mynio.pl

DIY, parenting, relaks

DIY

Jak zrobić pięknego aniołka z makramy?

Jak zrobić pięknego aniołka z makramy?

Makrama, starożytna technika splotu, powraca do łask i zdobywa coraz większą popularność. Choć najczęściej kojarzy się z biżuterią czy dekoracjami ściennymi, można z niej tworzyć przeróżne rzeczy. Dziś pokażemy Wam, jak zrobić pięknego aniołka z makramy, który będzie nie tylko atrakcyjnym dodatkiem do Waszego domu, ale też można go podarować jako oryginalny upominek.

Potrzebne materiały do tworzenia aniołka z makramy

Zanim zaczniemy pracę, musimy upewnić się, że mamy wszystkie niezbędne materiały. Do stworzenia aniołka z makramy potrzebujemy przede wszystkim przędzy bawełnianej. Może być to przędza makramowa, ale świetnie sprawdzi się też tzw. bawełna sznurkowa.

Potrzebujemy także drewnianej gałki o średnicy ok. 4-6 cm, która posłuży jako główka naszego aniołka. Ponadto przyda się nam nożyczki, miarka oraz jakiś element do powieszenia aniołka – może to być patyczek, rurka, a nawet pierścień.

Zobacz również: Jak zrobić makramę? Nauka krok po kroku!

Podstawowe wiązania makramy do wykonania aniołka

Na początek warto zapoznać się z podstawowymi wiązaniami makramy, które będziemy stosować podczas tworzenia aniołka. Podstawą jest oczywiście węzeł płaski, czyli najprostsze wiązanie, które znamy już z dzieciństwa.

Wykorzystamy też tzw. węzeł nawracający – dzięki niemu nasze nici nie będą się przesuwać i utrzymamy prostą linię. Ważny będzie także węzeł przesuwny, który umożliwi nam regulowanie długości skrzydeł aniołka.

Kroki tworzenia aniołka z makramy

Etapy tworzenia aniołka z makramy są proste, ale wymagają odrobiny cierpliwości. Na początek należy przygotować 8 równych nici o długości ok. 100 cm. Następnie, za pomocą węzła przesuwnego, przyczepiamy nici do naszej drewnianej gałki. W ten sposób powstanie główka aniołka.

Następnie, za pomocą węzła nawracającego, tworzymy długie skrzydła. W zależności od preferencji, możemy je zaplatać na dłużej lub krócej – to wyłącznie kwestia gustu. Gdy mamy już skrzydła, za pomocą węzła przesuwnego można je regulować i dopasować do naszych potrzeb.

Na samym końcu pozostaje nam tylko upiększenie naszego aniołka – może to być np. dodatkowy węzeł, pasek kolorowej tkaniny, a nawet mały dzwoneczek.

Zobacz również: Jak zrobić śliczne ozdoby świąteczne z makramy?

Porady i wskazówki do doskonalenia techniki makramy

Tworzenie rzeczy z makramy jest niezwykle satysfakcjonujące, ale wymaga też cierpliwości i precyzji. Dlatego warto jest uczyć się i doskonalić tę technikę.

Pierwsza zasada: dobierz odpowiednią nitkę. W makramie liczy się przede wszystkim precyzja, dlatego dużą rolę odgrywa tu grubość i miękkość używanej nitki.

Druga zasada: ćwicz podstawowe wiązania. Nawet jeśli wydają Ci się proste, regularne ćwiczenia na pewno poprawią Twoją technikę. Sprawdź, czy potrafisz zrobić węzeł nawracający czy przesuwny bez długiego zastanawiania się.

Trzecia zasada: bądź cierpliwy. Makrama jest sztuką, która wymaga czasu i koncentracji. Nie zniechęcaj się, jeśli Twoje pierwsze prace nie są idealne – każdy z nas kiedyś zaczynał.

Zachęcamy do tworzenia pięknych aniołków z makramy i dzielenia się swoimi pracami z innymi. Z pewnością spodobają się one nie tylko Wam, ale i Waszym bliskim!

Udostępnij

O autorze

Witaj w świecie mynio.pl – Twojego przewodnika po fascynujących ścieżkach rodzicielstwa i kreatywności! Jesteśmy zespołem pasjonatów i ekspertów w dziedzinach parentingu, rozwoju dziecka, relaksu i DIY. Nasza misja to dostarczanie inspirujących treści, praktycznych porad i kreatywnych pomysłów, które ułatwią Ci życie i wzbogacą codzienne doświadczenia.