fbpx
zwierzak zwierzę prezent święta Boże Narodzenie czy kupować zwierzaka pod choinkę mynio blog

Zwierzak w prezencie. Genialny pomysł czy wielka pomyłka?

 

dziś będzie o: zwierzak w prezencie, czy można kupić dziecku zwierzaka pod choinkę, jak się przygotować, co warto wiedzieć i czy zwierzak w prezencie to dobry pomysł? 

 

Od jakiegoś już czasu z każdej strony jesteśmy bombardowani co raz to nowymi pomysłami na prezenty świąteczne. Trzeba przyznać, niektóre propozycje to z pewnością istna skarbnica.
Poszłam jednak o krok dalej i, jak to ja, trochę przekornie…

Zaczęłam zastanawiać się czy i Tobie przyszedł do głowy pomysł, aby pod choinką czekało na dziecko zwierzątko? Hmm? No dobra, podniosę rękę jako pierwsza!

Kilka lat temu straciliśmy naszego wieloletniego przyjaciela, o którym pisałam TUTAJ. Nie ukrywam, zaczęłam rozważać, że fajnym pomysłem będzie nowy zwierzak. Do tego święta tuż tuż…

 
 

zwierzak w prezencie. ale czy napewno?

Czy na pozór najcudowniejszy, słodki, żywy piesek czy kotek to w rzeczywistości faktycznie dobry pomysł na prezent? A może zupełnie nieświadomie chcemy sprezentować komuś lub sobie, wielką pomyłkę i obowiązek na który nikt nie jest przygotowany? Może to będzie najgorszy prezent z możliwych i już nawet setna para kiczowatych skarpetek wydaje się bezpieczniejszym rozwiązaniem?
Zdaje się, że to genialny pomysł. No nic nie przebije żywego, słodkiego pluszaka. Wszyscy będą zachwyceni. Taki słodziak nie może się nie podobać!
Ostatecznie, jeśli jednak emocje opadną choć odrobinę i przyjdzie myśleć bardziej racjonalnie, okaże się, że pupil pod choinką to tak naprawdę rewolucja w domu. Zmieni się wszystko i zmiana ta dotknie wszystkich domowników.

 
zwierzak zwierzę prezent święta Boże Narodzenie czy kupować zwierzaka pod choinkę mynio blog
 
 

o czym należy pamiętać przed zakupem zwierzaka?

1. rozważ czy nie robisz tego jedynie pod naporem próśb dziecka

2. zastanów się czy dziecko w ten sposób nie przekazuje nam ukrytej informacji. Chęć posiadania zwierzaka może być wynikiem poczucia osamotnienia przez dziecko

3. czy aby nie kierujesz się modą? A może koledzy dziecka też mają fajne pieski?

4. pamiętaj, że zwierzak zmieni Wasze życie. Pomyśl, że niektóre z pupili żyją kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat!

5. czy Twoje warunki mieszkaniowe są odpowiednie dla nowego domownika, na przykład metraż?

6. weź pod uwagę wszelkie wydatki, jakich musisz dokonać, aby pupil był zadbany i zdrowy. Pamiętaj o opiece weterynaryjnej, szczepieniach i nieplanowanych zabiegach. Karma, zabawki, akwarium lub terrarium, legowisko i pewnie kilka innych o których zapomniałam

7. czy masz pomysł co zrobić z podopiecznym gdy będziesz chciała wyjechać z rodziną na wakacje?

8. pamiętaj, że zwierzęta rosną i nie zawsze zachowują tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Czy jesteś na to przygotowana? Nie chcesz być przecież tą, która rok później wymienia owczarka na żółwia…

9. jak zachorujesz, będziesz zmęczona, a może nawet skacowana to zabierzesz pupila w mroźny poranek na spacer? Będzie Ci się chciało? Codziennie przez wiele lat?

10. czy po tygodniu nie zaczniesz wyręczać dziecka w jego obowiązkach względem pupila?

