zwierzak zwierzę prezent święta Boże Narodzenie czy kupować zwierzaka pod choinkę mynio blog

Zwierzak w prezencie. Genialny pomysł czy wielka pomyłka?

 

Od jakiegoś już czasu z każdej strony jesteśmy bombardowani co raz to nowymi pomysłami na prezenty świąteczne. Trzeba przyznać, niektóre propozycje to istna skarbnica.
Poszłam jednak o krok dalej i, jak to ja, trochę przekornie…

Zaczęłam zastanawiać się czy i Tobie przyszedł do głowy pomysł, aby pod choinką czekało na dziecko zwierzątko? Hmm? No dobra, podniosę rękę jako pierwsza!
Dwa lata temu straciliśmy naszego wieloletniego przyjaciela o którym pisałam TUTAJ. Nie ukrywam, zaczęłam rozważać, że fajnym pomysłem będzie nowy zwierzak. Do tego święta tuż tuż…

 
 

ale czy na pewno?

Czy na pozór najcudowniejszy, słodki, żywy piesek czy kotek to na pewno dobry pomysł na prezent? A może zupełnie nieświadomie chcemy sprezentować komuś lub sobie, wielką pomyłkę i obowiązek na który nikt nie jest przygotowany? Może to będzie najgorszy prezent z możliwych i już nawet setna para kiczowatych skarpetek wydaje się bezpieczniejszym rozwiązaniem?
Zdaje się, że to genialny pomysł. No nic nie przebije żywego, słodkiego pluszaka. Wszyscy będą zachwyceni. Taki słodziak nie może się nie podobać!
Jeśli jednak emocje opadną choć odrobinę i przyjdzie myśleć bardziej racjonalnie, okaże się, że pupil pod choinką to tak naprawdę rewolucja domu. Zmieni się wszystko i zmiana ta dotknie wszystkich domowników.

 
zwierzak zwierzę prezent święta Boże Narodzenie czy kupować zwierzaka pod choinkę mynio blog

 
 

o czym należy pamiętać przed zakupem zwierzaka?

1. rozważ czy nie robisz tego jedynie pod naporem próśb dziecka

2. zastanów się czy dziecko w ten sposób nie przekazuje nam ukrytej informacji. Chęć posiadania zwierzaka może być wynikiem poczucia osamotnienia przez dziecko

3. czy aby nie kierujesz się modą? A może koledzy dziecka też mają fajne pieski?

4. pamiętaj, że zwierzak zmieni Wasze życie. Pomyśl, że niektóre z pupili żyją kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat!

5. czy Twoje warunki mieszkaniowe są odpowiednie dla nowego domownika, na przykład metraż?

6. weź pod uwagę wszelkie wydatki, jakich musisz dokonać, aby pupil był zadbany i zdrowy. Pamiętaj o opiece weterynaryjnej, szczepieniach i nieplanowanych zabiegach. Karma, zabawki, akwarium lub terrarium, legowisko i pewnie kilka innych o których zapomniałam

7. czy masz pomysł co zrobić z podopiecznym gdy będziesz chciała wyjechać z rodziną na wakacje?

8. pamiętaj, że zwierzęta rosną i nie zawsze zachowują tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Czy jesteś na to przygotowana? Nie chcesz być przecież tą, która rok później wymienia owczarka na żółwia…

9. jak zachorujesz, będziesz zmęczona, a może nawet skacowana to zabierzesz pupila w mroźny poranek na spacer? Będzie Ci się chciało? Codziennie przez wiele lat?

10. czy po tygodniu nie zaczniesz wyręczać dziecka w jego obowiązkach względem pupila?

11. psy szczekają (oj, wiem), króliki szarpią do upadłego zębami po metalowej klatce (wiem co mówię), świnka morska kwiczy i piszczy (też wiem), itd… Brak umiejętności mowy nie jest gwarancją ciszy i spokoju

12. czy liczysz się z ewentualnymi szkodami? Dajmy na to pierwsze z brzegu pogryzione pantofle, zasikana drewniana podłoga, przegryzione kable…? Nasz owczarek po kąpieli w bagnie wpadł do auta ludzi odwiedzających naszego sąsiada (z beżową materiałową tapicerką!) w Wielkanoc… rozumiesz? 😉

13. niektóre z domowych zwierząt wymagają tresury. Znasz się na tym? Czy wiesz, jak przekazać dziecku w jaki sposób należy się odpowiednio zachowywać by pozytywnie wpłynąć na postawę i zachowanie zwierzęcia?

