zwierzak

Zwierzak w prezencie. Genialny pomysł czy wielka pomyłka?

 

Od jakiegoś już czasu z każdej strony jesteśmy bombardowani co raz to nowymi pomysłami na prezenty świąteczne. Trzeba przyznać, niektóre propozycje to istna skarbnica.
Poszłam jednak o krok dalej i jak to ja, trochę przekornie…

Zaczęłam zastanawiać się czy i Tobie przyszedł do głowy pomysł, aby pod choinką czekało na dziecko zwierzątko? Hmm? No dobra, podniosę rękę jako pierwsza!
Kilka miesięcy temu straciliśmy naszego wieloletniego przyjaciela o czym pisałam TUTAJ. Nie ukrywam, że przeszło nam przez myśl, że fajnym pomysłem będzie nowy zwierzak. Do tego święta tuż tuż, no i dla dziecka i całej rodziny nie ma lepszego prezentu.

 
 

ale czy na pewno?

Czy na pozór najcudowniejszy, słodki, żywy piesek czy kotek to na pewno dobry pomysł na prezent? A może zupełnie nieświadomie chcemy sprezentować komuś lub sobie, wielką pomyłkę i obowiązek na który nikt nie jest przygotowany? Może to będzie najgorszy prezent z możliwych i już nawet setna para kiczowatych skarpetek wydaje się bezpieczniejszym rozwiązaniem?

Zdaje Ci się, że wpadłaś na genialny pomysł. No nic nie przebije żywego, słodkiego pluszaka. Wszyscy będą zachwyceni. Taki słodziak nie może się nie podobać!
Jeśli jednak Twoje emocje opadną choć odrobinę i zaczniesz myśleć bardziej racjonalnie, zdasz sobie sprawę, że pupil pod choinką to tak naprawdę rewolucja w Twoim domu. Zmieni się wszystko i zmiana ta dotknie wszystkich domowników.

 
 
zwierzak
 
 

o czym należy pamiętać przed zakupem zwierzaka?

1. Rozważ czy nie robisz tego jedynie pod naporem próśb dziecka.

2. Zastanów się czy dziecko w ten sposób nie przekazuje nam ukrytej informacji. Chęć posiadania zwierzaka może być wynikiem poczucia osamotnienia przez dziecko.

3. Czy aby nie kierujesz się modą? A może koledzy dziecka też mają fajne pieski?

4. Pamiętaj, że zwierzak zmieni Wasze życie. Pomyśl, że niektóre z pupili żyją kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat!

5. Czy Twoje warunki mieszkaniowe są odpowiednie dla nowego domownika, na przykład metraż?

6. Weź pod uwagę wszelkie wydatki, jakich musisz dokonać, aby pupil był zadbany i zdrowy. Pamiętaj o opiece weterynaryjnej, szczepieniach i nieplanowanych zabiegach. Karma, zabawki, akwarium lub terrarium, legowisko i pewnie kilka innych o których zapomniałam.

7. Czy masz pomysł co zrobić z podopiecznym gdy będziesz chciała wyjechać z rodziną na wakacje?

8. Pamiętaj, że zwierzęta rosną i nie zawsze zachowują tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Czy jesteś na to przygotowana? Nie chcesz być przecież tą, która rok później wymienia owczarka na żółwia…

9. Jak zachorujesz, będziesz zmęczona, a czasem nawet skacowana to zabierzesz pupila w mroźny poranek na spacer? Będzie Ci się chciało? Codziennie przez wiele lat?

10. Czy po tygodniu nie zaczniesz wyręczać dziecka w jego obowiązkach względem pupila?

11. Psy szczekają (oj, wiem), króliki napieprzają zębami po metalowej klatce (wiem co mówię), świnka morska kwiczy i piszczy (też wiem), itd… Brak umiejętności mowy nie jest gwarancją ciszy i spokoju.

12. Czy liczysz się z ewentualnymi szkodami? Dajmy na to pierwsze z brzegu pogryzione pantofle, zasikana drewniana podłoga, przegryzione kable…? Nasz owczarek po kąpieli w bagnie wpadł do auta ludzi odwiedzających naszego sąsiada (z beżową materiałową tapicerką!) w Wielkanoc.

13. Niektóre z domowych zwierząt wymagają tresury. Znasz się na tym? Czy wiesz, jak przekazać dziecku w jaki sposób należy się odpowiednio zachowywać by pozytywnie wpłynąć na postawę i zachowanie zwierzęcia?

14. Sprawdź czy na przykład sierść pupila nie uczula żadnego z domowników, a jego obecność wśród dzieci jest dla nich w pełni bezpieczna.