11. psy szczekają (oj, wiem), króliki szarpią do upadłego zębami po metalowej klatce (wiem co mówię), świnka morska kwiczy i piszczy (też wiem), itd… Brak umiejętności mowy nie jest gwarancją ciszy i spokoju

12. czy liczysz się z ewentualnymi szkodami? Dajmy na to pierwsze z brzegu pogryzione pantofle, zasikana drewniana podłoga, przegryzione kable…? Nasz owczarek po kąpieli w bagnie wpadł do auta ludzi odwiedzających naszego sąsiada (z beżową materiałową tapicerką!) w Wielkanoc… rozumiesz? 😉

13. niektóre z domowych zwierząt wymagają tresury. Znasz się na tym? Czy wiesz, jak przekazać dziecku w jaki sposób należy się odpowiednio zachowywać by pozytywnie wpłynąć na postawę i zachowanie zwierzęcia?

14. sprawdź czy na przykład sierść pupila nie uczula żadnego z domowników, a jego obecność wśród dzieci jest dla nich w pełni bezpieczna

15. i czy uszanujesz zwierzę tak, jak na to zasługuje?

Pytania i rozważania można mnożyć bez końca. Nie oszukujmy się, decyzja o posiadaniu zwierzaka to poważna sprawa.

•••

 
 

jakie jeszcze decyzje musimy podjąć by dokonać optymalnego dla nas wyboru?

1. zwierzak z hodowli czy ze schroniska?

2. dorosłe zwierzę czy szczeniak, kociak itd.

3. jaka rasa, charakter, wygląd, wielkość, koszt…

4. tresować samodzielnie czy oddać pod opiekę profesjonalistom?

 
 

zwierzak zwierzę prezent święta Boże Narodzenie czy kupować zwierzaka pod choinkę mynio blog

 
 

mity w które wierzysz kupując dziecku zwierzaka

1. zwierzak w nagrodę

Przede wszystkim dlatego, że zwierzę nie jest kolejnym plastikowym badziewiem, które kilka dni później można rzucić w kąt i o nim zapomnieć. To przede wszystkim obowiązek. Przyjemność owszem, ale dopiero kiedy zapewnisz zwierzęciu wszystko, co jest mu niezbędne do komfortowego zwierzęcego życia.

2. najlepszy przyjaciel

Nie zastąpi dziecku ludzkiego przyjaciela ani rówieśnika. Zwierzę nie zastąpi również dziecku rodzica. Oczywiście, są i takie zwierzęta, które się tulą i miziają, a o których dziecko po latach opowiada jak o wielkim przyjacielu. Pewnie, że tak! Ale nie zakładaj, że tak właśnie będzie u Was. Nie zakładaj, że pupil wyręczy w wynajdowaniu dziecku nowych zabaw lub zastąpi  obecność opiekuna.

3. opieka nad pupilem nauczy dziecko odpowiedzialności

Niekoniecznie. Ta kwestia tak naprawdę zależy od rodzica. O tym, by opieka nad pupilem przyniosła taki rezultat decyduje, moim zdaniem, to co możemy zrobić zanim jeszcze zafundujemy taki żywy prezent. Ty najlepiej znasz swoje dziecko, sama oceń czy jest systematyczne, czy może ma słomiany zapał.

4. zwierzę jako kompan malucha

Zwierzęta szybko rosną i zmieniają w dorosłe osobniki. Dużo szybciej niż nasze ludzkie dziecko. Zwierzęta w mgnieniu oka mogą stracić dotychczasowe zainteresowanie zabawą z dzieckiem. Dodatkowo, nie wszystkie zwierzęta to lubią. Poczytaj i dotrzyj do odpowiednich informacji nim wybierzesz zwierzę. One, tak jak ludzie, różnią się temperamentem, zachowaniem. Mają własne sympatie i uciechy.

No ok. Skupmy się może na przyjemniejszych aspektach. Są jakieś? Na szczęście cała masa.