14. sprawdź czy na przykład sierść pupila nie uczula żadnego z domowników, a jego obecność wśród dzieci jest dla nich w pełni bezpieczna

15. i czy uszanujesz zwierzę tak, jak na to zasługuje?

Pytania i rozważania można mnożyć bez końca. Nie oszukujmy się, decyzja o posiadaniu zwierzaka to poważna sprawa.

 
 

jakie jeszcze decyzje musimy podjąć by dokonać optymalnego dla nas wyboru?

1. zwierzak z hodowli czy ze schroniska?

2. dorosłe zwierzę czy szczeniak, kociak itd.

3. jaka rasa, charakter, wygląd, wielkość, koszt…

4. tresować samodzielnie czy oddać pod opiekę profesjonalistom?

 

zwierzak zwierzę prezent święta Boże Narodzenie czy kupować zwierzaka pod choinkę mynio blog

 
 

mity w które wierzysz kupując dziecku zwierzaka

1. zwierzak w nagrodę
Przede wszystkim dlatego, że zwierzę nie jest kolejnym plastikowym badziewiem, które kilka dni później można rzucić w kąt i o nim zapomnieć. To przede wszystkim obowiązek. Przyjemność owszem, ale dopiero kiedy zapewnisz zwierzęciu wszystko co jest mu niezbędne do komfortowego zwierzęcego życia.

2. najlepszy przyjaciel
Nie zastąpi dziecku przyjaciela ani rówieśnika. Zwierzę nie zastąpi również dziecku rodzica. Oczywiście, są i takie zwierzęta, które się tulą i miziają, a o których dziecko po latach opowiada jak o wielkim przyjacielu. Pewnie, że tak! Ale nie zakładaj, że tak właśnie będzie u Was. Nie zakładaj, że pupil wyręczy w wynajdowaniu dziecku nowych to zabaw lub zastąpi  obecność opiekuna.

3. opieka nad pupilem nauczy dziecko odpowiedzialności
Niekoniecznie. Ta kwestia tak naprawdę zależy od rodzica. O tym, by opieka nad pupilem przyniosła taki rezultat decyduje, moim zdaniem, to co możemy zrobić nim jeszcze zafundujemy taki żywy prezent. Ty najlepiej znasz swoje dziecko, sama oceń czy jest systematyczne czy może ma słomiany zapał.

4. zwierzę jako kompan malucha
Zwierzęta szybko rosną i zmieniają w dorosłe osobniki. Dużo szybciej niż nasze ludzkie dziecko. Zwierzęta w mgnieniu oka mogą stracić dotychczasowe zainteresowanie zabawą z dzieckiem. Dodatkowo, nie wszystkie zwierzęta to lubią. Poczytaj i dotrzyj do odpowiednich informacji nim wybierzesz zwierzę. One, tak jak ludzie, różnią się temperamentem, zachowaniem. Mają własne sympatie i uciechy.

No ok. Skupmy się może na przyjemniejszych aspektach. Są jakieś? Na szczęście cała masa.

 
 

 może by tak optymistyczniej…

1. empatia
Dziecko, mam wrażenie, łatwiej uczy się empatii, współodczuwania dzięki swoim podopiecznym niż dzięki relacji rodzic-dziecko. To może być lalka, chory miś, ale także właśnie domowy zwierzak, który choć w małym stopniu, jest także pod opieką dziecka. Dziecko jest świadkiem lepszego lub gorszego samopoczucia czy zdrowia pupila, czasem się z nim utożsamia. Jako, że zwierzę nie może powiedzieć nam co mu dolega, i my i dziecko staramy się wsłuchać, dotrzeć sercem, uzmysłowić. Stara się wczuć, a stąd już tylko krok do pięknej, ale i trudnej ludzkiej umiejętności jaką jest empatia.

2. przyjaźń na wiele lat
Jeśli macie to szczęście, Wasz pupil będzie Waszym lub dziecka przyjacielem. Być może pierwszym w życiu, ale na pewno najbardziej oddanym i lojalnym. Z takiej relacji może rozbudzić się wieloletnia przyjaźń i piękne wspomnienia na całe życie.