15. Czy uszanujesz zwierzę tak, jak na to zasługuje?

Pytania i rozważania można mnożyć bez końca. Nie oszukujmy się, decyzja o posiadaniu zwierzaka to poważna sprawa.

 
 

jakie jeszcze decyzje musimy podjąć by dokonać optymalnego dla nas wyboru?

1. Zwierzak z hodowli czy ze schroniska?

2. Dorosłe zwierzę czy szczeniak, kociak itd.

3. Jaka rasa, charakter, wygląd, wielkość, koszt…

4. Tresować samodzielnie czy oddać pod opiekę profesjonalistom?

 
 

zwierzak

 
 

mity w które wierzysz kupując dziecku zwierzaka

1. Zwierzak w nagrodę
Przede wszystkim dlatego, że zwierzę nie jest kolejnym plastikowym badziewiem, które kilka dni później można rzucić w kąt i o nim zapomnieć. To przede wszystkim obowiązek. Przyjemność owszem, ale dopiero kiedy zapewnisz zwierzęciu wszystko co jest mu niezbędne do komfortowego zwierzęcego życia.

2. Najlepszy przyjaciel
Nie zastąpi dziecku przyjaciela ani rówieśnika. Zwierzę nie zastąpi również dziecku Ciebie. Oczywiście, są i takie zwierzęta, które się tulą i miziają a o których dziecko po latach opowiada jak o wielkim przyjacielu. Pewnie, że tak! Ale nie zakładaj, że tak właśnie będzie u Was. Nie zakładaj, że pupil wyręczy Cię w wynajdowaniu dziecku nowych to zabaw lub zastąpi Twoją przy nim obecność.

3. Opieka nad pupilem nauczy dziecko odpowiedzialności
Niekoniecznie. Ta kwestia tak naprawdę zależy od rodzica. O tym, by opieka nad pupilem przyniosła taki rezultat decyduje, moim zdaniem, to co możemy zrobić nim jeszcze zafundujemy taki żywy prezent. Ty najlepiej znasz swoje dziecko, sama oceń czy jest systematyczne czy może ma słomiany zapał. A Ty? Jaki dasz dziecku przykład?

4. Zwierzę jako kompan malucha
Zwierzęta szybko rosną i zmieniają w dorosłe osobniki. Dużo szybciej niż nasze ludzkie dziecko. Zwierzęta w mgnieniu oka mogą stracić dotychczasowe zainteresowanie zabawą z dzieckiem. Dodatkowo, nie wszystkie zwierzęta to lubią. Poczytaj i dotrzyj do odpowiednich informacji nim wybierzesz zwierzę. One, tak jak ludzie, różnią się temperamentem, zachowaniem. Mają własne sympatie i uciechy.

No ok. Skupmy się może na przyjemniejszych aspektach. Są jakieś? Na szczęście cała masa.

 
 

plusy posiadania pupila

1. Empatia
Dziecko, mam wrażenie, łatwiej uczy się empatii, współodczuwania dzięki swoim podopiecznym niż dzięki relacji rodzic-dziecko. To może być lalka, chory miś ale także właśnie domowy zwierzak, który choć w małym stopniu jest także pod opieką dziecka. Dziecko jest świadkiem lepszego lub gorszego samopoczucia czy zdrowia pupila, czasem się z nim utożsamia. Jako, że zwierzę nie może powiedzieć nam co mu dolega, i my i dziecko staramy się wsłuchać, dotrzeć sercem, uzmysłowić. Staram się wczuć, a stąd już tylko krok do pięknej ale i trudnej ludzkiej umiejętności jaką jest empatia.

2. Przyjaźń na wiele lat
Jeśli macie to szczęście, Wasz pupil będzie Waszym lub dziecka przyjacielem. Być może pierwszym w życiu ale na pewno najbardziej oddanym i lojalnym. Z takiej relacji może rozbudzić się wieloletnia przyjaźń i piękne wspomnienia na całe życie.

3. Spacery
Chcąc nie chcąc, jesteście skazani na spacery. Nie każde wyjście z psem na siku to wspaniała przygoda na świeżym powietrzu, ale to wielka motywacja do codziennych spacerów wraz z dzieckiem. Często to też jedyny ruch fizyczny jaki wykonujemy w ciągu dnia.

4. Redukcja stresu
Już nawet samo patrzenie i przebywanie w jednym pokoju z pupilem poprawia nasz nastrój. Konsekwencją takiej relacji jest spowolnienie tętna i spadek ciśnienia krwi.