•••

 
 

 może by tak optymistyczniej…

1. empatia

Dziecko, mam wrażenie, łatwiej uczy się empatii, współodczuwania dzięki swoim podopiecznym niż dzięki relacji rodzic-dziecko. To może być lalka, chory miś, ale także właśnie domowy zwierzak, który choć w małym stopniu, jest także pod opieką dziecka. Dziecko jest świadkiem lepszego lub gorszego samopoczucia czy zdrowia pupila, czasem się z nim utożsamia. Jako, że zwierzę nie może powiedzieć nam co mu dolega, i my i dziecko staramy się wsłuchać, dotrzeć sercem, uzmysłowić. Dziecko stara się wczuć, a stąd już tylko krok do pięknej, ale i trudnej ludzkiej umiejętności jaką jest empatia.

2. przyjaźń na wiele lat

Jeśli macie to szczęście, Wasz pupil będzie Waszym lub dziecka kompanem. Być może pierwszym w życiu, ale na pewno najbardziej oddanym i lojalnym. Z takiej relacji może rozbudzić się wieloletnia przyjaźń i piękne wspomnienia na całe życie.

3. spacery

Chcąc nie chcąc, jesteście skazani na spacery. Nie każde wyjście z psem na siku to wspaniała przygoda na świeżym powietrzu, ale to wielka motywacja do codziennych spacerów wraz z dzieckiem. Często to też jedyny ruch fizyczny jaki wykonujemy w ciągu dnia.

4. redukcja stresu

Już nawet samo patrzenie i przebywanie w jednym pokoju z pupilem poprawia nasz nastrój. Konsekwencją takiej relacji jest spowolnienie tętna i spadek ciśnienia krwi.

5. zwiększenie odporności

Dzieci wychowywane w otoczeniu zwierząt rzadziej chorują na alergie i astmę.

6. poprawa nastroju

Bo jest ktoś z nami, jesteśmy mu potrzebni, bo nas wysłucha, a czasem rozśmieszy.

7. nauka odpowiedzialności i konsekwencji

Jak dziecko nie da zwierzakowi jeść, ten będzie głodny. Jak nie wyprowadzi, będzie sprzątał jego kupę spod drzwi, a jak nie wymieni trocin królikowi to prześmiergnie cały pokój. Z tą odpowiedzialnością jest jednak trudniejsza sprawa bo, tak jak pisałam wcześniej, wiele zależy od nas samych. Dziecko musi być w pełni świadome i chętne by podjąć się opieki nad pupilem. Musi też być zaznajomione ze wszystkim co tyczy się prawidłowej opieki nad zwierzęciem. Inaczej, nie możesz niczego od dziecka wymagać. Musi być jasny podział obowiązków pomiędzy domownikami. A to zależy już tylko od rodziców.

8. pewność siebie

Jako mama doszłam do wniosku, że jestem niesamowicie wspaniała 🙂 skoro utrzymuję bobasa przy życiu. Podobnie z dzieckiem i jego pupilem. Damy radę.

•••

Jak i wad, zalet też pewnie jeszcze kilka więcej się znajdzie. Przeczytaj uważnie co powyżej, zastanów się na spokojnie. Zwierzak w domu to dopełnienie rodzinnego szczęścia, ciepła i uciechy. Ale trzeba spełnić wiele warunków by było właśnie tak, jak pokazują to w reklamach. Pupil, to prócz szczerej radości, wiele wyrzeczeń, wydatków i trosk.

Nie daj się zwieźć chwili, gorączce świątecznych zakupów. Zbyt wiele zwierzaków nie ma już domu, bo ktoś dał się ponieść złudnym emocjom. Zbyt wielu naszych podopiecznych ląduje na ulicy czy, w najlepszym wypadku, w schronisku z nadzwyczaj błahych powodów. Bo wakacje, bo miejsca jakoś za mało, bo coś tam…

 
 
zwierzak zwierzę prezent święta Boże Narodzenie czy kupować zwierzaka pod choinkę mynio blog
 
 

Pamiętaj! Porzucając zwierzaka łamiesz mu serce. One naprawdę tracą sens życia bo tracą Ciebie.

Reasumując, niech Święta będą dla wszystkich wspaniałe, ciepłe i rodzinne. Swędzi mnie w głowie na myśl, że zwierzaka stawia się, zapewne niespecjalnie, na równi z jakimś plastikowym gadżetem do zabawy. Zwierzęcia nie można sprezentować, bo nie jest przedmiotem. To odbiera mu jego godność, a w nas umniejsza względem niego szacunek.