3. spacery
Chcąc nie chcąc, jesteście skazani na spacery. Nie każde wyjście z psem na siku to wspaniała przygoda na świeżym powietrzu, ale to wielka motywacja do codziennych spacerów wraz z dzieckiem. Często to też jedyny ruch fizyczny jaki wykonujemy w ciągu dnia.

4. redukcja stresu
Już nawet samo patrzenie i przebywanie w jednym pokoju z pupilem poprawia nasz nastrój. Konsekwencją takiej relacji jest spowolnienie tętna i spadek ciśnienia krwi.

5. zwiększenie odporności
Dzieci wychowywane w otoczeniu zwierząt rzadziej chorują na alergie i astmę.

6. poprawa nastroju
Bo jest ktoś z nami, jesteśmy mu potrzebni, bo nas wysłucha, a czasem rozśmieszy.

7. nauka odpowiedzialności i konsekwencji
Jak dziecko nie da zwierzakowi jeść, ten będzie głodny. Jak nie wyprowadzi, będzie sprzątał jego kupę spod drzwi, a jak nie wymieni trocin królikowi to prześmiergnie cały pokój. Z tą odpowiedzialnością jest jednak trudniejsza sprawa bo, tak jak pisałam wcześniej, wiele zależy od nas samych. Dziecko musi być w pełni świadome i chętne by podjąć się opieki nad pupilem. Musi też być zaznajomione ze wszystkim co tyczy się prawidłowej opieki nad zwierzęciem. Inaczej, nie możesz niczego od dziecka wymagać. Musi być jasny podział obowiązków pomiędzy domownikami. A to zależy już tylko od rodziców.

8. pewność siebie
Jako mama doszłam do wniosku, że jestem niesamowicie wspaniała 🙂 skoro utrzymuję bobasa przy życiu. Podobnie z dzieckiem i jego pupilem.

 

Jak i wad, zalet też pewnie jeszcze kilka więcej się znajdzie. Przeczytaj uważnie co powyżej, zastanów się na spokojnie. Zwierzak w domu to dopełnienie rodzinnego szczęścia, ciepła i uciechy. Ale trzeba spełnić wiele warunków by było właśnie tak, jak pokazują to w reklamach. Pupil, to prócz szczerej radości, wiele wyrzeczeń, wydatków i trosk.

Nie daj się zwieźć chwili, gorączce świątecznych zakupów. Zbyt wiele zwierzaków nie ma już domu, bo ktoś dał się ponieść złudnym emocjom. Zbyt wielu naszych podopiecznych ląduje na ulicy czy, w najlepszym wypadku, w schronisku z nadzwyczaj błahych powodów. Bo wakacje, bo miejsca jakoś za mało, bo coś tam…

 
zwierzak zwierzę prezent święta Boże Narodzenie czy kupować zwierzaka pod choinkę mynio blog

 

Pamiętaj! Porzucając zwierzaka łamiesz mu serce. One naprawdę tracą sens życia bo tracą Ciebie.

 

Niech Święta będą dla wszystkich wspaniałe, ciepłe i rodzinne. Swędzi mnie w głowie na myśl, że zwierzaka stawia się, zapewne niespecjalnie, na równi z jakimś plastikowym gadżetem do zabawy. Zwierzęcia nie można sprezentować bo nie jest przedmiotem. To odbiera mu jego godność, a w nas umniejsza względem niego szacunek.

 

Czy podjęłaś już decyzję? Jeśli przeczytałaś uważnie ten tekst i nadal czujesz motyle w brzuchu na myśl o nowym zwierzęcym członku rodziny to jednego możesz być pewna…Twojemu pupilowi będzie u Was cudownie!

 

Wesołych Świąt!


 
A tutaj znajdziesz propozycje wymarzonych prezentów  👉🎁 wow, ale fajne!

 

 

 

Mama, socjolog, blogerka. Niepoprawna optymistka.
Cierpliwie łączę obowiązki z pasjami, odkrywam uroki wyzwań ambitnej mamy z prawdziwym i codziennym macierzyństwem. Książkoholiczka kochająca dobre jedzenie i nietolerująca ściemy. Pasjonatka urokliwych miejsc i ładnych rzeczy. Znajdziesz mnie tutaj

Może spodoba ci się

Kinderkraft Prime, czyli miasto i teren na wyciągnięcie ręki – recenzja wózka 2 w 1

Problemy ze snem dziecka? Zobacz jakie sposoby na spokojny sen dziecka mają inne mamy

Bałagan? Jaki bałagan? Królewna idzie napić się kawki.