5. Zwiększenie odporności
Dzieci wychowywane w otoczeniu zwierząt rzadziej chorują na alergie i astmę.

6. Poprawa nastroju
Bo jest ktoś z nami, jesteśmy mu potrzebni, bo nas wysłucha, a czasem rozśmieszy.

7. Nauka odpowiedzialności i konsekwencji
Jak dziecko nie da zwierzakowi jeść, ten będzie głodny. Jak nie wyprowadzi, będzie sprzątał jego kupę spod drzwi, a jak nie wymieni trocin królikowi to prześmiergnie cały pokój. Z tą odpowiedzialnością jest jednak trudniejsza sprawa bo, tak jak pisałam wcześniej, wiele zależy od nas samych. Dziecko musi być w pełni świadome i chętne by podjąć się opieki nad pupilem. Musi też być zaznajomione ze wszystkim co tyczy się prawidłowej opieki nad zwierzęciem. Inaczej, nie możesz niczego od dziecka wymagać. Musi być jasny podział obowiązków pomiędzy domownikami. A to zależy już tylko od rodziców. Nie wymagaj jak nie nauczysz.

8. Pewność siebie
Jako mama doszłam do wniosku, że jestem niesamowicie zajebista skoro utrzymuję bobasa przy życiu. Podobnie z dzieckiem i jego pupilem.

 
 
zwierzak
 
 

Jak i wad, zalet też pewnie jeszcze kilka się znajdzie. Przeczytaj uważnie co powyżej, zastanów się na spokojnie. Zwierzak w domu to dopełnienie rodzinnego szczęścia, ciepła i uciechy. Ale trzeba spełnić wiele warunków by było właśnie tak, jak pokazują to w reklamach. Pupil, to prócz szczerej radości, wiele wyrzeczeń, wydatków i trosk.

Nie daj się zwieźć chwili, gorączce świątecznych zakupów. Zbyt wiele zwierzaków nie ma już domu, bo ktoś dał się ponieść złudnym emocjom. Zbyt wielu naszych podopiecznych ląduje na ulicy czy, w najlepszym wypadku, w schronisku z nadzwyczaj błahych powodów. Bo wakacje, bo miejsca jakoś za mało, bo coś tam…

 
 

Pamiętaj, w przypadku wielu zwierzaków, kiedy je zostawiasz lub oddajesz, po prostu łamiesz im serce. One naprawdę często tracą sens życia bo tracą Ciebie.

 
 

Niech Święta będą dla wszystkich wspaniałe, ciepłe i rodzinne. Swędzi mnie w głowie na myśl, że zwierzaka stawia się, zapewnie niespecjalnie, na równi z jakimś plastikowym gadżetem do zabawy. Zwierzęcia nie można sprezentować bo nie jest przedmiotem. To odbiera mu jego godność, a w nas umniejsza względem niego szacunek.

 

Czy podjęłaś już decyzję? Jeśli przeczytałaś uważnie ten tekst i nadal czujesz motyle w brzuchu na myśl o nowym zwierzęcym członku rodziny to jednego możesz być pewna…Twojemu pupilowi będzie u Was zajebiście!

 

Wesołych Świąt!

 

 

 

Mama, socjolog, blogerka. Niepoprawna optymistka.
Cierpliwie łączę obowiązki z pasjami, odkrywam uroki wyzwań ambitnej mamy z prawdziwym i codziennym macierzyństwem. Książkoholiczka kochająca dobre jedzenie i nietolerująca ściemy. Pasjonatka urokliwych miejsc i ładnych rzeczy. Znajdziesz mnie tutaj

Może spodoba ci się

Czy istnieje sposób na spokojne dziecko? Ja już go znam

Rodzicielstwo zaczyna się od rodziców

#6 Najlepsze książki dla dzieci rozpoczynających przygodę z przedszkolem

Bałagan? Jaki bałagan? Królewna idzie napić się kawki.

Tego dziecka nie uczę. O oddawaniu krzywd i zemście.

3 myśli, od których zapala mi się czerwona lampka

Sprawdzony sposób na odpieluchowanie dziecka bez stresu + propozycje zabaw i poradniki

Biegnij, to może się przewrócisz!

Perfekcyjnie nieperfekcyjni. Czyli jak skutecznie oszukiwać siebie

Czy Twoje dziecko może być… kimś?

Tosia papa. Ostatnie chwile z naszym pupilem.

Większość z Was zapomniała o tym wychowując dzieci…

Zdziwisz się, jaka muzyka oczaruje Twoje dziecko

O co tak naprawdę chodzi w rodzicielstwie?

Mama ma czas, czyli koniec z zimną kawą + mega darmowy bonus!

Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu?

Bez mamy – jak to jest być samotnym ojcem? Wywiad

Pozwólmy kobietom nie być matkami

Co się stało, kiedy zrozumiałam, że jestem mamą?