I wiem o czym piszę… nasza Tosia była wychudzona, zmarznięta, znaleziona w lesie w środku mroźnej i wyjątkowo śnieżnej zimy. Jej zachowanie wiele lat wskazywało nam, że została wyrzucona z auta. A teraz…

Czy podjęłaś już decyzję? Jeśli przeczytałaś uważnie ten tekst i nadal czujesz motyle w brzuchu na myśl o nowym zwierzęcym członku rodziny to jednego możesz być pewna…Twojemu pupilowi będzie u Was cudownie!

Wesołych Świąt!

•••

A tutaj znajdziesz propozycje wymarzonych prezentów

👉🎁 wow, ale fajne!

Mama, socjolog, blogerka. Niepoprawna optymistka.
Cierpliwie łączę obowiązki z pasjami, odkrywam uroki wyzwań ambitnej mamy z prawdziwym i codziennym macierzyństwem. Książkoholiczka kochająca dobre jedzenie i nietolerująca ściemy. Pasjonatka urokliwych miejsc i ładnych rzeczy. Znajdziesz mnie tutaj

Może spodoba ci się

Dzieci – śmieci?

Trampolina ogrodowa – jaką wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie

4 irytujące zachowania matek, które można logicznie wytłumaczyć. Też tak robisz?

Kosmetyki hity, które uwielbiam i polecam cz.1

O tym, skąd u dzieci biorą się niechciane zachowania

Stawianie granic dziecku – czy to w porządku?

Esencja bliskości w praktyce czyli rodzaje chust i nosideł

Zabawkowa suszarka na pranie dla dziecka DIY

Od tych tekstów mamo, jeży się włos na głowie.

Wychować boga, czyli dziecko na rodzinnym piedestale

Memories box – najlepszy prezent dla dziecka z okazji… życia

Co zrobić żeby 500+ nigdy się nie skończyło

Najszybszy na świecie prezent dla babci w 4 odsłonach. DIY

Większość z Was zapomniała o tym wychowując dzieci…

Nie, nie, nie. Czego nieświadomie uczymy swoje dzieci?

Eko prezenty dla fanów życia w stylu less i zero waste

Tosia papa. Ostatnie chwile z naszym pupilem.

Mamo, jesteś najlepsza!

Ciemno, ciemniej. Dzieci w piekle depresji

Jedna jedyna sytuacja, kiedy Walentynki mają sens

Pucio – niezwykła seria, która wspiera mowę dziecka w czasie zabawy

Święty Mikołaj to przeżytek. Nie chcę oszukiwać swojego dziecka.

100 pomysłów na prezent urodzinowy dla dwulatka

Najważniejsze zasady bezpiecznej podróży z dzieckiem

Pomysł na najlepszy prezent – Dzień Matki

Jedna jedyna rzecz, która zniszczy każdą najlepszą relację a miłość zamieni w nienawiść

Jaki tata, takie dziecko – najlepsze zestawy ubrań dla taty i dziecka

Planszówka, która wzrusza, wzmacnia relacje i bawi – teraz dla Ciebie zupełnie za darmo!

Myniowa bawialnia poleca #3 najciekawsze drewniane zabawki dla dzieci

Cudowna kartka laurka pop-up na Dzień Mamy i Babci • DIY

Zdziwisz się, jaka muzyka oczaruje Twoje dziecko

Mamo, ja Ciebie wzywam na dywanik!

10 rzeczy, które kochamy w ojcach

Self-Reg. Metoda, która zrewolucjonizuje Twoje podejście do “niegrzecznych” dzieci

Jak zachęcić dziecko do czytania książek? 6 sprawdzonych sposobów

Akuku Mamo! czyli szukam przyjaciółki z sąsiedztwa

Czy brać dziecko na pogrzeb? Jak się zachować, kiedy umiera bliska osoba?