Refluks u dziecka – dieta i zalecenia w trosce o zdrowie malucha

Klaps to nie bicie? Dziecko nie człowiek?

Jak zniechęcić dziecko do lekarzy

10 rzeczy, które kochamy w ojcach

Mama ma czas, czyli koniec z zimną kawą + mega darmowy bonus!

Macierzyństwo to monotonia, nuda i rutyna? Przekonaj się jak to jest naprawdę!

3 dni wakacji i ręce opadają. Najgorsze podsłyszane teksty kierowane do dzieci

Self-Reg. Metoda, która zrewolucjonizuje Twoje podejście do “niegrzecznych” dzieci

Odkryłam dlaczego jestem złą mamą…

Przykazania szczęśliwej mamy – musisz je poznać!

Miłość do dziecka wyrażona wierszem – 3 wspaniałe propozycje

W macierzyństwie żeby wygrać czasem trzeba odpuścić i przestać walczyć

Dziecko i sąsiedzi. Czy to mieszanka wybuchowa?

20 rzeczy, o których warto pamiętać wybierając żłobek lub przedszkole

Wyprawka do przedszkola + podpisywanie wyprawki

Dziś są Twoje urodziny 💚

Tablica manipulacyjna dla dziecka – DIY

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS) – jak możesz uratować swoje dziecko

Chustowanie, czyli noszenie dziecka w chuście. Nasza wspaniała przygoda

Zdziwisz się, jaka muzyka oczaruje Twoje dziecko

Wychować boga, czyli dziecko na rodzinnym piedestale

3 myśli, od których zapala mi się czerwona lampka

Zakaz krzyku na placu zabaw, czyli mama traci cierpliwość do… mam

Mały Książę i inne dzieła Antoine De Saint-Exupery • cytaty

Książki poradniki dla rodziców przyszłych przedszkolaków

Kiedy pojawia się rodzeństwo, dziecku może zawalić się świat – 6 kroków by pomóc starszemu dziecku

Czujesz, że nie możesz dotrzeć do swojego dziecka? Napisz list!

Co zrobić żeby dziecko chętnie (i dokładnie) myło zęby? Moje sprawdzone sposoby

Najchętniej czytane wpisy na blogu, które pokochałyście w 2018 roku!

100 pomysłów na prezent urodzinowy dla dwulatka

Niewygodne fakty, które MUSISZ zaakceptować!

Dzieci – śmieci?

Od tych tekstów mamo, jeży się włos na głowie.

Zabawkowa suszarka na pranie dla dziecka DIY

Nie spodziewałabyś się, że możesz dostać to od własnego dziecka

Jak pozytywnie wspierać rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia (dotyczy również starszych dzieci)

Skąd czerpię pomysły na zdrowe lunchboxy do przedszkola i na wycieczki z dziećmi? No pewnie, zgadłaś!

Nie bądź ananas, bądź miły dla nas!

Chciałabym urodzić dziewczynkę, wolałabym żeby był chłopiec…

Mamo, ja Ciebie wzywam na dywanik!

100 pomysłów na prezent urodzinowy dla trzylatka

Większość z Was zapomniała o tym wychowując dzieci…

Choćbyś zrobiła wszystko idealnie, jest coś co zniszczy te święta. Domyślasz się?

Trafiony prezent na Roczek, Chrzest i Komunię Świętą

Mamo, jesteś najlepsza!

10 bezwzględnych tekstów matek, których nienawidzą bezdzietne kobiety.

Pomysł na najlepszy prezent – Dzień Matki

Gadżety pomocne przy karmieniu piersią + książki

Najwspanialsze cytaty o dzieciach – Janusz Korczak

8 najbardziej zaskakujących rzeczy w macierzyństwie. Zgadzasz się?

Zabobony i przesądy w ciąży, czyli rzecz o głaskaniu barana w świetle Księżyca

Podróż z dzieckiem – niezawodne gadżety na bezpieczną i wygodną wyprawę

Jak zachęcić dziecko do czytania książek? 6 sprawdzonych sposobów

Najlepsze rady macierzyńskie, jakie kiedykolwiek otrzymałam.

Jak stworzyć szczęśliwego człowieka?

Pomysł na najlepszy prezent – Dzień Ojca

Kreatywne zabawki dla przedszkolaka, które uczą cierpliwości

3 sprzęty bez których byłabym fatalną matką!

