś co zniszczy te święta. Domyślasz się?

Czujesz, że nie możesz dotrzeć do swojego dziecka? Napisz list!

Zastanawiałaś się nad tym, co przy dzieciach mówisz… sama do siebie?

Perfekcyjnie nieperfekcyjni. Czyli jak skutecznie oszukiwać siebie

Pomysł na prezent dla dziecka do 50 złotych na Mikołajki

Pomysły na prezent na Dzień Babci i Dziadka

Dziecko i sąsiedzi. Czy to mieszanka wybuchowa?

Pomysł na najlepszy prezent – Dzień Ojca

Trafiony prezent na Roczek, Chrzest i Komunię Świętą

Makieta gospodarstwa rolnego – jak wykonać krok po kroku piękną dioramę • DIY

Głupi nie wie, że jest głupi

Żłobek i przedszkole – podsumowanie najlepszych wpisów

Najchętniej czytane wpisy na blogu, które pokochałyście w 2018 roku!

10 rzeczy, które kochamy w ojcach

Szczerość. Trudna sztuka nie tylko od święta.

Miłość do dziecka wyrażona wierszem – 3 wspaniałe propozycje

Przyjęcie w domu dla maluszka – szybko, łatwo i przyjemnie? To możliwe!

Mój apel o szacunek dla maluszków.

Mamo, ja Ciebie wzywam na dywanik!

W czym Ci dziecko nie pomoże. Macierzyństwo planem naprawczym związku.

Czy istnieje najlepszy czas na dziecko?

Czy istnieje mądra kara?