Mały Książę i inne dzieła Antoine De Saint-Exupery • cytaty

Piłkarzyki – jak zrobić genialną zabawkę ze śmieci w 1,5 godziny? DIY

Wyprawka dla dziecka – co kompletnie się nam nie przydało

Szpinak robi mniam, czyli jak umilić posiłki i zachęcić do smakowania + jak zabić apetyt?

Rodzicielstwo zaczyna się od rodziców

Problemy ze snem dziecka? Zobacz jakie sposoby na spokojny sen dziecka mają inne mamy

Jak zniechęcić dziecko do lekarzy

Jak stworzyć szczęśliwego człowieka?

100 pomysłów na prezent do 50 złotych na Dzień Dziecka

Czy można trenować… myślenie? Łamigłówki i zagadki logiczne dla dzieci

W macierzyństwie żeby wygrać czasem trzeba odpuścić i przestać walczyć

Głupi nie wie, że jest głupi

Najwspanialsze cytaty o dzieciach – Janusz Korczak

Makieta gospodarstwa rolnego – jak wykonać krok po kroku piękną dioramę • DIY

Jak przekazać dziecku to, co najważniejsze, kiedy nie ma nas obok? Niezwykły miś, który zna moc słów

Jestem mamą. Jestem super.

Podróż z dzieckiem – niezawodne gadżety na bezpieczną i wygodną wyprawę

Pomysł na prezent dla dziecka do 50 złotych na Mikołajki

O co tak naprawdę chodzi w rodzicielstwie?

20 rzeczy, o których warto pamiętać wybierając żłobek lub przedszkole

Niewygodne fakty, które MUSISZ zaakceptować!

Niezwykłe gry planszowe dla miłośników dinozaurów + ROZDANIE

Co się stało, kiedy zrozumiałam, że jestem mamą?

Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu?

Bałagan? Jaki bałagan? Królewna idzie napić się kawki.

Najlepsze rady macierzyńskie, jakie kiedykolwiek otrzymałam.

Mój apel o szacunek dla maluszków.

Sprawdzony sposób na odpieluchowanie dziecka bez stresu + propozycje zabaw i poradniki

Dla babci i dziadka. Życzenia-marzenia.

Poronienie – czego nie mówić kobiecie po stracie, jak pomóc rodzicom

Lisciani: wciągające zabawki stworzone dla przedszkolaków

Nie spodziewałabyś się, że możesz dostać to od własnego dziecka

Zabawki do piasku, wody i ogrodu. Mega propozycje!

3 sprzęty bez których byłabym fatalną matką!

Magnetyczne rybki z filcu – pomysł na prezent dla dziecka. Meeega DIY

Kreatywne zabawki dla przedszkolaka, które uczą cierpliwości

10 bezwzględnych tekstów matek, których nienawidzą bezdzietne kobiety.

Mama ma czas, czyli koniec z zimną kawą + mega darmowy bonus!

Dziś są Twoje urodziny 💚

Myniowa bawialnia poleca #2 najciekawsze zabawki dla dzieci

Gry dla dzieci od Kapitan Nauka – zabawa i nauka w jednym

Myniowa bawialnia poleca #1 najciekawsze zabawki dla dzieci

Argumenty rodziców z którymi nigdy się nie zgodzę. A Ty?

Trafiony prezent to błahostka, jeśli znasz tę jedną zasadę

Perfekcyjnie nieperfekcyjni. Czyli jak skutecznie oszukiwać siebie

Jestem człowiekiem, kobietą, matką. Ja wymagam, oczekuję, boję się i narzekam. Bo mogę

Baby box czyli wyprawka idealna- jeden gadżet z mnóstwem zastosowań

13 przykazań rodzica – o tym co najważniejsze i dlaczego cała reszta nadaje się do kosza

7 oznak, że dziecko ma za dużo zabawek

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS) – jak możesz uratować swoje dziecko

Szacunek do starszych i to, co mi w nim przeszkadza.

Recenzja wideo niani Vtech VM5252 – spokojna mama, bezpieczny maluch

Nie bądź ananas, bądź miły dla nas!

Macierzyństwo z pasją – 3 złote zasady, które gwarantują sukces i szczęście

Dziecko i sąsiedzi. Czy to mieszanka wybuchowa?