Jaka mama, taka córka – najlepsze zestawy ubrań dla mamy i córki

Wyprawka dla dziecka – co kompletnie się nam nie przydało

Macierzyństwo to więzienie.

Zabawki do piasku, wody i ogrodu. Mega propozycje!

Daj jej tę czekoladę, przecież ma mleko, czyli teksty, które warto obrócić w kiepski żart

Nie, nie, nie. Czego nieświadomie uczymy swoje dzieci?

Mówisz i masz, czyli jak nasze słowa kształtują dziecko

Dobry mąż to zła żona

Esencja bliskości w praktyce czyli rodzaje chust i nosideł

Argumenty rodziców z którymi nigdy się nie zgodzę. A Ty?

Dla babci i dziadka. Życzenia-marzenia.

Przesądy i zabobony dla mamy i dziecka – aż strach czytać!

Jestem człowiekiem, kobietą, matką. Ja wymagam, oczekuję, boję się i narzekam. Bo mogę

Niesamowite fakty i mity na temat noszenia dziecka

Manhattan Toy: zabawki dla niemowląt. Nasze propozycje na Dzień Dziecka + KONKURS!

Bezpłatne zajęcia pozalekcyjne. Gotowy plan niesamowitych zajęć dodatkowych dla dzieci w każdym wieku

100 pomysłów na prezent do 50 złotych na Dzień Dziecka

Wiersze, rymowanki i życzenia na Dzień Babci i Dziadka – prawie 120 propozycji!

Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu?

Tosia papa. Ostatnie chwile z naszym pupilem.

Głupi nie wie, że jest głupi

Szpinak robi mniam, czyli jak umilić posiłki i zachęcić do smakowania + jak zabić apetyt?

Perfekcyjnie nieperfekcyjni. Czyli jak skutecznie oszukiwać siebie

Jaka mama, taka córka – najlepsze zestawy ubrań dla mamy i córki cz. 2

4 irytujące zachowania matek, które można logicznie wytłumaczyć. Też tak robisz?

Jak to jest mieć dzieci, czyli różnice w byciu mamą jedynaka i rodzeństwa

Czy zabawki mogą uczyć czegoś złego? Czyli, czym moje dzieci nie będą się nigdy bawić

Stawianie granic dziecku – czy to w porządku?

Pucio – niezwykła seria, która wspiera mowę dziecka w czasie zabawy

Samodzielność 3-latka w przedszkolu – co przedszkolak umieć powinien

Myniowa bawialnia poleca #1 najciekawsze zabawki dla dzieci

9 sytuacji, które trzeba przeżyć żeby zrozumieć matkę.

A co jeśli mnie się nie spieszy…

Święty Mikołaj to przeżytek. Nie chcę oszukiwać swojego dziecka.

Jak ogarnąć nieogarnięte? O zarządzaniu czasem dla kobiet

Ach, te postanowienia… Ze mną Ci się uda!

Planszówka, która wzrusza, wzmacnia relacje i bawi – teraz dla Ciebie zupełnie za darmo!

Najbardziej stresujący styl wychowania o jakim słyszałam.

Rodzicielstwo zaczyna się od rodziców

Rodzice! Opamiętajcie się bo nie będziecie mieli kogo ratować!

Trampolina ogrodowa – jaką wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie

Zabobony i przesądy, które pomagają zajść w ciążę

Baby box czyli wyprawka idealna- jeden gadżet z mnóstwem zastosowań

Czy istnieje mądra kara?

Monitor oddechu – dla kogo, po co i czy warto?

W czym Ci dziecko nie pomoże. Macierzyństwo planem naprawczym związku.

13 sekretów, które zdradzę Ci o sobie

Czy brać dziecko na pogrzeb? Jak się zachować, kiedy umiera bliska osoba?

Pozwólmy kobietom nie być matkami

Świece żelowe w szkle – pomysł na bożonarodzeniowy prezent DIY

Pomysł na prezent dla pielęgniarki

Dorosłe dziecko. Jak odebrać dzieciństwo dziecku i dojrzałość dorosłemu

Recenzja wideo niani Vtech VM5252 – spokojna mama, bezpieczny maluch

O co tak naprawdę chodzi w rodzicielstwie?