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS) – jak możesz uratować swoje dziecko

W czym Ci dziecko nie pomoże. Macierzyństwo planem naprawczym związku.

W macierzyństwie żeby wygrać czasem trzeba odpuścić i przestać walczyć

Mamo, ja Ciebie wzywam na dywanik!

Co zrobić żeby 500+ nigdy się nie skończyło

Mówisz i masz, czyli jak nasze słowa kształtują dziecko

10 rzeczy, które kochamy w ojcach

Dziecko i sąsiedzi. Czy to mieszanka wybuchowa?

Kiedy chłopiec pomaluje paznokcie świat wstrzymuje oddech

A co jeśli mnie się nie spieszy…

Głupi nie wie, że jest głupi

10 bezwzględnych tekstów matek, których nienawidzą bezdzietne kobiety.

Ciemno, ciemniej. Dzieci w piekle depresji

Nie, nie, nie. Czego nieświadomie uczymy swoje dzieci?

Podróż z dzieckiem – niezawodne gadżety na bezpieczną i wygodną wyprawę

Zabobony i przesądy, które pomagają zajść w ciążę

Zdrowe słodycze do kalendarza adwentowego – przepisy polskich blogerek

Żłobek i przedszkole – podsumowanie najlepszych wpisów

Najlepsze rady macierzyńskie, jakie kiedykolwiek otrzymałam.

Macierzyństwo to więzienie.

Stawianie granic dziecku – czy to w porządku?

Dzieci nie są złe i już

Jak zniechęcić dziecko do lekarzy

Czego ABSOLUTNIE nie możesz jeść w ciąży oraz karmiąc piersią

Macierzyństwo z pasją – 3 złote zasady, które gwarantują sukces i szczęście

Nie spodziewałabyś się, że możesz dostać to od własnego dziecka

Najwspanialsze cytaty o dzieciach – Janusz Korczak

Nadać imię szczęściu. O największym błędzie jaki popełniłam w ciąży

Najbardziej stresujący styl wychowania o jakim słyszałam.

Nie bądź ananas, bądź miły dla nas!

Choćbyś zrobiła wszystko idealnie, jest coś co zniszczy te święta. Domyślasz się?

Mój apel o szacunek dla maluszków.

Święty Mikołaj to przeżytek. Nie chcę oszukiwać swojego dziecka.

Najlepsze książki – poradniki dla rodziców przyszłych przedszkolaków

Klucz do szczęścia

Niewygodne fakty, które MUSISZ zaakceptować!

Sprawdzone triki, które doceni każdy rodzic w kryzysowej sytuacji

Monitor oddechu – dla kogo, po co i czy warto?

Dla babci i dziadka. Życzenia-marzenia.

Od tych tekstów mamo, jeży się włos na głowie.

Szczerość. Trudna sztuka nie tylko od święta.

Moje dziecko lepsze? O tym, że nic nie spadło mi z nieba.

Niesamowite fakty i mity na temat noszenia dziecka

Jak zrobić trafiony prezent, który ucieszy? Poznaj tajemnicę obdarowywania

13 sekretów, które zdradzę Ci o sobie

9 sytuacji, które trzeba przeżyć żeby zrozumieć matkę.

20 rzeczy, o których warto pamiętać wybierając żłobek lub przedszkole

Dorosłe dziecko. Jak odebrać dzieciństwo dziecku i dojrzałość dorosłemu

Najważniejsze zasady bezpiecznej podróży z dzieckiem

O tym, skąd u dzieci biorą się niechciane zachowania

Esencja bliskości w praktyce czyli rodzaje chust i nosideł

Co zrobić by dziecko przespało przynajmniej 10 godzin. Tajemne triki na spokojny i długi sen.

Jedna jedyna rzecz, która zniszczy każdą najlepszą relację a miłość zamieni w nienawiść

Odkryłam dlaczego jestem złą mamą…

Wyprawka do żłobka i przedszkola + podpisywanie wyprawki

Wyprawka dla dziecka – co kompletnie się nam nie przydało

Jak stworzyć szczęśliwego człowieka?

Mamo, jesteś najlepsza!

Refluks u dziecka – dieta i zalecenia w trosce o zdrowie malucha

Jestem mamą. Jestem super.

Chustowanie, czyli noszenie dziecka w chuście. Nasza wspaniała przygoda

Czy istnieje mądra kara?

Macierzyństwo to monotonia, nuda i rutyna? Przekonaj się jak to jest naprawdę!

Szacunek do starszych i to, co mi w nim przeszkadza.

Macierzyństwo zmienia kobietę. To źle?

Samodzielność 3-latka w przedszkolu

Dzieci – śmieci?