Czy zabawki mogą uczyć czegoś złego? Czyli, czym moje dzieci nie będą się nigdy bawić

Czy istnieje sposób na spokojne dziecko? Ja już go znam

Nadać imię szczęściu. O największym błędzie jaki popełniłam w ciąży

Odkryłam dlaczego jestem złą mamą…

Las w słoiku – jak wykonać i pielęgnować by przetrwał lata • DIY

Jaka mama, taka córka – najlepsze zestawy ubrań dla mamy i córki

Wiersze, rymowanki i życzenia na Dzień Babci i Dziadka – prawie 120 propozycji!

Spray na strachy – moja sztuczka w walce z potworami i dziecięcymi strachami

Dorosłe dziecko. Jak odebrać dzieciństwo dziecku i dojrzałość dorosłemu

100 pomysłów na prezent urodzinowy dla trzylatka

Czy istnieje najlepszy czas na dziecko?

Skąd czerpię pomysły na zdrowe lunchboxy do przedszkola i na wycieczki z dziećmi? No pewnie, zgadłaś!

Sprawdzone triki, które doceni każdy rodzic w kryzysowej sytuacji

Jaka mama, taka córka – najlepsze zestawy ubrań dla mamy i córki cz. 2

Przykazania szczęśliwej mamy – musisz je poznać!

Jak to jest mieć dzieci, czyli różnice w byciu mamą jedynaka i rodzeństwa

Wyprawka do przedszkola + podpisywanie wyprawki

Prezent na zajączka do 50 złotych 🐇🐇🐇 aż 100 propozycji!

8 najbardziej zaskakujących rzeczy w macierzyństwie. Zgadzasz się?

Dzieci nie są złe i już

Jak dbać o emocje dziecka, dostrzec je i pielęgnować – przydatne narzędzia

Adela ma przyjaciela. Jak jednym kliknięciem załatwić prezenty dla całej rodziny?

Szczerość. Trudna sztuka nie tylko od święta.

Jeśli zastanawiasz się, czy robisz TO dobrze, zadaj sobie TO jedno pytanie

W czym Ci dziecko nie pomoże. Macierzyństwo planem naprawczym związku.

Niesamowite fakty i mity na temat noszenia dziecka

Macierzyństwo zmienia kobietę. To źle?

13 sekretów, które zdradzę Ci o sobie

Macierzyństwo to więzienie.

Kinderkraft Prime, czyli miasto i teren na wyciągnięcie ręki – recenzja wózka 2 w 1

Miłość do dziecka wyrażona wierszem – 3 wspaniałe propozycje

Zabobony i przesądy, które pomagają zajść w ciążę

Ach, te postanowienia… Ze mną Ci się uda!

Urocza laurka z prawdziwych bratków dla mamy • DIY

Jak pozytywnie wspierać rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia (dotyczy również starszych dzieci)

Przyjęcie w domu dla maluszka – szybko, łatwo i przyjemnie? To możliwe!

Zakaz krzyku na placu zabaw, czyli mama traci cierpliwość do… mam

Jak ogarnąć nieogarnięte? O zarządzaniu czasem dla kobiet

Atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi w Międzyzdrojach. Co zobaczyć, gdzie zjeść?

Biegnij, to może się przewrócisz!

Co zrobić żeby dziecko chętnie (i dokładnie) myło zęby? Moje sprawdzone sposoby

Chytrus, złośnica, pulpet i terrorystka – komu zdarza się przezywać dziecko z miłości? Wzruszający list czytelnika

Monitor oddechu – dla kogo, po co i czy warto?

Trafiony prezent na Roczek, Chrzest i Komunię Świętą

Rodzice! Opamiętajcie się bo nie będziecie mieli kogo ratować!

Kosmetyki hity, które uwielbiam i polecam #2

Tablica manipulacyjna dla dziecka – DIY

Pomysły na prezent na Dzień Babci i Dziadka

Czy istnieje mądra kara?

Czujesz, że nie możesz dotrzeć do swojego dziecka? Napisz list!

List od św. Mikołaja, czyli przywracamy magię świąt. Jak to możliwe?