Jaki tata, takie dziecko – najlepsze zestawy ubrań dla taty i dziecka

Wyprawka przyszłej mamy i niemowlaka – nawet byś o tym nie pomyślała, a warto! Pomysł na prezent

Czy Twoje dziecko może być… kimś?

Cudowna kartka laurka pop-up na Dzień Mamy i Babci • DIY

Urocze pudełko na skarby dla małej dziewczynki DIY

Jak zrobić trafiony prezent, który ucieszy? Poznaj tajemnicę obdarowywania

Las w słoiku – jak wykonać i pielęgnować by przetrwał lata • DIY

Mój apel o szacunek dla maluszków.

Szczerość. Trudna sztuka nie tylko od święta.

Prezent na zajączka do 50 złotych 🐇🐇🐇 aż 100 propozycji!

Co zrobić by dziecko przespało przynajmniej 10 godzin. Tajemne triki na spokojny i długi sen.

Przyjęcie w domu dla maluszka – szybko, łatwo i przyjemnie? To możliwe!

Sprawdzony sposób na odpieluchowanie dziecka bez stresu + propozycje zabaw i poradniki

Tego dziecka nie uczę. O oddawaniu krzywd i zemście.

Pomysły na prezent na Dzień Babci i Dziadka

Jedna jedyna rzecz, która zniszczy każdą najlepszą relację a miłość zamieni w nienawiść

Tego uczę swoje dziecko i obrywam za to po uszach!

Myniowa bawialnia poleca #2 najciekawsze zabawki dla dzieci

Co zrobić żeby 500+ nigdy się nie skończyło

5 pomysłów na prezent dla Babci i Dziadka – odlewy z gipsu DIY

7 oznak, że dziecko ma za dużo zabawek

Czy istnieje sposób na spokojne dziecko? Ja już go znam

Akuku Mamo! czyli szukam przyjaciółki z sąsiedztwa

Lisciani: wciągające zabawki stworzone dla przedszkolaków

Czy istnieje najlepszy czas na dziecko?

Dzieci nie są złe i już

Klucz do szczęścia

Wieczorne rytuały z dzieckiem na szczęśliwe życie

Najważniejsze zasady bezpiecznej podróży z dzieckiem

Szacunek do starszych i to, co mi w nim przeszkadza.

Bez mamy – jak to jest być samotnym ojcem? Wywiad

Kosmetyki hity, które uwielbiam i polecam cz.1

Żłobek i przedszkole – podsumowanie najlepszych wpisów

Prezent na roczek! Ponad 100 pomysłów na prezent z okazji 1 urodzin

Macierzyństwo zmienia kobietę. To źle?

Atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi w Międzyzdrojach. Co zobaczyć, gdzie zjeść?

Pomysł na prezent dla dziecka do 50 złotych na Mikołajki

Przemoc wobec dzieci to nie tylko bicie. Czym krzywdzimy nasze maluchy?

Memories box – najlepszy prezent dla dziecka z okazji… życia

Moje dziecko lepsze? O tym, że nic nie spadło mi z nieba.

Kiedy chłopiec pomaluje paznokcie świat wstrzymuje oddech

O tym, skąd u dzieci biorą się niechciane zachowania

Najszybszy na świecie prezent dla babci w 4 odsłonach. DIY

Sprawdzone triki, które doceni każdy rodzic w kryzysowej sytuacji

Nadać imię szczęściu. O największym błędzie jaki popełniłam w ciąży

Ciemno, ciemniej. Dzieci w piekle depresji

Myniowa bawialnia poleca #3 najciekawsze drewniane zabawki dla dzieci

Jedna jedyna sytuacja, kiedy Walentynki mają sens

13 przykazań rodzica – o tym co najważniejsze i dlaczego cała reszta nadaje się do kosza

Biegnij, to może się przewrócisz!

Makieta gospodarstwa rolnego – jak wykonać krok po kroku piękną dioramę • DIY

Co się stało, kiedy zrozumiałam, że jestem mamą?

Jestem mamą. Jestem super.

Macierzyństwo z pasją – 3 złote zasady, które gwarantują sukces i szczęście

Moja tajna broń w walce z rodzicielskimi porażkami + rabat ubraniowy

Jest sobota a ja jestem w lesie. Nie, nie z pracą. Z rodziną

Niezwykłe gry planszowe dla miłośników dinozaurów + ROZDANIE

Kosmetyki hity, które uwielbiam i polecam #2