Zastanawiałaś się nad tym, co przy dzieciach mówisz… sama do siebie?

Czy można przyjaźnić się z dzieckiem? Sposoby na pielęgnowanie więzi

Bezpłatne zajęcia pozalekcyjne. Gotowy plan niesamowitych zajęć dodatkowych dla dzieci w każdym wieku

Bez mamy – jak to jest być samotnym ojcem? Wywiad

Kiedy chłopiec pomaluje paznokcie świat wstrzymuje oddech

Pomysł na prezent dla pielęgniarki

Dobry mąż to zła żona

Klucz do szczęścia

Świece żelowe w szkle – pomysł na bożonarodzeniowy prezent DIY

Moje hity na pierwsze miesiące z maluszkiem. Sprawdzona wyprawka!

Czy jest coś, czego dzieci nienawidzą w świętach? Oj, tak!

Najbardziej stresujący styl wychowania o jakim słyszałam.

Książki poradniki dla rodziców przyszłych przedszkolaków

Przemoc wobec dzieci to nie tylko bicie. Czym krzywdzimy nasze maluchy?

5 pomysłów na prezent dla Babci i Dziadka – odlewy z gipsu DIY

Jest sobota a ja jestem w lesie. Nie, nie z pracą. Z rodziną

Tego uczę swoje dziecko i obrywam za to po uszach!

Przesądy i zabobony dla mamy i dziecka – aż strach czytać!

9 sytuacji, które trzeba przeżyć żeby zrozumieć matkę.

Pozwólmy kobietom nie być matkami

Pomysł na najlepszy prezent – Dzień Ojca

Sposoby na bezpieczne zakupy dla mam, o których mogłyście nie wiedzieć

Gadżety pomocne przy karmieniu piersią + książki

Najchętniej czytane wpisy na blogu, które pokochałyście w 2018 roku!

3 myśli, od których zapala mi się czerwona lampka

Czy Twoje dziecko może być… kimś?

Samodzielność 3-latka w przedszkolu – co przedszkolak umieć powinien

Klaps to nie bicie? Dziecko nie człowiek?

Moje dziecko lepsze? O tym, że nic nie spadło mi z nieba.

Refluks u dziecka – dieta i zalecenia w trosce o zdrowie malucha

3 dni wakacji i ręce opadają. Najgorsze podsłyszane teksty kierowane do dzieci

Daj jej tę czekoladę, przecież ma mleko, czyli teksty, które warto obrócić w kiepski żart

Manhattan Toy: zabawki dla niemowląt. Nasze propozycje na Dzień Dziecka + KONKURS!

A co jeśli mnie się nie spieszy…

Chciałabym urodzić dziewczynkę, wolałabym żeby był chłopiec…

Zabobony i przesądy w ciąży, czyli rzecz o głaskaniu barana w świetle Księżyca

Co zrobić by dziecko przespało przynajmniej 10 godzin. Tajemne triki na spokojny i długi sen.

Wieczorne rytuały z dzieckiem na szczęśliwe życie

Moja tajna broń w walce z rodzicielskimi porażkami + rabat ubraniowy

Tego dziecka nie uczę. O oddawaniu krzywd i zemście.

Kiedy pojawia się rodzeństwo, dziecku może zawalić się świat – 6 kroków by pomóc starszemu dziecku

Urocze pudełko na skarby dla małej dziewczynki DIY

Macierzyństwo to monotonia, nuda i rutyna? Przekonaj się jak to jest naprawdę!

Chustowanie, czyli noszenie dziecka w chuście. Nasza wspaniała przygoda

Żłobek i przedszkole – podsumowanie najlepszych wpisów

Gry – ponad 100 najlepszych gier dla najmłodszych dzieci i przedszkolaków. Meeega ściąga

Mówisz i masz, czyli jak nasze słowa kształtują dziecko

Wyprawka przyszłej mamy i niemowlaka – nawet byś o tym nie pomyślała, a warto! Pomysł na prezent

Prezent na roczek! Ponad 100 pomysłów na prezent z okazji 1 urodzin

Nawilżacz powietrza Klarta Humea – warto go mieć? Recenzja